Dodaj do ulubionych

Imię dla drugiego syna

07.05.18, 11:47
Witam smile

Bardzo intensywnie czytywałam to forum w latach 2006-2007, potem miałam dłuuugą przerwę, następnie powróciłam do Was przed narodzinami pierwszego dziecka, teraz jestem w kolejnej ciąży i proszę o radę.

Nasz syn ma na imię Bruno i o ile wybór jego imienia był w miarę prosty, to teraz ciężko nam podjąć decyzję. Spodziewamy się drugiego syna. Nasze nazwisko jest rzadko spotykane, raczej długie i dość trudne Cz...ch. Jesteśmy zwolennikami używania pełnych form imion. Choć oczywiście sympatyczne zdrobnienia czasami się przydają wink Na pewno odpadają mocno popularne imiona.

Pod uwagę aktualnie bierzemy następujące imiona:
- Roch (teoretycznie mój nr 1, ale trochę obawiam się, że razem z nazwiskiem będą tworzyć zbyt trudny zestaw, poza tym nie wiem, czy nie wolałabym jednak dwusylabowego imienia),
- Ziemowit (ostatnio nr 1 męża, dla mnie też chyba ok, choć to nowy pomysł i musiałabym się z nim jeszcze osłuchać),
- Lubomir,
- Cyryl (propozycja męża, ja jestem raczej na nie, bo według mnie to trudne imię),
- Eryk (mi się podoba, mąż jest na nie),
- Gustaw,
- Borys (choć chyba jednak wolałabym uniknąć zestawu rozpoczynającego się na tą samą literę),
- Iwo (propozycja męża, według mnie jest to za krótkie imię),
- Leo/Leonard (mężowi podoba się Leo, którego ja nie potrafię zaakceptować, Leonarda za to on nie akceptuje),
- Hugo.
Edytor zaawansowany
  • paula.anna 07.05.18, 12:42
    Gustaw bardzo mi się podoba!
    I Roch. Trudno orzec, czy pasuje do (nieznanego) nazwiska. Na pewno to, że nazwisko długie, to plus. Roch Czech nie brzmiałby specjalnie dobrze wink.
    Te 2 chętnie nadałabym swojemu synowi.

Eryk zdecydowanie nie, mam przeczucie, że to sezonówka pokroju Nikoli, czy Sylwii.
    Leo baaardzo pretensjonalny. Leopold odpada?

Iwo i Hugo- nie. Nie tylko z powodu powszechnie stosowanej złej odmiany, która Tobie pewnie nie przeszkadza, przy Brunonie.

Reszta ani nie zachwyca, ani nie odrzuca.

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • miraflores5 07.05.18, 13:35
    > Eryk zdecydowanie nie, mam przeczucie, że to sezonówka pokroju Nikoli, czy Sylw
    > ii.
    Nie zgadzam się z tym. Eryk, w przeciwieństwie do Nikoli, ma w Polsce jakąś tradycję, Sylwia też, nawiasem mówiąc. Nikola to import zaczerpnięty z popkultury goszczący w Polsce od lat może 30, a 30 lat to za krótko, by mówić o zakorzenieniu w polskiej kulturze. Sezonówką Eryk na pewno nie jest.

Odpowiadają mi Leonard, Iwo i Eryk właśnie. Reszta nie mój gust. Propozycje: Erwin, Maksym, Emanuel, Zachary,Walter...coś tego typu
  • paula.anna 07.05.18, 13:43
    > Eryk zdecydowanie nie, mam przeczucie, że to sezonówka pokroju Nikoli, czy Sylw
    > ii.
    Nie zgadzam się z tym. Eryk, w przeciwieństwie do Nikoli, ma w Polsce jakąś tradycję, Sylwia też, nawiasem mówiąc. Nikola to import zaczerpnięty z popkultury goszczący w Polsce od lat może 30, a 30 lat to za krótko, by mówić o zakorzenieniu w polskiej kulturze. Sezonówką Eryk na pewno nie jest.

Ale mogę to imię, SUBIEKTYWNIE, tak odbierać, czy się nie zgadzasz wink?

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • paula.anna 08.05.18, 07:07
    Po zastanowieniu- Roch do nazwiska, nawet długiego, zakończonego na ch, to może być karkołomny pomysł 😉.

--
    pink stinks
  • hudafik 07.05.18, 12:51
    Z podanego zestawu imion wybrałabym zdecydowanie Eryka. Bardzo ładne i nie "oklepane" imię w dodatku pasuje do Bruna,
  • hudafik 07.05.18, 14:17
    Ze swoich propozycji dodałabym jeszcze: Remigiusz, Radzimir.
  • marta2808 07.05.18, 14:44
    Z imion na R podoba mi się Radomir, ale odstrasza mnie zdrobnienie Radek, które jest dla mnie nie do zaakceptowania.
  • hudafik 07.05.18, 15:34
    Znam jednego Radomira, super gość i nigdy nie słyszałam, żeby był Radkiemsmile może i wam udałoby się tego uniknąć.
  • humbelina 21.06.18, 07:11
    Może być ewentualnie Radziem wink
    Radomira uwielbiam więc się podpisuję
  • ilia.1 07.05.18, 13:08
    Uważam, że Roch, Iwo, Leonard i Eryk to bardzo ładne imiona, które pasują do Brunona.
    Propozycje: Tymon, Henryk, August, Ludwik, Edwin, Feliks, Olgierd, Ernest, Konrad, Wiktor, Ksawery, Hubert, Leopold, Nikodem.
  • olinininka 07.05.18, 14:26
    Trudno doradzac nie znajac calego nazwiska. Wszystkie podane przez Ciebie propozycje moim zdaniem ,,pasuja" do imienia brata. Chociaz wedlug mnie Ziemowit najmniej choc imie jest ok. Szkoda ze nie podalas nazwiska w calosci rozwialoby to wszelkie watpliwosci. Napisze zestawy z ktorymi sie spotkalam :
    Bruno i Iwo ( do dlugiego nazwiska imiona krotkie raczej pasuja)
    Bruno i Hugo

A co powiesz o Leonie? Podobny do Leonarda a i zdrabniac mozna Leo.
  • marta2808 07.05.18, 14:45
    Leon średnio mi się podoba, a nawet gdyby było inaczej, to i tak jest zdecydowanie zbyt popularny.
  • stokrotka_96 07.05.18, 22:23
    Roch jest rewelacyjny, ale nie wiem, czy z nazwiskiem kończącym się na -ch będzie brzmiał dobrze sad.
    Ziemowit - mnie szczególnie nie zachwyca, ale to subiektywne. Poza tym, słowiańskie imię jakoś nie do końca pasuje mi do Brunona.
    Lubomir - to samo, co przy Ziemowicie.
    Cyryl - myślę, że do Brunona pasowałby bardziej niż Lubomir czy Ziemowit. Niemniej jednak, jakoś mnie nie powala na kolana.
    Eryk - mogłabym na niego postawić. Bruno i Eryk - fajne połączenie.
    Gustaw - imię, którego może nie nadałabym na pierwsze (no... chyba że potencjalny mąż bardzo by chciał), ale które doceniam u kogoś. Do Brunona pasuje.
    Borys - dlaczego nie? Ta sama litera to nic strasznego smile. Choć są ludzie, którzy jak ognia unikają takich zestawów.
    Iwo i Hugo - imiona z trudną odmianą, jak w przypadku Brunona wink. Iwo jest super, ale odstraszają mnie formy: (nie ma) Iwona, (widzę) Iwona, (mówię o) Iwonie - za bardzo kojarzą się z Iwoną. Hugo świetny, ale kojarzy mi się jedynie z Kołłątajem, a formy: (nie ma) Hugona, (mówię o) Hugonie brzmią dla mojego ucha archaicznie. O dziwo, z Brunonem nie mam tego problemu wink.
    Leo pretensjonalny, za to Leonard na plus. Jednak jeśli mąż nie akceptuje, to ciężko...

Wybierałabym między Gustawem, Erykiem a Borysem smile.

• dalenia 07.05.18, 23:16
    Rocha bym chyba odrzuciła. Roch Czech, Roch Czabach, Roch Czmajduch ... No nic mi nie brzmi za szczególnie, niezależnie od długości i samogłoski przed "ch".

Bardzo podoba mi się Ziemowit (mogłabym rozważyć, ale mam wśród znajomych), Lubomir (mam na swojej liście) i Gustaw (jeden z moich faworytów). To moja top 3.

Ogólnie lubię też Cyryla i długo miałam go na liście. Odrzuciłam go własnie z tego samego powodu, co Ty - wydawał mi się trochę karkołomny i po wielokrotnych powtórzeniach plątał mi się język wink

Z pewnością nie wybrałabym Eryka (w moim odczuciu jest pretensjonalny), Borysa (nieszczególnie za nim przepadam, ale to akurat subiektywne), Iwa/Iwona i Huga/Hugona (no właśnie ... ta odmiana), Leo i Leonarda (dla mnie oba pretensjonalne). Iwo i Hugo dodatkowo wydają mi się być zbyt nawiązujące do Brunona. Bałabym się, że przy trzecim synu musiałabym również wybrać tego niewykorzystanego teraz wink
  • gaudencja 07.05.18, 23:23
    Witaj znów smile Miło, ze do nas wróciłaś smile
    Jeśli chodzi o Wasze propozycje, to są w większości bardzo ciekawe. Odniosę się do nich kolejno. Żeby było mi łatwiej wyobrażać sobie zestawienie imienia z nazwiskiem, zaczerpnęłam z Rymuta nazwisko Czemeliuch, o tyle bezpieczne, że nikt go już nie nosi.

Roch Czemeliuch - źle brzmi to powtórzone "ch" na końcu. To samo dzieje się przy nazwiskach np. Czeluch, Czepieluch, Czerch i in. (wszystkie autentyczne, przeważnie nienoszone już). Rocha bym wobec tego wykluczyła.

Ziemowit Czemeliuch - nie jestem fanką Ziemowita ze względu na fakt, ze nie jest to autentyczne imię staropolskie, a raczej XIX-wieczny błąd, polegający na złym odczytaniu imienia Siemowit. Siemowita polecałabym bardzo, aczkolwiek nie jestem w stanie ocenić współbrzmienia z nazwiskiem. Przypuszczalnie jest ono całkiem przyzwoite. Zdrobniale - Siemek, Siemko i in.

Lubomir Czemeliuch - również bardzo ok, jest to porządne, prawdziwe, staropolskie imię. Rozważyłabym również Ludomira.

Cyryl Czemeliuch - ciekawe, na pewno trzeba posłuchać melodii z nazwiskiem, i czy "C" "Cz" w tym przypadku nie brzmi źle albo nie jest trudne do wymówienia

Eryk Czemeliuch - do długiego nazwiska imię może być przykrótkie. Ponadto ja również mam odczucie, ze jest to obecnie sezonówka, podobnie jak całkiem szacowny Damian i Dawid stał się imieniem sezonowym. Sam fakt historyczności imienia nie pomaga zbyt wiele, gdy mamy do czynienia z nagłym wybuchem popularności, niezaczynającym się wśród typowych trendsetterów, tylko wśród tzw. ludu.

Gustaw Czemeliuch - wygląda na to, ze może bardzo ładnie pasować do nazwiska

Borys Czemeliuch - względna popularność tego imienia również ma pewne cechy sezonowości, jest to jedna z mniej ciekawych Waszych propozycji. Ponadto faktycznie gdybyście się zdecydowali na to imię, aż się prosi, by kolejne imiona ewentualnych dzieci tez były na "B"

Iwo Czemeliuch - też myślę, że do długiego nazwiska o niezbyt potoczystej melodii to imie może być zbyt krótkie

Leo/Leonard Czemeliuch - Leo jest bardzo pretensjonalny IMO, jako jedyny z Waszych typów - natychmiast kojarzy się z uleganiem wpływom kultury masowej. Leonard jest starym, historycznym imieniem, niemniej jednak wydaje mi się, ze mógł być Damianem sprzed 70-80 lat. Pamiętam jak ktoś z rodziny tłumaczył mi, kiedy byłam nastolatką, ze to imię pretensjonalne, i bynajmniej nie chodziło o jego zaledwie średnią, a nie wysoką popularność. Może Leopold Wam przypadnie do gustu?

Hugo Czemeliuch - może to być ciekawy wybór, choć znów warto zwrócić uwagę na melodię imienia i nazwiska. Hugo, Bruno i Iwo to imiona z tej samej grupy - germańskie, zakończone na "o". Ja osobiście żałuję, ze Hugo stracił swój pierwotny drugi człon i stał się imieniem skróconym od razu w formie podstawowej, dlatego wolałabym bardziej rozwinięte imię wink
    --
    Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
    (Jarosław Olesiak)
  • marta2808 08.05.18, 06:45
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Niestety w większości potwierdziły one moje obawy i szczerze mówiąc, teraz mam jeszcze większy mętlik w głowie... Dobrze, że mamy jeszcze dużo czasu na przemyślenia, choć tak naprawdę wolałabym jak najszybciej podjąć ostateczną decyzję i nie zawracać sobie więcej tym tematem głowy wink
  • gaudencja 08.05.18, 22:02
    Daj znać, co Ci wyjdzie z dalszych przemyśleń.
    A co powiesz o np. Zygmuncie, Bolesławie, Samuelu, Mieszku?
    --
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • marta2808 15.05.18, 20:47
    Dziękuję za propozycje, ale to imiona kompletnie nie w naszym stylu. Podoba mi się jedynie Mieszko, ale sama raczej nie nazwałabym tak syna.
  • marta2808 15.05.18, 20:45
    Nasza lista skróciła się do trzech imion, w tym jednego nowego, które niestety na razie nie podoba się mężowi, ale mam nadzieję, że jeszcze zmieni zdanie wink Są to Gustaw, Ziemowit i Jeremi.
  • hudafik 15.05.18, 22:09
    Z podanego zestawu jakoś najbardziej pasuje mi Gustawsmile
  • paula.anna 16.05.18, 10:05
    Trzymam kciuki za Gustawa!

--
    pink stinks
  • dalenia 16.05.18, 10:16
    Mój głos także na Gustawa. Choć Jeremi i Ziemowit też mi się podobają.
  • marta2808 16.05.18, 10:52
    Dzisiaj stwierdziłam, że Ziemowit to chyba trochę za długie imię - za długie w połączeniu z nazwiskiem i za długie w stosunku do pozostałych imion w naszej rodzinie. Dlatego spadł na ostatnie miejsce na naszej krótkiej liście.
  • marta2808 16.05.18, 11:22
    A jeśli chodzi o Gustawa, to trochę obawiam się tego, że nikt (oprócz nas) nie będzie chciał używać pełnej formy imienia. Zdrobnienia takie jak np. Gucio i Gutek bardzo mi się podobają, ale nie powinny być używane na okrągło. Nawet nasz Bruno w żłobku ma bardzo często zdrabniane imię, a wydaje mi się, że z Gustawem będzie jeszcze gorzej.
  • paula.anna 16.05.18, 11:33
    Może tak być uncertain. Ludzie zdrabniają na potęgę, nawet zdrobnienia.
    Ale tak będzie z prawie każdym imieniem.
    Jeśli Wy nie zdrabniacie, "otoczenie" może przejąć ten zwyczaj smile. A jeśli Wy będziecie wołać głównie Gustaw, są spore szanse, że syn będzie się właśnie tak przedstawiał.

Jeremi nie budzi takich wątpliwości?
    To może właśnie on jest TYM imieniem?

--
    pink stinks
  • marta2808 16.05.18, 11:58
    Wiem, że tak jest, choć nie rozumiem tego przymusu zdrabniania. Czy np. mały Adam nie może być choć czasami Adamem, a nie tylko Adasiem?

Mnie w tym momencie najbardziej podoba się Jeremi, ale mąż ma duże wątpliwości. Będziemy jeszcze dyskutować wink
  • paula.anna 16.05.18, 12:33
    Ja też nie rozumiem.
    Co więcej, nie przepadam za zdrabnianiem, te wszystkie Majusie, Juleczki, Zosieńki, Bartusie- nie dla mnie.
    Czasem wiadomo, ale nie ciągle i aż tak "słodko"!
    Ale tak jest i już. Większość widać lubi.
    Jeremiego też będą zdrabniać wink
    forum.gazeta.pl/forum/w,12924,33999067,33999067,Jak_zdrobnic_imie_Jeremi_.html
    forum.gazeta.pl/forum/w,12924,20381139,20381139,Zdrobnienie_dla_Jeremiego_.html

--
    pink stinks
  • gaudencja 20.05.18, 20:11
    Jak już pisałam, nie popieram nadawania XIX-wiecznych błędów lekcji wink Z tego powodu nie jestem za Ziemowitem. Gustaw i Jeremi - świetne, z naciskiem na Jeremiego.
    --
    (Jarosław Olesiak)
  • humbelina 21.06.18, 07:14
    Jeśli będziesz przedstawiała swoje dziecko pełną formą ono samo nauczy się tak przedstawiać. Wówczas łatwiej będzie utrwalić całemu światu, że ma na imię Gustaw, a nie Gutek.
  • stokrotka_96 20.05.18, 22:08
    Moja klasyfikacja
    1. Jeremi
    2. Gustaw
    3. Ziemowit

Jeremiego sama mogłabym nadać, Gustawa na II - czemu nie, a Ziemowit raczej nie w moim guście. Poza tym, jak napisała Gaudencja, poprawną, tradycyjną formą jest Siemowit i taką też bym raczej wybrała smile.
  • fly_away1 21.06.18, 07:33
    Dla mnie Jeremi. Jestem w podobnej sytuacji. Drugi synek, ja chciałabym Jeremiego, ale mąż się nie zgadza. U mnie nie ma szans na przekonanie go. Ty próbuj, skoro Twój mąż nie jest całkowicie na nie wink
    Gustaw też mi się podoba, ale Jeremi zdecydowanie bardziej wink

--
    http://www.suwaczki.com/tickers/o1483e5e8xadj9pq.png
  • miraflores5 21.06.18, 17:34
    W takim razie Jeremi. Gustaw i Ziemowit jakoś nie w moim typie
  • marta2808 16.09.18, 03:34
    Hej, chciałam poinformować, że w drodze kompromisu wybraliśmy jednak odrzucone już wcześniej imię Roch. Co do pozostałych nie mogliśmy się dogadać, mąż miał innych faworytów, ja innych. Może połączenie z nazwiskiem jest odrobinę trudne, ale przy naszym niespotykanym nazwisku i tak zawsze są problemy, więc myślę, że nasz mały Roch jakoś da radę wink
    Dziękuję za wszystkie rady i pozdrawiam wraz z nowym członkiem rodziny smile
  • paula.anna 16.09.18, 07:46
    Gratulacje!
    Witaj Rochu.

--
    pink stinks
  • inga.a.m.r 16.09.18, 09:50
    Gratulacje!
    Pięknie się nazywa!

--
    https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
  • lily-beth 16.09.18, 09:56
    Gratulacje, piękne imię!
  • stokrotka_96 16.09.18, 11:24
    Roch - imię cudo! Rzadkie, przyciągające uwagę i piękne.

Wszystkiego najlepszego Wam wszystkim życzę! smile
  • dalenia 16.09.18, 12:01
    Witaj Roszku, rośnij zdrowo smile bardzo ładne imię wybraliście!
  • meggan79 16.09.18, 15:20
    Ciekawe imięsmileDużo zdrowia!
  • gaudencja 17.09.18, 22:32
    Świetnie! Dzięki za wieści smile Pozdrawiamy Was razem z małym Rochem.

--
    (Jarosław Olesiak)
  • lubomiro 16.09.18, 10:48
    z wymienionych imion polecam imiona rdzennie polskie: Ziemowita (władca rodziny) i Lubomira (kochający sławę / lub miłujący pokój). Pozostałe imiona: Roch, Eryk, Gustaw, Iwo, Leonard, Hugo - to imiona germańskie, a przecież nie jesteśmy Germanami. Cyryl ma pochodzenie greckie, ale kojarzy się z Rosjanami. Polecam lekturę na Wikipedii o imionach słowiańskich.

--
    Serdecznie pozdrawiam wszystkie czytelniczki moich przemyśleń smile

Polacy nie gęsi - imiona słowiańskie nadają.
    pl.wikipedia.org/wiki/Imiona_słowiańskie
  • stokrotka_96 16.09.18, 11:15
    Marta2808 już wybrała smile.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.