Dodaj do ulubionych

Ziemowit- czemu to imię nie jest popularne?

30.10.14, 20:27
Ziemek, Ziemuś, Ziomuś, Ziemniak. big_grin Ładne słowiańskie imię w słowiańskim kraju. Jedyne imię, które podoba się zarówno mnie jak i mojemu mężowi. Nazwałabym tak syna, ale ciągle wydaję mi się zbyt rzadko spotykane. Wolę imię z pogranicza popularności- czyli nie za popularne, ale też nie za rzadkie- Daniel, Szymon- ale z kolei te imiona nie podobają się mężowi. I co teraz? Macie jakieś propozycje? Co myślicie o imieniu Ziemowit? Dodam, że pasuje idealnie do nazwiska. Ech... A może nazwijcie tak swoich synów, żeby było więcej takich Ziemków? I problem z głowy?big_grin Pozdrawiam wszystkich główkujących i tych co problem wyboru mają już za sobą!
Edytor zaawansowany
 • lily-beth 30.10.14, 21:14
  Bardzo mi się podoba to imię, jest dość rzadkie, ale nie dziwne. Znam jednego dwulatka Ziemowita, a mój szwagier ma tak na drugie smile
 • liliowewzgorze 30.10.14, 21:15
  Rzadkie imię a jednocześnie "osłuchane" to ogromna zaleta, ja bym się nie zastanawiała i szukała kolejnego Kubusia czy Kacperka. Ziemowit jak sama napisałaś to piękne słowiańskie imię i jak ulał pasuje do chłopca z Polski, szkoda że my Polacy zapomnieliśmy o swoich korzeniach i tak rzadko sięgamy po słowiańskie imiona.

  --
  ''Wybacz temu kto Cię krzywdzi. Dołącz do tego kto odcina się od Ciebie.
  Czyń dobrze temu kto czyni źle Tobie i mów prawdę nawet jeśli jest przeciwko Tobie''
  — Wygrawerowane na mieczu proroka Muhammada (PzN)
 • dalenia 30.10.14, 21:44
  Czekaj aż pojawi się tu Domi - nasza stała forumowiczka i mama Ziemka właśnie smile Ja to imię całkiem lubię, ale przeszkadza mi, że powinno brzmieć Siemowit. Znam prawie 30-letnie Ziema i nieźle mu się żyje. Więc skoro ktoś odważył się na to imię 30 lat temu, to teraz tym bardziej - śmiało! Jak nie nadacie, to możecie żałować.
 • lily-beth 30.10.14, 22:06
  dalenia napisała:

  > Ja to imię całkiem lubię, ale przeszkadza mi, że powinno brzmieć Siemowit.

  Zastanawiam się, czy to rzeczywiście "powinno" brzmieć Siemowit. Od średniowiecza język polski uległ takim przeobrażeniom, że udźwięcznienie się tego S na początku nie jest w sumie żadną nadzwyczajną przemianą. Ciekawe, w którym momencie to nastąpiło.
  Ja zresztą zdecydowanie bardziej lubię Ziemo- niż Siemowita, który kojarzy mi się ze slangowym "siema".
 • dalenia 30.10.14, 23:24
  Wiesz, wydaje mi się, że skoro taki Sieciech, Siemomysł czy inny Sieciesław nie zamienili się w Zieciecha/Ziemomysła/Zieciesława, to tak właśnie winno być wink A zmiana Siemowita w Ziemowita wydaje mi się być w takim razie błędem. Ale nie mam fachowej wiedzy na ten temat.
 • lily-beth 31.10.14, 08:59
  dalenia napisała:

  > Wiesz, wydaje mi się, że skoro taki Sieciech, Siemomysł czy inny Sieciesław nie
  > zamienili się w Zieciecha/Ziemomysła/Zieciesława, to tak właśnie winno być wink
  > A zmiana Siemowita w Ziemowita wydaje mi się być w takim razie błędem.

  Owszem, ale zauważ, że Sieciech, Siemomysł czy Sieciesław pozostały w oryginalnej formie, ale właściwie znikły z użycia. A zmieniony Ziemowit trzyma się mocno, może właśnie dzięki temu błędowi.
  Zresztą, mżna je uznać za nowe imię smile Siemo-wit to pan rodziny,a ziemio-wit - pan ziemi big_grin
 • gaudencja 01.11.14, 01:19
  Ziemowit nie tyle mocno się trzyma, co odżył dzięki zapaleńcowi, który nie dokopał się do innych imion na "Siemo-" i nie wiedział, że to akurat imię pochodzi od siemi - rodziny, a nie ziemi. To nie powód, żeby przy obecnej wiedzy powielać błąd wink
  Jestem za Siemowitem i nie ma większego znaczenia, czy imię jest popularne, czy też nie.

  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • dolcevita007 30.10.14, 23:59
  lily-beth napisał(a):

  > dalenia napisała:
  >
  > > Ja to imię całkiem lubię, ale przeszkadza mi, że powinno brzmieć Siemowit
  > .
  >
  > Zastanawiam się, czy to rzeczywiście "powinno" brzmieć Siemowit. Od średniowiec
  > za język polski uległ takim przeobrażeniom, że udźwięcznienie się tego S na poc
  > zątku nie jest w sumie żadną nadzwyczajną przemianą. Ciekawe, w którym momencie
  > to nastąpiło.
  > Ja zresztą zdecydowanie bardziej lubię Ziemo- niż Siemowita, który kojarzy mi s
  > ię ze slangowym "siema".

  smile
 • dalenia 21.04.19, 17:35
  Minęły ponad 4 lata i jestem chyba bardziej tolerancyjna imienniczo wink Na dzień dzisiejszy prędzej nadałabym Ziemowita niż Siemowita, pomimo tych wszystkich kwestii pochodzeniowych. Jednak nie chciałabym w kółko powtarzać, które jest poprawniejsze, które źle ewoluowało i jak ogólnie powinno brzmieć. A ostatnio w lokalnej gazecie był mały Siemowit i wzbudził ogólne zdziwienie w moim domu. Paradoksalnie, był odbierany jako błąd.
 • vi0let 30.10.14, 23:50
  Spotkałam 2 Ziemków, jeden ma teraz 20 parę lat, drugi kilka. Ten pierwszy był małą sensacją w gimnazjum (podobnie jak Ksenia np.), ten drugi wołany był Ziemniakiem. big_grin Ja w sumie nie przepadam za Ziemowitem, ale Was namawiam, skoro się podoba. Ziemowit to nie Anatol czy Izydor, myślę, że jest jednak dość osłuchany. smile
 • dolcevita007 31.10.14, 00:04
  Jesli WAm obojgu sie podoba to juz duzy sukces. Nie uwazam za zbyt wyszukane,
  Ziemek, fajnie natomiast Ziemniak juz nie.
  Wersja z S tez w porzadku. Siemowit - jednak zdrobnienie Siemek moze kojarzyc sie z zawolaniem -Siema!
 • paula.anna 31.10.14, 07:48
  Ale po co ci imiennicy?
  Kto ma znać- zna, a tacy, którzy będą pytać "pfff. a co to za imię?" "dlaczego chcecie skrzywdzić suspicious dziecko?" itp i tak się znajdą. No chyba, że wybierzecie Jakuba, Mateusza lub inne popularne.

  Podoba się wam obojgu, ładnie brzmi z nazwiskiem- nadawajcie smile.

  A dlaczego to imię nie jest popularne- nie mam pojęcia. Nie każde ma swoje 5 minut.
  A może inni rodzice myślą tak jak wy- poczekamy, aż inni imię zauważą, polubią, nadadzą,"napędzą popularność". Ale tego to ja zupełnie nie rozumiem.
  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • olinininka 31.10.14, 08:39
  Kiedyś mi się nie podobało (ale to było kiedyś). Jednak gdy stałam się bywalczynią tego forum zmieniłam zdaniesmile Domi mnie przekonałasmile Teraz Ziemuś bardzo mi się podoba. Za to poprawna forma Siemowit niestety nie podoba mi się wcale. Nie zastanawiaj się i nadawaj śmiało. Z czasem wszyscy się przyzwyczają.
 • olianka 31.10.14, 10:11
  Nadaj tego Ziemowita, a lepiej Siemowita. Moja córka ma bardzo rzadkie słowiańskie imię i brak imienniczek problemu nie stanowi.
  Szymon jest bardzo popularny.
 • makuffka 31.10.14, 10:42
  Ziemowit jest ładnym imieniem, nadałabym. Zwłaszcza jak zgadzacie się z mężem. Nie ma co się bać takich wyborów, imię jest rzadkie, ale osłuchane to moim zdaniem komfortowa sytuacja, rówieśników o tym samym imieniu raczej nie będzie, a każdy raczej słyszał. Nie zastanawiałabym się nad Danielami czy Szymonami jak macie zgodę co do Ziemowita.
  Do Ziemniaka bym jednak nie zdrabniała, ale to kwestia gustu.
  --
 • polifonia1983 31.10.14, 10:43
  Ziemowit bardzo mi się podoba, jest na tyle osłuchany, że nie wydaje się być bardzo rzadki. Za to Danieli i Szymonów na pęczki, nuda potworna.
 • annthonka 31.10.14, 11:13
  Ja akurat za Ziemowitem nie przepadam, przede wszystkim ze względu na brak ładnych zdrobnień - w moim odczuciu oczywiście.
  Niska popularność akurat dla mnie jest zaletą, po co ma być dziesiątym Kubusiem czy Szymkiem w przedszkolu.

 • lily-beth 31.10.14, 11:59
  huskyrescue napisała:

  > Ziemek, Ziemuś, Ziomuś, Ziemniak. big_grin

  Jeszcze można Witek zdrabniać smile A Ziemowit dwulatek, ktrego znam w ogóle nie jest zdrabniany. Nie wiem czemu, ale funkcjonuje doskonale pod pełną formą.
 • iziula1 31.10.14, 13:41
  Imię ładne,podoba mi się za "swojską " oryginalność smile.
  Docenilabym u innych. Nie wiem czy nadalabym synowi, chociaż gdybym czuła ze to imię jest idealne dla mego dziecka to prawdopodobnie tak.
  Córce też nadalam piękne i rzadkie, wbrew modzie bo tak czułam.
  Gdybym pokochała Ziemowita nie miałabym oporów żadnych.
  Skoro wam się podoba to śmiało nadawajcie. Wszelkie zdrobnienia do tego imienia są super. Osoba nosząca imię Ziemowit wydaje mi się zawsze wyjątkowa smile
  --
  Nie chcę więcej, twoje serce do życia wystarczy
  Twoje serce, co zagrzewa do walki o każdy dzień
  Twoje serce, które cierpi i kocha namiętnie,
  które bije coraz prędzej, goręcej...
 • ksiezna_pani1 31.10.14, 13:54
  Lubię to imię, choć wolę wersję oryginalną i poprawną - Siemowit. A dlaczego nie jest popularny? Z tego samego powodu, co inne - Ziemowit jest znany, ale nie jest rozpatrywany jako "imię do nadania", jest taką imienniczą ciekawostką ... dla wielu jest zbyt "egzotyczny".

  --
  www.nomenomen.blog.pl/ Blog o imionach i nie tylko o nich smile

 • sangrita 31.10.14, 14:01
  Dlaczego nie jest popularne? Pewnie dlatego, że nie trafia w "gust społeczny", dla wielu ludzi jest jak ktoś wyżej napisał ciekawostką imienniczą. Nie ma zagranicznych odpowiedników, jest niezbyt "nowoczesne" itp.

  Ale jeżeli Wam się podoba, to śmiało nadawajcie, bo to własnie Wam ma sie podobać, a nie ogółowi społeczeństwa!
 • a_andzia28 31.10.14, 17:14
  Mnie się nie podoba. Bardzo.
  I nie nazwałabym tak dziecka.
  Ale ten Ziemniak mnie rozbroił smile
 • domi_33 31.10.14, 20:58
  jestem jestem. i oczywiście potwierdzam, że to imię jest cudowne i najpiękniejsze i w ogóle ach i ech. mój Ziemuś jest Ziemkiem i Ziemusiem a w swoim czasie ale oczywiście jak był malutki przezywałam go Ziemniaczkiem właśnie a teraz bym się już nie odważyła. smile Ziemuś jest bardzo charakterny, przyprawia nas o siwienie włosów, ale mój taka także Ziemowit też taki był więc mogłam się spodziewać. smile imienia tego nie spotykamy zbyt często za to już spotkane budzi sensację i wspomnienia przy rodzinnych kolacjach, czym chyba nie mogą się pochwalić mamy Kubusiów ani Julek. smile wszyscy którzy dowiadują się jak ma na imię bardzo je podziwiają, dopiero raz spotkałam się z tekstem 'chyba go nie kochaliście' od mamy... Kubusia a jakże, ale potem podeszła i przeprosiła, że jednak fajnie tak oryginalnie nazwać dziecko. nam też tak dostojnie z nazwiskiem brzmi, nawet lepiej niż z nazwiskiem mojego taty. smile jest od razu zapamiętywany, np. pan od karate znał go od pierwszego dnia a pospolitych imion do dziś nie zapamiętuje. smile no generalnie ja to kocham imiona rzadko noszone i cieszę się, że je nosi. ja polecam i cieszę się, że nie będzie ich jednak zbyt wielu. smile

  --
  http://www.suwaczki.com/ticker.php?pic=zrz6j44j65rfc5lm
 • huskyrescue 03.11.14, 21:42
  Dziękuję bardzo za wszystkie komentarze. Szczerze mówiąc nie myślałam, że będą takie pozytywne smile Przeczytałam je właśnie mężowi i zaczął to jeszcze bardziej lobbować wink Ech ech, zobaczymy- zawsze to lepiej niż Żyraf ! Pozdrawiam serdecznie!
 • nati_28 03.11.14, 23:55
  Podoba mi się. Ma fajne zdrobnienia. A w pełnej formie brzmi bardzo dostojnie. Jestem jak najbardziej "za"
 • mamamisia07 05.01.15, 15:26
  Ziemowit to imię mojego 28-letniego brata, mówimy do niego Ziemo, Ziemko, a jak był mały to zwyczajnie Ziemuś albo Ziemulek. Sama dałabym tak na imię synowi smile Dodam, że mój drugi dorosły brat to Mieszko smile
 • dolcevita007 05.01.15, 22:47
  Fajne imiona maja Twoi bracia, mamomisia tez posiadasz imie w stylu braci?
 • mamamisia07 27.01.15, 12:06
  dolcevita007 mam na imię Natalia - teraz już popularne ale trzydzieści kilka lat temu raczej rzadko spotykane smile
 • dolcevita007 27.01.15, 23:51
  No tak, ale juz w innym stylu znaczy nie jest typowo slowianskie. Natalia piekne imie oczywiscie, ale czy przypadkiem nie przyczynila sie do jego nadawania kariera Natalii Kukulskiej?
 • mamamisia07 29.01.15, 11:16
  Natalia Kukulska jest niewiele starsza ode mnie więc nie po niej smile
 • angelina7-83 05.01.15, 15:46
  Ziemowit jest wg mnie pięknym imieniem smile Natomiast za jego małą popularność ma u mnie baaardzo dużego plusa. Szymon jest strasznie popularnym imieniem (w pierwszej 10), więc u mnie odpada. Daniel obecnie nie jest tak często nadawany, ale to Ziemowit ma w sobie to coś smile

  Może gdyby większość rodziców miałaby odwagę i nie przeszkadzałaby im mała popularność, tj. osłuchanie imienia np. na placu zabaw itp. to Ziemowit byłby częściej nadawany. Tak, więc do dzieła... zróbcie ten piękny krok i pokażcie innym, że można. Najważniejsze, że imię się Wam rodzicom podoba smile
 • meggan79 27.01.15, 09:04
  Koleżanka,właśnie,urodziła,Ziemowita,Floriana!
  Ziemek,ma,starszą,siostrę,Polę,Annę.

  Przepraszam,mam,popsutą,spację
 • domi_33 27.01.15, 13:44
  meggan to pozdrów go od starszego imiennika. smile
  --
  http://www.suwaczki.com/ticker.php?pic=zrz6j44j65rfc5lm
 • meggan79 27.01.15, 18:04
  Dzieki,pozdrowie!
  przeslalam,jej,watki,nt.Ziemka,przed,ostateczna,decyzja...bo,wchodzili,w,grę,tez,Kajtek,Augustyn,i,nawet,Jan
 • ziemek69 07.02.15, 13:01
  Hej, jak widać po moim podpisie mam na imię Ziemowit i czuję się z tym dobrze. Jestem lepiej rozpoznawalny niż mój bliźniak Marek. Spotkałem w swoim 45-letnim życiu 3 imienników. Dla ludzi, którzy czasem mają problem przy przedstawianiu ,, -a imię? " odpowiadam, że trzeba było uczuć się historii. Mam 14-letniego Bernarda i 11-letnią Emilki. Chyba lepiej niż Alan i Vanessa czy Kacper i Oliwka?
 • asiajasia36 14.10.16, 09:22
  ja mama syna Ziemka...uwielbiam....wiem że wielu osobom się nie podoba, ale cóż dla mnie jest super.
 • domi_33 15.10.16, 16:39
  No to pozdrawiamy imiennika. Mój ma już 7 lat i do tej pory spotkaliśmy dwóch Ziemków. Jednego nad morzem a drugiego dwulatka w poznańskim zoo. wink

  --
  http://www.suwaczki.com/ticker.php?pic=zrz6j44j65rfc5lm
 • iszaki 20.04.19, 12:04
  My z mężem zamierzamy tak nazwać synka. Dobrze pasuje do nazwiska i ładnie brzmi. No i jest słowiańskie. Dość już Antków i Franków. Teraz kolej na Ziema!
 • gaudencja 20.04.19, 14:20
  A nie myśleliście o Siemowicie - prawdziwym imieniu słowiańskim, które zostało w XIX wieku błędnie odczytane jako Ziemowit?
  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • sulimira 20.04.19, 21:40
  Gratuluje! Sama uwielbiam to imie jak rowniez zdrobnienia. Jest znane i nadawane, ale nadal malo spotykane wiec sytuacja idealna. Swietny wybor.
 • domi_33 20.04.19, 22:31
  Ooo widzę, że jeden z moich ulubionych wątków znów wypłynął. Chciałam tylko potwierdzić, że Ziemek który skończył już 10 lat nadal się lubi ze swoim imieniem. Zna go już większość osiedla a ja czuję się spokojniejsza kiedy słyszę z balkonu jak ktoś co chwila "Ziemkuje" bo wiem, że nadal jest na boisku. 😜 Ma nadal charakter najsilniejszy z silnych, niespożyte siły i energię i czuję, z po części czerpie ją też ze swojego imienia. 😀 Pozdrawiam wszystkich Ziemków na świecie! 💜🧡💛❤️💚💙

  --
  http://www.suwaczki.com/ticker.php?pic=zrz6j44j65rfc5lm
 • sulimira 20.04.19, 23:08
  To cudownie poniewaz te slowianskie imiona to zyczenia i w przypadku Ziemka sprawdza sie. Ma energie i jak widac juz nawet kontakty, zeby przewodzic swojej wspolnocie. Super!
 • sulimira 22.04.19, 22:01
  Wydaje mi sie, ze popularnosc Ziemka powoli rosnie. Na szczescie powoli, ale jest ich coraz wiecej i z roku na rok przybywa wiec wydaje mi sie, ze jak male Ziemusie dorosna to nie beda juz takimi orginalami. W 2013 roku bylo 25 nadan tego imienia, a w 2018 juz 55 razy nazwano tak synka.
 • domi_33 24.04.19, 21:02
  Bardzo rośnie popularność. Jak ja nadawałam mojemu to było chyba z 7 nadań. 😀 W szoku jestem, że już jest 55 nadań. Do tej pory mój syn spotkał trzy razy imienników w swoim wieku. Ostatnio nawet tydzień temu. 😁

  --
  http://www.suwaczki.com/ticker.php?pic=zrz6j44j65rfc5lm
 • sulimira 24.04.19, 23:01
  To niesamowite, ale mile. Najwiecej Ziemkow urodzilo sie w mazowieckim- 9, a nastepnie w warminsko-mazurskim- 7. Wydaje mi sie, ze to piekne imie i jak jedni zaczeli nadawac to inni zaczeli sie osluchiwac i bardziej osmielac. Jest ich juz ponad 1750 w Polsce wiec imie przestaje powoli tak dziwic. Wydaje mi sie rowniez, ze ludzie chca nadawac staropolskie imiona, ale sa znudzeni -slawami i wybieraja inne opcje, taki Wojciech zrobil sie bardzo popularny w ciagu kilku ostatnich lat, tak samo zreszta jak i Mieszko. Nie wspomne juz o Miłoszu- imie, ktorego ja nie slyszalam dorastajac, az nawet spytalam taty i on rowniez nigdy sie nie spotkal wczesniej, a teraz jest to jedne z najpopularnijeszych imion od lat.
 • gaudencja 25.04.19, 19:19
  domi_33 napisała:

  > Bardzo rośnie popularność. Jak ja nadawałam mojemu to było chyba z 7 nadań. 😀
  > W szoku jestem, że już jest 55 nadań.

  Może 7 nadań rocznie? Bo w Rymucie jest 1311 Ziemowitów w 1994 roku.
  --
  Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
  (Jarosław Olesiak)
 • domi_33 27.04.19, 23:11
  Tak chodzi o rok jego urodzin. I wcześniejsze też. Dodam, że mój tata też miał na imię Ziemowit. Ale początkowo Ziemek miał mieć nadanych wiele innych imion. Był już i Maksymilianem i Tymoteuszem a na końcu długo Kajem aż tu w pierwszej edycji "Mam talent" wystąpił mały Ziemowit Świtalski. Był tak przeuroczy ze swoim uśmiechem, blond włosami i talentem, że stało się tak że w końcu stwierdziłam, że będzie Ziemowitem. Po dziadku i uroczym imienniku. 💖💜🧡💛💙💚

  --
  http://www.suwaczki.com/ticker.php?pic=zrz6j44j65rfc5lm

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.