kiedy krowa daje mleko? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • witam wszystkich,
    siedzimy w pracy i mamy dylemat - kiedy krowa daje mleko? czy tylko jak ma
    cielaka? czy go musi miec by dawac mleko?
    czy wcale nie - daje mleko niezaleznie od posiadanego potomstwa?
    • To zależy... A co to za praca?
    • Kidyś moja koleżanka w pracy miała podobny dylemat, stąd to pytanie mnie nie
      szokuje, choć powinno. Krowa jest ssakiem, stąd do uzyskania od niej mleka
      można dojść jedynie przez zacielenie. Młoda krowa, która jeszcze nie rodziła
      to "jałówka" - nie daje jeszcze mleka. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku
      inseminuje się ją (zapładnia nasieniem mrożonym) bądź prowadzi na krycie do
      zarejestrowanego buchaja (posiadanie tzw. "dzikiego byka" jest karalne), ale to
      rzadziej. Po zakończeniu ciąży rodzi się cielaczek oczywiście, którego po
      podaniu mu siary (czyli pierwszej wydzieliny mlecznej matki) zabieramy od
      mamusi, aby nie spijał mleka które ma być dla nas. Rozpoczyna się okres
      pozyskiwania mleka od krowy. W tej chwili na skutek zabiegów hodowlanych krowy
      daja dłużej mleko, niż wymaga tego wychowanie cielaka. Dają kilka miesięcy (nie
      pamiętam czy 6, czy 9 musiałabym sprawdzić). Potem krowa jest "zasuszana", jej
      wydajność mleczna spada i przygotowuje się ją do kolejnej ciąży. I cykl się
      zamyka. Reasumując - krowa daje mleko wyłącznie po urodzeniu cielęcia, bo to
      nie jest fabryka.
      --
      ciągle w budowie ale działa:
      www.zbyszkowisko.webpark.pl
      • acha przypomniała mi się jeszcze ciekawostka: przeciętna wydajność mleczna
        krowy to w szczycie laktacji średnio 30l. Rekordzistka dawała tych litrów 90
        dziennie! Wyobraźcie sobie: to 9 wiader dziennie. Ale to nie u nas, chyba we
        Francji ta krowa żyła. Niestety, jej potostwo nie dziedziczyło już tej cechy w
        takim nasileniu, ku rozpaczy właściciela :) A dodatkowo paradoksalnie -
        dziedziczenie wydajności mlecznej krów zależy od buchaja.
        --
        • "Posiadanie tzw. "dzikiego byka" jest karalne" - tak? A przez kogo i jak?...
          Co do reszty natomiast, to rekord świata w wydajności należy nie do francuzów
          tylko zdaje się do USA. Ta krowa doiła się przez jedną laktację, po czym
          poszła "pod nóż", gdyż do niczego się już nie nadawała. Takie rekordy są
          efektem nie tyle zabiegów genetycznych, co forsownego żywienia, nie mającego
          nic wspólnego z ekonomią i zdrowym rozsądkiem, obliczonego wyłącznie na bicie
          rekordów pod kątem zdobywania nagród na wystawach, sprzedaży materiału
          genetycznego (jałówki hodowlane, zarodki...) itp., choć rzeczywiście -
          przeciętne wydajności dziś plasują się (u rasy HF, czyli Holsztyńsko-
          Fryzyjskiej) między 8 a 12 tysięcy litrów za 305 dni laktacji (co w szczycie
          laktacji daje dzienne wydajności rzędu 35 - 50 litrów) i zależne są nie tyle od
          wysokiej produkcji dziennej (jej forsowanie jest właśnie najlepszym sposobem
          na "zarżnięcie" krowy), co od t. zw. "krzywej laktacji": jej wykres powinien
          być jak najbardziej spłaszczony.
          • niewątpliwie masz w dużej części rację, nietety studia skończyłam wiele lat
            temu, na co dzień nie zajmuję się krowami więc wielu rzeczy już nie pamiętam.
            Ale zajęcia z hodowli bydła wspominam bardzo mile, niezwykle ciekawe rzeczy. A
            co do żywienia - w Polsce dlatego krowy są średnio wydajne a mleko takie sobie
            wartościowo, bo pochodzi w dużej mierze od rolników, którzy karmią byle czym i
            byle jak byle tanio, a potem mają pretensje że mleko "ciągle trójka" a oni by
            chcieli 5.... Więc może żywienie nie jest forsowne, tylko po prostu
            wysokoenergetyczne? A krowa i tak nie da więcej mleka niż ma w genach
            zaprogramowane, choćbyś nie wiadomo jak intensywnie ją żywił. Poza tym ważny
            jest odpowiednio długi okres odpoczynku po intensywnej laktacji a przed
            następną, i krowa ma się całkiem nieźle. Nikt jej nie wysyła pod nóż, bo takie
            użytkowanie byłoby mało opłacalne.
            --
        • dobra, sprawdziłam, bo wkurzyło mnie to, że z wykładów tego już nie pamiętam...
          Krowa daje mleko średnio 300 dni od wycielenia. Więc dobrze mi dzwoniło, że coś
          koło 9 m-cy. W sumie nic dziwnego, że niektórym się wydaje, że cały czas, a że
          dodatkowo cielaki jeszcze rzadko widać bo są odseparowane....
          Więc ponieważ dostaliście już odpowiedź na swoje pytanie, może następna zagadka:

