Dodaj do ulubionych

Poszukiwany, poszukiwana...

21.04.18, 02:31
Dobry wieczór nocą!

Mamy za sobą już dwa imiennicze wybory: Leon Kazimierz w 2012 oraz Gustaw Antoni w 2016. Obydwa wydają się trafione. Jesienią 2018 przyjdzie czas na trzeci wybór - prawdopodobnie ostatni, z całą pewnością trudniejszy. W zalinkowanych wątkach widać wyraźnie, że wtedy początkowe ustalenia pozostały właściwie niezmienne. Tym razem ustaleń brak, pomysłów również nie ma zatrzęsienia.

Jakie są fakty:

- Płeć (jeszcze) nieznana. Oczywiście wiadomo, za jaką trzymają kciuki wszyscy krewni i znajomi Królika, ja jestem sceptyczna smile

- Typy męskie: wspólnych typów właściwie... nie ma. Mąż kategorycznie odrzucił Stefana, kręci nosem na Henryka, Ignacego. Akceptowalny Józef to zmarły pradziadek o tym samym nazwisku (osobiście unikam takich całkowitych powtórek), Tadeusz żyjący wujek (również to samo nazwisko). Uchował się chyba tylko Jerzy (nasze nazwisko kończy się na -ek, to w sumie mniejszy problem, ale ja jakoś nie jestem przekonana) i Jan (którego zawsze bardzo, bardzo lubiłam, ale ta popularność...).

- Typy żeńskie: tu by się może coś znalazło. Niestety nie będzie to nasza ulubiona Marianna, bo szwagierka była szybsza i ma córkę Marię (Marysię, Misię). Zajęte również Róża, Aniela, Łucja, Klara nie pasuje do nazwiska. Mocny typ to Idalia, ale mam coraz większe wątpliwości, graniczące z pewnością, że ciągle słyszałaby "Jak?" wink Gustaw też nie spotyka imienników, ale to akurat imię, które każdy zna, a Idalię... no cóż, niekoniecznie, jak się okazuje. Alternatywna Ida nie do końca mi pasuje, bo jesteśmy z Górnego Śląska, a "ida" to akurat wybitnie popularne słowo gwarowe. Inne propozycje to Matylda, Janina, Helena. Mąż nie jest przekonany do Rozalii, Melanii, Felicji, ale ich nie wyklucza.

- Drugie imię wybieraliśmy do tej pory po kimś z rodziny i tego pewnie będziemy się trzymać, ale na razie, żeby nie mieszać, skupiamy się na imieniu głównym. Nie ma też konkretnej jednej czy dwóch osób, które koniecznie chcielibyśmy w ten sposób uhonorować.

To chyba tyle, jak zawsze liczę na Wasz odzew smile

Tymczasem dobranoc!
Edytor zaawansowany
 • ilia.1 21.04.18, 05:16
  Popieram wszystkie wspomniane w poscie imiona, poniewaz sa bardzo ladne, tradycyjne i pasuja do Leona Kazimierza i Gustawa Antoniego. Osobiscie (ze wspomnianych w poscie imion) wybralabym Idalie, Rozalie, Henryka lub Tadeusza.
  Kilka sugestii: Gabriela, Kornelia, Lilian(n)a, Lilla, Lilia, Weronika, Anastazja, Aurelia, Klementyna, Emilia, Pelagia, Blanka, Bianka, Liwia, Alicja.
  Ludwik, Klemens, Fryderyk, Wiktor, Teodor, Nikodem, Albert, Konrad, Feliks, Bruno(n), Iwo, Maksym(ilian), Olgierd, Edwin.
 • mossiam 23.04.18, 01:03
  Dzięki za Twoją opinię i propozycję! W niższym poście odnoszę się zbiorczo do różnych Waszych propozycji smile
 • olinininka 21.04.18, 07:28
  Z Twoich typow pasuje mi Helena i to byla moja pierwsza myslsmile i chyba przez was oboje akceptowanasmile pozostale tez sa ok ale skoro brak akceptacji drugiej strony to jednak nic na sile zas Idalia zbyt wydumana przy imionach braci.
  Z imion dla chlopca wybralabym Jerzego, Np jest Jerzy Dudek wiec tez taka sama koncowka wiec dlaczego nie nadac? ewentualnie sama bralabym Ignacego chociaz wszystkie wymienione pasuja stylem. Ja tez nie lubie powtarzac skoro Tadeusz Jozef byl /jest to odpada chyba ze na drugie smile Jan zbyt popularny

  A teraz podam propozycje od siebie:
  Cecylia, Olimpia, Anastazja, Berenika, Wanda, Celina
  Fryderyk, Joachim, Edgar, Ernest, Jeremi, Olgierd
 • olinininka 21.04.18, 07:44
  Doczytalam nazwisko wiec dodam jeszcze ze Idalia Klimek brzmi jakos mdlo.Teraz zdecydowanie popieram Helene. Helena Klimek brzmi dostojnie i przepieknie wspolgra z nazwiskiem. Do Waszego nazwiska lepiej pasuja moim zdaniem dluzsze imiona dlatego odpuscilabym Ide Klimek.
 • mossiam 23.04.18, 01:05
  Jerzy ma spore szanse, nie ukrywam, choć nie mam do niego pełnego przekonania.
 • gaudencja 21.04.18, 12:20
  Witaj znów i gratulacje! smile
  Na Waszym miejscu absolutnie nie rezygnowałabym z Marianny. Zdrabnia się zupełnie inaczej (do Mani), więc mimo częściowego podobieństwa do Marii nie powinna być niepraktyczna w użyciu w bliskiej rodzinie.
  Jana przy popularnym nazwisku odpuściłabym sobie. Natomiast nie rezygnowałabym z Józefa ze względu na nieżyjącego pradziadka. Ze względu na żyjąca rodzinę - owszem, ale w przypadku uhonorowania zmarłego przodka nie ma żadnych praktycznych problemów w rozróżnieniu, o kim mowa, do kogo adresowana jest poczta itd.
  --
  De gustibus...
 • mossiam 23.04.18, 01:13
  Bardzo dziękuję smile

  Oczywiście wiem, że Maria i Marianna to nie to samo i można zdrabniać inaczej. Jednak jeśli w najbliższej rodzinie są już dwie dziewczynki i jedna to Marysia, a druga to Hania, to Marianna/Mania średnio mi odpowiada, brzmi trochę wtórnie.

  Co do Józefa, to nie lubię powtarzać imion nawet nie ze względów praktycznych. Może to trochę irracjonalne, ale mam przyjaciółkę, która ma imię po zmarłej babci i pamiętam, że czasem wspominała, że to trochę dziwne uczucie np. stać nad grobem osoby, która nazywała się dokładnie tak jak ty.
 • paula.anna 23.04.18, 12:27

  mossiam napisała:
  >
  > Co do Józefa, to nie lubię powtarzać imion nawet nie ze względów praktycznych.
  > Może to trochę irracjonalne, ale mam przyjaciółkę, która ma imię po zmarłej bab
  > ci i pamiętam, że czasem wspominała, że to trochę dziwne uczucie np. stać nad g
  > robem osoby, która nazywała się dokładnie tak jak ty.


  To raczej mocno indywidualna sprawa.
  Dla mnie to nie problem, szczególnie, że niektóre imiona tak często się powtarzają, np prawie każdy ma wśród dalszych czy bliższych przodków jakiegoś Jana czy Zofię.

  Za kilka lat zapytam syna, jak mu się żyje z imionami po pradziadkach.
  Na cmentarzu bywamy bardzo rzadko, może to ma jakieś znaczenie wink.
  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • mossiam 24.04.18, 12:43
  Wiadomo, imiona w rodzinach się powtarzają, nazwiska niekoniecznie. Chodzi mi tylko o dokładnie powtórzony zestaw imię+nazwisko.
 • paula.anna 24.04.18, 16:16
  Ale ten wujek Tadeusz też ma to samo nazwisko, które noszą Twoje dzieci?
  Tylko różnica jest taka, że wujek żyje i nie odwiedzacie go na cmentarzu- dobrze rozumiem?

  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • mossiam 24.04.18, 23:52
  Tak, z tym że nie odwiedzamy go w ogóle. Mieszka za granicą, nie bywa zbyt często w Polsce, nie mamy kontaktu.
 • paula.anna 25.04.18, 10:44
  Aha. Rozumiem.
  Mam inaczej, wolę imiona po już nieżyjących smile.

  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • stokrotka_96 23.04.18, 22:32
  Kiedyś zastanawiałam się, jakby to było zabrać moją potencjalną córkę noszącą imię mojej babci na cmentarz. Nie mam męża, zatem córkę wyobrażałam sobie z moim własnym nazwiskiem i jednocześnie nazwiskiem tej babci.

  Kurczę... no gdybym ja zobaczyła grób ze swoim i nazwiskiem, to bym oniemiała. Jednak to trochę co innego, bo moje imię nie było popularne przed latami 90., a jednak Zofie, Marie, Heleny, Józefowie, Stanisławowie, Janowie mają większe szanse na to, że będą się modlić przed grobami osób o takich samych imionach i nazwiskach.

  Imiona po przodkach fajna rzecz - sama rozważam, czego można się zresztą domyślić po tym komentarzu. Nie jestem jednak zwolenniczką nadawania ciągle tych samych imion, jak w dynastiach królewskich. Potem jest dwudziestu Ludwików, kilkunastu Henryków i weź to człowieku wszystko zapamiętaj! wink

  W mojej rodzinie jest chłopczyk noszący imię swojego dziadka i pradziadka - jest to trzecia osoba w linii nosząca to samo imię i nazwisko. XY III, można by rzec wink. Brzmi szlachetnie, ale aż tylu powtórek to bym nie chciała.
  Kiedyś ktoś na forum wspominał o aktorze Janie Wieczorkowskim - ponoć siódmym (?) Janem z jednej linii. To już dla mnie byłoby za dużo i szukałabym czegoś innego wink.
 • stokrotka_96 21.04.18, 15:42
  Wasi chłopcy mają bardzo fajnie dobrane imiona! wink Leon i Gustaw - super połączenie.

  Jeśli chodzi o chłopczyka, to widziałabym w tej gromadce: Józefa (jeśli pradziadek nie żyje, to nie będzie wątpliwości, o kim mowa, do kogo jest poczta, o czym wspomniała już Gaudencja), Wincentego, Nikodema, Fryderyka, Olgierda, Feliksa, Brunona, Konrada, Cezarego, Teodora, Karola, Kajetana, Witolda, Kornela, Konstantego, Seweryna, Jeremiego, Remigiusza, Maurycego, Zygmunta, Radosława, Romualda.

  Podoba mi się również Tadeusz, ale jeśli jest żyjąca osoba w rodzinie o takim samym imieniu i nazwisku, to rzeczywiście bym odpuściła. Gdyby nie to nazwisko, to bym nie skreślała jeszcze.
  Jak już mowa o poszukiwanym/poszukiwanej, to może Stanisław? smile (Przypomniał mi się ten film)

  Maria i Marianna to trochę jak dwa grzyby w barszcz, więc chyba bym z niej zrezygnowała. Mój kuzyn np. ma Leona i choćby dlatego odpada dla mojego potencjalnego syna Leonard.
  Idalia to prześliczne imię. Mamy Idalek zresztą bardzo sobie je chwalą na forum. Pamiętaj tylko, że Idalia może być zdrabniana do Idy przez innych i czy nie będzie Ci to przeszkadzać, jako osobie mieszkającej na Śląsku ("jo ida do dóm").

  Popieram wszystkie wymienione imiona żeńskie, przy czym najmniej jestem przekonana do Janiny, którą lubię w wersji oficjalnej, a także w postaci "Janinki" i "Jany", ale "Jasia", "Janka", "Janeczka" już do mnie tak nie przemawiają.

  Helena, Matylda, Rozalia, Melania i Felicja to w zasadzie moje typy dla potencjalnej córy, więc gust mamy bardzo podobny wink. Wszystkie imiona do braci pasują.

  Inne: Antonina, Anastazja, Anatolia, Michalina, Inga, Marcelina, Lidia, Aurelia, Malwina, Apolonia, Wanda, Kalina, Celina, Florentyna, Florianna, Cecylia, Celestyna, Franciszka, Urszula, Adela, Faustyna. • mossiam 23.04.18, 01:19
  Dziękuję za Twoją opinię i propozycje! Niżej zbiorczo się do nich odniosę smile
 • abiela 22.04.18, 00:45
  Mosiu ogromne gratulacje!!!!

  Z waszych męskich typów żaden mnie nie przekonuje, za to podsunęłabym Joachima i Teodora. Jerzego ze względu na nazwisko bym nie odrzucała, znany mi jest zdrabniany tylko i wyłącznie do Jerzyka, a to już się z nazwiskiem nie gryzie.

  Dla dziewczynki - jestem za Idą, wiesz, skąd jestem, ale nie przeszkadzałoby mi to w tym wyborze. To był mój numer jeden dla drugiego dziecka, no ale jest syn.
  Z pozostałych propozycji lubię Janinkę, Helenka jest super, ale dla mnie trochę zbyt popularna. Aczkolwiek mam w bliskiej rodzinie i jest bardzo wdzięczne, nosicielka ma roczek smile
  Za to szalenie podobają mi sie wszystkie trzy nie wykluczone!

  Powodzenia i daj znać, gdy będziesz znała płeć.
 • mossiam 23.04.18, 01:18
  Dziękuję, Abielko kiss
  Wiem, skąd jesteś, ale wiem też gdzie jesteś, a to jednak trochę ma znaczenie wink Nie przeszkadza mi sam fakt homonimii Ida/ida, ale nie da się ukryć, że słowo "ida" słyszę dobrych kilka razy dziennie w całkiem nie imienniczym kontekście wink

 • abiela 04.05.18, 00:31
  mossiam napisała:

  > Dziękuję, Abielko kiss
  > Wiem, skąd jesteś, ale wiem też gdzie jesteś, a to jednak trochę ma znaczenie ;
  > ) Nie przeszkadza mi sam fakt homonimii Ida/ida, ale nie da się ukryć, że słowo
  > "ida" słyszę dobrych kilka razy dziennie w całkiem nie imienniczym kontekście
  > wink
  >

  Haha, ja słyszę trochę różnicę w wymowie, to "i" jest jednak dłuższe. Jedna znajoma z naszego miasta ma Idę, ale nie mieszka w Polsce. Niemniej ja Idę uwielbiam!
 • paula.anna 22.04.18, 06:36
  Gustaw bardzo mi się podoba ☺. Także Twoje niektóre aktualne propozycje widnieją na mojej liście.
  Po pierwsze- nie odrzucałabym od razu Marianny z powodu Marii szwagierki. Tym bardziej, że Mariannę bardzo lubię.
  Przy Idalii- pytanie "jak?" może nie jest takie straszne 😉?
  Podoba mi się Matylda, Felicja, Rozalia, Melania.
  Janiny nie nadałabym chyba, bo nie znoszę wersji Jasia.

  Z męskich na pewno odrzuciłabym Jana, nawet na drugie. Co za dużo to niezdrowo, zresztą nie lubię wersji Jaś, brrr.
  Za to bardzo lubię Stefana, szkoda, że odpadł.
  Jerzy też u mnie wysoko. Dalej Józef i Tadeusz.
  Za Ignacym nie przepadam.
  Proponuję Jerzego Tadeusza ☺.

  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • ametystowa.pani 22.04.18, 11:06
  Masz taki inny gust od resztywink
  Mój tata ma na drugie Gustaw. Dziadek był Albert, to takie w podobnym tonie. Pracuję w szkole, to mam w okół siebie sporo dzieci. Pojawia się np. Franciszek, jest jeden Robert- to imię mi się podoba, a rzadko nadają obecnie. Mamy też Ryszarda.
  Z dziewczynek to Zosi jest ostatnio jakby mniej, a ładne imię. Helenki się zdarzają ale teraz jest jakby powrót do imion typu Kasia, Ania, Magdalena itd. Mamy kilka Antoninek.Ja sama raczej wybierałam krótsze imiona, bo mam długie nazwisko, ty raczej dłuższych szukasz. Podobają mi się pewnie zupełnie nie w twoim typie imiona takie jak Stella, Estera, Eliza,Emilia, Ewa czy Łucja a z chłopięcych to Tomek, Marek, Wiktor, Dominik, Kacper czy Krystian

  --
  "Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne." William Shake­speare
 • mossiam 23.04.18, 01:25
  Dwaj dotychczasowi synowie mają raczej krótkie imiona (dwusylabowe tak jak nazwisko), ale nie jest to kryterium. Dzięki za propozycje!
 • mossiam 23.04.18, 01:23
  Jerzy Tadeusz bardzo mi się podoba! Ale Tadeusz na drugie raczej odpada, to już prędzej na pierwsze... Drugie imię raczej nadamy po kimś szczególnie bliskim, zmarłym lub żyjącym, a ten wujek to akurat taki trochę dalszy.
 • dalenia 22.04.18, 22:40
  Mossiam, moje gratulacje!

  Jeśli idzie o imię dla chłopca, to mnie pasuje Józef, Tadzio i Jerzy. W przypadku Tadzia chyba bym odrzuciła, bo ja też nie chciałabym imion po żyjących członkach rodziny, szczególnie o tym samym nazwisko. Rozważyłabym Józefa, zmarły pradziadek by mi nie przeszkadzał. Jerzy w formie zdrobniałej rzeczywiście nie brzmi z nazwiskiem najlepiej, ale IMO lepiej niż np. Marek Jurek wink

  Dla dziewczynki szkoda Marianny. Dziewczyny piszą, że one by nadały, mimo Marysi - ja chyba bym jednak zrezygnowała. Choć w sumie Mania/Marianka nie myliłaby się może z Marysią/Misią. W moim mieście urodziły się w ostatnim roku 2 Idalie, plus jeszcze 4-5 lat temu jedna. A miasto nie jest duże. Co ciekawe, wszystkich rodziców tych Idalek znam, choć nie wiem, czy oni również się znają i zgapiali imię jedno od drugiego. Tak czy siak - ja bym nie rezygnowała! W sumie wszystkie propozycje są fajne. Chyba odrzuciłabym Helenę, bo jej popularność rośnie. Najbardziej podoba mi się z kolei Janeczka, Rozalia i Felicja.
 • mossiam 23.04.18, 01:32
  Dziękuję bardzo smile

  Tak ja już pisałam wyżej, prędzej zdecydowałabym się na Tadeusza niż Józefa. Bo tamten wujek, choć żyjący, mieszka daleko (za granicą) i nie mamy bliskich kontaktów, a grób pradziadka Józefa odwiedzamy średnio co miesiąc lub dwa (tam jest też pochowany ojciec męża) i jakoś by mi to przeszkadzało.

  Nie ukrywam, że bardzo lubię Idalię i wiem, że jest już na pewno jedna w naszym mieście (ok. 10 lat pewnie). Ale waham się. Raz, że to rzadkie imię, dwa, że to "li-li" w sąsiadującej sylabach imienia i nazwiska chyba nie do końca dobrze brzmi.
 • mossiam 23.04.18, 02:13
  Jeszcze raz dziękuję za Wasze wszystkie propozycje, sporo z tych imion bardzo mi się podoba, ale niektóre już zdążyły z różnych względów, głównie za sprawą męża, który jest nieco bardziej zachowawczy niż ja wink Za wyjątkiem Idalii, bo tu akurat on jest większym orędownikiem. Odpadają w przedbiegach głównie różne męskie, np. Joachim, Jeremi, Fryderyk, Teodor, Konstanty.

  Podsumowując:

  1. Typy męskie (każdy z jakimś "ale..."):
  - Tadeusz (jest wujek o tym samym nazwisku, ale mieszka daleko i nie mamy zbytniego kontaktu)
  - Jerzy (mocny kandydat, ale nie mam do niego 100% serca tak jak miałam w przypadku imion starszych synów)
  - Jan (zbyt popularny, choć wokół jakby mniej niż to wynika ze statystyki)
  - Ludwik (ale nazwisko to Klimek, a to połączenie chyba brzmiałoby średnio)
  - Feliks (jak wyżej, dodatkowo w bliskiej rodzinie młody kotek Felek wink
  - Bruno (wiem, że by go źle odmieniali, moje serce filolożki tego nie zniesie big_grin)
  - Stefan (mąż się zapiera, a mnie chyba najbardziej by odpowiadał)

  2) Typy żeńskie (bez dużych "ale", za to bez pełni przekonania, że "to jest to"):
  - Idalia
  - Matylda (przyznam, że coraz częściej o niej właśnie myślę)
  - Helena
  - Janina
  - Rozalia
  - Melania
  - Felicja
  - Aurelia (zapomniałam o niej wcześniej, a załapała się na naszą wstępną listę)
  - Lilianna (to chyba jedyne, kiedy nastąpiła zamiana ról, tj. zaproponował mąż, a ja właściwie odrzuciłam ze względu na popularność)
  - Wanda (trochę jak z Jerzym, nie mam dużych zastrzeżeń, ale iskry brak)

  3) Możliwe drugie imiona (żeby jeszcze bardziej zamieszać):
  a) męskie: Zbigniew (najbardziej bym chciała, a najmniej pasuje do większości, bo dwie sylaby) Aleksander, Józef, Gerard
  b) żeńskie: Helena, Jadwiga, Teresa, Amalia, Elżbieta.

  Może spróbujecie stworzyć jakieś możliwe zestawy?

  Jerzy Zbigniew
  Tadeusz Zbigniew
  Stefan Aleksander

  Idalia Helena
  Matylda Teresa
  Helena Jadwiga

  Pozdrawiam!


 • olinininka 23.04.18, 06:57
  Szkoda ze typ paula.anna odpadl
  Jerzy Tadeusz Klimek swietnie brzmismile moze ewentualnie zmienilabym kolejnosc
  Tadeusz Jerzy Klimek to tez niezly zestawsmile
  Stefan Aleksander Klimek tez jest niezlysmile
  Dla mnie Zbigniew na drugie nie pasuje do wymienionych imion.
  Z imion dla dziewuszki jestem za Helena Teresa Klimek ewentualnie Matylda Jadwiga Klimek
 • paula.anna 23.04.18, 12:43
  >Bruno (wiem, że by go źle odmieniali, moje serce filolożki tego nie zniesie big_grin)

  A Brunon wchodzi w grę? Przy tej wersji kłopoty z odmianą odpadają (też by mnie trzęsło, więc rozumiem, choć nie jestem filologiem).
  Ja bym jeszcze raz odrzuciła Jana. Może aktualnie wokół Was nie roi się od Jaśków, ale oni SĄ big_grin.
  Ostatnio odpytując córkę z historii stwierdziłam, że Jan jest oklepany już od wieków wink.
  No ale jeśli Wam (też) się podoba, nadawajcie.

  Macie jakiś wspólny typ? Bo mąż nie chce Stefana (szkoda!), a za jakim imieniem optuje?

  Z zestawów najbardziej podoba mi się Jerzy Zbigniew. Brunon Zbigniew też mógłby być.

  Z żeńskich doszła Aurelia- też bardzo mi się podoba. I Wanda.
  Proponuję "zestawy": Aurelia Helena, Aurelia Teresa, Matylda Jadwiga, Felicja Teresa.

  Sporo zestawów można wymyślić z tych imion, dla obojga płci smile.


  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • mossiam 03.05.18, 23:08
  Chyba aż za dużo możliwych kombinacji, poczekamy do połowy maja, to może uda się przynajmniej ustalić, dla jakiej płci wybieramy wink
 • paula.anna 04.05.18, 06:33
  Jasne, połowa rozważań i opcji odpadnie 😉.

  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • dalenia 23.04.18, 16:10
  Jerzy Aleksander albo Tadeusz Józef
  Matylda Helena, Janina Amalia, Felicja Elżbieta albo Idalia Teresa
 • stokrotka_96 23.04.18, 23:12
  Jeśli chodzi o imiona żeńskie, to sercem jestem najbliżej Heleny i Matyldy, tak całkiem subiektywnie. Lilianna kiedyś mi się podobała, jednak ostatnio, ze względu na popularność Liliany, przestała mnie jakoś zachwycać. Imię ładne, ale bez szału - niestety wyparowała już z niego ta finezja wink. Za to na pewno doceniłabym Melanię, Felicję, Rozalię, Aurelię, Wandę lub Idalię.

  Proponowane przeze mnie połączenia:
  - Helena Jadwiga
  - Helena Teresa
  - Idalia Elżbieta
  - Matylda Helena
  - Matylda Elżbieta
  - Matylda Teresa
  - Felicja Elżbieta
  - Melania Elżbieta
  - Melania Teresa
  - Rozalia Helena
  - Aurelia Helena
  - Aurelia Elżbieta
  - Wanda Helena

  Dla chłopca:

  Hm... skoro kontaktu z wujkiem Tadeuszem praktycznie nie ma, a nie jesteście do niego jakoś uprzedzeni (nie jest czarną owcą czy coś), to może jednak dalej warto brać to imię pod uwagę? Wcześniej mówiłam inaczej, ale myślałam, że widujecie się z tym krewnym raczej regularnie. Tadeusz w pełnej formie brzmi rewelacyjnie, a i Tadek ostatnio mnie na swój sposób zauroczył. Jedynie Tadzik jeszcze mnie nie powalił kolana.

  Jerzy - dla mnie bomba. Z tym, że Jurek z Waszym nazwiskiem tworzy niepozornie trudną do wymówienia zbitkę. Ale z drugiej strony, nie wszyscy mamy idealnie dobrane imiona do nazwisk. Poza tym, w tym pokoleniu nie byłoby raczej potrzeby dodawania do imienia nazwiska, by zidentyfikować chłopca. Na placu zabaw owładniętym przez Antosiów, Kubusiów i Szymków, Jurek nie potrzebowałby innych wyróżników, poza imieniem wink. Na dobrą sprawę, połączenie nie jest jakieś niefortunne. Nie rymuje się, jak np. Darek Marek albo Jurek Ogórek smile.

  Bruno(n) byłby rewelacyjny - pasowałby do braci idealnie. Jednak widzę, że błędna deklinacja przyprawiałaby Cię o zawrót głowy. Może pocieszy Cię to, że niektórzy językoznawcy już akceptują także Bruna (nie tylko Brunona). Mnie, jako osobie rozważającej Brunona, odmiana tegoż imienia według niełacińskiego wzorca raczej by nie przeszkadzała w sytuacjach nieformalnych. Natomiast dostałabym ataku białej gorączki, gdyby ktoś napisał podziękowania dla Bruno XYZ (zamiast dla Brunona). Trochę bym się skrzywiła też, gdyby na oficjalnych dyplomach itd. widniał napis "dla Bruna XYZ".

  Stefana mąż nie chce - w sumie szkoda. Felek/Feliks też nieźle uzupełniłby gromadkę, ale Felek Klimek - hm... za dużo "l". Już lepiej prezentowałby się z Waszym nazwiskiem Jurek lub Tadek. Jana bym odrzuciła ze względu na powrót tego imienia do czołówki. Ludwik nie przekonuje mnie brzmieniowo. Co więcej, kojarzy mi się z brzuchatym i wąsatym pijaczkiem lub z płynem do naczyń.

  Wybierałabym pomiędzy Tadeuszem, Jerzym a Brunonem wink.

  Połączenia:
  - Tadeusz Jerzy
  - Tadeusz Aleksander
  - Tadeusz Józef
  - Jerzy Aleksander
  - Jerzy Gerard
  - Jerzy Zbigniew
  - Bruno(n) Aleksander
  - Bruno(n) Józef

 • mossiam 03.05.18, 23:18
  Dziękuję za tyle propozycji! Chyba muszę poczekać, aż poznamy płeć, to zrobi się trochę łatwiej (albo i nie).
 • gaudencja 28.04.18, 15:15
  Ja jeszcze może odniosę się do kwestii wyboru pierwszego imienia. Myślę, że stanie nad grobem osoby tak samo się nazywającej nie jest niczym strasznym - dziecko od początku będzie wiedziało, ze nazywa się na cześć przodka, ja osobiście czułabym szczególną więź z taką osobą (też noszę imię na cześć przodkini, z tym że nazwisko jest inne, a grób daleko - i to jest fajne uczucie).

  Z propozycji żeńskich przyszła mi do głowy Letycja, myślę, że do nazwiska by pasowała, a może by zastąpiła Liliannę? Ewentualnie Ludwina, która IMO z nazwiskiem brzmiałaby pięknie. Spośród Twoich typów najbardziej przemówiły do mnie - w zestawieniu z nazwiskiem - Felicja, Melania i Matylda.

  Jeśli chodzi o typy męskie, to polecałabym jednak Ludwika. Nie rymuje się z nazwiskiem, a "k" powtórzone w sąsiedztwie jest absolutnie do przejścia. Feliks już jest trudniejszy do wymówienia razem, a pozostałe typy męskie, poza Stefanem (który MSZ brzmi nieco gorzej z nazwiskiem niż Ludwik) i Brunonem, który mi jeszcze mniej brzmi z nazwiskiem, są dość banalne w zestawieniu z nazwiskiem, bo populacyjnie bardzo częste (z Jerzym włącznie). Lucjana wykluczacie? Ludomir fajnie by pasował, ale jest rzadszy.
  --
  Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
  (Jarosław Olesiak)
 • mossiam 03.05.18, 23:16
  Nie mówię, że to coś strasznego czy jakaś trauma, ale odczucie z tym związane może być i fajne, i niefajne, a nawet fajne i niefajne jednocześnie wink Opieram się właściwie głównie na tym, co mówiła mi na ten temat koleżanka, która sama tego doświadczyła.

  Wszystkie Twoje propozycje są ciekawe, ale u mojego męża nie przejdą. Dalej próbuję go urabiać w temacie Stefana i nie rokuje wink

  Wrócę do rozważań, jak poznamy płeć smile
 • meggan79 03.05.18, 11:13
  Mossiamsmile Gratulacje!
  Jak wiesz stawiam na Idalię, bardzo podoba mi się też Matylda.Liliannę jak wiesz też polecam, jednak obecnie Liliana jest naprawdę popularna, więc to może być problem.Ładna jest też Rozalia choć wolę Różę.
  Dla chłopca podoba mi się Feliks,Bruno i Stefan; Jerzy też, ale jako Jerzyk, nie Jurek.
  Idalia Helena i Stefan Aleksander brzmia fajnie.
  I powiedz mi jeszcze jak Wam się Gustaw nosi?😊
  Pozdrawiam, megi
 • mossiam 03.05.18, 23:05
  Dziękuję kiss Gustaw sprawdził się u nas bardzo dobrze. Tyle zdrobnień <3, a i pełna forma w częstym użyciu. Sam zainteresowany do niedawna mówił o sobie "Gugu", a teraz, kiedy ktoś się tak do niego zwróci, odpowiada: "Nie jeśtem Gugu, jeśtem Guśtaw" big_grin Również pozdrawiam!
 • meggan79 04.05.18, 08:25
  O jak slodko!smile
 • miraflores5 04.05.18, 14:26
  Typy dla dziewczynki są re-we-la-cyj-ne, może poza Wandą i Janiną. Stawiałabym na Rozalię, Aurelię, Melanię lub Matyldę,(ciężko wybrać) a z chłopców na Ludwika, Stefana i chyba Feliksa,z naciskiem na Ludwika jednak. Kotem w przypadku Feliksa bym się nie przejmowała-on kiedyś zdechnie/ucieknie a Wasz synek pozostanie Waszym synkiem
 • mossiam 15.05.18, 01:59
  ... czekamy na trzeciego syna smile
  Więc trudny orzech do zgryzienia pozostał wink
 • meggan79 15.05.18, 09:55
  Trzech chłopaków,wow! Mossiam, gratuluję!
  Myślałam nad tym, że Feliks by fajnie do Was pasował, moja siostra ma pół rocznego i imię się super sprawdza, siostra goraco je poleca-Felek, Feluś.
  A moje dzieci już nie moga sie doczekać wiedzy czy u nas Gucio czy Róża.
 • mossiam 15.05.18, 13:25
  Podoba mi się Feliks (pisałam nawet wyżej), ale niezbyt współgra z nazwiskiem (też wyżej).
 • meggan79 15.05.18, 15:24
  No to najbardziej podobaja mi się Stefan, Bruno i Jerzy.
 • paula.anna 16.05.18, 10:28
  Wg mnie Feliks z Waszym nazwiskiem się nie wyklucza. Może są imiona, które brzmią lepiej, ale znam Jeremiasza Skrzypka, też nie idealnie, ale tak został nazwany i ma się dobrze.

  Feliksa i ja gorąco polecam. Ma szczęśliwe znaczenie smile, i w ogóle jest po prostu super wink.
  Kotem bym się nie przejmowała. Jego właściciele mogą kolejne zwierzę nazwać Gucio lub Leon czy Mania, jeśli gustują w imionach ludzkich dla zwierząt uncertain. Trudno, niech mają.

  A poza tym trzymam kciuki za Stefana, Jerzego, BrunoNa (tzn w wersji BrunoN).

  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • dalenia 16.05.18, 10:20
  Tadzio, Tadziooo! wink
 • mossiam 17.05.18, 23:28
  Muszę przyznać, że teraz to mój najmocniejszy typ wink
 • gaudencja 20.05.18, 20:24
  Dorzucam jeszcze Mariana, skoro miała być ew. Marianna wink
  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • mossiam 20.05.18, 22:52
  Trafiłaś o tyle, że drugi dziadek męża to Marian i z Józefem i Tadeuszem powstała w ten sposób już całkowicie rodzinna pula imion big_grin Ale nie, Marian to jednak nie to.
 • mossiam 03.06.18, 22:47
  Józef odpadł definitywnie i to akurat jak wysuwał się na prowadzenie! Kilka dni temu w rodzinie przyszedł na świat mały Józio smile Skłaniam się do Tadeusza, ale mężowi póki co jakoś ten wujek przeszkadza wink Nadal próbuję przemycić mu Stefana, ale słabo mi to idzie big_grin W grze zostają na pewno Henryk i Jerzy, może Ludwik. Jeszcze takich problemów z wyborem nie mieliśmy.
 • stokrotka_96 03.06.18, 23:03
  Postawiłabym na Tadeusza lub na Jerzego wink. Może mąż da się przekonać do Tadka skoro z wujkiem Tadeuszem nie macie kontaktu i jest jednak spora różnica wiekowa między tym wujkiem a Waszym dzieciątkiem. To nie jest jakiś duży problem i może mąż ostatecznie przymknie na to oko.
 • dalenia 04.06.18, 10:48
  Wszystkie 4 fajne. Jedynie Henia trochę bym się obawiała, bo jest bardzo lubiany wśród celebrytów - mam wrażenie, że podzieli losy Franka.
 • meggan79 22.07.18, 20:34
  Hej Mossiam i jak Wam idzie wybieranie?
  U nas wybrana Róża Anielkasmile
 • mossiam 22.07.18, 23:46
  Bardzo ładnie! Oba Wasze imiona wystąpiły w moim bliskim otoczeniu w ciągu ostatniego roku.
  U nas... ech, póki co impas. Jerzy mi się odwidział na chwilę obecną. Jeszcze jakieś 10 tygodni na kombinowanie...
 • paula.anna 23.07.18, 07:36
  A Stefan i Tadeusz? Zdanie męża też ewoluuje?

  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • mossiam 23.07.18, 22:59
  Mąż nadal na nie, zwłaszcza jeśli chodzi o Stefana. Z Tadeuszem sama zaczęłam mieć wątpliwości, po tym jak odkryłam, że w dość bliskiej okolicy mieszka małe dziecko o dokładnie takim samym zestawie imię + nazwisko :-o
 • angelina7-83 24.07.18, 19:09
  Osobiście Tadeusza bym odrzuciła, tym bardziej że w okolicy mieszka mały Tadzio o takim samym nazwisku.
  Wybierałabym pomiędzy Stefanem a Feliksem.
 • gaudencja 06.08.18, 23:08
  mossiam napisała:

  Z Tadeuszem sama zaczęłam m
  > ieć wątpliwości, po tym jak odkryłam, że w dość bliskiej okolicy mieszka małe d
  > ziecko o dokładnie takim samym zestawie imię + nazwisko :-o

  Też bym nabrała wątpliwości. A może Szczepan zamiast Stefana?
  --
  Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
  (Jarosław Olesiak)
 • meggan79 23.07.18, 09:13
  No widzisz, czasem z kolejnym dzieckiem jest dużo trudniejszy wybór, ale przez 10 tygodni doznacie oświeceniasmile Tak jak ja z drugim imieniem, w którymś momencie poczułam,że to Anielka i już
  (choć tak naprawdę wolałabym odwrotna kolejność imion i upieram się by używać obu imionsmile
  Pisz nam co dalej z rozważaniami, pozdrawiam!
 • mossiam 23.07.18, 23:01
  Na to liczę, że jakieś objawienie nadejdzie najdalej z dniem porodu wink
 • meggan79 24.07.18, 09:12
  Trzymam kciuki, wiem, że wybierzecie ładnie(jak za pierwszym i drugim razem🙂)
 • humbelina 31.07.18, 10:58
  Nie wczytywałam się we wszystkie odpowiedzi, ale może Feliks?

  Tak na marginesie, jestem zakochana w Gustawie, ale brakłoby mi chyba odwagi... Jak na codzień się do niego zwracacie, jak mówią do niego rówieśnicy?
 • mossiam 31.07.18, 16:16
  Kiedy był całkiem malutki, to mówiliśmy najczęściej: Gucio, Gucinek. Jak zaczął mówić, to sam siebie nazywał Gugu smile Teraz (ma 2,5 roku) twierdzi: "Nie jestem Gugu, jestem Gustaw" wink Zdrobnienie Gugu przyjęło się wśród dzieci sąsiadów i znajomych, my najczęściej mówimy po prostu Gucio, Gutek. Czasem żartobliwie Gustafson, Gustlik, a jak chcemy go przywołać do porządku, to Gustaw big_grin
 • humbelina 03.08.18, 05:50
  No właśnie żadne ze zdrobnień Gustawa mnie się nie podoba i to jest największy ból. Mógłby być Gustek, ale to takie troszkę na siłę. Szkoda.
 • mossiam 06.08.18, 08:38
  My lubimy i używamy, ale wydaje mi się, że to jest akurat takie imię, którego można używać w pełnej formie na co dzień, czyli po prostu Gustaw, jak Paweł, Marcin, Łukasz itp. Nieznajomi (np. na placu zabaw, w sklepie, u fryzjera itp.) często mówią do naszego syna po prostu Gustaw, bo tak się przedstawia albo my go przedstawiamy.
 • meggan79 06.08.18, 10:12
  Pełna forma Gustaw brzmi super👍🏻
 • humbelina 07.08.18, 11:47
  Oczywiście, jednak tak jak zwracam się często pieszczotliwie do swoich córek, choć często używam pełnej formy, to przy Gustawie też chciałoby się czasem użyć zdrobnienia. Co się stało Gustawku ? Guciu? Gustasiu ?
 • gaudencja 07.08.18, 12:14
  "Gutku", "Guciu".

  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • meggan79 07.08.18, 12:15
  No to Guciu lub Gutku☺️
 • meggan79 07.08.18, 12:16
  Gaudencjo napisałyśmy jednocześnie😂
 • humbelina 08.08.18, 11:38
  Gutek brzmi jak ksywa od Gutkowski , Gucio wiadomo jak brzmi wink
 • lily-beth 21.09.18, 16:30
  My mówimy Gutusiu, Gutulku, Guciu, Guteczku. Tysiąc form mogłabym znaleźć big_grin
 • lily-beth 21.09.18, 16:31
  jeszcze Gutuniu, Guteńku...
 • cynta 08.08.18, 02:08
  Dorzuce i ja moje 3 grosze: Leon, Gustaw i ..... Dla mnie to sa imiona lekko miedzynarodowe, obecne w naszej kulturze ale nie slowiansko-piastowskie i takie powinno byc IMHO rowniez i trzecie imie. Bez "sz", "cz" itp.
  Feliks, Stefan, Zygmunt, Albert, Eryk, albo lepiej Ernest!
 • mossiam 21.09.18, 10:41
  Do terminu porodu nieco ponad tydzień!

  Nie powiedziałabym, że mamy ostateczną decyzję, ale chyba zbliżyliśmy się do niej.
  Mąż odpuścił Jana, wycofał się z Jerzego, zdecydowanie nie zgodził się na Tadeusza, nie jest przekonany do Henryka.

  Wygląda na to, że jednak będzie Stefan big_grin Przynajmniej ma duże szanse wink

  Drugie imię również pozostaje zagadką. Fajnie by było, gdyby było nieco bardziej mainstreamowe niż pierwsze, miało trzy lub cztery sylaby i było po kimś z rodziny (pierwszy syn ma drugie po zmarłym dziadku, drugi po żyjącym pradziadku), ale nie ma imion spełniających wszystkie trzy kryteria.

  Stefan Zbigniew (po dziadku)
  Stefan Aleksander (po ojcu)
  Stefan Franciszek
  Stefan ???
 • meggan79 21.09.18, 11:57
  A akurat miałam Cię pytać😊Zazdroszczę,że tydzień-u mnie ponad 5 tygodni😶
  Stefan jest bardzo fajny.Do imion braci wybrałabym na drugie Franciszka.
 • meggan79 21.09.18, 11:59
  Bardzo fajnie brzmia te 3 imiona:Leon, Gutek i Stefek, nie zmieniałabym już jeśli męża udało Ci się przekonać😀😁to tak bym zostawiła.
 • mossiam 21.09.18, 15:12
  Jeśli o mnie chodzi, to nie zamierzam już zmieniać ani drążyć, ale nie wiem, czy się jeszcze mąż nie rozmyśli wink
  U Ciebie też szybko miesiąc minie!
 • meggan79 21.09.18, 15:48
  😀przyzwyczajaj męża do Stefana👍🏻
  A Stefan Aleksander też brzmi bardzo OK
  Ja się nadal waham między Aniela a Kornelia na drugie👍🏻, zmienia się to prawie codzień🤣😂
 • gaudencja 21.09.18, 13:30
  Nie do końca jest dla mnie jasne, jakie są Twoje imiona rodzinne wink
  Najlepsza wg mnie propozycja to:
  Stefan Teofil
  poza tym:
  Stefan Eustachy
  Stefan Tomisław

  Ale może Stefan Jerzy? Jest przykrótkie, ale nie brzmi źle.
  Inne propozycje:
  Stefan Melchior
  Stefan Florian
  Stefan Tadeusz
  Stefan Teodor
  Stefan Ewaryst

  Wiem, że nie są mainstrewmowe, w dodatku przeważnie są 2-sylabowe, ale takie brzmią mi najbardziej wink
  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • mossiam 21.09.18, 15:19
  Nie ma jako tako imion rodzinnych, tylko chciałabym zachować zasadę, którą kierowałam się przy nadawaniu starszym synom: pierwsze imię nowe (nienadane dotąd rodzinie), drugie imię po kimś bliskim. Leon Kazimierz ma drugie po swoim zmarłym dziadku, Gustaw Antoni - po moim żyjącym dziadku. Teraz ma być Stefan. Kierując się zasadą, że drugie imię ma być po kimś, to mogłoby być Zbigniew (po moim tacie), Aleksander (po mężu), Józef lub Gerard (po naszych zmarłych dziadkach), ale niezbyt mi one pasują (za wyjątkiem Aleksandra).
 • gaudencja 21.09.18, 18:31
  Stefan Józef uważam, że jest bardzo dobry - z Waszym nazwiskiem także. Nie wiem, czy nie lepszy niż Aleksander; bardziej zwięzły.
  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • meggan79 28.09.18, 08:15
  Mossiam czekamy na wieści😘😘
 • dalenia 21.09.18, 19:49
  Stefan Aleksander i Stefan Franciszek podobają mi się najbardziej. W ogóle Stefek jest super, żałuję, że z pewnych powodów nie mogę go rozważać.
 • mossiam 03.10.18, 19:41
  Już jest! smile

  Miło mi poinformować, że Stefan Zbigniew od wczoraj jest już na świecie. Jeszcze nie zarejestrowany w USC, ale raczej już nic się nie zmieni.

  Dziękuję za wszystkie wspólne rozważania, pomysły i rady, a w ostatnim czasie również za kciuki!
 • meggan79 03.10.18, 20:38
  Czekałam na info od Ciebie😊Super! Gratulacje i dużo zdrowia! Stefek super imię👍🏻
 • meggan79 03.10.18, 20:38
  Według mnie wybraliście najlepsze imię z rozważanych!
 • stokrotka_96 03.10.18, 21:04
  Tak obstawiałam, że jednak będzie Stefan. Fajne, tradycyjne, do braci pasuje. Leon, Gustaw i Stefan - wyszedł bardzo ciekawy zestaw smile

  Mamie i Stefciowi życzę dużo zdrówka wink.
 • dalenia 04.10.18, 18:25
  Witaj Stefciu! Rośnij zdrowo i bądź szczęśliwy.

  Mossiam, moje gratulacje. Przepiękne imiona noszą Wasi synowie smile Wszystkiego dobrego!
 • paula.anna 04.10.18, 18:59
  Super!
  Gratulacje!
  Witaj Stefanie Zbigniewie.

  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • stokrotka_96 06.10.18, 22:16
  Dziś byłam na "Strasznym dworze". Bohaterami są bracia Stefan i Zbigniew. Twój zestaw tym bardziej u mnie zyskał wink.
 • inga.a.m.r 10.10.18, 23:46
  Piękne imiona!
  Dużo zdrowia życzę!

  --
  https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
 • gaudencja 11.10.18, 21:33
  Gratulacje, bardzo fajny zestaw! Witaj, Stefku, na świecie smile

  --
  De gustibus...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.