Dodaj do ulubionych

Top 5 za 10 lat - prognozy

29.07.18, 23:24
Hej, jak widzicie czołowe piątki imion męskich i żeńskich w 2028 r.?

Myślicie, że Julki, Zuzie, Maje, Kubusie, Antosie, Jasie, Filipy dalej będą tak masowo nadawane? Czy na ich miejsce wskoczą inne imiona?

Coś czuję, że Julka i Jakub tak w przeciągu 5 lat nieco przystopują - nadaje się je intensywnie od około 2000 r., a w 2028 r. pierwsi Jakubowie i pierwsze Julki zostaną rodzicami. Wątpię, by wszyscy nadawali dzieciom własne imiona (w przypadku Julii i Jakuba) lub imiona kojarzące się z kilkoma, jeśli nie kilkunastoma znajomymi (w przypadku znajomych Julii i Jakuba).

Za to czuję, że Antoś, Zosia, Franek, Jaś trochę jeszcze pobędą w czołówce - sama odbieram te imiona jako świeższe niż wyżej wspomniani Julia i Jakub.

Możecie wypisywać, jak widzicie czołówkę imion - co zniknie, co się pojawi. Jestem ciekawa smile

Edytor zaawansowany
  • miraflores5 30.07.18, 00:02
    Może trudno mi prognozować pierwszą piątkę, ale w czołówce mżeńskiej pojawią się Kornelia, Michalina, Helena, Klara, (pierwsza 20-tka), Laura , Pola, Iga , Antonina i Liliana mogą wejść do pierwszej 10-tki, Laura raczej na pewno wejdzie do pierwszej piątki i nie ukrywam, że smuci mnie ten fakt. Z męskich do pierwszej 20-tki typowałabym Juliana, Ksawerego, Gabriela i Natana może też Borysa tylu ich rodzi się wokół mnie ostatnio, Marcel z Maksymilianem i może Miłoszem znajdzie się pierwszej 10-tce a Stanisław wskoczy do pierwszej 5-tki. Znikną według mnie Amelia, Lena, Natalia, Wiktoria i Oliwia, Julka z Zuzią spadną do drugiej 10-tki, ale w 20-tce będą nadal. Z męskich myślę że znikną Kacper, Igor i Wiktor, Filip, Szymon i Wojciech spadną do drugiej 10-tki. No ale to wróżenie z fusów Do pierszej 10-tki może wejść jakieś imię, którego nie ma obecnie w pierwszej 50-tce,np. Emma, jest ona megapopularna w całej Europie, więc czemu nie u nas? Moda na Lenę, Nadię, Antoninę, Amelię, Klarę czy Helenę 15 lat temu wydawała się niemożliwa, a dziś...sama widzisz, jak bardzo się to zmieniło.
  • inga.a.m.r 03.08.18, 00:32
    Mnie też bardzo smuci popularność Laury...

--
    https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
  • rosynanta 01.08.18, 11:51
    Pierwszą piątkę trudno przewidzieć, jednak powróżę trochę z fusów i zobaczymy, czy się coś z tego sprawdzi wink

1. Trend na miękkie imiona dla dziewczynek będzie się utrzymywał. Julia jest jego elementem, jednak trochę się już zużyła i może będzie spadać na rzecz Emilii, Amelii, Liliany czy Blanki.

2. Krótkie imiona będą wypierać dłuższe. Modne w latach 80 i 90 4-sylabowe imiona (Magdalena, Katarzyna, Karolina, Aleksandra, Małgorzata) są wypierane ostatnio przez usamodzielnione zdrobnienia (Maja, Kaja, Lena, Pola, Nadia, Iga, Nina), albo przez imiona krótkie same w sobie, dwusylabowe (Lea, Klara, Łucja, Sara, Laura, nieco bardziej udziwione Fiona czy Zoja).

3. Zaczną wracać imiona modne w latach 50 i 60, które obecne pokolenie 30- i 40-latków odbiera jako obciachowe. Może powróci Grażyna, Bożena? Andrzej? Halina?

4. Klasyki typu Maria, Anna/Hanna, Jan czy Piotr utrzymują się od lat, nie wróżę im nagłych zmian w popularności wink

5. W imionach dla chłopców obserwuję też "mięknięcie" i skracanie. Myślę, że Leon ma szansę na bycie nowym Jakubem, być może Tymon czy Olaf też się będą wyżej wspinać. Aleksander się utrzyma, jak Aleksandra, gdzieś w pobliżu czołówki, ale nie na prowadzeniu. Wiktorów będzie coraz więcej, może mikrotrendem będą też imiona słowiańskie (po wyczerpaniu formuły na Stanisława pojawi się więcej Mieszków, Gniewków, a może nawet Ziemowitów czy Krzesimirów).

Tyle moich przypuszczeń smile Ciekawe, czy któreś okaże się prawdziwe wink
  • lily-beth 01.08.18, 16:23
    Podpisuję się pod tym, z wyjątkiem punktu 3. 10 lat w imiennictwie nie obi wielkiej różnicy, wiec IMO na te imiona jeszcze będzie za wcześnie. Wierzę raczej w dalszy wzrost Henryka, Józefa, Stefana, Teodora, Wandy, Ireny, Marianny, Jadwigi itp. pradziadkowych imion, które pewnie znajdą się w okolicy lub w pierwszej pięćdziesiątce.
  • olinininka 01.08.18, 19:52
    Wedlug mnie pierwsza 5 w 2028 to bedzie nadal czolowa Zofia oraz Alicja, Antonina, Liliana, Hanna do szczytu dojdzie tez Marcelina, Michalina, Helena, Laura, Nina ale one w pierwszej 10.
    Julia, Anna, Maja, Amelia, Lena, Oliwia, Anastazja, Klara, Kornelia, Lucja beda w okolicach 15- 25 pozycji. W pierwszej 30 bedzie Rozalia, Aniela, Roza, Matylda W pierwszej 50 beda Karolina, Weronika, Martyna, Gabriela, Aleksandra, Wiktoria czyli spadki z obecnych czolowek

Co do meskich to pierwsza 5 to bedzie Antoni nadalsad Franciszek, Ignacy, Tymon, Mikolaj Pozostale miejsca moze Marcel, Jan, Stanislaw, Leon, Milosz
    Jakub bedzie w pierwszej 15 stce wraz z Julianem, Gabrielem, Olafem, Aleksandrem, Wojciechem
    Generalnie w pierwszej 20 tce beda imiona Ksawery, Bruno oraz z obecnej czolowki czyli Filip, Michal, Piotr Do pierwszej 30 dotrze Jerzy oraz Stefan
    Tak to widze a co bedzie to zobaczymy za 10 lat wink
  • bo_gna 02.08.18, 10:06
    10 lat to nie jest tak dużo, obstawiam:
    męskie 1. Jan 2. Franciszek 3. Leon
    damskie 1. Laura 2. Liliana 3. Hanna
    generalnie wydaje mi się, że będzie większa różnorodność, tak że pierwsza 10 to powoli nie będzie 40% wszystkich nadanych imion, ale coraz mniej
  • meggan79 02.08.18, 11:47
    Nie załamujcie mnie Lila i Leosiem....może nie wejda aż tak wysoko😶Róża też wolałabym by nie stała się za popularna,już prędzej Rozalia, bo z lubiana końcówka
    -lia.
  • hudafik 02.08.18, 17:56
    Wg mnie w przeciągu 10 lat trendy imiennicze nie ulegną zbytniej zmianie:
    Gdybym dzisiaj miała obstawiać pierwsze piątki to byłby to:
    Dziewczynki: Emilia, Helena, Iga, Lilianna, Pola.
    Chłopcy: Adam, Leon, Marcel, Piotr, Wiktor.
    Nie koniecznie w takich kolejnościach, ale obstawiam, że właśnie te imiona będą walczyły o podium.
  • karola1705 02.08.18, 20:35
    Ciężko wytypować, które 5 imion akurat znajdzie sie w czołówce wink Moim zdaniem coraz popularniejsza będzie Michalina, Laura( ktróa już zresztą jest wysoko w rankingu) , Marcelina, Nina, Pola, Iga, Helena, Klara, Lilian (n)a/ Lila. Julka, Zuzia, Oliwia, Lena, Amelia będą nadal dosyć popularne, ale już nie w top3 czy w top5. Z męskich mam nadzieję zniknie Jakub i Kacper (obłędnie popularne) , Stanisław będzie coraz bardziej popularny, Jan i Antoni zostaną w czołówce. Na popualrności zyska też Miłosz, Karol, Julian, Leon, Mikołaj i Ignacy.
  • cztery0000ziobra 03.08.18, 14:40
    Jak tak dalej pójdzie, to Sofonizba i Habakuk.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.