19.11.16, 13:00
Niedawna śmierć Leonarda Cohena przypomniała mi o jednym z imion znajdujących się na mojej liście, a mianowicie o Mariannie. Ja je bardzo lubię, poza tym dla mnie to imię rodzinne, mąż woli Marię, ale jako że też jest fanem staromodnych imion Marianna również mu się podoba.

Jakie Wy macie opinie na temat tego imienia? Czy Marianna automatycznie będzie zdrabniana do Manii ? (osobiście nie szczgólni przepadam za Manią, chociaż nie jest to jakiś ogromny problem)

Które z naszych pozostałych typów najbardziej pasuje do Marianny?

Chłopcy: Fryderyk, Ludwik, Gustaw

Dziewczynki: Aurelia, Antonia, Lidia
Edytor zaawansowany
  • lily-beth 19.11.16, 13:11
    Mnie się akurat zdrobnienie Mania (do Mani) bardzo podoba. Do Marianny mam ambiwalentny stosunek. Z jednej strony wydaje mi się zwiewne, romantyczne, kobiece. Z drugiej kojarzy mi się z nielubianym Marianem. W dodatku Marianna to byłą moja ukochana babcia, która tego imienia nie znosiła i miała je tylko w papierach, dla wszystkich była Marią.
    Chłopięce imiona pasują wszystkie, z dziewczęcych najładniej pasuje Antonia, ale pozostałe też się nie gryzą.
  • dalenia 19.11.16, 13:15
    Uwielbiam Mariannę! To bardzo mocny typ na imię dla mojej drugiej córki. Ja akurat bardzo lubię Manię, więc takie zdrobnienie zupełnie mi nie przeszkadza. Nie wiem też, czy automatycznie Marianna będzie tak zdrabniana. Babcia mojej przyjaciółki jest Marysią-Marianną i w sumie wszyscy znajomi byli zaskoczeni, jak przy okazji jakiejś tam rozmowy wypłynęło, że Marianna to Mania.

Jeśli chodzi o dopasowanie do Waszych pozostałych typów, to podpisuję się pod Lily. Męskie wszystkie świetnie współgrają. Z żeńskich najlepsza Antonia, choć Aurelia i Lidia też mogą być.
  • karola1705 20.11.16, 00:53
    Marianna jest świetna, bardzo mi się spodobała. Od razu przyszło mi na myśl zdrobnienie Mania, ale przecież często sami rodzice nadają swoim dzieciom jakieś przezwiska (Bąbel, Pysia, Miś) czy zwracają się do nich jakimś innym spieszczeniem bądź pełnym imieniem. Z podanych przez Ciebie z chłopięcych nie przepadam za Ludwikiem, ale też uważam, że raczej wszystkie imiona pasują. Z dziewczęcych najbardziej podoba mi się Antonia.
  • ilia.1 20.11.16, 11:14
    Marianna i Maria to tradycyjne imiona. Mania jest jednym (ale nie jedynym) zdrobnieniem.
    Wszystkie rozważane imiona (Fryderyk, Ludwik, Gustaw, Aurelia, Antonia, Lidia) pasują do Marianny. Ja osobiście bardzo lubię Aurelię i Ludwika.
  • sweet_sour 21.11.16, 14:38
    Ja Mariannę bardzo lubię (w odróżnieniu od Marii, która wydaje mi się zwykła i oklepana) i pewnie miałabym ją na liście imion dla potencjalnej córki, gdyby mój mąż nie protestował... Zdrobnienie Mania bardzo lubię, ale myślę, że Marianna może być także Marianką - chyba jeszcze bardziej uroczo smile lub jakkolwiek inaczej - zdrobnień od Marii / Marianny można wymyślić mnóstwo! Wszystkie wymienione przez ciebie imiona podobają mi się (mniej lub bardziej) i pasują do Marianny.
  • andracyt 21.11.16, 21:53
    Marianka o wiele bardziej mi się podoba smile
  • dolcevita007 21.11.16, 16:20
    Wlasciwie podobaja mi sie wszystkie wasze typy.
    Marianne uwielbiam wydaje mi sie takie romantyczne pewnie przez Jane Austen,
    Aurelia sama chetnie nadalabym swojej corce,
    Lidia piekne mam mala Lideczke wsrod bliskich
    Antonia ladnie chociaz wole Antonine
    Najbardziej chwyta za serce Fryderyk
    Gustaw i Ludwik na rowni mi sie podobaja imiona charakterne
    Przykro , ze nie pomoge. Wybierzcie, takie ktore do Was najbardziej przemawiaja. Bardzo lubie Cohena,
    to moze zaglosuje na Marianne i dla chlopca zaproponuje Leonard.
    Jedna z moich ulubionych "odimiennych" piosenek Cohena jest Suzanne.
    Jednak imie wole zdecydowanie Marianna . Moj glos na nia.
  • andracyt 21.11.16, 21:53
    Mój mąż już próbował namówić mnie na Leonarda, ale ja osobiście wolę Leona i wyżej wymienione imiona smile

Fryderyk jest naszym numerem jeden.
  • dolcevita007 21.11.16, 22:07
    Ja wlasciwie lubie cala trojeczeke Leosiowych imion: Leonarda, Leopolda i Leona.
    Fryderyk super wybor ,wlasciwie tez skojarzenia muzyczne z nim mam.
    Powodzenia!
    Marianna i Fryderyk swietne typy! Popieram!
  • dominika.magdalenka 22.11.16, 00:53
    Z "leosiowych" podobają mi się Leon i Leonard - chyba są coraz bardziej popularne. Mój kuzyn ma wkrótce zostać tatą i wraz ze swoją narzeczoną planują nazwać swojego synka Leonem smile. Do Leopolda nie jestem do końca przekonana ze względu na zdrobnienie "Poldek" - kojarzy mi się ze starym pijaczkiem z "Plebanii". Z kolei co do Marianny, powrót do klasyki - chyba najpopularniejsze imię w XVIII w., a także imię pojawiające się w komediach Moliera - "Skąpcu" i "Świętoszku" wink. To może być całkiem trafny wybór. Małą Mariannę można nazywać: Manią, Marianką, Marynią, Marysią czy Marylką, z czego najładniej, moim zdaniem brzmią wersje: MARIANKA i MARYLKA, choć Mania w sumie też niczego sobie, a Marysię też bardzo lubię. Co do innych imion żeńskich przez Ciebie podanych, do Marianny mogłaby pasować Antonia, ewentualnie Aurelia. Lidia to piękne imię, ale wydaje mi się trochę z innej bajki. Mogłabym Ci jeszcze polecić Rozalię smile. Jeśli chodzi o imiona męskie, z podanych przez Ciebie moim faworytem jest Fryderyk. Gustawa uplasowałabym na 2. miejscu, ale przyznam, że wybranie tego imienia wymagałoby dużej odwagi. Ludwik zdecydowanie nie jest w moim typie - przywołuje mi na myśl sześćdziesięciokilkuletniego gorliwego konsumenta alkoholu wink. Oczywiście, każdy ma inne skojarzenia. Z imion męskich, które zaproponuję, może spodobają Ci się: Feliks, Wincenty, Ignacy, Julian, Bruno, Witold albo Tadeusz?
  • blaszany_dzwoneczek 22.11.16, 18:19
    Dlaczego nadanie imienia Gustaw wymaga wg Ciebie dużej odwagi?? Właśnie Gustaw wysuwa się na prowadzenie na mojej krótkiej liście imion dla chłopca, i żal mnie ściska że tego Gustawa już nie nadam. A wcale nie jestem przesadnie odważna wink

--
    Anielka 11.10.2007
    Łucja 27.07.2016
  • lily-beth 22.11.16, 20:20
    Te się zastanawiam, bo Gustawa nadałam, i nie czuję się jak bohaterka big_grin Szczerze mówiąc, ode mnie Fryderyk wymagałby chyba większej odwagi (ale też bym go chętnie kolejnemu synowi nadała, tylko mężowi się nie podoba uncertain).
  • dominika.magdalenka 25.11.16, 20:45
    Chodziło mi po prostu o to, że Gustaw, według mnie, jest bardziej nietypowy niż Fryderyk wink.
  • patrysiao 22.11.16, 11:56
    Jestem w podobnej sytuacji, chcę nadać drugiej córeczce imię Marianna. Według mnie imię jest piękne, chociaż chciałabym zdrabniać do Marysi. Rodzina jest bardziej za Marią argumentując tym, że Marianna jest zbyt wyszukana "dziwna". Z drugiej strony pierwsza córka ma na imię Zuzanna, czy Marianna z Zuzanną nie będą zbyt podobne w brzmieniu? Może jednak lepiej Maria?
  • paula.anna 22.11.16, 12:17
    Marianna wyszukana?
    Już nie "wsiowa" wink.

Do Zuzanny pod względem popularności bardziej pasuje Maria, zdecydowanie.
    A jeśli chcesz wołać Marysia, to w sumie po co ci ta Marianna?
    Wg mnie Zuzanna i Marianna nie są zbyt podobne, tzn mają podobne końcówki - anna, jednak siostry nie będą przecież syjamskie, to 2 niezależne byty.
    No i wołasz starszą per Zuzanna, czy raczej Zuzia?
    Zuzia i Marysia już zupełnie podobne nie są.
    Także dla mnie posiadanie, hipotetycznie, Zuzanny, nie byłoby przeszkodą do nadania Marianny smile

Dla mnie Maria odpada (aktualna popularność itp,itd), Mariannę brałam pod uwagę.

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • patrysiao 22.11.16, 12:32
    Do starszej zazwyczaj mówimy Zuzanka, Zuzia. Wolę Mariannę od Marii ze względu na brzmienie samego imienia, zwyczajnie bardziej mi się ono podoba. Dla mnie ważne jest żeby imię mi się podobało we wszystkich formach, popularność mniej mnie interesuje (wiem, że to mało popularne podejście na tym forum smile ). W sumie Zdrobnienie Mania też jest ok, ale do brzucha jakoś intuicyjnie mówię Marysia. Jedyne co mnie martwiło to zbyt duże podobieństwo do Zuzanny, ale trochę rozwiałaś moje wątpliwości. smile
  • dalenia 22.11.16, 14:48
    Ja również nie odrzucałabym Marianny z powodu Zuzanny. Jeśli tylko nie będziecie wołać dziewczyn pełnymi formami, to czemu nie. W sumie nawet Marianka i Zuzanka nie brzmią dla mnie bardzo źle. Ja znam ze słyszenia siostry Zuzannę i Adriannę - jedna jest Zuzią, druga Adą, a ich pełne imiona raczej nie są w użyciu. I dobrze to funkcjonuje.
  • lidianek 27.11.16, 21:57
    Podobnie u nas w rodzinie bracia Mateusz i Tymoteusz - na codzień po prostu Mati i Tymek.
  • gaudencja 17.12.16, 22:00
    patrysiao napisał(a):

> Jestem w podobnej sytuacji, chcę nadać drugiej córeczce imię Marianna. Według m
    > nie imię jest piękne, chociaż chciałabym zdrabniać do Marysi. Rodzina jest bard
    > ziej za Marią argumentując tym, że Marianna jest zbyt wyszukana "dziwna". Z dr
    > ugiej strony pierwsza córka ma na imię Zuzanna, czy Marianna z Zuzanną nie będą
    > zbyt podobne w brzmieniu? Może jednak lepiej Maria?

Mania (czy inne zdrobnienia) i Zuzia to dwa zupełnie różne brzmiące słowa, więc śmiało można nadawać. Marianna nigdy nie była bardziej wyszukana, to na przestrzeni wieków znacznie częściej nadawane w Polsce imię od Marii i ja osobiście ucieszyłabym się, gdyby tak było na powrót. To Maria, jako imię łamiące tabu, przyszło do nas mniej więcej w XIX wieku i to ona była wyszukana. Fakt, że teraz jest częściej spotykana, ale to nie zmienia jej mniejszego utrwalenia w tradycji.
    --
    De gustibus...
  • bo_gna 22.11.16, 20:24
    To imię podoba mi się tylko w pełnej wersji: Marianna. Jak dla mnie to bardzo ładne imię, ale za granicą, bo w PL to by dziewczynka była Manią, Mańką, a nie przepadam za tymi zdrobnieniami.
  • dabea 15.12.16, 21:32
    Moja dwudziestoletnia córka (czyli z czasów, kiedy to imię było naprawdę retro) nosi swoje imię naprawdę znakomicie. W domu funkcjonuje najczęściej jako Iśka, Maniuśka albo Marysia. Jako Marysia skończyła podstawówkę (koledzy, nauczyciele).Tu dygresja - wszystkie Marianny w rodzinie były Marysiami (imię w mojej rodzinie częste) - zresztą nawet Marie często w dokumentach miały Marianna.Z tego co wiem, jeszcze w dziewiętnastym wieku ta forma zastępowała imię Maria przynależne tylko Matce Boskiej.
    Dziś moja studentka funkcjonuje pod pełnym imieniem, zdrabnianym czasem do: Mary, Mana przez kolegów.Śmieje się, że zawsze słyszy na pierwszym spotkaniu - jak pięknie to brzmi - Marianna.
    Ponoć ma z tego powodu plusy na wejściu. Inne zdrobnienia, które funkcjonują w domu - Misiaczek (tata), Maryszon ,Miśka- rodzeństwo, dla mnie - Manieczka, Isia albo Maniana. Kolega zainteresowany bardzo mówi Marynka.
    Polecam to imię - naprawdę nie ma złych konotacji, a daje możliwości na różne okazje.
  • humbelina 05.11.18, 09:43
    Odświeżę trochę z ciekawości czy została cudna Marianna nadana smile

Co tu dużo pisać, uwielbiam to imię, jedna z moich córek ma tak na drugie ( po mojej babci), byłabym w stanie oczywiście nadać na pierwsze, rozważałam, ale wygrało inne imię.
  • miraflores5 09.11.18, 03:11
    No właśnie ciekawe co zostało nadane. Marianna też mi się podoba-jako Marianka, natomiast nie lubię Mani i pochodnych. Ale może by tak obejść... Jednak Aurelia w tym towarzystwie wygrywa bezapelacyjnie ! Antonia-wolę jednak Antoninę. Ludwik i Fryderyk-cudownie! Niedawno spotkałam z 6-letniego na oko Fryderyka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.