Dodaj do ulubionych

Pozdrowienia od Pepiczka Knedliczka z Częstochowy

21.01.14, 18:42
Pozdrawiam was wszystkich, siedzących po drugiej stronie monitora. Siedzę sobie w domku i trochę się nudzę. Jak każdy Czech lubię czarny humor i śmiało można napisać, że mam "osobliwe poczucie humoru". Bardzo mi tutaj w Polsce brakuje dobrego piwa i poczucie humoru rodem z Cimrmana ... tego chyba najbardziej, tej delikatnej nutki śmiesznego kłamstewka na pograniczu prawdy i fikcji. Ach tak sobie tylko troszeczkę marudzę, za co przepraszam smile
Edytor zaawansowany
  • eljan92 22.01.14, 20:41
    mily velvetiku,
    taki ladny post napisales ...az sie rozczulilam. Przykro mi ze Ci tam nudno...smutno w PL sad
    ... silne jest w Tobie to Czestwi ...i po 20 latach nie zapomniales na Cimrmana a teskno Ci za tym czeskim poczuciem humoru.
    Ja jestem z Pl, mieszkam w Czechach 18 lat....ale to specificzne czeskie poczucie humoru mnie zbyt nie bawi.
    niestety moje poczucie humoru..nie wiem jesli sie da powidziec ze "polskie" rowniez tu w ČR malo kto chyta.
    No coz z innego my ciasta ulepieni smile
  • velvetik 23.01.14, 15:51
    Miły Velvetiku .... hmm jak miło, dziękuję Eljan92. Eeh, aż tak źle nie jest, żyletek jeszcze nie kupiłem. Piszesz o moim "czestwi", napiszę szczerze, że kiedy ostatnio odwiedzałem Czechy (Karviná), to odczuwałem ogromny smutek, odczucie braku zaszufladkowania ... nazwałem to "Tożsamość nieznana". Zastanawiałem się ostatnio kim jestem i odpowiedzi nie znalazłem. Czechem? Na pewno już nie, akcent już nie ten, rozumowanie inne, nie kumam innych Czechów, wydają mi się już zbyt mało otwarci, zamknięci w swoim ciasnym czeskim światku. Polakiem? Też nie, nie czuję się nim, lubię swoją odrębność, ale .... ale kiedy Czesi już mi idą na nerwy i ogarnia mnie związany z tym smutek, to tęsknie za Polakami. Otwartość, głęboka przyjaźń, większe obicie ze światem, nie panoszenie się z byle jakim tytułem przed nazwiskiem i mnóstwo innych plusów nadaje mojemu pobytu w Polsce ładunek dodatni. Piszę tu wyłącznie o ludziach, państwo to odrębny temat a jak dla mnie syf, szambo bez dna, wrogi system dla własnego obywatela. A szkoda, bo piękny kraj a ludzie wyjeżdżają bo ciężko żyć. Trochę się rozpisałem, może i nie na temat, za co przepraszam. A jak się żyje tobie Eljan w tych Knedlach? Masz już w głowie "prejt" tak jak ja czy nie masz problemu z określeniem kim po 18 latach w Pepikach jesteś? Pozdrawiam z zakrystii wink
  • eljan92 23.01.14, 21:33
    Pytanie czy mam w glowie prejt? – szczerze mowiac bardziej niz prejt mnie zastanawia co robi ...Czech z Karvine w czestochowskiej zakrystii ? (nie musisz odpowiadac
    A jak sie mi zyje w Knedlach ?– dobrze. Zncznie lepiej od chwili gdy sobie przestalam zadawac pytanie kim jestem Polka czy Czeszka...przestalam myslec o sobie w kategoriach naradowosci ...a „ulevilo se mi“. Jestem czlowiek, kobieta, žona, matka...mam swoj zawod ...ale nrodowsoc ...ten aspekt zasunelam gdzies do szuflady ....mam podobny problém z identita jak Ty. Korzenie mam polskie to czuje bardzo gleboko ....ale na tym sie chyba moja polska tozsamosc konczy....
    Lubie Polske ...to co popislaes..ale lubie tez Czesko...to wasza innosc...rezerwowansc, „plachost“ etc...
    Bez pobytu 1x czy 2 w PL za rok by mi bylo w ČR ciezko ....ale po 2 tygodniach pobytu w PL jestem wykonczona Polakami i uciekam zpowrotem do Czech.
    A tak nie wiem co jestem zacz -?--taka troche schizofrenni emigrantka.
    Ale ze wszystkich rzeczy ktorych mi najbardziej barkuje to ojczysty jezyk—nigdy nie myslam ze to tak fundamantalnie ksztalutje czlowieka...a ze za jezykiem sie da tesknic jak za czlowiekiem....(tej potrzeby jezyka nie zaspokoji film, radio...to neni ono)
    Tez sie rozpislam—ale coz otworzyles chyba moja 13 komnate.
    zdravím z drsného českého severu

