• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

pies i szczekanie na głos dzwonka

• 01.03.11, 15:12
    Pies mojej siostry dostaje szału jak tylko usłyszy dzwonek domofonu. Zanim ta osoba, która dzwoniła dotrze do drzwi po schodach, pies szaleje, szczeka, biega, skacze na drzwi. Szaleństwo normalnie. Także przy każdym ruchu na klatce szczeka.
    Dziwne jest to, że jak pies jest sam w domu, wtedy nie reaguje na żadne odgłosy, ani na dzwonek, ani na kroki, jest cisza jak makiem zasiał. Mam wrażenie, że przy domownikach się popisuje, natomiast w samotności się boi, spokojnie jakiś włamywacz mógłby gmerać w zamku a pies nawet by nie pisnął! Co jest? Czy to normalne?
    Co można zrobić aby oduczyć psa tych zachowań?
    Edytor zaawansowany
    • 08.03.11, 11:13
      Moim zdaniem to naturalne zachowanie. Mój pies tez zawsze szalał jak tylko usłyszał dzwonek domofonu. Moim zdaniem niestety nie da się tego oduczyć, ponieważ tak pies po pprostu reaguje. Nie sądzę też, żeby tak łatwo wasz pies wpuścił złodzieja do domu...
      • 09.03.11, 14:09
        Można spróbować dwóch rzeczy.
        1. nauczyć psa komendy "dość" ("cicho" czy jakkolwiek), żeby pozwolić psu poinformować właścicieli, że coś się dzieje, ale móc przerwać szczekanie po kilku sekundach.
        To, że pies szczeka tylko kiedy ludzie są w domu jest o tyle naturalne, że on w ten sposób informuje, jak ludzi nie ma, nie ma do kogo gadać i nie ma powodu podnosić krzyku bo i tak nikt nie zareaguje ;) Poza tym prawdopodobnie właściciele wzmocnili to zachowanie reagując na nie: okrzykami, uciszaniem, a nawet tylko zwróceniem uwagi (wiem, trudno jest olać szczekającego psa:). Mój pies zachowywał się bardzo podobnie. Najlepiej sprawdziło się zastosowanie komendy "już dobrze" - ona szczeknie, ja wyglądam do przedpokoju i mówię "już dobrze" i jest spokój, zadanie wykonane.
        2. można psa uczyć bardzo stopniowo spokojniejszych reakcji na tego typu bodźce - ale to jest naprawdę żmudna robota i trudna, bo wiele z nich jest nieprzewidywalnych. Poza tym nie masz żadnej kontroli nad intensywnością bodźca, więc trudno stopniować. My w ten sposób ćwiczymy spokojniejsze reagowanie na (niektóre) szczekające psy przechodzące pod blokiem. Najlepiej, jeśli udaje się wyłapać moment zanim pies się mocno pobudzi, a już usłyszał, zauważył bodziec, na który reaguje. Chwalisz i nagradzasz spokojne np. siedzenie albo tylko nieszczekanie.
        No i można też uwarunkować zachowanie zastępcze, czyli np. siad, albo odesłanie na miejsce na dźwięk dzwonka. Też żmudne i trochę trwa, zwłaszcza jeśli jest utrwalone mocno świrowanie :)
        Generalnie nie jest to niemożliwe, ale wymaga trochę pracy, zwłaszcza jeśli jest to np. pies, z którym dotąd właściciel nic nie robił. Szczekanie jest naturalne, to jest komunikacja, można zauważyć nawet różnice w wysokości szczeku w zależności od tego, czy za drzwiami jest ktoś, kogo pies się boi, czy nie. Natomiast nadmierne nakręcanie się i pobudzanie na takie bodźce nie jest fajne dla samego psa i dlatego dobrze by było trochę to "ogarnąć". Na pewno łatwiej by było gdyby właścicielom pomógł w tym jakiś dobry trener, bo samemu, zwłaszcza przy braku doświadczenia jest trudniej.

--
        Zaprawdę powiadam wam, nie robi naprawdę nic ten, co nic nie robi
    • 09.03.11, 14:08
      > Dziwne jest to, że jak pies jest sam w domu, wtedy nie reaguje na żadne odgłosy
      > , ani na dzwonek, ani na kroki, jest cisza jak makiem zasiał. Mam wrażenie, że
      > przy domownikach się popisuje,

To nie jest dziwne, tylko logiczne.
      Pomyśl: jesteś z kimś w domu i dzowni domofon. No to powiesz do tej drugiej osoby "o, domofon dzwoni". A jak jesteś sama to nic nie powiesz, bo komu ?
      Szczekanie psa na dźwięk dzwonka, domofonu to nie wyraz agresji, ale ostrzegawczy komunikat dla stada (czyli domowników). Na złodzieja nie będzie szczekał, tylko: 1) głucho warczał jeżąc sierść; 2) rzuci się na niego z zębami.
      Myślę, że oduczenie tego szczekania jest raczej trudne, można próbować go zniechęcać do takich zachowań poprzez ich kompletne ignorowanie (jak za nim biegasz i krzyczysz to wg niego osiągnął zamierzony skutek - zwróciłaś uwagę na jego komunikat :))
    • 22.03.11, 10:41
      Zapraszam na nasze forum, tam jest sporo o wychowaniu psów, nie tylko tyczy się to do buldogów ;)
      buldog-angielski.org.pl/
      • 18.04.11, 15:51
        Normalna reakcja na bodziec i przekazanie informacji domownikom - UWAGA dzwonek.

Jak wszystkiego co tylko pies może zrozumieć tak i można go oduczyć takiego zachowania. Potrzebne dwie osoby jedna przy domofonie druga w domu z psem. Rozmumiem iż pies zna podstawowe polecenia i je wykonuje. Dzwonek - pies szaleje, opiekun nakazuje - spokój, waruj, siad - (do wyboru) jeśli wykona poklepiemy pochwalimy "dobry pies" i zastosujemy to co od wieków znane jest kobietom - przez żołądek do serca - a więc ja stosuję kabanos - dajemy przysmak. Telefon do osoby stojącej pod klatką schodową daj sygnał - dzwonek i patrzymy jaka jest reakcja psa gdy zrywa się do szczekania i skakania to samo - spokój, waruj. Moi kochani i tak do skutku, kilka razy dzisiaj aby go nie zamęczyć dalszy ciąg na dzień następny po którymś razie zrozumie, że nie musi szczekać gdy jesteście w domu.
        Inne sposoby znajdziesz - www.kazior5.com/pies.htm
        • 18.04.11, 19:09
          O, Kazior5, milo Cie tu widziec. Witam na forum Zwierzeta.
          Czesto korzystam z Twojego spisu lekarzy dla gryzoni i zajeczakow.

--
          Pomysl o marchewce z groszkiem, gdy dociskasz pedal gazu
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.