Dodaj do ulubionych

Zabawa - ulubione imiona z czołowych dziesiątek

19.09.17, 22:01
Wyobraźcie sobie, że musicie wybrać dzieciom imiona z czołowych dziesiątek.
Na co byście się zdecydowali? Do wyboru:
Imiona żeńskie (cała populacja):
1. Anna
2. Maria
3. Katarzyna
4. Małgorzata
5. Agnieszka
6. Barbara
7. Krystyna
8. Ewa
9. Elżbieta
10. Zofia
Imiona męskie (cała populacja):
1. Piotr
2. Krzysztof
3. Andrzej
4. Jan
5. Stanisław
6. Tomasz
7. Paweł
8. Marcin
9. Michał
10. Marek

Imiona żeńskie (2016):
1. Zuzanna
2. Julia
3. Lena
4. Maja
5. Hanna
6. Zofia
7. Amelia
8. Alicja
9. Aleksandra
10. Natalia

Imiona męskie (2016):
1. Antoni
2. Jakub
3. Szymon
4. Jan
5. Filip
6. Franciszek
7. Mikołaj
8. Aleksander
9. Kacper
10. Wojciech

Wybierzcie po parze z Top 10 z całej populacji i z Top 10 nadanych w 2016, np. Anna i Piotr, Zuzanna i Antoni.

Jestem ciekawa Waszych odpowiedzi wink.
Edytor zaawansowany
  • 19.09.17, 23:57
    Top 10 populacji: Barbara i Krzysztof - nawet nawet zestaw, na upartego mogłabym nadać realnie.
    Top 10 2016: Alicja i Mikołaj - dużo gorzej, bo jedyne imię z obecnie modnych które lubię - sama nosze [w "moich" czasach było oryginalne i nietypowe!]

--
    Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
  • 20.09.17, 00:56
    Ja się wycwanię i zrobię tak...
    Z populacji wybrałabym Zofię i Piotra (czysto teoretycznie, gdyby móc zignorować powtórki w rodzinie) - lubię zdrobnienia Zosia i Piotruś. Z innych żeńskich rozważałabym: Małgorzatę, Barbarę, Krystynę, Marię, może Ewę, choć raczej wolę te imiona wymienione wcześniej. Anna i Katarzyna odpadają, bo znam zbyt wiele osób o tych imionach + jest wiele aktorek/piosenkarek itd. o tych imionach - dlatego też bardzo mi się przejadły. Elżbieta jakoś mnie nie przekonuje w pełnej formie - Ela już lepsza, ale też bez szału. Co do męskich, to Krzyś i Andrzej dla mnie robią się zbyt wujkowate, Jan i Stanisław OK, ale są teraz dość popularne. Tomaszów i Michałów znam dużo, więc odrzuciłabym. Pawła bardzo lubię, więc byłoby nad czym się zastanowić. Marcin nie jest zły, ale do Zosi chyba nie do końca by pasował. Marek fajny, ale wujkowaty będzie niedługo...
    A z czołowej dziesiątki 2016 wybrałabym Hannę (uwielbiam wersje Hania, Haneczka, Hanka) i Franciszka (głównie ze względu na formę Franek), choć zastanawiałabym się też nad Wojtkiem. Jakub popularny od dekady, zajmował ciągle pierwsze miejsca - dlatego byłabym na "nie", mimo że uwielbiałam kiedyś to imię (nosił je mój chomik tongue_out). Szymona lubię - gdyby tylko pierwsza dziesiątka wchodziła w grę, to bym przemyślała - mógłby to być mocny typ! Filip podobnie jak Szymon. Za Mikołajem kiedyś szalałam, ale ostatnio jakoś tak to imię mi się nieco znudziło, bo wielu chłopców je nosi... Wolałam, gdy było rzadziej nadawane. Nie mniej jednak, brzmieniowo mi odpowiada. Kacper też super - nie brzmi "dziadkowo", jest dość świeży. W Antonim przeszkadza mi trochę ta pełna forma - wydaje mi się zbyt poważna, ale Antka i Antosia lubię.
    Z żeńskich odpada Zuzia, bo zdrobnienie mimo wszystko zbyt infantylne. Julia odpada z tych samych względów co Jakub - zbyt długo była na pierwszym miejscu. Lena może i fajna, ale tysiąc razy bardziej wolałabym mieć Eleonorę zdrabnianą do Leny (oczywiście, gdyby samodzielna Lena nie była tak popularna). Maja ogólnie bardzo mi się podoba - szczególnie doceniam imię u starszych Mai (urodzonych przed 2005 r.). Gdyby wybór miał paść na coś z top 10, to mogłabym się poważnie zastanowić. Amelia odpada ze względu na skojarzenie z wadą kończyn (choć fonetycznie imię jest bez zarzutu). Aleksandry i Natalie odpadają w przedbiegach, bo znam wiele osób w wieku zbliżonym do mojego, które te imiona noszą. Co za dużo, to niezdrowo wink. Alicja może być, ale nie zachwyca mnie tak jak Zosia, Hania czy Maja.
  • 20.09.17, 08:30
    Katarzyna Anna i Michał Jan

Natalia Alicja i Mikołaj Aleksander
  • 1. Ewa i Stanisław

2. Hanna i Filip
  • 20.09.17, 11:42
    1. Zofia i Jan
    2. Alicja i Antoni
  • 20.09.17, 13:09
    Top 10 populacji: Elżbieta i Andrzej
    Top 10 2016: Alicja i Wojciech
  • 20.09.17, 16:42
    Z całej populacji: Barbara i Stanisław
    Z 2016: Zofia i Franciszek

Wszystkie imiona bardzo lubię i z przyjemnością bym nadała, gdyby nie popularność.
  • 20.09.17, 16:55
    Cała populacja: Elżbieta i Paweł, z przyjemnością oba. Mogłabym z tej listy nawet kilkoro dzieci nazwać.

2016: Zuzanna i Aleksander - gdyby nie koszmarna popularność, to dość chętnie. Z tą listą mam większy problem. Żeńskie niektóre niby lubię (Hanna, Zofia), ale jakoś odrzuca mnie myśl o kolejnej Zośce, Hance (do tego mam w rodzinie ciotki o tych imionach), Alicja to moja mama. Reszta mdła. Do Zuzanny mam sentyment przez ukochaną lekturę, ale mam ze trzy wśród znajomych, więc realnie nie dałabym. Z męskich imiona albo są w rodzinie i wśród bliskich znajomych (Antek, Janek, Franek, Kuba (mój rocznik), Filip (też)), albo wydają mi się bardzo brzydkie (Szymon, Kacper, Wojciech). Zostaje blady Mikołaj i właśnie Aleksander.
  • 22.09.17, 11:59
    lily-beth napisała:

> Z tą listą mam większy problem. Żeńskie niektóre niby lubię (Hanna, Zofia), ale
    > jakoś odrzuca mnie myśl o kolejnej Zośce, Hance (do tego mam w rodzinie ciotki
    > o tych imionach), Alicja to moja mama. Reszta mdła.

Mam podobne odczucia. Ale to nie jest kwestia samych tych imion, tylko ich dużej popularności, która odbiera im wyrazistość. Jeśli znasz jedną Teklę, to ona jest wyjątkowa, a jak znasz 50 Kaś, to przestaje tak być odbierane. Chociaż brzmieniowo mnie się na przykład Katarzyna podoba, abstrahując od innych parametrów smile

> Zostaje blady Mikołaj i właśnie Aleksander.

Mikołaja się też czasem zdrabnia jako Miki albo Miko. Znałam psy o tych imionach, więc niestety imię dla mnie zepsute. A szkoda, bo Niklas/Nicholas są nawet okej.

• 20.09.17, 18:43
    Cała populacja: Elżbieta i Stanisław
    2016: Zofia i Aleksander
  • 20.09.17, 19:16
    Ewa i Marcin
    Zofia i Franciszek
  • 20.09.17, 19:42
    Lista 1- Anna i Michał
    Lista 2- Hanna i Aleksander
  • 20.09.17, 20:14
    cała populacja: Małgorzata (bardzo lubię Małgosię i jest dla mnie realna do nadania, ale nie przepadam za formą Gosia/Gośka) i Krzysztof (nie jest to moje wymarzone imię dla chłopca, ale chyba jedyne możliwe z tych na liście)

top 2016: Alicja i Wojciech (w sumie obydwa imiona są całkiem możliwe do nadania)

• 20.09.17, 20:35
    Elzbieta i Andrzej
    Alicja i Franciszek lub Hanna i Szymon
  • 20.09.17, 22:27
    widzę,że sporo z nas upodobało sobie Alicję z top 2016 wink pojawiają się też Hanna i Zofia. Myślę,że Julia, Maja, Lena już powoli tracą na populrności. Nastaje chyba nowy trend gdzie coraz popularniejsza jest np. Laura, Liliana czy Pola.
  • 22.09.17, 10:49
    Cała populacja: Barbara i Stanisław
    2016: Alicja i Jan

- w sumie mogłabym nadać te wszystkie imiona dzieciom, gdyby nie przeszkadzała mi ich popularność
  • 22.09.17, 11:11
    Barbara Ewa i Stanisław, Zofia i Mikolaj
  • 22.09.17, 11:50
    Z całej populacji : Ewa i Jan.

Dlaczego te?
    - lubię krótkie imiona
    - można ich używać w pełnej formie, mają też zdrobnienia
    - są krótkie, uniwersalne, bez polskich znaków, pasują do większości nazwisk (poza tymi jednosylabowymi typu Maj, Kuś i może poza zestawem typu Jan Janowski; btw zestaw Ewa Kuś określiłabym jako wyjątkowo niefortunny big_grin)

Dlaczego nie inne?
    Pomijając oczywistą popularność, nie przepadam za imionami, których pełnej formy niemal nigdy się nie używa. Wydają mi się mało uniwersalne. Długiego też bym nie nadała, bo mam trzysylabowe nazwisko. W kwestii męskich, największe "ale" mam do Marka, który tak jak Jacek, brzmi mi zdrobnieniowo. I wszystkie z tej całej populacji, może poza Piotrem, są jakieś miękkie - a ja lubię twarde imiona. Ewa z żeńskich jest najtwardsza, poza Marią, którą skreśla w moich oczach nieużywanie pełnej formy.

Z 2016: Alicja i Aleksander.

Uwielbiam powieść Lewisa Carrolla, moja babcia była Alicja i jeśli będę miała kiedyś córkę, to na pewno na drugie dostanie to imię. Jeśli chodzi o Aleksandra, to lubię zdrobnienia Alek i Aleks, i stąd mój wybór. Poza tym znów - jest twarde i bez polskich znaków.

Ale i tak żadne z nich nie jest u mnie do nadania z powodu popularności wink
  • 22.09.17, 16:58
    Z pistoletem przy skroni:
    Ewa i Krzysztof.
    Córka zdecydowanie Bezimienna 😛( takie ładne imię, prawie jak Tradycja) i Antoni.
    Ostatnio uświadomiłam sobie, że Antoni to chyba jedyne imię z aktualnie topowych, które mi się nawet podoba. Nie nadalabym bo Antków jak mrówków, ale brzmienie itp mi odpowiada.

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • 22.09.17, 21:20
    Maria i Jan
    Alicja i Wojciech
  • 22.09.17, 21:47
    Ewa i Jan / Natalia i Mikołaj

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/dbf5d16d2d.png
  • 23.09.17, 19:07
    Z całej populacji : Ewa i Stanisław.
    Z 2016 :Zuzanna i Franciszek
  • 23.09.17, 23:22
    Popularne w całej populacji : Barbara i Stanisław.
    Popularne w 2016 : moja ukochana Zosia i Wojtuś lub Antoś.

--
    https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
  • 24.09.17, 16:55
    nie miałam problemu z wyborem

Cała populacja

Maria i Tomasz

2016
    Hanna i Mikołaj ( Mikołaj to jedno z moich najulubieńszych imion)

• 24.09.17, 22:42
    Top 10 populacji: Maria i Marek
    Top 10 2016: Alicja i Aleksander

Wybór był dla mnie prosty, natomiast raczej nie nadałabym tych imion, gdyż wszystkie 4 są w najbliższej rodzinie (rodzeństwo/rodzice/dziadkowie).
  • 24.09.17, 23:46
    Anna i Tomasz oraz Natalia i Mikolaj

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.