Dodaj do ulubionych

plan obywatelstwo CZ

18.05.16, 20:19
Witam Wszystkich forumowiczów.
Od kilku tygodni nurtuje mnie temat Obywatelstwa Czeskiego, ale może od początku.
Pracuje w CZ od lipca 2015 r. Pracodawca (agentura) zapewnia mi nocleg i ewentualny transport z i do pracy. Faktycznie mieszkam tutaj, a w PL pojawiam się sporadycznie (na zakupy). Interesuje mnie kwestia chęci kiedyś otrzymania obywatelstwa CZ bo jak sam twierdzę "ja tu zostaje". Od jakich dokumentów powinienem zacząć organizowanie swojego archiwum które za kilka lat może mi się przydać do w/w celu. Chciałbym powoli to ogarniać i mieć wszystko w jednej teczce a nie szukać smile tfu biegać później po różnych urzędach. Zastanawia mnie fakt że o ile w dokumentach od agentury mam zapisane że zapewniają zakwaterowanie to nigdzie nie jest wskazane pod jakim adresem. Mieszkam w budynku który jest własnością fabryki w której pracuje w ramach pod firmy. Kilkakrotnie na terenie mojego miejsca zamieszkania byłem kontrolowany przez policję CZ więc twierdzę że mój pobyt w jakiś sposób jest tutaj zalegalizowany.
Proszę o wszelkie uwagi i ewentualną łopatologiczną odpowiedź.
P.S jeśli strasznie zagmatwałem sytuacje to z góry przepraszam smile
Edytor zaawansowany
  • dagdy 18.05.16, 20:35
    Na Twoim miejscu zacząłbym od wizyty na policji (Cizinecké), konkretnie wydział polityki imigracyjnej i azylowej - oddělení pobytových agend - np. w Ostrawie jest na Výstavní www.policie.cz/clanek/oddeleni-pobytovych-agend-moravskoslezsky-kraj.aspx . Na Twoje żądanie zostanie Ci wydane zaświadczenie o pobycie czasowym w RČ (wersja dla obywatela UE). Więcej tutaj www.mvcr.cz/clanek/prechodny-pobyt.aspx (jest też wersja angielska).
    Po 5 latach udokumentowanego pobytu czasowego możesz starać się o pobyt stały. Będziesz musiał w tym celu zdać egzamin z języka (IMHO banalny). Więcej o pobycie stałym: www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-cizince-obcane-eu-a-jejich-rodinni-prislusnici-trvaly-pobyt.aspx
    Po kolejnych 3 latach będziesz mógł (jako obywatel EU) wniosnować o obywatelstwo. Oczywiście jeśli nie zmienią się przepisy, bo 8 lat to szmat czasu.
    Dokumentów (poza tymi, którymi wykażesz pobyt) nie ma sensu zbierać. Zaświadczenie o niekaralności jak i inne papierzyska są ?produktami o stosunkowo krótkiej wykorzystywalności? wink
  • brtek123 18.05.16, 21:03
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Zaświadczenie o niekaralności nie mam gdyż nie potrzebowałem nigdy takiego ani nie byłem nigdy karany smile . Przeczytałem na tej stronie: tram-pol-ina.cz/poradnia/co-z-pobytem-w-czechach/ że jednym z wymogów ubiegania się o pobyt czasowy jest : "potwierdzenie zakwaterowania ? wystarczy kopia umowy o wynajęciu mieszkania lub pokoju.". Nie posiadam żadnej umowy o zakwaterowaniu a jedynie zapis w dokumentach z agentury że "Zam?stnanci zajistuje zamestnavatel ubytování" i faktem jest że od lipca 2015 mieszkam w jednym i tym samym miejscu. Czy ten dokument z pieczątkami agentury wystarczy jako potwierdzenie że tutaj "mieszkam" ?
  • dagdy 18.05.16, 21:07
    Tego akurat nie wiem. W teorii powinno. Ale teoria teorią a praktyka praktyką. Najlepiej zadzwoń na ?swoją? cizinecką i dopytaj. Zakładam, że jesteś w stanie dogadać się przez telefon?
  • starobrno 04.06.16, 14:19
    Tylko jedna uwaga, zeby dostac czeskie obywatelstwo, bedziesz musial zrzec sie dotychczasowego obywatelstwa.
  • dagdy 04.06.16, 15:48
    nieprawda
    www.novinky.cz/domaci/323232-od-noveho-roku-budou-moci-mit-cesi-dvoji-obcanstvi.html
  • starobrno 14.06.16, 20:58
    Faktycznie, przepisy sie zmienily.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka