Dodaj do ulubionych

Jowana - imię dla dziewczynki

14.11.10, 17:50
Witam!
Czy macie może jakiekolwiek informacje na temat imienia Jowana dla dziewczynki? Chciałabym tak nazwać dziecko, ale trudno mi "przekonać" panie urzędniczki do tego imienia. Oczywiście Etinette, czy Fabiene nie robi na nich wrażeniasmile za to Jowana jako bałkańskie imię, już bardzo, włącznie z krzywdzeniem dziecka. Trudno mi odpierać takie zarzuty, ale może znacie jakieś linki, które by pomogły mi przekonać urząd. będę wdzięczna za informacje!
Obserwuj wątek
    • wyczyny Re: Jowana - imię dla dziewczynki 14.11.10, 18:07
      wiem tylko tyle, że w Bosni i Hercegowinie Jowanka to odpowiednik naszej Joanny, a wiem to, bo włoska sw. Gianna Beretta Molla jest tlumaczona na Jowanka w Bośni i Joanna w Polsce....
      --
      Jędrzej,4.08.2007 smile)
      Piotrek,12.08.2003 smile)

www.cracow-pro-life-congress-2007.com
    • adamantia Re: Jowana - imię dla dziewczynki 14.11.10, 18:39
      Urzędnik nie ma prawa odmówić rejestracji imienia tylko dlatego że jest imieniem obcym albo w wersji obcojęzycznej. Prawo nie zezwala jedynie na nadanie imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka.

Polecam ten artykuł zw strony USC: www.usc.pl/art_file/40.pdf, a w szczególności ten cytat:
      "Pojawiło się, i nadal pojawia, coraz więcej imion nowych, oryginalnych, obco brzmiących. Wzrastająca liczba kontaktów międzynarodowych sprzyja wyborom imion powszechnych nie tylko w naszym kraju ale w całym europejskim kręgu kulturowym.
      Obowiązujące przepisy prawa nie ograniczają prawa rodziców nawet narodowości polskiej do nadawania dziecku imienia obcego.

Życzę powodzenia, daj znać o udanej rejestracji. smile

PS. Dla mnie Jowana fajna, nie brzmi pretensjonalnie, jak niektore zagraniczne wersje imion.

--
      76-78/106-109 -> 32J, 34H/HH
      • quasi.modo Re: Jowana - imię dla dziewczynki 14.11.10, 19:02
        Nie jestem fanką nadawania obcych imion, ale Jowana brzmi całkiem sympatycznie. Mam nadzieję, że na podstawie tego co napisała adamantia uda Ci się przekonać urzędniczki, bo to trochę smutne, że bałkańskie imię miałoby być gorsze od angielskich, czy francuskich. Jakby co, pisz do RJP.

--
        to proste - buraki uważają to za buractwo a mili ludzie za miły zwyczaj
      • adamantia Re: Jowana - imię dla dziewczynki 14.11.10, 19:26
        Aha, wg tego wątku:
        forum.gazeta.pl/forum/w,12924,105543510,105543510,Najpopularniejsze_Imiona_w_Serbi_2003_2005_.html
        w latach 2003-2005 Jovana była w Serbii bna 3 miejscu popularności.

(z tej listy jeszcze baaardzo mi się podoba Iva i Mirjana.)

--
        76-78/106-109 -> 32J, 34H/HH
          • uwierz_mirando Re: Jowana - imię dla dziewczynki 14.11.10, 20:07
            Jestem przeciwna nadawaniu obcojęzycznych imion, zwłaszcza, gdy mają swoje polskie odpowiedniki. No, ale teoretycznie urzędnik nie może Ci odmówić, z tego co napisała Adamantia. A może spodoba Ci się podobnie brzmiąca Jowita?
            --
            Pomagaj, klikając codziennie!
            antros.ovh.org/pomagaj/big.html
            • gildapinkus Re: Jowana - imię dla dziewczynki 15.11.10, 11:29
              dziś dostałam odpowiedź od RJPsmile))))))
              Jowana jest imieniem żeńskim południowosłowiańskim pochodzącym
              od imienia Jan (łac. Joannes//Johannes). Odpowiednikiem Jowany jest imię
              żeńskie często nadawane w Polsce - Joanna. Imię - Jowana, jak pani zauważa, odmienia się prawidłowo przez przypadki i posiada końcówkę -a, jest jednak rzadko nadawane w Polsce w przeciwieństwie do licznych nosicielek imienia - o niewiadomej etymologii - Jowita.
              Sądzę, że właściwa pisownia przez -w-, prawidłowa możliwość odmiany
              wskazującej płeć dziecka i znana etymologia imienia powinny przyczynić się
              do zarejestrowania przez kierowników urzędu stanu cywilnego imienia
              Jowana dla dziewczynki.

Myślę, że ten dokument będzie dobrym argumentem w mojej walcesmile Dziękuję za pozytywne opinie i szybką reakcję! Poza tym dzisiejszy mail od RJP udowadnia mi (po raz kolejny z resztą), że warto walczyć o swoje marzenia, czego i Wam życzę!

uwierz_mirando napisała:

> Jestem przeciwna nadawaniu obcojęzycznych imion, zwłaszcza, gdy mają swoje pols
              > kie odpowiedniki. No, ale teoretycznie urzędnik nie może Ci odmówić, z tego co
              > napisała Adamantia. A może spodoba Ci się podobnie brzmiąca Jowita?
    • dalenia Re: Jowana - imię dla dziewczynki 14.11.10, 21:28
      Jest takie zalecenie, aby nadawać dzieciom imiona przyswojone przez język polski, czyli Marcin nie Martin i Joanna nie Jovana. Ale to tylko zalecenie, nie nakaz.

Je generalnie jestem przeciwna nadawaniu obcych form, podczas kiedy mamy polskie wersje. Ale to już Wasza sprawa, jak widzę, Wy jesteście przekonani.

PS. I niemiłosiernie irytuje mnie podawanie za przykład imion dzieci Wiśniewskiego w takich przypadkach. Koleś ma niemieckie obywatelstwo - może sobie nadać imię jakie mu się żywnie podoba.
      --
      www.pajacyk.pl
    • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 14.11.10, 22:35
      Moim zdaniem Jowana, czyli po polsku Joanna, jest równie pretensjonalna jak Etiennette czy Fabienne - u polskich rodziców. Chcesz szaleć w ten sposób - nikt Ci nie broni, ale ie oczekuj, że wszyscy będą zachwyceni.

--
      Ktoś, kto to czyta, może zostać doprowadzony do rozpusty.
      (Jarosław Olesiak)
            • mel_bi Re: Jowana - imię dla dziewczynki 21.11.10, 12:09
              Bardzo mi się podoba to imię i absolutnie nie zgadzam się, że nie ma różnicy w porównaniu do Fabienne etc.
              Powodzenia przy rejestracji i daj znać, jak poszło. Nie samymi Bogumiłami i Dobrochnami stoimy wink
              --
              KosmIdka
              MaŁusia
              • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 21.11.10, 13:18
                mel_bi napisała:

> Powodzenia przy rejestracji i daj znać, jak poszło. Nie samymi Bogumiłami i Dob
                > rochnami stoimy wink

Dobrochna to akurat zdrobnienie. A na czym polega różnica Twoim zdaniem między Jowaną i Fabienne? I to, i to jest obcojęzyczną formą imienia od dawna funkcjonującego w polszczyźnie i posiadającego ustaloną polską formę.

--
                (Jarosław Olesiak)
                • mel_bi Re: Jowana - imię dla dziewczynki 21.11.10, 22:16
                  I cóż z tego, że zdrobnienie? Gdybym napisała, że "nie samymi Stasiami stoimy" to też napisałabyś mi , że Staś to akurat zdrobnienie? Co to ma do rzeczy?

Wdług MNIE Jowana jest bardzo ładnym, pogodnym, sympatycznym i nieprzekombinowanym imieniem, w dobrym guście, a że nie jest to imię polskie...cóż, nie musi być. Imię Joanna może się mamie dzidziusia niepodobac i fajnie, że może nadać takie imię, jakie wybrała.

--
                  KosmIdka
                  MaŁusia
                  • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 25.11.10, 19:05
                    mel_bi napisała:

> Wdług MNIE Jowana jest bardzo ładnym, pogodnym, sympatycznym i nieprzekombinowa
                    > nym imieniem, w dobrym guście, a że nie jest to imię polskie...cóż, nie musi by
                    > ć. Imię Joanna może się mamie dzidziusia niepodobac i fajnie, że może nadać tak
                    > ie imię, jakie wybrała.

Jasne - to "w" między "o" i "a" czyni dramatyczną różnicę i upiększa imię, aż miło.

--
                    W pismach Ojców Kościoła widać intymny stosunek z Pismem świętym.
                    (Jarosław Olesiak)
                    • mel_bi Re: Jowana - imię dla dziewczynki 25.11.10, 22:24
                      gaudencja napisała:
                      > Jasne - to "w" między "o" i "a" czyni dramatyczną różnicę i upiększa imię, aż m
                      > iło.

Gaudencjo, ja juz wiem, że Ty nie dopuszczasz do siebie myśli, że świat może nie wyglądać w 100% tak, jakbyś sobie tego życzyła, ale na to nic się nie poradzi. Nie mam zamiaru z Tobą się spierać, już kiedyś próbowałam, wiem, że to bezcelowe. Dłużsi stażem na forum wówczas radzili mi odpuszczenie, co sobie wzięłam do serca.

Co do tematu - różni ludzie lubią różne rzeczy i owe różne rzeczy obdarzają róznymi uczuciami.
                      Teraz ogromnie przepraszam wszystkie Joanny oraz ich mamy, ale MNIE się imię Joanna nie podoba przeokropnie i za żadne skarby świata nie nadalabym go swojemu dziecku. JA nie lubię, MNIE chrobocze, zgrzyta, wzdraga, źle się kojarzy i co tam jeszcze.
                      A tymczasem imię Jowana MNIE ogromnie się podoba, brzmi słodko, świetnie się kojarzy i spokojnie na takie imię mogłabym się zdecydować.

I niestety, dla mnie owa różnica między W a A jest nie wiem, czy dramatyczna, ale po prostu przesądzająca. I tyle. Mam prawo coś lubić, a czegoś nie znosić.

Ja konsumuję pęczak, a Ty mi udowadniasz, jak zwykle, że wolę gryczaną, bo Ty ją wolisz. A dla mnie gryczana jest gorzka i mi śmierdzi. Dasz wiarę?
                      big_grin

--
                      KosmIdka
                      MaŁusia
                      • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 26.11.10, 15:56
                        Aha, i tu Cię mam. Zamiast snuć jakieś rozdzierające duszę opowieści o tym, jaka to ja jestem uparta (bo Ty to niby jako osoba wspaniale elastyczna zmieniasz zdanie, aż miło, jak tylko rozmówca wysunie jakikolwiek pierwszy z brzegu argument i w związku z tym jest sens z Tobą dyskutować), przyznaj się po prostu uczciwie, że nie znosisz Joanny i z zachwytem odniesiesz się do kazdej literki, która w jakikolwiek sposób zmodyfikuje Twoje znienawidzone imię. Nawet jesli będzie ono nadal tym samym imieniem, a zmiana brzmienia będzie nieznaczna.

--
                        (Jarosław Olesiak)
                        • mel_bi Re: Jowana - imię dla dziewczynki 26.11.10, 17:46
                          Zieeeew.....ojej, jak to niesamowicie mnie złapałaś i przygwoździłaś i jeszcze musisz mnie nakłaniać do UCZCIWEGO {hihihi} przyznawania się, że nie lubię imienia Joanna, nie przepraszam, w Twojej interpretacji, do wręcz nienawiści.
                          Bardzo to odkrywcze i błyskotliwe, zwłaszcza w kontekście, że tydzień temu w tym wątku napisałam, że "bardzo lubię imię Jowana" i tyle. Imię Joanna mi się nie podoba. I tyle. Uczucie nienawiści rezerwuję sobie dla bardziej wzniosłych i przejmujących zagadnień niz jakaś literka w szeregu.
                          --
                          KosmIdka
                          MaŁusia
                          • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 26.11.10, 18:31
                            Nie miało być odkrywcze, tylko pokazać Twoje rzeczywiste intencje. Faktycznie, jeśli imię Cię "wzdraga" (cokolwiek by to miało znaczyć), to wcale a wcale nie żywisz do niego jak najgorszych uczuć ;-]

--
                            (Jarosław Olesiak)
                    • dalenia Re: Jowana - imię dla dziewczynki 22.11.10, 14:44
                      Gość portalu: gość napisał(a):
                      > to pewnie wieczorami ma dyżury pod krzyżem na krakowskim przedmieściu...

Dopiero teraz zauważyłaś/eś, że Gaudencja pisze tu tylko do godziny 19, a potem pędzi pod krzyż? Kiepska/i z Ciebie obserwator(ka).
                      --
                      www.pajacyk.pl
                      • abiela Re: Jowana - imię dla dziewczynki 25.11.10, 22:50
                        dalenia napisała:

>
                        > Dopiero teraz zauważyłaś/eś, że Gaudencja pisze tu tylko do godziny 19, a potem
                        > pędzi pod krzyż? Kiepska/i z Ciebie obserwator(ka).

ROTFL
                        --
                        O książkach
                        Już jest nowy numer Archipelagu
                    • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 25.11.10, 19:13
                      Gildapinkus, cóż, w tym kontekście naprawdę nie rozumiem Twoich zajadłych komentarzy na temat Etiennette i Fabienne oraz na mój własny temat. Zyczę Ci, żebyś z większa tolerancją traktowała wszystkich tych, którzy ośmielą się wypowiedzieć negatywną opinię na temat wybranego przez Ciebie imienia, na anonimowym forum. Dostarczyłyśmy Ci informację, że tak samo Jovana jest bałkańskim odpowiednikiem Joanny, jak Fabienne - Fabian(n)y (nota bene Jovana jest większym udziwnieniem, bo Fabienne i Etiennette, tj. Szczepana, mają przynajmniej mało znane polskie odpowiedniki, w odróżnieniu od Jovany), więc wnioski każdy wyciągnąć może sobie sam. Na przyszłość pisz, że tolerujesz wyłącznie osoby zachwycające się Jowaną, to nie będę zakłócać Twojego doskonałego samopoczucia. A teraz zmykam do innego wątku, bo muszę wszystkie obslużyć zanim popędzę przed pałac prezydencki, gdzie aktualnie stawiam ołtarzyk nowemu prezydentowi ;-]

--
                      (Jarosław Olesiak)
                        • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 26.11.10, 15:46
                          mel_bi napisała:

> O! I to jest konkret! Po prostu, mamo przyszłej Jowany, powinnaś nazwać córkę S
                          > zczepana. Nie wiem, czy Ty byłabyś zadowolona, ale nasza forumowa matka staro-p
                          > olka na pewno tak wink

Poważnieeee? A gdzie to przeczytałaś, koteńku? ;-]

--
                          (Jarosław Olesiak)
                          • mel_bi Re: Jowana - imię dla dziewczynki 26.11.10, 17:51
                            gaudencja napisała:
                            > Poważnieeee? A gdzie to przeczytałaś, koteńku? ;-]

Uwielbiam obserwować ten moment, w którym z przemądrzałej purchwaki zmieniasz się w bezradną w sporze osóbkę, która musi zasłaniać się umniejszaniem rozmówców i wycieczkami ad personam. Forum, poza ciekawą tematyką, dostarcza sporo radości możliwością patrzenia na Twoje zacietrzewienie i ośli upór. big_grin

--
                            KosmIdka
                            MaŁusia
                            • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 26.11.10, 18:48
                              Tak, mel_bi, od czasu ostatnich dyskusj z Tobą dobrze pamiętam, że to Ty jesteś najelastyczniejszą osobą na świecie, ale dla odmiany wystarczy podjąć dyskusję z Tobą, żeby okazało się, że jest się upartym - a to okazywanie się polega na tym, że wyrokujesz tak Ty, tj. najwyższa i jedyna wyrocznia. Powinnaś zmienić nick na "każdy_kto_się_ze_mną_nie_zgadza_jest_uparty_jak_osioł_a_ja_nigdy_się_nie_upieram".

Niemniej jednak nadal z zaciekawieniem poczytam, jakie to meandry logiki, za którymi niestety nie nadążyłam, zawiodły Twoją poprzedniczkę do enuncjacji na temat Szczepany. Pozwól jej przemówić, nie musisz usiłować mnie umniejszać i atakowac wycieczkami ad personam. Wszak doskonale sobie poradzisz w dyskusji, nie wątpię, bez takich niskich chwytów.

--
                              (Jarosław Olesiak)
                              • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 28.11.10, 13:13
                                Tfu, oczywiście błąd - to Twoje meandry logiki zawiodły Cię w nieznanym kierunku, a ściślej mówiąc, na kompletne bezdroża. Z chęcią poczytam, jak do tego doszłaś.
                                Czekam. I proszę, bez ataków personalnych.

--
                                (Jarosław Olesiak)
                  • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 25.11.10, 19:12
                    Znaczy?? składają sie z innych liter, ale oba są cudzoziemskimi odpowiednikami imion znanych w polszczyźnie. Jakie są różnice, oprócz tego, że to inne imiona?

--
                    (Jarosław Olesiak)
                    • jowita771 Re: Jowana - imię dla dziewczynki 26.11.10, 11:32
                      Imię Jowana czyta się tak samo, jak pisze, o to mi chodziło.
                      A imion, które miały już polskie odpowiedniki, a mimo to zadomowiły się w polszczyźnie jest więcej. Gdybyśmy ograniczali się do jednego odpowiednika imienia obcego, to nie byłoby dziś wielu imion np. Janiny czy Stefana.
                      I tak np. dzisiaj ktoś chcąc nazwać syna Zacharym musiałby się zadowolić formą Zacharyjasz. Nie ograniczajmy się, zwłaszcza, że większość imion i tak ma obce pochodzenie, różnica tylko taka, że jedne dotarły do nas wcześniej a inne docierają teraz.
                      --
                      Dobrze, że pan przyszedł. Właśnie takie coś jak pan jest mi potrzebne. Takie ni to ni owo.
                      • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 26.11.10, 15:50
                        jowita771 napisał:

> Imię Jowana czyta się tak samo, jak pisze, o to mi chodziło.
                        > A imion, które miały już polskie odpowiedniki, a mimo to zadomowiły się w polsz
                        > czyźnie jest więcej. Gdybyśmy ograniczali się do jednego odpowiednika imienia o
                        > bcego, to nie byłoby dziś wielu imion np. Janiny czy Stefana.
                        > I tak np. dzisiaj ktoś chcąc nazwać syna Zacharym musiałby się zadowolić
                        > formą Zacharyjasz.

Akurat Zachary był nadawany co najmniej od XVII wieku, a żeby dowiedzieć się, od jak dawna tak naprawdę, trzeba by zrobić kwerendę w źródłach po XV wieku, czego nikt nie zrobił (a szkoda, bo przez to wiele imion ma nieokreslony w polszczyźnie początek.
                        Przykłady takie, jak Stefan czy Janina, są stosunkowo nieliczne. Stefan był nadawany już w średniowieczu, a Janiny szczerze mówiąc, podobnie jak Marii, fanką nie jestem. Nikt nie neguje tego, ze większość imion używanych w PL jest pochodzenia obcego, pytanie tylko, ile razy będziemy je sprowadzać. Jeśli podoba Ci się Jowana, bądź konsekwentna i pochwal Majkela albo Katrin.
                        --
                        (Jarosław Olesiak)
                          • jowita771 Re: Jowana - imię dla dziewczynki 27.11.10, 14:37
                            Wiem, że są w polszczyxnie od dawna, chodziło mi o to, że wczesniej niz Janina była Joanna i ktoś, kto pierwszy chciał nadać imię Janina, mógł spotkać sie z oporem i usłyszeć "Nie będzie Janiny, bo juz mamy żeńską formę Jana i to jest Joanna". Ten argument ktoś podał przeciwko Jowanie - że jest w polszczyźnie Joanna. Czemu imię sprowadzone w średniowieczu musi być lepsze od tego sprowadzonego teraz?
                            Co do Zacharego - chodziło mi o to samo - zanim w języku polskim zaistniał Zachary, mielismy Zachariasza, pisanego nawet Zacharyjasz i ktoś pierwszy nadał Zachary. Imie sie przyjęło, jest ładne, dlaczego Jowana ma sie nie przyjąć, wcale nie jest gorsze.
                            --
                            homoseksulaizm jest czyms
                            niewlasciwym wrecz obrzydliwym [...]
                            I prosze mi tu nie wyjezdzac z homofobia
                            by vibe-b
                            • gaudencja Re: Jowana - imię dla dziewczynki 28.11.10, 13:09
                              Janinę można traktowac jako imię odherbowe także, ale w sumie tak czy inaczej o tyle mnie ten argument nie przekonuje, że własnie uważam Janinę za formę zbędną, skoro jest już Joanna. Ktoś chyba w II połowie XIX wieku (czyli dość późno) zapomniał, że mamy już Joannę i postanowił utworzyć żeńską formę od Jana, traktowałabym to jednak nie jako import, a jako rodzime słowotwórstwo, więc zjawisko przedstawia się mimo wszystko nieco inaczej, niż import Jovany.
                              Natomiast Zachary/Zachariasz to też nie import innej formy (a propos, różnica między Zachariaszem a Zacharyjaszem to tylko inna ortografia, a nie forma imienia), tylko oboczność dwóch form, podobnie jak mamy oboczność między Jeremim a Jeremiaszem, a także w przypadku imion łacińskich - Gaudentym a Gaudencjuszem, Laurentym a Laurencjuszem, Kornelem a Korneliuszem itd., itp.

--
                              De gustibus...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.