Dodaj do ulubionych

Nieidealnie dopasowane imiona dla rodzeństw.

• katmandu05 28.08.17, 10:17
    Ja znam rodzeństwo Andrzej i Angelika (wiek ok. 30 lat). Jak dla mnie imiona z zupełnie innej bajki.
  • lily-beth 28.08.17, 16:17
    Dziś natrafiłam na bliźniaczki Zosia i Nadia. Nie jest to rażące niedopasowanie, ale przy bliźniaczkach, o których często mówi się razem, jakoś mi nie brzmią.
  • inga.a.m.r 28.08.17, 17:09
    Zosia i Nadia też mi jakoś nie pasują.

--
    https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
  • stokrotka_96 28.08.17, 17:19
    Koło Nadii może lepiej wyglądałaby Sonia, a koło Zosi coś bardziej tradycyjnego. Ale przyznam, że teraz to jakoś szczególnie nie razi - oba imiona są w czołowej dwudziestce. Choć mamy tu do czynienia z pełnym imieniem (Zofią) i skrótem od Nadieżdy (Nadziei)... Ja chyba przymknęłabym na to oko wink. Ujdzie w tłumie.
  • lily-beth 29.08.17, 09:23
    > Ale przyznam, że teraz to jakoś szczególnie nie razi - oba imiona są w czołowej dwudziestce
    Ignacy i Alan też są oba w dwudziestce, a połączenie raziłoby mnie bardzo.

Nie chodzi mi o aktualną popularność. Zofia to stare imię z tradycjami, a Nadia jest modna w Polsce od bardzo niedawna. Ale nie czepiam się bardzo, bo sama mogłabym rozważać Zosię lub Basię jako siostrę dla Elizy (chociaż nie bliźniaczkę).
  • stokrotka_96 29.08.17, 17:28
    Nie no, akurat Ignacy i Alan to kiepski zestaw... Zgodzę się wink. I podtrzymuję zdanie, że do Nadii już bardziej pasowałaby ta Sonia, która jest przecież rosyjskim zdrobnieniem od Zofii smile. Nadia i Zosia to nie jakiś super dobrany zestaw, ale nie taki, który szczególnie razi. Wspomniany duet Ignacy i Alan to, nie obrażając nikogo, nieporozumienie...
  • stokrotka_96 28.08.17, 22:38
    Wymyśliłam to teraz, nie znam takiego rodzeństwa, ani nie planuję takiego zestawu u siebie w domu, ale jak wypadają wg Was Maja i Gustaw?
  • inga.a.m.r 29.08.17, 01:12
    Koleżanka ze studiów dwa lata temu urodziła syna (miała już córkę Maje) i nie miała z mężem pomysłu na imię, jej mąż zażartował o Guciu, a jej się spodobało i na poważnie rozważali to imię. Ostatecznie wybrali Wiktora, bo Gustaw nie podobał się starszej siostrze.

--
    https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
  • stokrotka_96 29.08.17, 17:34
    Maja i Wiktor wg mnie bardziej do siebie pasują stylistycznie wink.
  • lily-beth 29.08.17, 09:16
    Średnio, bo nie dość, że silne skojarzenie z bajką, to jeszcze różnica popularności działa na niekorzyść. Gdyby Maja była rzadkim imieniem, to brzmieniowo połączenie nawet mi się podoba.
  • justii23 29.08.17, 09:42
    Czasem to się też gust zmienia, z czymś się osłuchujemy
    i tak w wieku 20 lat zostajemy rodzicami i nadajemy imię modne, oryginalne, wyjątkowe, mija 10 lat zostajemy rodzicami po raz drugi ale typy imiennicze możemy mieć zupełnie inne, i stad czasem pewnie są też zestawy typu:
    Nikola i Antoni czy Małgorzata i Oliwier a czasem po prostu rodzice mają tak szerokie spektrum upodobań w którym mieści się i Allan i Franek wink

ja kojarzę Brajana ( 8 lat) , Szymona (5 lat) i teraz mama jest w ciąży ale nie znam typu imienniczegowink gryzie się ze sobą ale bardziej uderza we mnie fakt, że Brajan jest imieniem "napiętnowanym" a Szymon chociaż popularny jest neutralny i tu faktycznie jedno z dzieci może mieć pretensję bo jeżeli byłby to imiona typu Szymon i np. rzadszy nie wiem Maksym to raczej pretensje mniej prawdopodobne ponieważ żadne z tych imion nie jest "napiętnowane".
  • stokrotka_96 29.08.17, 17:38
    Z różnych powodów imiona rodzeństwa mogą się różnić. Zwłaszcza, gdy mają tylko jednego wspólnego rodzica (szczególnie ojca).
    Różnice między imionami mogą też wynikać ze sporych różnic wiekowych i ze zmieniającej się mody, np. załóżmy, że w 2000 r. urodziła się komuś Natalka (wówczas najpopularniejsze imię żeńskie), a w 2017 r. Antoś (najpopularniejsze imię męskie). Normalnie Natalia i Antoni średnio do siebie pasują, ale biorąc pod uwagę, jak sytuacja się zmieniła przez prawie 20 lat, można komuś wybaczyć, że imiona są z różnych bajek.
  • stokrotka_96 29.08.17, 17:33
    Właśnie byłam ciekawa Waszej opinii, bo z jednej strony to są imiona z jednej bajki (dobranocki :p), a z drugiej strony różnią się drastycznie popularnością. Poza tym, Maja kojarzy mi się nowocześnie, a Gustaw zdecydowanie bardziej tradycyjnie -
    pradziadkowo i prapradziadkowo.
  • stokrotka_96 20.09.18, 20:49
    Kiedyś byłam zdania, że zestawy muszą być wręcz pod linijkę. Teraz mam bardziej liberalne podejście, chociaż są zestawy, które rzeczywiście rażą, jak Vanessa i Stanisław na przykład (zmyśliłam go).

Z nietypowych znam Kasię i Seweryna, ale ich imiona nigdy mi się nie gryzły, mimo że jedno zdecydowanie bardziej popularne od drugiego (Kasia okupowała wówczas szczyty rankingów). Dla mnie to był zestaw naturalny, byłam z nim od dziecka osłuchana. Powiem szczerze, nawet lubię, gdy zestawy są nieprzewidywalne. U znajomych jest rodzeństwo Wituś i Weronisia - niektórzy mogą powiedzieć, że nie pasuje, ale mnie się bardzo podoba, zestaw jest niesztampowy. Weronika była bardzo często nadawana niedawno, ale ma coś z imienia retro. Witold - klasa sama w sobie. Oba na tę samą literę. Super.

Poza tym, zależy czy dopasowuje się pod względem popularności, czy biorąc pod uwagę inne kryteria (imiona po przodkach, imiona na tę samą literę, pochodzenie greckie/łacińskie, długość).

Wg mnie, Józef i Franciszek, Jan i Stefania, Helena i Jadwiga są bardzo dobrze dopasowane mimo że jedno imię jest dziś dużo bardziej popularne od drugiego. Przynajmniej klimat ten sam, bo w przeszłości nadawano te imiona w tym samym czasie.

Nie rażą mnie zestawy imion (w miarę) popularnych z rzadszymi (np. Mikołaj i Cezary, Emilia i Kalina), ale rażą już zestawy imion z totalnie różnych bajek, z dwóch skrajnych biegunów. Brian i Bogusław - niby oba na literę "b", ale tradycyjna słowiańszczyzna i pseudonowoczesność to kiepski pomysł...
  • dalenia 13.10.18, 12:54
    Jest taki kanał na yt, gdzie dwie babki gadają o porodach, ciążach, dzieciach i ogólnie pojętym macierzyństwie. Jedna z tych kobiet jest mamą Michała i Euniki - spora rozbieżność, co? wink

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.