Dodaj do ulubionych

Cud natury

09.10.19, 19:49
odchwaszczam pierwsza część pola,która mi nieco przez to złamanie nogi zarosła.Dominuja tu dwa chwasty-perz i pokrzywa.Perz -wiadomo-rozmnaża sie pod ziemią swoimi białymi patyczkami,zaopatrzonymi w niewielkie kępki korzonków.Pokrzywa-poznałem ja dzisiaj.Wyrwać pokrzywę -nie sposób!Pod ziemia ma korzenie w kształcie macek ośmiornicy -kilka grubszych żółtych batów we wszystkie strony swiata.Ale to co najbardziej mnie zszokowało to tysiące cienkich jak włos korzonków oblepiających te grubsze baty.Penetracja gleby przez te włosowate korzonki jak tak radykalna ,że chcąc pozbyc sie ziemi trzeba minutami ostro otrzepywać dyndające na wietrze farfocle...Jestem przekonany,ze gdyby pokrzywa chciała wydobyć z gleby dla siebie np magnez,który byłby tam obecny w ilości jedna milionowa na miligram,to dałaby rade to zrobić
Edytor zaawansowany
  • 7zahir 09.10.19, 20:25
    Zgadzam się. Tobą - niesamowita jest pomysłowość Mateczki Natury w obronie przetrwania.
    Podobne wrażenie odniosłam, gdy dowiedziałam się o współpracy drzew i grzybów w przenoszeniu informacji.
    Drzewa wykorzystują podziemne strzępki grzybni jak włókien nerwowych łączących cały okoliczny ekosystem.
    Kiedy np pojawia się jakiś szkodnik sąsiednie od zaatakowanego drzewa produkują toksyczne dla napastnika soki.
    Na kanale Planete oglądam z przyjemnością cykl pt Historie drzew.
    Polecam. 😊
  • kalllka 13.10.19, 12:04
    Oo to dopiero cud! Pamięć drzew krzewów albo poszycia.. skład ziemi- kruszców.
    Kurczę, ze tez tak to się skonstruowało, ze czerpiemy z bogactwa natury tak późno; Albo inaczej..
    Kurczę, dlaczego dojrzałam,moja funkcje życiowa, tak późno.
    No i ciekawe która, z moich predyspozycji- matek natura wykorzystał, zanim ja sobie uświadomiłam i to za pomocą komputera tylko, a nie tak jak krytyk, świadomym wyborem -orki na pokrzywowym ugorze.

Pewnie, jakem kalka, mogę odbić tylko cudzy dorobek- wspomnieć, ze pokrzywy zawierają mnóstwo krzemkow i wspomagają pielęgnacje włosów paznokci itp podobnych ozdobników. Ważnych i dla panów choć, i niekoniecznie, dla buddystów.
    A gdyby tak pokrzywione pola wykorzystać, tak jak lovender ,w turystyce pielęgnacyjnej?
    Np w spa, głęboka studzieńspa

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka