Dodaj do ulubionych

Lonka jako zdrobnienie od Eleonory i Leonii

14.11.17, 18:07
Co o nim myślicie? Mnie się w sumie podoba i tak nazywałabym córkę, gdyby została Eleonorą lub Leonią. Zdrobnienie wydaje się odpowiednie i dla dziecka, i dla nastolatki, i dla dorosłej kobiety.

Swoją drogą, słyszałam, że "Lonka" odnosi się też do Ilonek.
Znacie jeszcze jakieś przypadki zdrabniania innych imion do Lonki?
Edytor zaawansowany
  • paula.anna 14.11.17, 18:39
    Nie podoba mi się. Nie psułabym Eleonory Lonką, wolałabym już Norę.

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • bonbon12 14.11.17, 22:42
    Również mi się nie podoba, wolałabym inne zdrobnienia. Osobiście znam Longinę zdrabnianą do Lonki, Lonii.
  • ginger.ale 17.11.17, 16:19
    Ja również taką wersję zdrabniania Longiny.

--
    come to the dark side, we have cookies!
  • lily-beth 15.11.17, 12:44
    Nie podoba mi się i bardzo mocno kojarzy mi się z Iloną. Zdecydowanie zdrabniałabym do Leonki, jeśli już.
  • aniloria 15.11.17, 12:51
    Podoba mi się, a jeszcze bardziej Lonia. Moja potencjalna córka miałaby najprawdopodobniej na imię Leontyna i chętnie zdrabniałabym ją m.in. do Loni, Lonki. Znam Eleonorę i Longinę tak zdrabniane. Moja siostra Weronika, gdy była mała, czasem mówiła o sobie Lonka (Weronka - Ronka - Lonka). Zdrabniać tak można również Apolonię czy Leokadię (i wszelkie imiona zaczynające się na Leo-)
  • dalenia 15.11.17, 15:41
    Mnie się podoba Lonia, Lonka może mniej, ale też ok. Akurat od Eleonory i Leonii używałabym raczej Leosi (bardziej mi się podoba), ale np. moja córka Apolonia byłaby z pewnością Lonią, Loneczką, a nie Polą.
  • annthonka 17.11.17, 09:24
    Leonka jak najbardziej. Lonka zupełnie mi nie pasuje.
  • stokrotka_96 17.11.17, 12:36
    Nie pasuje jako zdrobnienie od Eleonory i Leonii, czy brzmieniowo? smile
    Ogólnie Leonka też byłaby w użyciu.
  • annthonka 08.07.18, 13:31
    Brzmieniowo. Kojarzy mi się z komunistyczną traktorzystką. Może przez tego nieszczęsnego Breżniewa, nie wiem.
  • stokrotka_96 08.07.18, 14:07
    A może takie masz skojarzenia z Lonią, bo bardzo znana była Lodzia milicjantka (Leokadia Krajewska)? A Lonia i Lodzia to w sumie są z jednej bajki. Ja do Lodzi nic nie mam na dobrą sprawę, ale Loda i Lodka... no nie wink.
  • annthonka 10.07.18, 10:08
    Nie kojarzę Lodzi-milicjantki.
    Uwielbiam Leokadię w pełnej formie, ale Loda i Lodka .... no absolutnie nie wink
  • dalenia 10.07.18, 20:32
    A mnie tam Lodka i Lotka coraz bardziej się podobają. Mówiłam tak o mojej prababci, raczej w formie żartu, bo dla wszystkich była po prostu Lodzią. W ogóle im więcej myślę, tym bardziej i sama Lodzia mi się podoba surprised ale jak na razie w ramach pieszczotliwej, domowej ksywy.
  • zaisa 18.11.17, 08:18
    Zdrobnienia same przychodzą, zwłaszcza te domowe. Dla mnie Lonka jest jak najbardziej ok. Wyobraźnia podsuwa mi szczupłą, ciekawą świata dziewczynkę, taką ciągle w biegu, ale też umiejącą słuchać w skupieniu i w skupieniu czymś się zająć.
  • stokrotka_96 18.11.17, 15:59
    Daj mi Boże taką córę smile.
  • vi0let 05.07.18, 18:16
    Lonia szalenie mi się podoba odkąd przeczytałam "Grzechy dzieciństwa".
  • stokrotka_96 05.07.18, 23:05
    M.in. dzięki "Grzechom dzieciństwa" postrzegam formę "Lonia" jako naturalne polskie zdrobnienie, tak jak Hanię czy Franię. Nie psują mi tego wariantu nawet skojarzenia z Leonidem Breżniewem smile.
  • miraflores5 06.07.18, 17:42
    Nie lubię zdrobnienia Lonia.
    Leonia-Leonka, Leosia
    Eleonora- nie pasują mi zdrobnienia od tego imienia, aczkolwiek wolałabym już Norę czy nawet Elę albo Lenę niż Lonię, które to zdrobnienie kojarzy mi się także właśnie z Breżniewem.
    Zresztą Eleonora, z racji swojej długości i braku znośnych zdrobnień u mnie kompletnie odpada. Zdrobnienie Ela kojarzę najbardziej z Elżbietą, Leny, a tym bardziej rzeczonej Loni nie lubię, a wołać dziecko przez pół podwórka E-le-o-no-ra! też sobie nie wyobrażam. Ale to ja, Ty w przyszłości zrób, jak uważasz.
  • stokrotka_96 06.07.18, 23:01
    miraflores5, a Lonka?
  • miraflores5 08.07.18, 12:26
    Lonia czy Lonka-nie lubię. Eleonora i Leonia podobają mi się, jednak raczej nie na tyle, żeby je nadać. Bo o ile od Leonii można znaleźć ładne zdrobnienia, ponadto jej długość jest dla mnie optymalna-imię 3-sylabowe(większość 2-sylabowych , krótkich imion raczej mi się nie podoba, choć świetne są Lea, Emma, Klara, Laura, Stella, Celia, Lilia), to z Eleonorą gorzej-w pełnej formie za długa a i zdrobnień fajnych brak

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.