Dodaj do ulubionych

LEDERG - jak się wam to imię podoba?

15.09.18, 12:35
Zgodnie z Wikipedią
" Lederg jest jednym z pierwszych udokumentowanych w Polsce imion, występującym w Bulli gnieźnieńskiej z 1136 roku (...)"

"Pierwszy człon, Le- powstał najprawdopodobniej przez skrócenie wyrazu lela ("siostra matki"); drugi człon, -derg, oznaczał "drogi, cenny". Inną hipotezą jest połączenie pierwszego członu z partykułą le — "ledwie, na poły" lub wyjaśnienie go jako pochodzącego od prasłowiańskiego rzeczownika lьstь, a następnie polskiego "leść" — "zdrada, podstęp" (por. Leszek)."

Lederg jest jednym z pierwszych udokumentowanych w Polsce imion, występującym w Bulli gnieźnieńskiej z 1136 roku, wystawionej przez papieża Innocentego II na prośbę Jakuba ze Żnina, arcybiskupa gnieźnieńskiego


--
Serdecznie pozdrawiam wszystkie czytelniczki moich przemyśleń smile

Polacy nie gęsi - imiona słowiańskie nadają.
pl.wikipedia.org/wiki/Imiona_słowiańskie
Edytor zaawansowany
  • gaudencja 15.09.18, 18:03
    Nie uwodzi brzmieniem, ale imię porządne - to tylko kwestia osłuchania, a mogłoby tak samo nikogo nie dziwić, jak np. Bernard czy Robert.
    --
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.