--
    eljan
  • velvetik 24.01.14, 14:15
    Hej smile
    Co robi bezbożny Czech w Czewie? Aaa tak jak kiedyś przyszło chrześcijaństwo z Czech do Polski tak teraz ja, męczennik staram się wnieść trochę światła w to średniowiecze, które tu panuje. Właśnie parę dni temu mi wpadła w ręce książka Szczygła "Zrób sobie raj" i tam, na 105 stronie zaczyna się rozdział "Jak się Państwu żyje bez Boga?". Zadając to pytanie Czechom otrzymał moim zdaniem ciekawe a nawet piękne odpowiedzi, które często odzwierciedlają obraz mojej duszy w tej kwestii.
    Tak jak ty wiem kim jestem, lecz mam w życiu też słabsze chwile i wtedy dopadają mnie różne pytania egzystencjalne. Język? Bardzo ważna rzecz. Dużo jak na polskie standardy czytam i wszystko w języku polskim. Mam parę książek w j. czeskim, ale już przeczytane. Ostatnio kupiony w Czechach Kafka mnie nudził, więc odłożyłem go na później. Mam teraz wolne moce przerobowe (własne ręce i głowę) i szukam tematu, który by mi pozwolił nawiązać współpracę z Czechami właśnie z tego względu, żeby poprawić mój ojczysty język smile Chętnie bym się dowiedział czym się zajmujesz zawodowo i z jakiego miasta na "drsném severu" (surowej północy Czech) piszesz. Pamiętaj, że tam gdzie nawet wilki giną to Czech przeżyje wink
  • eljan92 25.01.14, 10:58
    Hej,
    takze, o ile dobrze rozumiem jestes misjonarzem czeskiego ateismu w polskiej Czestochowie smile jestli tak, tos odwazny Czech...powiadasz ze tam sredniowiecze --abys nie skonczyl jak sw. Wojciech smile
    Nawiasem mowiac ciekawilo by mnie jak tam to sredniwiecze wyglada?
    Pytasz o moj zawod - pracuje w czeskiej panstwowej instytuci (NPÚ) i zajmuje sie dokumentacja sakralnej sztuki pln. Czech- ústecký regin.
    Zdravím z kuchyně, kde vařím slepičí polévku. Máme konečně mrazivou sluneční sobotu.
    eljan
  • velvetik 26.01.14, 16:49
    Żaden ateista ze mnie, temat mi jest obojętny do momentu kiedy ktoś mnie na siłę chce nawrócić, lub mi wciska kit typu "Żyjąc bez Boga musisz mieć straszną pustkę w środku" i takie tam. Ale o tym nie chcę się rozpisywać, bo temat mnie nudzi a w Polsce raczej budzi w ludziach agresje. Mało kto jest tutaj na ten temat tolerancyjny.
    Dokumentacja sztuki sakralnej .... no nie źle, biorąc posty powyżej wink A więc mam nadzieję, że rosół smakował. Ústecký region? Mało znam, ale wiem, że tam żyją Ropáci smile
  • eljan92 26.01.14, 18:26
    Dokumentacja sztuki sakralnej .... no nie źle, biorąc posty powyżej
    nierozumiem, czy cos nie tak w moich postach?
    Piszesz bardzo ladnie po polsku - zazdroszcze Ci...ja j.polski zapominam. Rowniez w ramach "udržby polštiny" stram sie czytac ---ostatnio to byla chyba Tokarczuk. Probowalam Harry Potttera ale to polskie tlumaczenie bylo fatalne. Czeska wersja byla o wiele lepsza. Moze bys mi polecil cos ze wspolczesnej polskiej literatury ?

A Polkami i jich kiczowymi frazami sie nie przejmuj. Wierze ze to musi byc nudne i meczace. Mam wrazenie ze polska religijnosc to czesc polskiego folkrolu albo w gorszym przypadku bojowa broń - smutne to sad

eljan
  • velvetik 26.01.14, 21:05
    W postach wsjo tak, jest OK, raczej chodziło mi o moje wypowiedzi. Wszystko na luzie, bez spinania się - Musí být pohoda! wink Mój język polski jest obecnie bogatszy niż li czeski w którym czuje się niepewnie. Zbyt duże podobieństwo owych języków czasami więcej szkodzi niż li pomaga. Klasyką u mnie jest, że po przyjeździe z Czech w wypowiadanym zdaniu przemycam czeskie słowa, czasami zdanie jest w połowie polskie i w połowie czeskie. Moja rodzina i znajomi dobrze się tym bawią, gorzej z obcymi, dopiero ich mina pełna niezrozumienia uświadamia mi gafę językową. Literaturę polską nie czytam, chyba że podróżniczą, raczej są to tłumaczenia na język polski. Moment .... aaa, mój wspaniały ortodonta i zarazem kolega pożyczył mi Gottland Mariusza Szczygieła. Ta oceniana książka mnie nie zachwyciła, ale druga, którą czytałem i też kupiłem "Láska nebeská" była dobra i mnie pobawiła. Ja jestem ale fanem włoskiego pisarza, Tiziano Terzani to mój czarny koń. Kupiłem i przeczytałem wszystkie jego książki jakie były przetłumaczone na język polski. Nic tak do mnie nie przemawia jak jego słowo pisane, wielki pisarski talent, wrodzona inteligencja i znajomość opisywanego tematu, to wszystko składa się na wyjątkowość tego człowieka i jego bogactwo wewnętrzne. Ostrzegam ale, później może być problem z czytaniem innych pisarzy, których Tiziano przyćmiewa! Pozdrawiam Romek smile
  • eldritch68 31.01.14, 09:34
    Polecam jeszcze, obok Szczygła, książkę Mariusza Surosza "Pepiki"
    --
    Kielich wina, pajda chleba,
    Nic mi więcej nie potrzeba
  • velvetik 02.02.14, 23:41
    Chętnie przeczytam, ale trzeba pamiętać, że ja nie jestem czechofilem tylko knedlem a dla równowagi w wszechświecie powinienem czytać o Polakach (o Józkach). Ciekawe ile jest książek o Polakach napisanych przez obcokrajowców mieszkających w Polsce. Dla mnie byłoby to ciekawe czytanie.
  • velvetik 19.02.14, 10:11
    Właśnie czytam, bardzo dobra książka smile
  • santaclown 27.02.14, 07:47
    Ciekawe bo moje życie też ostatnio toczy się między Czechami a Częstochową a nie jestem ani Czechem ani częstochowianinem.. Może kiedyś wpadliśmy na siebie w Jurajskiej albo na rynku w Karvinie wink Kto wie?

Zdrowia!
    SC
  • velvetik 28.02.14, 20:33
    Hoj hoj hoj a to niespodzianka smile No w Jurajskiej raczej nie bywam, mam dosłownie wstręt do takich miejsc. Jak już się pcham w taki motłoch, to tylko po błaganiu mojej córki, żeby z nią iść. W Karviné, o ile jestem, to latem odwiedzam "lodičky" w parku Boženy Němcové i siedzę przy kawie nad samą wodą jeziorka ... zazwyczaj z książką, często w języku polskim. Na ryneczku, kiedy kiepska pogoda lub zima, to kawiarnia Elektra lub cukiernia "Lázeňská cukrárna". Znak rozpoznawczy ... nieziemsko przystojny, dzikie spojrzenie i powalający uśmiech wink Do spotkania!
  • santaclown 01.03.14, 21:40
    Nie znam miejsc, ktore opisales.. Lepiej znam Ostrave, Havirov, Zlin czy Prahe. Lubie CR, Was, Wasze przymruzone oko na wiele spraw..
    Czestochowa nie kojarzy mi sie z Jurajska, jestem Polakiem, to przede wszystkim Jasna Gora.. Kawal historii, nasza polska Mekka. Nie chcialem byc patetyczny w tej swojej zaczepce wink

Moj znak rozpoznawczy: niepozorny, ciagle w biegu, opedzajacy sie od kobiet tongue_out

Trzymaj sie!
    SC

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka