Dodaj do ulubionych

Najciekawsze klucze - dopasowanie imion rodzeństwa

13.01.18, 21:15
Znacie może jakieś przypadki dopasowywania imion rodzeństwa według jakiegoś nietypowego klucza? Nie mówię o klasycznych zestawieniach, opartych na podobnej popularności, np. Maja i Lena, Kacper i Szymon, ale np. o nazwaniu wszystkich dzieci imionami charakterystycznymi dla jakiejś powieści lub innych dziwnych kryteriach?
Na przykład - gdzieś wyczytałam, że imiona członków rodziny Agnieszki Chylińskiej miały układać się w słowo MAREK (imię jej partnera).
M - Marek
A- Agnieszka
R - Ryszard (syn Chylińskiej)
E - Estera (córka Chylińskiej i Marka)
K - Krystyna (córka Chylińskiej i Marka)

Mój tata Zbyszek ma siostrę Dankę ("Krzyżacy"). Mam koleżankę Ewę, która ma brata Adama (Biblia). Klasyczny zestaw - Piotr i Paweł (Biblia). Słyszałam o Aniel i Klarze ("Śluby panieńskie Fredry).
Edytor zaawansowany
  • stokrotka_96 13.01.18, 21:17
    Miało być ANIELI wink
  • meggan79 13.01.18, 22:02
    U nas obie córki kwiatowe, a syn zwierzęce(chociaż teściowa mnie zapytała jak byłam z nim w ciaży czy będzie Narcyz🤣)...trzecia córka byłaby też kwiatowa, ale czy drugi syn zwierzęcy to już nie wiem.
  • stokrotka_96 13.01.18, 22:15
    A chcieliście koniecznie kwiatowe czy tak wyszło po prostu?
    Swoją drogą Narcyz nawet by pasował do Idalii i Lilianny (dobrze pamiętam? wink ), ale za bardzo kojarzy się z megalomanem.

Czyli w Twoim zestawie królują flora i fauna! smile
  • meggan79 14.01.18, 09:37
    Racja😊Ja chciałam kwiatowesmile Lubię kiedy imię jest “czymś więcej niż imieniem” to znaczy ma zawarte w sobie np.kwiat czy zwierzę.
    Ale do chłopców nie pasuja mi roślinne, nawet Florian nie bardzo...tylko w Anglii/USA podobałby mi się Oakley.
    Sporo jest zestawów na tę sama literę, u nas Ida czasem narzeka, że oni sa na L a ona jedna na I,więc potrzebny jeszcze ktoś na I dla sprawiedliwości😂
    Ja i moje 2 siostry mamy każda po 2 imiona, ale użyte sa 4 imiona w sumie, ale to żaden klucz po prostu każda z nas ma w swoim zestawie imię,które ma też któraś siostra.😔
  • mebloscianka_dziadka_franka 14.01.18, 22:24
    Wszystkie imiona dzieci mojej babci są wzięte od bohaterów trylogii Sienkiewicza. smile Poza tym nie znam żadnego innego rodzeństwa, którego imiona miałyby jakiś klucz.
  • inga.a.m.r 14.01.18, 23:34
    Znam rodzeństwo - Staś (9lat) i Nel (3lata). Ich mama do tej pory uwielbia książkę Sienkiewicza 😉
    Znam też siostry, które mają pierwsze imiona na literę "N", a drugie na literę "A" - Nadia Anna, Nela Aurelia, Nina Alicja. Mama to Natalia, a tata Andrzej.

--
    https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
  • stokrotka_96 16.01.18, 15:22
    Oj, Sienkiewicz w swoim czasie zainspirował wiele osób, z tego, co widzę wink.
  • dalenia 16.01.18, 16:12
    Znam z IG "kwiatowe" siostry - Lilię i Dalię. Miałam okazję poznać też mieszaną rodzinę, niemiecko-irańską. Kobieta opowiadała, że u nich w Iranie jest taki zwyczaj, że imiona rodzeństwa często się rymują, mają taką samą końcówkę. Ich dwie córki też nosiły imiona typu Marianna i Zuzanna. Nie wiem tylko, czy traktować poważnie teorię owej mamy, o popularności tej praktyki w Iranie.

Znam też masę rodzeństw na jedną literę, biblijnych (w większości to protestanci i Świadkowie Jehowy), z tradycją imion po dziadkach, ale to raczej nuda.
  • stokrotka_96 16.01.18, 19:09
    Co do tych rymów, to w kreskówkach uwielbiają nadawać rymowane imiona rodzeństwu (przynajmniej w zdrobniałych formach) - np. Bolek i Lolek.
    A w prawdziwym życiu trochę inaczej to wygląda - zastanawiałam się kiedyś nad tym, czy jednocześnie mogłabym mieć Helenę i Melanię (taki zestaw byłby brany pod uwagę w szczególności za granicą), a tu kłania się rym Mela-Hela. Nie jest to jakieś rażące i nie denerwowałoby mnie to jakoś, ale teraz raczej się od tego odchodzi. I coraz więcej rodziców woli unikać rymów. Chociaż np. Michalina i Marcelina mimo rymu nie brzmią źle. Z tym, że im imiona są bardziej do siebie podobne, tym większe szanse na to, że ktoś zwróci się do dziecka imieniem siostry/brata - tak mi się wydaje.
  • miraflores5 22.02.19, 01:50
    Aktor Paweł Małaszyński ma dzieci Jeremiasza i Leę-klucz biblijny
    Gdzieś w internecie przewinęła się mama Jasia i Małgosi. W tzw. realu nie przypominam sobie rodzeństwa, które nosiłoby imię według jakiegoś klucza.
  • katriel 05.03.19, 20:42
    Dziadkowie mojego męża mieli taką ambicję, żeby dzieciom nadawać imiona świętych, ale nie byle jakich świętych, tylko koniecznie z rodu królewskiego. W efekcie moja teściowa i jej rodzeństwo noszą imiona Jadwiga, Urszula i Wacław.

Mniej poważnie: znam dwóch braci, identycznych bliźniaków, których imiona zaczynają się na litery L i P - koledzy czasem mówią na nich wg inicjałów Lewy i Prawy. Ale nie wiem, czy był to efekt zamierzony przez rodziców.

--
    There is a horse in aisle five.
  • karola1705 06.03.19, 00:00
    Znam dwa rodzeństwa, w których wszystkie dzieci mają imiona na literkę M. Z tego co wiem w pierwszym przypadku przy kolejnych dzieciach rodzice szukali imienia tylko i wyłącznie na M-rodzeństwo to Monika, Mirek, Marzena, Małgorzata, Marlena, Marcin, Mateusz. A drugi zestaw to Maciej, Magdalena i Małgorzata- tutaj chyba zbieg okoliczności i taki gust rodziców; nie wydaje mi się że na siłę szukali na jedną literkę. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy.
  • straggly 12.03.19, 20:46
    Znam jedno rodzenstwo, wprawdzie włoskie, ale specjalnie nazwane A,B,C. I jedno polskie -Iga, Ida, Iwo - to juz moim zdanie przesada. I jeszcze Krzysia z Grzesiem ktorych wszyscy myla, bo nikt zna poczatku nie moze zapamiętać ktory jest starszysmile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.