Re: jak oduczyc kota skakania po meblach? Dodaj do ulubionych

Witam,

> podstawowe pytanie- po co bralas kota?

Pytanie może i dobre ale nie do końca na temat, bo autorce wyraźnie chodzi o sposoby na to, żeby kota oduczyć drapania mebli wszak...

Na przykładzie ostatnich swoich trzech kotów być może mogę doradzić, co poniżej...
Po pierwsze, koty to inteligentne bestie ale nie wymagajmy od nich zbyt dużo - drapanie w celu zrzucania wierzchniej warstwy pazurów jest czynnością instynktowną i występować musi, z czego wynika, iż:

- kot musi mieć warunki do drapania; być może jeden drapak to za mało, być może drapak jest nieodpowiedni, być może jest usytuowany w nieodpowiednim miejscu, na nieodpowiedniej wysokości etc. ...?
U mnie wiszą trzy drapaki w miejscach (mniej więcej), które dla kota są wygodne; pamiętaj, że kot lubi się poprzeciągać w czasie drapania...;-)

- kot musi wiedzieć jednoznacznie, że drapanie mebli 'jest niedobre': przy każdej zatem okazji niedobrego drapania mebli wykonuj jednoznaczne dla kota działanie - 'ręcznie' odciągnij kota od drapanego mebla wydając przy tym jakiś charakterystyczny dźwięk, na przykład: "A psik!"

- kot musi wiedzieć jednoznacznie, że drapanie drapaka 'jest dobre' - spróbuj może drapak(i) natrzeć kocimiętką (do nabycia w sklepach 'zwierzowych') a w momencie drapania mebli przenoś kota 'ręcznie' do drapaka a potem chwal i głaszcz za każdym razem, gdy kot drapak podrapie...

Te proste czynności w przypadku mojego kota zaowocowały pełnym sukcesem.

Powodzenia
cat_s

--
"Trzy koty to liczba do kitu - do szachów za dużo, do brydża za mało"
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.