Dodaj do ulubionych

jerzyki 2015

05.05.15, 20:15
już są , w Szczecinie...
--
www.fotomit.pl/
Edytor zaawansowany
  • wacek1154 05.05.15, 21:25
    ...w Rzeszowie także smile
  • behemot17-13 06.05.15, 18:29
    W Częstochowie również się pojawiły, wczoraj z samego rana.
    --
    "po co iść tropem tego, co się już skończyło ?" <*> ci co weszli na szczyt, widzieli świat z góry. niestety, niektórzy zamiast zejść powoli, stoczyli się na łeb i szyję.<*> "Przód tej wypowiedzi leci do tyłu czyli bokiem w dół czy jakoś tak."
  • cavy 07.05.15, 19:20
    W Krakowie zauważyłem jerzyki 5.05.
  • smutas13 08.05.15, 06:50
    Jeszcze ich ani nie widziałam, ani nie słyszałam.
  • cavy 08.05.15, 19:35

Były 5 i 6, potem gdzieś znikły Przed chwilą widziałem 2, potem niewielkie stadko w oddali, nie piszczały. Raczej nie były to jaskółki, patrzyłem przez lornetkę i nie widziałem białych brzuszków.
  • amika6 08.05.15, 16:26
    6.05. widziałam i słyszałam je u nas w Chełmie (lubelskie).
    Mam nadzieję, że w tym roku zasiedlą budki, które dla nich umocowano na ścianach bloków, i że wśród nich jest "mój" Jerzuś (maluszek wychowany przeze mnie w 2013 r.)
  • mjot1 08.05.15, 20:45
    Wczoraj. Rzeszów
  • miostatyna 09.05.15, 10:21
    wychodzi , że opanowały Polskie niebo w 2 dni smile

--
    www.fotomit.pl/
  • miostatyna 09.05.15, 10:22
    jasne, "polskie " smile !

--
    www.fotomit.pl/
  • behemot17-13 10.05.15, 10:55
    Ależ, nie jest błędem napisanie - polskie z dużej, ortograf jest, emocje zawsze z dużej. Nasze, Polskie jerzyki już są.
    --
    "po co iść tropem tego, co się już skończyło ?" <*> ci co weszli na szczyt, widzieli świat z góry. niestety, niektórzy zamiast zejść powoli, stoczyli się na łeb i szyję.<*> "Przód tej wypowiedzi leci do tyłu czyli bokiem w dół czy jakoś tak."
  • miostatyna 10.05.15, 16:42

no chyba , że smile
    www.fotomit.pl/
  • smutas13 13.05.15, 20:09
    Wreszcie są i u nas - Śląsk Cieszyński. Fruwają jak błyskawice smile
  • ekspert_otop 06.07.15, 14:46
    Razem z dziećmi możecie dołączyć do europejskiej akcji Spring Alive ? rejestrujcie jerzyki online! smile Rejestrując na stronie www.springalive.net swoje pierwsze w danym roku obserwacje tych ptasich wędrowców, będziecie mogli stworzyć europejską mapę migracji smile
  • cavy 19.05.15, 14:06
    W Krakowie jest ich mało, mniej niż zazwyczaj, czasem nie widać żadnego, czasem pojedyncze lub niewielkie stadko. To samo niezależnie stwierdziła moja ciotka. Jak się przedstawia liczebność w innych miastach ?
  • amika6 06.07.15, 19:29
    Mam podobne obserwacje (Chełm), jest ich dużo mniej.
    Tak się zastanawiam czy to dlatego, że trwa jeszcze okres lęgowy czy rzeczywiście wróciło ich tak mało?
  • behemot17-13 13.07.15, 16:07
    Chyba nie tak, znaczy, jerzyków jest ani mniej ani więcej. Wszystko zależy od pory dnia, temperatury, pogody. Też chwilami zastanawiam się, gdzie one są? dlaczego nie śmigają po moim niebie w liczbie mnogiej do kwadratu? Jerzyki są i jest ich sporo, zazwyczaj rankiem a jeszcze częściej wieczorkiem i to w ilościach nie przeliczysz, śmigają że ho ho.
    --
  • smutas13 17.07.15, 10:34
    Dziś także je widziałam na moim niebie. Fruwały mi przed nosem, kiedy podlewałam kwiaty na balkonie smile
    --
    "bo gdy się trzyma fason, to się nawet spada z klasą"
    Piotr Bukartyk
  • smutas13 06.08.15, 20:43
    Chyba już odleciały?
    Nie widuję ich na moim niebie.
    --
    Byle do jesieni...
  • dar61 06.08.15, 22:00
    Dwa dni temu sejmikowały u nas - zach. PL - na wieczornym niebie, teraz ich brak.
    Pewnie odleciały tam, gdzie much więcej...
  • miostatyna 07.08.15, 10:29
    Szczecin - jeszcze są smile

--
    www.fotomit.pl/
  • cavy 10.08.15, 21:20
    Wróciłem z urlopu 08.08 i już ich nie widziałem (Kraków).
  • cauliflowerpl 30.08.15, 15:02
    Dzień dobry wszystkim.
    Bardzo się cieszę, że znalazłam to forum, a ten wątek to już w ogóle smile

Mam za oknem co roku gniazdko i rodzinkę jerzyków. W tej chwili jeszcze tylko jeden mały gamoń siedzi w gnieździe (mieszkam w północnej Hiszpanii, one tu długo siedzą, jest prawie wrzesień a dopiero niedawno pierwsze wyleciały z gniazda) a reszta już lata.

Na dzień dzisiejszy, w godzinach aktywności ptaków do gniazda podlatuje co najmniej 5 osobników, każdy ptak przystaje na chwilę przy gnieździe. Myślę, że karmią tę sierotkę ostatnią.

I tu moje pytanie: czy to normalne u tego gatunku, że aż tyle osobników angażuje się w karmienie młodych? Dwa - to rozumiem - rodzice. Kim jest reszta? Rodzeństwo? Sąsiedzi? Ptasia opieka społeczna wink ?

Serio pytam, bardzo mnie ten zwyczaj zaintrygował.

Pozdrawiam!
    --
    Navarra - mój kawałek podłogi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka