24.03.08, 20:32
Witam Czy ktoś mi doradzi jaką lornetkę kupić do obserwacji ptaków
Edytor zaawansowany
  • grzela179 24.03.08, 20:35
    sorki ze tu piszę na taki temat ale nie znalazłem nic podobnego . Zakładam ze znacie się
    trochę na takim sprzęcie
  • miostatyna 24.03.08, 21:08
    w parametrach lornetki pdane są dwie liczby np 8x30, pierwsza to tzw przybliżenie druga
    to srednica obiektywu i tak im większe przybliżenie tym mniejsza jasnośc obrazu, węższe
    pole widzenia, silniejsze drgania obrazu. I teraz tak, coś kosztem czegoś- bliżej ptaki ale
    ciemniejszy obraz ( zwłaszcza jak to jest np ciemny las)i mniej wyraźny( ręka drży zawsze
    zwłaszcza jak człowiek połazi trochę po terenie).Najlepsze parametry to 8x30
    ewentualnie 10x50.Radzę z regulacją ostrości za pomocą centralnego pokrętła, z
    możliwością regulacji jednego z okularów.Soczewki oczywista szklane, osłona okularu
    bakielitowa lub gumowa ( ta druga jednak na mrozie twardnieje).Lornetka z obudową
    metalową , nie plastikową.Dobrze jak ma osłony na soczewki, ważne w czasie deszczu
    czy sniegu.Ogólnie lornetka ma sprawiac wrażenie solidnej.To tyle, powodzenia w
    obserwacjach smile). PZDR M
    PS aha często to co jest napisane np 8x coś tam nie jest 8 krotnym
    powiększeniem.Czyste oszustwo w przypadku mało znanych firm .Kuszą ceną a
    parametry daja z księżyca.Dobra lornetka to wydatek 200 do ...złotych.Polecam sklepy
    myśliwskie.Żadne tam z towarem "wszystko po...zł" i żadnych , jak napisałem osłon
    plastikowych.
  • grzela179 24.03.08, 21:24
    dzięki ale myślałem ze ktoś mi poda konkretny model
    Zastanawiam sie nad lornetkami firmy delta optical
  • miostatyna 24.03.08, 21:33
    niestety firmy nie jestem w stanie podać, ale jeżeli jest markowa to polecam , ważne są
    parametry nie marka.One będa przydatne w terenie a nie firma.Chodzi o przydatność
    użytkową ,że tak powiem smile
  • miostatyna 24.03.08, 21:41
    przejrzałem szybko oferty, bardzo ciekawe.Lepiej jednak potrzymac towar w ręku i ocenić
    teren obserwacji i rodzaj lornetki i przetestować w naturze.
  • grzela179 24.03.08, 22:04
    smile tak tylko ze ja nie mam doświadczenia niestety,
    Nawet jak wezmę do reki czy w teren to i tak nie potrafię ocenic.
    Bardzo mi się spodobała ta forest ale nie wiem czy nie lepiej kupić coś np 10x 50 albo z
    zoomem
  • lurban 24.03.08, 22:19
    Ja mam delta optical silver 10x50. Ma dobry stosunek wartości do ceny (choć ortodoksi
    zapewne powiedzą, że prawdziwe lornetki zaczynają się od 1000 zł).
    Również polecam wziąć lornetkę do ręki przed zakupem. Delta Optical ma placówkę w
    Centrum Warszawy oraz gdzieś na trasie z W-wy do Mińska Mazowieckiego. Ja
    kupowałem w tym drugim miejscu. Pan wydał mi 3 typy lornetek i tak sobie pół godziny
    spędziłem przed sklepem lornetując pobliskie drzewa.
    Generalnie jest to sprzęt produkowany w Chinach na zamówienie firmy delta optical. W
    porównaniu z rosyjskimi wynalazkami np. typu berkut wypadają znacznie lepiej.
    Z mojej jestem zadowolony - jest bardzo "jasna", dość solidna, chociaż np.
    nierówno "ciągnie mostek" - mam zamiar z tym do nich pójść, może to kwestia
    smarowania. Mam również rosyjską lornetkę 15x50 ze Stadionu. Jest dość ciemna, łatwo
    rozkolimowuje się (nauczyłem się sam to poprawiać), ale jest nie do zdarcia i nie żal jej
    zabierać na wymagające wyprawy - pod warunkiem, że jest jasny dzień smile
  • miostatyna 24.03.08, 22:27
    No i właśnie, porady poradami a samemu trzeba dopasować.Ojciec kupił mi lornetkę made
    in USSR w 1978 roku na święta 8x30 i do dziś nie do zdarcia.Trafił w ~10. Życzę
    zadowolenia z trafnego wyboru.
  • grzela179 24.03.08, 23:38
    ja miałem w rękach foresta i dlatego się skłaniam w jego kierunku.
    ale też myślę sobie czemu mam wydawać prawie 4 paki skoro mogę wydać mniejwink
  • grzela179 25.03.08, 00:54
    alllęe mi doradzacie ..... mysląłem ze trafiłem na znawcóow tematu.....
  • ciociapolcia 25.03.08, 10:43
    Ja używam ruskiego Fotona i faktycznie jest on nie do zdarcia, tzw. gniotsa nie
    łamiotsa. wink Już nie raz chciałam kupic coś nowocześniejszego, ale... no właśnie, nic
    mnie nie zachwyciło. Co do duzych przybliżeń, to dla początkujących może być to dosyć
    uciążliwe - trzeba nabrać wprawy, bo minimalne ruchy ręki powodują, że obraz ucieka. wink
    --
    MWaN
  • miostatyna 25.03.08, 10:52
    Szkoda radzić sad. Gościowi zależy na marce nie na parametrach.Nie zna podstawowych
    zasad obserwacji w terenie i jak dobrać sprzęt do potrzeb.A tak na koniec, nie siedzimy u
    Ciebie w porfelu i nie wiemy czy stać Cię na sprzęt za 400 zł czy na sprzęcicho full wypas,
    co to samo za Ciebie bedzie obserwować i może jeszcze fotki strzelać( bo takie też są
    lornetki z aparatem).
    Miłego dnia
  • ciociapolcia 25.03.08, 17:00
    Zainteresowałam się tematem i... heh, no faktycznie ktos musi kupować te Leica
    Geovid. wink
    --
    MWaN
  • grzela179 25.03.08, 17:06
    Pomyslałem ze 500 zł to górna granica ale tak jak pisałem wczesniej wcale nie muszę
    wydawać az tyle. nie zalezy mi na marce chę tylko zeby mi ktoś polecił konkretny model i
    oczywiście zeby były odpowiednie parametry. Na poczatku poszukiwań zastanawiałem sie
    nad zoomem ale słysze ze nie powinienem wogóle brac czegoś takiego pod uwagę.
    Kolega mi mówi ze najlepsza jest 10x 50 a gość w sklepie mi dał delta optical forest 8x 42
    i mówi ze to jest to czego szukam.... Dlatego zwracam sie o pomoc wink

pozdrawiam
  • sceptyk31 25.03.08, 20:28
    Trudno polecać jakiś konkretny model, rzecz w tym iż każdy ma trochę inne wymagania i
    upodobania. Najlepiej poczytaj sobie na jakims forum "ptakolubów", tam są znawcy
    tematu. Nie można powiedzieć, że najlepsza lornetka to ta 10 x 50, bo to zalezy od
    wielu innych czynników. Ale trzeba zwracać uwagę na powiększenie / ta pierwsza
    cyferka/ o średnicę obiektywu / ta druga/. Ta pierwsza cyferka nie koniecznie musi być
    duża, natomiast generalnie ta druga im większa , tym lepiej. Trzeba też patrzeć na
    wagę sprzętu, bo jesli ma służyc do długich wedrówek, to nie powinien byc za ciężki. W
    Delta Optical maja dobry sprzęt, trzeba samemu wybrać sobie cos dla siebie, myślę że
    lepiej kupować coś o stałym powiększeniu . Przy okazji warto zwrócić uwage na
    stosunkowo mało znane hobby - uzywanie dobrym / czytaj "jasnych"/ lornetek i
    teleskopów w fotografowaniu m.in. ptaków - digiscopingu / także np. samolotów
    lecących np. 11 km nad nami i jeszcze 15 km od nas.
    --
    Moje piękne miejsca
  • miostatyna 25.03.08, 21:20
    Ale trzeba zwracać uwagę na powiększenie / ta pierwsza
    > cyferka/ o średnicę obiektywu / ta druga/. Ta pierwsza cyferka nie koniecznie
    > musi być
    > duża, natomiast generalnie ta druga im większa , tym lepiej

Nie czytasz wpisów wcześniejszych , no i się powtarzasz
  • sceptyk31 26.03.08, 09:27
    Nie pamiętam bym "zatrudniał" osobistego recenzenta, każdy pisze co uważa za
    stosowne.
    --
    Moje piękne miejsca

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka