Dodaj do ulubionych

Jak się żyje obecnie w Ostrawie?

26.03.16, 20:10
Witajcie,
przeczytałam praktycznie całe forum, ponieważ rozważamy z mężem ewentualne przenosimy do Ostrawy.Chciałabym uzyskać w miarę aktualne informacje jak się mieszka w tym mieście czy faktycznie smog gorszy niż w Warszawie i generalnie brud,smród i cyganie? wink)
W których dzielnicach można bezpiecznie mieszkać, mając zieleń wokoło?
Obecnie wybieramy sie na rekonesans połączony być może z jakimis rozmowami o pracę. Czy moglabym prosić o ewentualne informacje ktorych firm unikać ze względu na fatalną atmosferę, ciągłe rotacje, stres itp.
Czy Polacy sa w jakis sposob dyskryminowani?
Dziecka jeszcze nie mamy, więc chetnie też dowiem się jak sie ma sprawa ciąży, opieki w tym czasie i wychowywania dziecka.

Będziemy szukać pracy w branży IT /nie programowanie/ oraz pracy biurowej (z j. polski, angielskim, rosyjskim lub jako krawcowa smile )

Czy moze lepiej mieszkać poza Ostrawa i dojezdzac? Mozecie jakies miejsca polecić? Zalezy mi zeby bylo w miare blisko do sklepu, parku, i mieszkalo sie cicho i bezpiecznie. Czy rzeczywiscie jest tak zle z dostepem do warzyw i miesa?Czy gdzies jest punkt/stoisko gdzie znajdziemy warzywa i owoce z Polski, czy jest dobry zaklad miesny, gdzie mozna kupic mieso nie faszerowane tak chemia??
Jesli ktoś mógłby podzielić się rzetelnymi informacjami to bardzo dziękuje, można też pisać na priv.
W chwili obecnej mamy prace stabilne i jak na polskie warunki mało stresujące, ale chyba potrzebujemy zmiany "klimatu"
Czy w Czechach faktycznie żyje się spokojniej? Nie wyobrażam sobie aby zamienić siekierke na kijek, choc oczywiscie wiem, iż nikt mi nie da takiej gwarancji.
P.S. Zauwazylam że jest tu kilka osób z Ostrawy, ja będę w CR z początkiem kwietnia także jeśli ktoś chcialby aby mu coś zakupic w PL i przywiezc -prosze pisac na priv.

Z góry dziękuje za rzetelne odpowiedzi i wskazówki.
Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • wislok1 26.03.16, 22:10
    Ostrawa to coś takiego jak w Polsce Katowice.
    Jak uważasz, że Katowice to fajne miasto, ładne, zabytkowe, z czystym powietrzem,
    to ci się spodoba Ostrawa
    Ciche i spokojne miasto Ostrawa, nie niezłe hasło....
  • koala2016 27.03.16, 13:54
    Na zabytkach jako takich mi nie zalezy, chodzi mi bardziej o jakos mieszkania, Warszawa czy Kraków też nie jest cichym i spokojnym miastem, ale sa miejsca w tych miastach gdzie zyje sie fajnie, i o cos takiego pytalam wzgledem Ostrawy. Bede na miejscu w samej Ostrawie i okolicach i przekonam sie sama.
  • wislok1 30.03.16, 16:24
    Coś tam jest fajnego: zamek w Śląskiej Ostrawie, ZOO, centra handlowe
  • slavko2 30.03.16, 20:22
    a czemu właśnie Ostrava? Nie za piękna i z robotą trudniej, jeśli chcesz mieszkać w CR to nie lepiej w Pradze czy Brnie? piękne miasta i o robotę łatwiej, włączajac branze IT
  • koala2016 31.03.16, 12:24
    Nie upieram sie przy Ostravie, teraz mieszkam w duzym miescie i jesli mialabym zmieniac to na średnie miasto, w którym wszystko jest a odleglsoci i korki i ceny mieszkań sa rozsadne. Pragi choc piekna nie bralam pod uwage jesli chodzi o zamieszkanie, dlatego szukam czegos posredniego.
  • slavko2 31.03.16, 20:50
    ok rozumiem dobrym rozwiazaniem wydaje sie brno, nie za duze 400 tysiecy, sporo firm IT , właściwie to zaglebie IT w CR, ładniejsze o niebo od Ostrabtm blisko Woedeń , ogólnie Morawy bardzo urokliwe.
  • wislok1 31.03.16, 21:31
    Ostrawa to raczej jest coś skrajnego,
    wymienione powyżej Brno jest moim zdaniem fajne.
    No, jest jeszcze na Morawach miły Ołomuniec.
    Niedaleko Ostrawy jest sympatyczna Opawa.
    W Czechach właściwych są Czeskie Budziejowice, Pilzno, Liberec, też fajne
  • malec 05.04.16, 13:48
    Na pewno smrodu większego jak w Krakowie tutaj nie ma smile Warywa i owoce - są tu wcześniej dostępne (np. truskawki, papryka) niż w Polsce. Ceny i odległość - do granicy z Polską jest 12 km. Czesi robią zakupy np. w Biedronce oddalonej w sumie o jakieś 25km od Ostrawy (mam tu na myśli np. pieluchy dla dzieci itd.) Ostrava po Brnie nie była moją wielka miłością ale jest tu co robić. Ja mieszkam w samym centrum - za cicho nie jest (ruch aut) ale spokojna okolica (Morawska Ostrava). Blisko park, rzeka, przedszkola...O.C. Nova Karolina itd. Polaków mnóstwo, Ci którzy racują raczej dojeżdżają z małych miasteczek i wsi po polskiej stronie (pracują w gastronomii, drobnych usługach lub prowadzą tutaj firmy). Czesi stąd pouciekali raczej na południe (lub za granicę). Powiedziałabym, że są osiedla na których nie warto szukać mieszkania - duża społeczność cygańska, niemiło np. okolice dworca.
  • koala2016 05.04.16, 21:25
    Dziekuje CI za wypowiedz, Ostrava jakiegos oszalamiajacego wrazenia na mnie nie zrobila szczerze mowiac, sporo ludzi w ciagu dnia, tlok, pewnie sie wyludnia na weekendy, naczytalam sie ze Czesi mnie pracuja, sa wyluzowani, a tam gdzie rozmawialam na temat ewentualnej pracy to urlop 20 dni, praca po 8, 8.5 h dziennie. Wiec nie odnioslam wrazenia ze jest luzniej. Jesli jest ktos kto moglby sie spotkac i chwile porozmawiac to prosze pisac na priv, chetnie podjade gdzies na herbate. Wszedzie dobrze gdzie nas nie ma jak to mowia smile)
  • ftpcyk 11.04.18, 03:21
    Jeśli jeszcze nie podjęłaś decyzji i potrzebujesz informacji o Ostravie chętnie podzielę się swoimi odczuciami po 6 miesiącach od kiedy się tu przeprowadziłem.
    Pozdrawiam smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka