Dodaj do ulubionych

Proszę o opinię o imieniu dla chłopca

24.04.17, 11:21
Witajcie, spodziewam się synka i mamy z mężem spory dylemat związany z wyborem imienia.
Mamy dość długie, czterosylabowe polskie nazwisko, z tradycyjną, wschodnią końcówką.
Szukaliśmy imienia krótkiego, żeby nie tworzyć tasiemca wraz z nazwiskiem, najlepiej bez polskich liter, raczej występującego międzynarodowo albo posiadającego najlepiej angielski odpowiednik. Naszym faworytem jest skandynawskie imię Olaf, ale brakuje mi trochę sensownych zdrobnień tego imienia.
Znacie małych i dużych Olafów? Co sądzicie o takim wyborze?
Nie zależy nam na specjalnej oryginalności, rozważamy także bardziej popularnych- Adama, Jana i Leona.
Edytor zaawansowany
  • paula.anna 24.04.17, 11:42
    Mnie osobiście Olaf nie zachwyca, jednak to wam ma się imię podobać.

Zastanawiam się, co to znaczy "tradycyjna, wschodnia końcówka w nazwisku". I nie wiem... Zaćmienie jakieś mam. Chyba nie -ski?
    W związku z tym nie wiem, jak się ma Olaf do waszego nazwiska. I czy np Adam nie brzmi z nim lepiej.

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • teija_urte 24.04.17, 12:31
    Podejrzewam, że końcówka nazwiska to -uk? Zgadza się, mrssajgon?
    Nie znam osobiście małych Olafów, a do samego imienia mam stosunek neutralny.

Ciężko powiedzieć, czy pasuje do nazwiska, nie znając go.
    Jeśli to np. Oleksiejuk, to odradzałabym Olafa (za dużo tego -Ol), ale z innym nazwiskiem Olaf mógłby pięknie współgrać.
  • mrssajgon 24.04.17, 12:38
    Końcówka nazwiska to -icz, nazwisko raczej osłuchane, nic egzotycznego. I nie zaczyna się na O smile
    Może macie jakieś inne typy na krótkie, mocne i czteroliterowe imię. Kręcimy się z mężem wśród wytypowanych imion i może potrzeba wpuścić w te rozważania nieco powietrza!
  • paula.anna 24.04.17, 12:57
    A, to jak moje panieńskie nazwisko smile.

Bruno (ma 5 liter, ale Jan też nie ma 4 wink)
    Feliks
    Jerzy
    Wit
    Roch
    Tytus
    Karol
    Kosma
    Miron

Tymon
    Hugo(n)
    Hubert
    Igor
    Oskar
    Eryk
    Borys
    Emil

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • liliowewzgorze 25.04.17, 18:08
    Czteroliterowe: Roch?

--
    "Kreatywność to zabawa inteligencji"
    - Albert Einstein
  • niwius 24.04.17, 12:56
    Podoba mi się Olaf, można zdrabniać do Olek.

Inne krótkie:
    Karol, Kamil, Gustaw, Igor, Artur, Miron, Hugo, Eryk, Emil, Piotr, Albin, Bruno, Jerzy, Tymon, Tytus, Noe
  • rosynanta 24.04.17, 13:22
    Może Igor, Roch, Artur, Bruno, Miron?
    Olaf to teraz bałwanek z Krainy Lodu wink
    Niżej piszesz, że chcecie mocnego imienia. Olaf nijak nie jest mocny.
  • ilia.1 24.04.17, 13:32
    Olaf jest ładnym i raczej mało popularnym imieniem.
    Kilka propozycji imion: Maksym, Maksymilian, Olgierd, Albert, Norbert, Hubert, Stefan, Nikodem, Tobiasz, Konrad, Tadeusz, Teodor, Edwin, Kornel, Edgar, Joachim, Leopold, Leonard, Andrzej, Konstanty, Feliks, Hugo, Eryk, Roch, Jeremi, Fryderyk, Ignacy, Klemens, Iwo, Artur, Cezary, Gabriel, Henryk, Jerzy, Julian, Juliusz, Ksawery, Ludwik, Tymon, Wiktor, Ernest.
  • lily-beth 24.04.17, 14:37
    "Może macie jakieś inne typy na krótkie, mocne i czteroliterowe imię"

Mieliśmy tu kiedyś mamę chyba Igora (a może Eryka), która też szukała czteroliterowego imienia dla drugiego syna i okazało się, ze tych czteroliterowych to wcale nie ma za dużo. Więc cudów nie wymyślimy. Jeśli koniecznie musi mieć 4 litery, to IMO Olaf, Leon czy Adam to naprawdę dobry wybór.
    Spotykam Olafów na placu zabaw, zdrabniani są do Olafków, Olków lub Olisiów (mnie się Oli jednak z Oliwierem kojarzy).

Ale dwusylabowe imię nie stworzy tasiemca z nazwiskiem, nawet jeśli będzie dłuższe niż 4 litery (np Tytus, Jerzy), a może nawet lepiej będą razem brzmiały - nie będzie aż takiej dysproporcji w długości.
  • dalenia 24.04.17, 15:05
    Olaf jest całkiem w porządku. Zdrabniać można do Olka, Olusia, Olinka, Olisia, Olasia, Olafka. Ale generalnie jest to na tyle krótkie imię, że na co dzień można posługiwać się po prostu pełną wersją. A do spieszczeń i zdrobnień wykorzystywać Kotka, Słoneczko czy Misia smile

Pozostałe trzy rozważane imiona podobają mi się bardziej niż Olaf. Najbardziej lubię Jaśka, potem Leon. Najmniej podoba mi się Adaś, ale generalnie brzmieniowo wolę go od Olafa.
  • ka-mili 24.04.17, 20:49
    Stawiam na Leona, coś mi się wydaje, że najlepiej będzie brzmiał z Waszym nazwiskiem. Ponadto jest międzynarodowy sam w sobie.
    Olafa jednak nie odrzucam, tylko nie wiem jak brzmieniowo z nazwiskiem, tu bym się zastanawiała. A co do zdrobnień, to jak jak "przedmówczynie" pisały, zresztą nie trzeba go skaracać.
  • liliowewzgorze 25.04.17, 18:06
    Nie jestem fanką Olafa, ale nie jest on również na mojej czarnej liście, jest to imię skandynawskie, nie znam jego angielskiego odpowiednika. Myślę, że jest dość oryginalny, obecnie na około 50 miejscu co do nadawalności. Zdecydowanie wolę Jana czy Leona, ale ten pierwszy - bardzo popularny, więc skłoniłabym się ku Leonowi, który zresztą też zyskuje na popularności. Z innych, może: Eryk? Aleksy?

--
    "Kreatywność to zabawa inteligencji"
    - Albert Einstein
  • mrssajgon 26.04.17, 12:35
    Dziękuję Wam za odzew! Dziwnie mi z tym, że nie mam takiego żelaznego typu, podczas gdy dla dziewczynki mam pomysłów na pęczki...
    Widzę, że nasz Olaf nie ma zbyt wielu fanów... A ja jestem chyba coraz bardziej przekonana.Nie jest chyba zbyt popularnym i osłuchanym imieniem, liczyłam na opinie mam małych Olafów.
    Skandynawskie pochodzenie jest dla mnie zaletą, te konotacje czynią dla mnie to imię silnym, twardym, choć bez "R".
    Oskar, Igor i Eryk też spełniają te kryteria, jeszcze nad nimi popracuję!
    Co do bałwanka z Krainy Lodu- skądinąd słodkiego wink, to mam wrażenie, że za 3-4 lata, kiedy nasz syn zacznie przedszkolną edukację, ta bajka będzie już nieco przebrzmiała.
    Podsumowując- powtarzam w głowie różne Wasze propozycje zestawione z nazwiskiem, ale szukam też wyprawki z motywem Wikingów.
  • paula.anna 26.04.17, 12:53
    > Widzę, że nasz Olaf nie ma zbyt wielu fanów... A ja jestem chyba coraz bardziej przekonana.

I o to chodzi- żebyś ty była przekonana!
    Popularny bardzo nie jest- 980 nadań w zeszłym roku.

Ciekawa jestem co wybierzesz.
    Kiedy syn ma się urodzić?

--
    pink stinks
  • dalenia 26.04.17, 16:24
    Olaf jest naprawdę w porządku! Jeśli coraz bardziej się do niej przekonujesz, to super. W moim odczuciu Olaf jest dużo lepszy od Oskara, Igora i Eryka razem wziętych wink
  • mrssajgon 26.04.17, 17:47
    Jestem tylko ciekawa jak zareaguje rodzina, bo już nam wiercą dziurę w brzuchu! Ale mamy plan ujawnić imię, jak już będziemy na 100 % pewni, czyli raczej po porodzie wink
    Obawiam się, że będzie konsternacja, ale raz się żyje!!!
  • dalenia 26.04.17, 22:57
    Tak myślisz? Według mnie akurat Olaf nie jest kontrowersyjnym imieniem. Popularny szalenie nie jest, ale raczej ogólnie znany i "normalny". Eustachy albo Alfred mogliby być zaskakujący, ale Olaf chyba nie powinien.
  • paula.anna 27.04.17, 08:40
    mrssajgon napisał(a):

> Jestem tylko ciekawa jak zareaguje rodzina, bo już nam wiercą dziurę w brzuchu!
    > Ale mamy plan ujawnić imię, jak już będziemy na 100 % pewni, czyli raczej po p
    > orodzie wink
    > Obawiam się, że będzie konsternacja, ale raz się żyje!!

Przyzwyczają się, nie będą mieli wyjścia smile.
    W końcu komentarze ucichną, każdemu się w końcu nudzi wygłaszania własnej opinii, szczególnie po fakcie.

Mój teść się bardzo wtrącał do wyboru imienia naszej II córki, nalegał, żeby dać jaj "jakieś normalne imię, np Bożenka".
    Wybranego przez nas imienia jakiś czas nie wymawiał, mówiąc "wnusia" itp, itd. W końcu przywykł i zaczął ją nazywać jak reszta świata wink.
    A mi to naprawdę nie spędzało snu z oczu, że ktoś w rodzinie miał swoje pomysły na imiona naszych dzieci, szczególnie pierwszych II.
    --
    pink stinks
  • ma.mu.tek28 28.04.17, 09:37
    U mnie tez tak bylo "wnusia, siostrzyczka, dzidzia". Ludzie sa nienormalni. Dziecko na swiecie z calkiem zwyczajnym imieniem a tu jeszcze trzeba zaznaczyc, ze sie nie podoba.
  • cynta 27.04.17, 02:49
    znam mocno doroslego Olafa o dlugim nazwisku z koncowko -icz. Fajnie brzmi. Nie wiem jak go zdrabniali. U mnie bylby Oli albo Lafiś wink
  • annthonka 27.04.17, 09:40
    Olaf mnie również nie zachwyca, mimo że znam jednego uroczego dziewięciolatka o tym imieniu.

Jeżeli koniecznie musi być czteroliterowe: Eryk, Igor, Emil, Leon

Jeżeli nie musi: Miron, Bruno, Kornel, Edward, Cyryl, Marek, Ernest, Henryk
  • mrssajgon 27.04.17, 20:34
    Kornel podoba mi się w pełnej wersji i był na początku na naszej liście, ale ze zdrobnieniami w tym wypadku dużo gorzej niż z Olafem. Nie strawiłabym Kornisia czy Korniego.
  • ma.mu.tek28 28.04.17, 09:39
    Kornel jest ok. Olaf nie w moim stylu, ale uwazam go za ciekawego wsrod innych osluchanych imion. Nie powiedzialabym, ze jest imieniem nieladnym. Jesli Wam pasuje to tak nadajcie, bo pozniej bedziesz zalowala, ze nazwalas tak jak chcial ktos inny.
  • paula.anna 28.04.17, 14:38
    A musi być Korniś lub Korni?
    Boi się, że inni będą tak mówić?
    Ja bym na nie nie wpadła, jedyne co mi na szybko przychodzi do głowy, to Kornelek- też tak se wink
    Można nie zdrabniać, skracanie nie jest konieczne w tym przypadku.
    Ale rozumiem, że nawet nie czując potrzeby wiecznego zdrabniania, można się obawiaś, że będą robić to inni.

--
    pink stinks
  • mrssajgon 04.05.17, 07:55
    W dziecięcym środowisku naturalne jest zdrabnianie, tak jak piszesz, obawiam się, że ktoś podrzuci Kornisia a mnie będzie cierpła skóra... Znam dorosłego Kornela, dla mnie zawsze był tylko Kornelem, ale poznałam go jako 20 latka.
  • paula.anna 04.05.17, 08:21
    Rozumiem cierpnięcie skóry!
    Mi cierpnie, kiedy słyszę MatyDZIA o mojej córce suspicious

A zdrobnia większość, nie tylko dzieci, czasem mam nawet wrażenie, że mamusie bardziej wink

--
    pink stinks
  • luska.s 28.04.17, 11:46
    Olaf bardzo mi się podoba.
  • gaudencja 07.05.17, 11:22
    Witaj,
    Olaf jest w moim odbiorze imieniem z grupy z Erykiem, Patrykiem, Dawidem, Danielem i Damianem - tak z grubsza, to mogą być imiona z trochę różnych okresów. Nie jest to grupa, którą jakoś szczególnie doceniam i promuję.

Nie czyniłabym religii z krótkości imienia; czterosylabowe nazwiska są dość normalne, a bardzo mocno zawężacie sobie wybór. Odpadają takie imiona jak np. Bernard (tak samo dwusylabowy jak Olaf, Adam czy Leon) czy Samuel, które jak najbardziej spełniają Wasze kryteria. Tu znajdziesz najczęściej nadawane chłopcom imiona w Anglii, spośród nich śmiało da się wybrać imię międzynarodowej - jednocześnie polskie. Są to np. właśnie Samuel, Daniel, Edward, Sebastian, Adam, Zachary, Gabriel, Albert, Roman.

Ponadto Olaf zdaje się nie jest zbyt korzystnie odbierany brzmieniowo w świecie anglojęzycznym - poszukaj sobie w historii forum, tj. w forumowej wyszukiwarce.
    --
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • mrssajgon 29.11.17, 22:41
    Z pewnym opóźnieniem donoszę, że od 4 miesięcy Olaf Michał jest już na świecie. Nie żałuję wyboru, chociaż czasem muszę wyraźnie zaznaczać końcowe F. Zdrabniamy do Olafka, czasem Olinka.
  • vi_san 30.11.17, 08:35
    Gratulujemy wam wszystkim! smile

--
    Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
  • paula.anna 30.11.17, 08:49
    Gratulacje!
    Miło, że jesteś zadowolona z wyboru smile.

--
    pink stinks
  • lily-beth 30.11.17, 15:17
    Gratulacje smile
  • gaudencja 03.12.17, 18:03
    Gratuluję synka! smile
    --
    Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
    (Jarosław Olesiak)
  • minerwamcg 01.12.17, 11:35
    Czteroliterowy jest również Idzi.

--
    Nawet na północy Grenlandii słońce kiedyś wschodzi. I należy to koniecznie wziąć pod uwagę.
  • mrssajgon 03.12.17, 20:59
    Teraz, czysto rozrywkowo 😉 teoretyzujemy z mężem o skandynawskim imieniu dla dziewczynki. Ciekawe co Wam przyjdzie do głowy!
  • dalenia 04.12.17, 17:14
    Moja pierwsza i jedyna myśll- Dagna. Myślę, że jak ulał pasuje do Olafa.
  • lily-beth 04.12.17, 21:59
    Popieram. Jeszcze Inga, germańska, ale też mi pasuje i występuje w Skandynawii.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.