CZY KROWA MA PĘPEK ??

Proszę się nie śmiać. Jest to jedno z prawdziwych pytań na kolokwium na
          weterynarii SGGW, i wcale nie wszyscy przyszli lekarze dawali dobrą
          odpowiedź :)... Więc?
          --
          • titu_titu napisała:

> CZY KROWA MA PĘPEK ??

Tak, krowa będąc ssakiem ma pępek, bo mieć go musi tak samo, jak mają go inne
            ssaki, od lemura do człowieka. Jest to pytanie z gatunku tych, których jedynym
            celem jest wykazać że pan "dochtór zrehabilitowany" jest mądrzejszy od
            zestresowanego studenta...
            Co do reszty natomiast, myślę że w Polsce nie mamy się czego wstydzić, wręcz
            przeciwnie. Drobne gospodarstwa i tak prędzej czy też później pójdą "na
            odstrzał" (z punktu widzenia produkcji mleka, bo zmieniły się czasy, warunki,
            wymagania...), jednak gros PRODUKCJI przejmują duże, nowoczesne gospodarstwa,
            zlokalizowane głównie na Śląsku (szczególnie dolnym), Kujawach, Pomorzu,
            Podlasiu, w Lubuskiem, w Wielkopolsce...
            Rekordy są udziałem światowej "śmietanki", gdzie jałówkę o ciężarze ciała około
            400 kg stymuluje się hormonalnie i zaciela w celu wypłukania z niej co najmniej
            kilkuset zarodków; następnie (wciąż z użyciem hormonów) znów się ją zaciela
            (wiadomo, bez cielaka nie będzie mleka...), "przegania" przez jedną laktację,
            by uzyskać jak najlepsze wyniki z kontroli mleczności, po czym spuszcza się
            ją "w kanał" (taka krowa zwykle praktycznie nie ma już wątroby, trzustki,
            nerek, jajników, macicy...). Cała selekcja szła przez wieki w kierunku
            zaspkokojenia potrzeb człowieka, nie krowy, wymię może więc wyprodukować dużo
            więcej mleka niż pozwalałaby na to reszta organizmu - żywi się ją więc nie jak
            przeżuwacza, lecz jak tucznika, z udziałem syntetycznych, "chronionych" źródeł
            białka, energii - np. tłuszcze itd., często stymulując dodatkowo preparatem
            bST - czyli somatotropiną bydlęcą (zabronioną i w Europie dostępną tylko z t.
            zw. "zrzutów", natomiast szeroko stosowaną w Ameryce) w celu maksymalnego
            spłaszczenia krzywej laktacji.
            To jest t. zw. "temat - rzeka", więc nie będę się rozwodził. Jednak gospodarstw
            o wydajnościach na przyzwoitym, światowym poziomie, produkujących surowiec
            spełniający wszelkie, najbardzie wyśrubowane normy "ci u nas dostatek" (w końcu
            takie firmy jak Danone, Nestle, Zott itd., itp. są u nas od dawna i swoje
            wyroby produku wyłącznie z polskiego mleka, inaczej nie opłacałoby im się - to
            nie Algieria, gdzie 80% mleka sprowadza się w proszku z Nowej Zelandii, więc
            nie ma się czym martwić. Jedynym problemem jest niezauważany konflikt interesów
            pomiędzy hodowcami a ich "doradcami", który to termin najczęściej kojarzy się z
            akwizytorami firm paszowych, farmaceutycznych oraz innych...
            Na zakończenie, mały akapit:
            "Największa mleczność bydła nizinnego graniastego w Polsce wynosiła przed wojną
            dziennie 49 litrów, a zatem 10080 litrów rocznie, coprawda u wyjątkowo
            mlecznych krów. W oborach zaś zarodowych spotyka się mleczność od 4000 - 5000
            litrów rocznie, i od takich tylko krów winniśmy brać buhaje. Jednak przeciętna
            mleczność krów nizinnych graniastych u nas nie przenosi 2400 - 3200 litrów
            rocznie. Zawartość tłuszczu w mleku przeciętnie wynosi 3,15%."
            /Jerzy Zakrzewski - dypl. agronom i lekarz weterynarji, "Hodowla ogólna
            zwierząt gospodarskich dla wyższych studjów rolniczych z 85 ilustracjami i 3
            tablicami w tekście"; nakład Gebethnera i Wolffa, Warszawa-Kraków-Lublin-Łódź-
            Poznań-Wilno-Zakopane, 1922 r.; dane sprzed I Wojny św./
            • Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich za wykład. Pytanie o krowi pępek nie było
              skierowane do Ciebie Albercie, tylko do założyciela topiku. A na kolokwium
              takie pytanie nie jest po to, by egzaminujący mógł się wymądrzać tylko by
              zmusić studentów do myślenia po prostu. A najwyraźniej trzeba, skoro jak widać
              ludzie nie wiedzą, czy np. krowa daje mleko cały czas czy tylko po urodzeniu
              cielaka. A wystarczy właśnie tylko pomyśleć przecież!
              --
              • To nie był wykład, tylko coś w rodzaju bardzo ogólnego podsumowania. Naukowców
                nie lubię, to fakt (choć często mam z nimi doczynienia i uważam większość z
                nich za skorumpowanych nierobów i ludzi oderwanych od rzeczywistości oraz
                zapóźnionych w rozwoju, zapominających że teoria bez praktyki jest czasem
                jak "wódka bez zakąski"; choć często posiadających dużą wiedzę w wybranej, choć
                wąskiej specjalności) ale nie o to mi chodziło: trzymając się już tylko wątku,
                zadanego na wstępie i rozwiniętego później, możemy chyba dojśc do wniosku że
                wykorzystując najnowsze "zdobycze wiedzy" (np. stosowanie w żywieniu krów
                utwardzonego lub zmydlonego oleju palmowego, kwaśnego węglanu sodu,
                liofilizowanych drożdży, słomy "przegryzionej" wodorotlenkiem sodu, mocznika,
                glicerolu i glikolu propylenowego, hormonów, bakteryjnych pochodnych ropy
                naftowej...) możemy, dojść do wyników "bijących w oczy" oglądaczy "Bulionerów"
                a także ludzi młodych, oszołomionych "sukcesami" innych, choć tak naprawdę -
                nie wnoszących nic nowego... Tylko PO CO??? Poza tym, nie uważam, by był to
                dobry przykład na poparcie "hodowców-wystawiaczy", nie tylko krów ale także
                zarówno innych gatunków zwierząt - to wszystko zaszło już zdecydowanie o wiele
                za daleko!...
        • Krowa daje mleko ok. 305 dni w ciągu roku - w czasie laktacji.
          A rekordzistka 'Lucinda' dawała średnio dziennie 84,6 kg mleka => 30 870 kg w
          ciągu roku. Przeciętna wydajność mleczna krowy to 20 l dziennie.
          Aha Lucinda była pół polką :) ( o ile mam dobre wiadomości)

Dodatkowo do wytworzenia 20 l mleka, musi zostać 'przetoczone przez krowę' 10
          ton krwi.
          Ponadto krowa śpi w ciągu doby 30-45 min + po 4 - 5 minut kilka razy w ciagu
          dnia.

Ja jestem pełna podziwu :)
          • sory za głupie pytanie ale moze ktoś wie jak się to ma do kobiety karmiącej?
            wiem że nie ta kategoria wagowa, ale jakieś dane porównawcze może? ;)

• Tak samo (nawet cykl płciowy i długość ciąży zgadzają się praktycznie co do
              dnia), tylko musi więcej zjeść, by wyżywić najpierw ludzi, potem ewentualnie
              własne dziecko, które potrzebuje w sumie najwyżej kilkuset litrów mleka lub
              preparatów mlekozastępczych w okresie "cielęcym": krowa produkująca np. 35 kg
              mleka dziennie lub więcej potrzebuje 4 razy więcej energii i 5 razy więcej
              białka lub więcej (w zależności od produkcji), w sumie około 0,5kg suchej masy
              pasz na każdy litr wyprodukowanego mleka, czyli około 4% ciężaru jej ciała lub
              więcej. Co daje co najmniej 50kg paszy dziennie brutto (przewód pokarmowy jest
              wciąż taki sam) wprawdzie daleko jej do małego ptaszka, który zjada dziennie
              tyle, ile sam waży ale zawsze "kudy" do krowy sportowcom - rekordzistom świata,
              hodowanym na sterydach... Nie obchodzą ,mnie rekordziści, dla których mleko
              jest tylko narzędziem do osiągania dochodów z innego źródła, nie żałują więc
              kasy na różne "wynalazki" ani "dziady", którzy oszczędzają na wszystkim -
              jednych i drugich w sumie nie obchodzi czy dane zwierzę będzie żyło 10-12, czy
              też 3-4 lata bo interesuje ich wyłącznie wyżej wymieniona kasa, choć liczona
              różnie i osobno dla każdej z wyżej wymienionych grup: w obu przypadkach jednak
              krowa da tyle mleka, na ile pozwolą jej geny, warunki środowiskowe i żywienie,
              ani mniej ani więcej. Ekonomia zaś jest "działką" ludzi.
              PS: Najlepszą "mlecznicą" (biorąc pod uwagę produkcję mleka w stosunku do
              ciężaru jej ciała) i tak jest locha - to jest taka duża świnia, zwana także
              maciorą.
              Doić można również "łowiecki" (na oscypki i bunc) a mój kolega - elektryk także
              zdrowo doi wódę...:)))
              • > PS: Najlepszą "mlecznicą" (biorąc pod uwagę produkcję mleka w stosunku do
                > ciężaru jej ciała) i tak jest locha - to jest taka duża świnia, zwana także
                > maciorą.

Kontunuując temat to czemu nie pije się mleka świnki? Nie nadaje się dla ludzi?
                Czy może niesmaczne jest?
                I dalej z tej serii - wiem, że pije się mleko wielblądów (próbował ktoś?).
                Jakie jeszce "egzotyczne" mleko nadaje się do spożycia?

PS: no jakoś mnie zaintrygował ten mleczny temat :)
                • Może i jest smaczne ale nikt nie pracuje dla przyjemności. W różnych stronach
                  świata lidzie jedzą i piją różne, mniej lub bardziej dziwaczne (z naszego
                  punktu widzenia) "wynalazki". Najlepszym przykładem jest trwająca ze zmiennym
                  natężeniem promocja mleka koziego w Polsce: podobno jest ono lepsze i zdrowsze
                  od krowiego... Tyle, że Polakom koza od wieków kojarzy się z
                  biedotą, "marginesem" itp.; margaryna - wciąż jeszcze niektórym starszym
                  ludziom ze "szwabskim masłem" itd.. Krowa natomiast jest symbolem bogactwa i
                  dostatku ("kraj mlekiem i miodem płynący"; "pączek w maśle" itd.), więc mimo
                  wysiłków, ten kozi produkt oraz jego przetwory wciąż są i długo jeszcze będą
                  marginalne, "elitarne"... Możemy namawiać do picia kumysu (w orygonale -
                  fermentowane mleko wielbłądzicy), czemu nie ale ten produkt, od pokoleń
                  kojarzący się z najazdami tatarskimi, wojnami, jasyrem, charakterystycznym
                  poczuciem wyższości wobec wszystkiego, co "stamtąd" itp. raczej nie miałby u
                  nas szans. Przyzwyczajeń nie zmienia się w ramach kolejnej akcji promocyjnej,
                  chyba że na krótko. Żyjemy w społeczeństwie coraz bardziej "konsumpcyjnym", w
                  którym na pierwszym miejscu zawsze będzie dogadzanie istniejącym, nie
                  wymyślonym potrzebom, tworząc w miarę potrzeb, możliwości i posiadanych
                  pieniędzy kolejne potrzeby do zaspokojenia, zarabiając tym samym następne
                  pieniądze, które w końcu stały się rodzajem nowego Boga ale zawsze pozostaje
                  czynnik nieprzewidywalny, czyli "ludzki". Francuzi dawno już nauczyli się
                  wykorzystywać własne narodowe "wady" (z pewnego punktu widzenia: w końcu, w
                  czasach gdy nie było lodówek, sery były tylko sposobem konserwowania mleka,
                  żadnym tam wyrafinowanym przysmakiem) - my wciąż się uczymy ale przecież na to
                  potrzebne jest dużo czasu, cierpliwości oraz pieniędzy...
    • moim zdaniem krowa zawsze daje mleko...bo od tego przecież jest...
      kto inny ma nam je dawać - jak nie ona?
      • koza?
      • > moim zdaniem krowa zawsze daje mleko...bo od tego przecież jest...
        > kto inny ma nam je dawać - jak nie ona?

buahahahahahahahahahahah o matko.....
        To powodzenia w dojeniu jałówki. A jałówka to też krowa, tyle że mała:P
        A gdzie krowa ma ten pępek?? Przypuszczam, że na brzuchu, ale w którym miejscu? i jak on wygląda. Bo wiece z tym pępkiem sprawa jest skomplikowana niby musi miec kazdy ssak, tutaj ktoś tak napisał. Ale czase mstrasznie trudno go znaleźć i doszłam do wnisku ze chyba jednak nie zawsze on jest.
        • pępek występuje u wszystkich ssaków łożyskowych - bo to anatomicznie jest
          BLIZNA PO PĘPOWINIE. Niekoniecznie wygląda tak jak "supełek" u ludzi, czasem
          jest to niewielkie zgrubienie jaśniejszej zabliźnionej skóry, ale dobrze
          widoczne. I tak - jest zawsze na brzuchu (niby gdzie ma być??). I nie jest to
          sprawa skomplikowana. Wystarczy trochę ruszyć głową aby pojąć istotę tego
          zjawiska. Coraz bardziej ubolewam nad poziomem szkolnictwa w Polsce.
          --
          • można wydoić byka.
          • Nie każdy studiował zootechnike czy co tam jeszcze i nie kazdego na świecie interesuje to gdzie krowa ma ten pępek a w końcu nie każdy MUSI to wiedziec, bo to raczej nikomu do szczescia potrzebne nie jest. Także zupełnie nie rozumiem po co ubolwasz nad naszym szkolnictwem, a zaręczam, ze szkołe mam już za sobą.
            A gdzie pepka szukać u fretki??? Jak on nawet "siusiaka" ma na środku brzucha prawie że...
            To takie pytanie na margineise.
            • chodzi zapewne o szkołę podstawową, rozmnażanie ssaków to wtedy było :)
              wcale nie trzeba studiów skończyć specjalistycznych zeby wiedzieć co to jest
              macica, łożysko oraz pępowina i że występuje u ssakow, a pępek (jak sama nazwa
              wskazuje) jest blizną po pępowinie.
              u fretki również na brzuszku :)
    • kurde... a ja sadzilem ze dojenie krowy to juz przezytek, ze teraz wszyscy mleko w sklepach kupuja.
      A tak na marginesie to dziadek mi opowiadal, ze jego dziadek mu opowiadal, ze dawno dawno temu, zanim jeszcze Polska byla czlonkiem UE, to krowy dawaly mleko jak sie je za cycki ciagnelo. Ale czy to prawda? ... ktoz to juz teraz po tylu latach moze stwierdzic.
      • To musiało być bardzo dawno... Potem dawały coraz mniej bo w związku z
        nadprodukcją mleka, rosnącymi wymaganiami sanitarno-jakościowymi i związaną z
        nimi koniecznością inwestowania oraz konkurencją dotowanego eksportu innych
        krajów ceny skupu mleka poleciały "na pysk" i hodowcom ta zabawa coraz mniej
        się opłacała. Na szczęście w UE otworzyły się dla nas rynki całej Europy a ceny
        skupu, w znacznej mierze dzięki wprowadzeniu unijnych "kwot mlecznych" oraz
        stabilizującemu oddziaływaniu rynków innych państw, znacznie wzrosły i mleko
        znów zaczyna się opłacać!
        • Czyli w koncu za cycki trza te krowy ciagnac czy nie:) ?
          • No coś Ty, nie tak od razu z grubej rury! Najpierw siadasz sobie koło krowy,
            mówisz do niej, głaszczesz itp. Potem wycierasz jej "piersi" i znów trochę
            masujesz, aby wszystko było jak trzeba. Trochę to trwa, ale nie pękasz. Jak
            zaczyna mruczeć i przytulać się do Ciebie znaczy że już można i wtedy dopiero
            za te cycki ciągniesz :) A tak naprawdę to "piąstkujesz" a nie ciągniesz.
            Ponoć byli i tacy, co ogonem pompować chcieli, ale koncept mało skuteczny był i
            zrezygnowano...
            Pozdrawiam :))
            --
          • introligator_snu napisał:

> Czyli w koncu za cycki trza te krowy ciagnac czy nie:) ?

Trza, Ty - elektoracie...:DDD
            • oj, Albercie, z Tobą to nawet pożartować się nie daje.... Przy okazji - konie
              to ja mam własne i podchodzę ze strony dowolnej (poza wśiadaniem oczywiście)...
              --
              • Dlaczego tak myślisz? Ja lubię żartować (co widać, słychać i czuć), choć
                rzeczywiście - nie lubię prowokatorów. A do konia podchodzi się z prawej strony
                (do krowy z lewej), ale to są bardzo stare - "przedwojenne" dzieje...
                • to chyba po wojnie poważne zmiany nastały, bo konia z lewej strony się właśnie
                  obsługuje....I na własne oczy nie dalej niż tydzień temu widziałam, jak
                  sąsiadka doiła krowę z prawej strony czule opierając sie o jej brzuszysko
                  czołem....
                  --
                  • Faktycznie, chyba pomyliły mi się strony świata, nieważne... Mnie uczyli
                    profesorowie, którzy byli studentami jeszcze starszych profesorów, którzy znów
                    żyli w świecie, w którym koń kojarzył się z wozem drabiniastym lub z dorożką,
                    pies z budą a koza z pochyłym drzewem i w którym nikt nie myślał o poziomie
                    mocznika w mleku, "sporach masłowych", kappa-kazeinie, wyselekcjonowanych
                    szczepach itd. Fajnie pewnie wtedy było i miło się to wszystko co poniektórym
                    wspomina ale wróćmy na Ziemię...

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.