Dodaj do ulubionych

Ignacja - zapomniane imię. Podoba się Wam?

09.09.17, 20:57
W jednym z wątków natknęłam się na to imię. Przyznam, że nigdy wcześniej nie słyszałam o żeńskiej wersji Ignacego.
Bardzo podoba mi się brzmienie tego imienia - dodaje kobiecie uroku i dostojności. Dzięki końcówce "-cja" nie odczuwa się jego odmęskiego pochodzenia. Pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego ogień.
Dziwię się, że to imię najprawdopodobniej przestało być nadawane lub noszą je jedynie pojedyncze osoby.
Na pierwsze chyba niestety odpada, bo na co dzień Ignacja byłaby Igą, a całkiem niedawno samodzielna Iga weszła do łask. Można spotkać coraz więcej dziewczynek o tym imieniu, choć o zatrzęsieniu jeszcze powiedzieć nie można. Za to na drugie śmiało mogłabym nadać córeczce.
Jakie jest Wasze zdanie na temat Ignacji? smile
Edytor zaawansowany
 • vi_san 09.09.17, 22:27
  Daaawno temu [w szkole podstawowej] uczyła mnie zakonnica - właśnie siostra Ignacja. Była uroczą, ciepłą, mądrą i bardzo dobrą osobą. Ale imienia bym nie nadała. Głównie ze względu na ogromną niechęć do męskiej formy - no, nie znoszę Ignacego i już. I nie ze względu na obecną rosnącą popularność, ale od "zawsze". A przy żeńskiej formie obawiałabym się, że dziewczynka obdarzona nietypowym "odmęskim" imieniem - będzie wołana jego formą męską, która we mnie wywołuje dreszcze. Żeby nie było: znam osobiście jedną dziewczynkę "uszczęśliwioną" przez rodziców imieniem Krzysztofa [nie wiem czy na pierwsze czy na drugie, ale używane] - i wszyscy, oczywiście, wołają na nią: Krzysiek. Tego bym się bała przy Ignacji, że będzie wołana: Ignac - a DLA MNIE, jako osoby nie lubiącej tego imienia bardzo, byłoby to koszmarne.

  --
  Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
 • dolcevita007 09.09.17, 22:44
  Znam jedna Krzysztofe, miala od twojej Vi_san znajomej wiecej szczescia i wolano na nia Krzysia. Drugie skojarzenie z Krzysztofa to Sienkiewiczowska Krzysia piekna , kobieca tylko pozytywny odbior.
 • vi_san 09.09.17, 23:13
  Krzysiek nigdy nie narzekała - więc da się. Z tym, że o ile "Krzyśka" bym zniosła, o tyle "Ignacy" w wersji męskiej jest dla mnie koszmarny i nie do przyjęcia... smile Krzysia Drohojowska to ładne skojarzenie - do imienia Krzysia.

  --
  Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
 • stokrotka_96 09.09.17, 22:58
  Szkoda koleżanki, choć mnie się przez "Pana Wołodyjowskiego" spodobało kiedyś zdrobnienie Krzysia (ale od Krystyny) wink. Dziewczyna mogła dostać na drugie po prostu Krystyna, Krzysztofa niestety wygląda koszmarnie (nie chcę nikogo urazić).

  Szczerze mówiąc wątpię, że do dziewczynki o imieniu Ignacja zwracano by się wersją "Ignac". O to bym się nie martwiła. Szansa na przezwanie Ignacji Ignacem jest taka, jak na ochrzczenie Felicji (Feli) Felkiem. Czyli bliskie zeru smile.
  Sama mam imię odmęskie, dość popularne w moim pokoleniu (jest to Dominika) i nikt nie zwracał się nigdy do mnie męskim wariantem tego imienia. Na lekcji francuskiego śmiałam się tylko, ze Dominique to "obojnacze" imię, bo odnosi się zarówno do mężczyzny, jak i do kobiety wink.
  Poza tym, ta końcówka "-cja" jest bardzo kobieca (inne imiona z tą końcówką: Łucja, Alicja, Patrycja, Felicja) i dzięki niej da się zapomnieć, że imię jest odmęskie. Gorzej jest w przypadku Henryki, Józefy, Stanisławy, gdzie dodano jedynie literkę -a.

  Jednak jeśli nie znosisz Ignacego, to nie miałoby sensu się zmuszać do Ignacji. Ale z drugiej strony, czasem jest tak, że nie lubimy np. żeńskiej formy danego imienia, ale uwielbiamy opcję dla chłopca wink. I odwrotnie. Na przykład uwielbiam Antoninę (pełną formę i zdrobnienia), ale Antoni już mnie nie przekonuje (mimo mojej sympatii do zdrobnień "Antek" i "Antoś"). Do jednych z moich ulubionych imion zalicza się też Michalina, która wydaje mi się dużo mniej banalna niż jej męski odpowiednik.
 • vi_san 09.09.17, 23:24
  Koleżanka na pewno ma właśnie Krzysztofa - moim zdaniem też nieco... Kontrowersyjnie... Chociaż Krzysiek nie narzekała nigdy. smile
  Stokrotko, weź pod uwagę, że imiona które ty przytaczasz [żeńskie "odmęskie"] są popularne, a przynajmniej powszechnie znane. Stąd faktycznie ryzyko "ochrzczenia" Feli Felkiem czy Stanisławy Stasiem znikome. Ale w omawianym przypadku mówimy o imieniu bardzo rzadko nadawanym, które samo w sobie może budzić mieszane uczucia. I tak jak w przypadku mojej znajomej Krzyśka - nie sądzę, by rodzice nadając Krzysztofę marzyli, że ich córeczka zostanie na podwórku, w szkole itd Krzyśkiem...
  Jak napisałam - samo imię Ignacja mi się podoba - zarówno dla brzmienia jak i ze względu na na prawdę bardzo miłe skojarzenia ze znaną osobą noszącą to imię w mojej przeszłości. Ale nadać bym nie nadała.

  --
  Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
 • stokrotka_96 10.09.17, 00:53
  Rzeczywiście Ignacja może budzić mieszane uczucia - nawet oryginalna Felicja wypada przy Ignacji pospolicie wink. O Felicji chociaż ktoś słyszał, o Ignacji niekoniecznie.
  A co do siostry Ignacji, to możliwe, że urodziła się z innym imieniem, a Ignacja to imię zakonne smile. Tak jak siostra Faustyna Kowalska była naprawdę Heleną.
 • vi_san 10.09.17, 10:07
  Co od siostry - bardzo prawdopodobne. smile Z tym, że ta, którą znałam nie była "znana w świecie", a ja osobiście nie mam pojęcia jakie było jej imię "chrzestne" - nie zakonne.
  A co do twojego pytania o to, z jakim imieniem Ignacja brzmi: moim zdaniem ze wszystkimi "niedzisiejszymi". Konstancja Ignacja [kombinacja nieco długa, ale [moim zdaniem] znacznie lepsza niż Helena], Antonina, Gabriela, Klara, Eugenia, Marianna...

  --
  Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
 • stokrotka_96 11.09.17, 00:46
  Konstancja Ignacja odpada sad. Osobno jestem "na tak", ale w tym zestawie jestem "na nie", bo te imiona razem tworzą rymowankę, której wolałabym uniknąć, wybierając pierwsze i drugie imię. Ale Konstancja i Ignacja dla bliźniaczek już by u mnie przeszły. Niektórzy nie są zwolennikami nadawania rymujących się imion rodzeństwu (zwłaszcza bliźniętom), ale tutaj mogłabym zrobić wyjątek wink.
  Antonina Ignacja za to brzmi super! smile Tosia to jedno z imion, które biorę pod uwagę oprócz Heli. Lubię je ze względu na wdzięczne zdrobnienia - 'Tosia' i 'Antosia', a twarda wersja 'Tośka' też mnie chwyta za serce. Jest wysoko na liście imion żeńskich nadawanych w ubiegłym roku (w okolicy 15. miejsca), ale mogłabym przymknąć na to oko - do czołowej piątki przecież daleko!
  Klara Ignacja też jest w porządku, tylko że jakoś ostatnio czuję, że Klara powoli traci swój urok, swoją odjazdowość (w związku z rosnącą popularnością). W dodatku Lewandowscy mają córkę o tym imieniu i całkiem możliwe, że wiele osób zainspiruje się ich wyborem. Klara jest jednym z imion, które zdecydowanie doceniłabym, gdyby nosiła je jakaś moja rówieśnica lub ktoś trochę starszy bądź trochę młodszy ode mnie. Dalej je lubię, ale kiedyś chyba bardziej mnie urzekało. O Klarze myślę ewentualnie jako o II imieniu do dłuższego pierwszego imienia, np. do Antoniny, Celiny, Marceliny, Michaliny itd. Może jeszcze do Anieli - lubię Fredrowski klimat wink.
  Gabriela Ignacja - w pełnej formie OK, ale obawiam się zdrobnienia "Gabi". Kurczę, jakby już nam śliczna wersja "Gabrysia" nie mogła wystarczyć. Jednak mimo to Gabriela jest na mojej liście II imion wink. Rozważałam zresztą Gabrielę na swoje bierzmowane imię, ale w końcu zdecydowałam się na Magdalenę. Antonina Gabriela brzmiałaby dobrze, tak myślę. Michalina Gabriela - hm... pięknie (córka chyba byłaby aniołem wcielonym)!
  Eugenia Ignacja - za dużo "g" i "n" w tym zestawie, jak na moje wyczucie. Poza tym, Eugenia w pełnej formie jest świetna, ale nie pasuje mi zdrobnienie Gienia, którego nie dałoby się uniknąć (nawiasem mówiąc, Eugenia jest o niebo lepsza od Genowefy). Tak przy okazji Eugenii, znam Kazaszkę o tym imieniu (oczywiście czytanym "jewgjenja" i pisanym cyrylicą) - piękna, mądra dziewczyna, ukończyła filologię angielską. Jest zdrabniana do Żeni albo do Jane (dla zagranicznych kolegów). "Żenia" fonetycznie odpowiadałaby mi bardziej niż Gienia, ale w Polsce jest to nieoczywiste zdrobnienie i niektórzy mogą uznać je za pretensjonalne.
  Marianna Ignacja - współgrają ze sobą świetnie i to jest duet, który na pewno mogłabym komuś polecić! Przyjemne dla ucha wydaje mi się zdrobnienie Marianka, Mania jest OK, lecz bez szału, ale Marianna zawsze może być właśnie Marianką lub nawet Marysią, Marynią.
 • vi_san 11.09.17, 10:44
  Mnie od Heleny odstręcza właśnie popularność - stricte subiektywnie: w moim bloku na pięć małych dziewczynek dwie to Helenki, plus na pobliskim placu zabaw nader często słychać "Hela, nie syp piaskiem!" itp...
  Konstancja też nie jest najlepsza - oprócz rymowania tworzy z Ignacją całość dość długą, a jeśli do tego jeszcze nie krótkie nazwisko... wink
  Antoninę bardzo lubię - i uważam, że doskonale współgra z Ignacją. Nieco gorzej, że rośnie jej popularność, no, ale jeszcze do ścisłej czołówki daleko.
  O Klarze Lewandowskich nawet nie pomyślałam - nie sadzę też, by jakoś trwale wpłynęła ona na "tendencję zwyżkową" tego imienia. Z tym, że jednak w najbliższych latach może...
  Faktycznie Gabriela niesie ryzyko "Gabi", albo innych "pomysłowych" zdrobnień. sad
  O ile Gienia jest "ciężka" do zaakceptowania - o tyle Żenia... Chyba bym rozważyła czy nie nadać i nie forsować tej Żeni... smile
  Generalnie do Ignacji na drugie pasują wszystkie imiona "starszej daty", nieco retro, przykurzone. Wśród takich bym szukała.
  Z tych, które dotychczas się przewinęły - mi najbardziej podobają się zestawienia:
  Antonina Ignacja
  Marianna Ignacja
  Michalina Ignacja
  Waleria Ignacja

  --
  Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
 • stokrotka_96 11.09.17, 21:55
  Zależy też może od tego, w jakim województwie mieszkasz. Według statystyk najwięcej małych Helek rodzi się chyba w mazowieckim i pomorskim. Sama mieszkam na Śląsku i tutaj nie doświadczyłam zatrzęsienia Helenek smile.
  Poza tym, Helena byłaby po mojej ukochanej babci i po nazwie dzielnicy, w której się wychowywałam. Mam zresztą słabość do imion retro. Zakochana jestem najbardziej w pełnej formie tego imienia i w zdrobnieniu Helenka. "Hela" jakoś na początku nie do końca mi pasowała, ale już się zdążyłam do niej przekonać.
  Tak na dobrą sprawę, to nie spodziewam się dziecka - do planowania rodziny jeszcze dłuuuga droga smile. Jestem po prostu ciekawa Waszych opinii, propozycji itd.
 • vi_san 12.09.17, 00:16
  Ja z pomorskiego - i tu Helenek "wysyp"... Zresztą Helena zdaje się wysoko w rankingach się plasuje ogólnopolskich, więc jesli chcesz nadać córci coś oryginalnego - to Helena raczej oryginalna nie będzie. Acz, oczywiście, możesz stwierdzić, że masz to w nosie, bo po ukochanej babci i już. I też fajnie!
  No, skoro mała dopiero w planach i to "nie najbliższych" - to booom Klary na cześć Lewandowskich może zdąży przygasnąć? wink W każdym razie czasu na dobieranie imienia sporo, i można powyszukiwać ciekawe - a może w międzyczasie trafi się jakieś dotąd w ogóle nie brane pod uwagę, które się zachwyci? smile

  --
  Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
 • stokrotka_96 14.09.17, 23:04
  Zależy, jak rozumie się popularność - Helenka w rankingu ogólnopolskim w tamtym roku zajęła miejsce pod koniec drugiej dziesiątki (około 30. miejsca). Hela napotka więc, najprawdopodobniej, jakieś rówieśnice - liczę się z tym wink. Ale z drugiej strony, raczej nie powinna doświadczyć zatrzęsienia osób o tym imieniu. To imię będzie znane, osłuchane, nie będzie budzić sensacji, ale nie będzie tez jakoś przesadnie oklepane. Nie powiem, województwo, w którym mała by się wychowywała, miałoby znaczenie - na Śląsku np. Hela wydaje się nieco bardziej oryginalna niż Hela na Pomorzu czy w mazowieckim. Może nie wyróżnię szczególnie córki, dając jej na imię "Helena", ale czuję, że to może być TO imię smile.
 • stokrotka_96 15.09.17, 10:07
  Zamiast "rówieśnice" miało być "imienniczki" smile
 • dolcevita007 09.09.17, 22:41
  Piekne brzmienie w pelnej formie, zdrobnienie ladne, bardzo wygodne w uzyciu. Podoba mi sie bardzo i zenska i meska forma.
  Popieram
 • stokrotka_96 09.09.17, 23:12
  Doradźcie mi jeszcze - z jakimi imionami Ignacja (jako II imię) mogłaby się dobrze prezentować?
  Na razie moim typem nr 1 jest Helena Ignacja smile.
 • gaudencja 10.09.17, 17:45
  Waleria Ignacja np. smile


  --
  De gustibus...
 • stokrotka_96 11.09.17, 00:47
  Nietuzinkowe, niebanalne, ciekawe wink
 • lily-beth 10.09.17, 09:56
  Nie podoba mi się, często padało na forum w różnych wątkach, i nieodmiennie kojarzyło mi się z Ignorancją.
 • stokrotka_96 11.09.17, 00:48
  O dziwo nie przyszło mi takie skojarzenie do głowy mimo tak wielu powtarzających się liter w tych dwóch wyrazach! smile
 • annthonka 10.09.17, 13:29
  Bardzo ładne imię. Mała Ignasia, nastoletnia Iga, dorosła Pani Ignacja.

  A jeżeli chodzi o zdrobnienia od imion odmęskich to nie ma reguły. Znam Karolinę, do której wszyscy mówią Karol.
 • stokrotka_96 11.09.17, 00:52
  Różnie może być, tego nie przewidzimy.
  Swoją drogą, za granicą Karolina to Caroline, ale też Carol lub Charlotte smile. A Karol jest Charlesem.
 • annthonka 11.09.17, 09:44
  Carol teraz w UK odpoczywa, tzn. noszą je głównie panie powyżej pięćdziesiątki wink
  Popularność Charlotte chyba trochę wzrosła ze względu na royal baby.

  A Charles jest chyba ponadczasowy, sama znam pięcioletniego Charliego smile
 • stokrotka_96 11.09.17, 01:05
  A jak Wam się podobają te połączenia:
  Eleonora Ignacja
  Franciszka Ignacja
  Rozalia Ignacja
  Stefania Ignacja
  Zofia Ignacja
  Maria Ignacja
  Leonia Ignacja
  Aniela Ignacja
  Celina Ignacja
  Irena Ignacja
 • justii23 11.09.17, 10:38
  uwielbiam Ignację spełnia wszystkie moje kryteria smile

  unikałabym jednak nadawania dwóch imion pochodzących od męskich odpowiedników jak tu proponowana Franciszka Ignacja, sama Ignacja pomimo czasów na "oryginalność" jest mimo, że nie udziwniona ale jednak niespotykana na pierwsze (bądź drugie) wybierałbym coś bardziej znanego
  Helena Ignacja
  Antonina ( świetnie brzmi pomimo Antoniego wink ) Ignacja
  Ignacja Kornelia
  Aniela Ignacja
  Ignacja Marcelina

 • stokrotka_96 11.09.17, 22:00
  Aniela Ignacja jest fajna, a co do tego ostatniego zestawu, to zamieniłabym kolejność na Marcelinę Ignację smile.
  Masz rację co do dobrania bardziej "stonowanego" imienia do Ignacji, żeby uniknąć zestawu w stylu "ą ę" wink.
 • dalenia 11.09.17, 17:13
  Szaleję za Ignacją! Jest mocnym typem na imię dla mojej drugiej córki.
 • stokrotka_96 11.09.17, 21:47
  To w takim razie trzymam kciuki wink. To jest piękne imię - oryginalne, ale nietrącące pretensjonalnością.
 • mebloscianka_dziadka_franka 11.09.17, 22:05
  Podoba mi się, nie wiem, czy nadałabym córce tak na imię, ale u kogoś doceniłabym na pewno smile
 • torukia 12.09.17, 11:05
  Lubię to imię. Mogłabym rozważyć nadanie, chociaż wspomniana popularność samodzielnej Igi byłaby dla mnie argumentem zdecydowanie na niekorzyść. Nadawszy, prawdopodobnie używałabym raczej pełnej formy.
 • galgo 15.09.17, 14:53
  Osobiscie jestem zachwycona Ignacja. Odkrylam ja przy okazji szukania informacji o meskiej wersji tego imienia i od tego czasu jestem nia zauroczona.
  Elegancka, oryginalna, a nie udziwniona. Szkoda, ze tak malo jest Ignacji na swiecie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.