Dodaj do ulubionych

Ciekawostka dot. jerzyków

09.06.18, 13:22
Siedzę sobie i nagle pisk jakiegoś rannego ptaka. Wyskoczyłem na balkon, coś piszczy za balustradą. Wyglądam, widzę wytrzeszczone na mnie oczy i jakieś kłębowisko skrzydeł. Wyciągnąłem rękę i złapałem to coś. Okazało się że to były dwa jerzyki! Dziś jest 9 czerwca! Czy to nie za późno spotykać się dla jaj? Przecież jak teraz mi złoży jaja to ponownie małe będą zdolne do lotu na początku września. Ponownie będę musiał załatwiać opiekę na zimę. Przyszedł mi do głowy rysunek Mleczki - żyrafa i nosorożec - Obywatelu nie pieprz bez sensu. Wyobrażałem sobie że jerzyki kończą temat w połowie maja. a te co zapomniały się, znowu?
Edytor zaawansowany
 • nukula4 14.06.18, 08:58
  Niepotrzebnie się bałem. Sprawdziłem w tym roku budki puste. na placu były występy dla studentów, dla głuchych studentów bo dawali łomot aż stropy drżały. Ja zamknąłem okna ale ptaki zostały na zewnątrz. Po 4 dniach ani jerzyki ani szpaki nie wprowadziły się na swoje. Jak medycyna może zapobiegać głuchocie młodych? Co się dzieje że młodzi głuchną? Od picia?
 • nukula4 29.06.18, 09:01
  A jednak coś było na rzeczy. Wczoraj postanowiłem sprawdzić ponownie ale w budkach dla jerzyków nadal było pusto. Za to w budce dla szpaka siedziały dwa! Tak myślę że siedziały chyba z tydzień! Szczęściem nie było zbyt gorąco więc mogłem je wypuścić żywe. Wlot zakleiłem taśmą bo szpaki już się nie rozmnażają a jerzykom ciągle coś po głowach chodzi. Sprawdźcie swoje budki!
 • nukula4 05.07.18, 08:54
  Szpaki o tej porze się już nie rozmnażają ale dziś przed szóstą przyleciał jeden by budkę skontrolować, Zerwał taśmę, przepatrzył wnętrze i poleciał! Ponownie nakleiłem taśmę.
 • nukula4 06.07.18, 12:02
  Ponieważ wciąż u mnie na balkonie jest dostępny słonecznik stale przylatują rodzice wróbli a teraz też sikorek z małymi które dokarmiają. Mama? podlatuje do karmnika, bierze ziarenko i wciska w dziób małemu który już lata ale nie jest tak sprawny by pożywić się samemu na butelce. dziś oprócz znanych mi głosów były jakieś dziwne piski więc wyjrzałem na balkon, taśma była zerwana ( kto nie wiem) więc zajrzałem do środka. W środku był jeden jerzyk. One sobie szukają lokalizacji na drugi rok czy jeszcze w tym roku chcą składać jaja? Jak myślicie?
 • nukula4 10.07.18, 08:26
  Dzisiaj rano była mama sikorka z 6! maluchami. Mama ledwie nadążała dawać im ziarna a one piszczały niczym klucz do nadawania alfabetem Morse'a: mnie, mnie mnie też, tak pół godziny. W końcu wpadł jerzyk, źle zakręcił i wylądował na balkonie. Wlazł w kąt i utknął, musiałem go złapać i wywalić za balkon. Cóż to za niepełnosprawne ofiary, gdyby nie ja już by 5 nie było. One jak ptaki doddo z Pingwinów z Madagaskaru. Cały czas trzeba im pomagać.
 • nukula4 23.07.18, 09:55
  No chyba ostatni mój wpis w tym roku. Niedługo jerzyki wylecą do ciepłych krajów. W piątek zmieniłem im budkę na przestronniejszą. Ta zmieniona była zrobiona z budki dla szpaka - były dwie w kamienicznej zabudowie a ponieważ szpaki się biły i stale jeden zostawiał jajka (nieprawda ze szpaki mogą być blisko1), postanowiłem je rozdzielić. Przeciąłem budę na pół i jedna została szpaczą a drugą przerobiłem na jerzykową, dwurodzinną. Z obserwacji wynikło że miejsce jest odpowiednie dla jerzyków ale przyszło m ido głowy że jest zbyt małe przestrzennie. Założyłem nowa budkę, jednorodzinną i w pełni wymiarową. Teraz w odróżnieniu od budek które są w miejsce skrzynki kwiatowej których nie mogę obserwować bez specjalnych operacji, tę widzę cały czas. Cieszy się dużym powodzeniem. Jerzyki, zwłaszcza rano przelatują grupami a co jakiś czas wpadają do środka. ciekawe czy im nowy lokal odpowiada? Chyba tak! Na drugi rok będą małe! mam taką nadzieję i że zaczną po 20 maja bo te imprezy dla studentów są nie do wytrzymania ...
 • nukula4 25.07.18, 08:30
  No nie ostatni. Oglądałem sobie film i nagle pac! Myślałem że to gołębi bo one są ciężkie i przylatują skorzystać z pojnika. Ale podszedłem do balkonu - jerzyk! Wziąłem i wyrzuciłem. Wtedy zobaczyłem że drugi siedzi mi na nogawce! Złapałem i też za balkon. Może by je obrączkować?
 • nukula4 01.08.18, 13:45
  Z nieba jerzyki znikły. Pogoda była dobra więc lęgi się skończyły wcześnie i mogły już odlecieć, W tamtym roku ten dzień nastąpił po 10 sierpnia a jednego jeszcze widziałem 17. Swoją drogą myślałem ze skoro jest upalnie to będą siedziały dłużej ale nie, jednak poleciały.
 • nukula4 03.08.18, 08:23
  Dziś na kontrolę domku przyleciał szpak. Odblokowałem mu wlot bo jerzyków do maja nie będzie ... niech się nie denerwuje i wie, że ma swoje miejsce.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka