Dodaj do ulubionych

Jakie imię dla chlopca do naszego nazwiska?

02.10.18, 12:51
Stało się... będzie drugi syn... z dziewczynką nie byłoby problemu 😂
Pierwszy syn lat 9,5 ma Szymon Adam - wtedy nie przegladalam statystyk popularnosci, a w okolicy znajomych i w rodzinie bliskiej i dalszej jest jedynym Szymonem (w klasie zreszta tez😉)...
Imię Szymon wybralam sama i przez 9lat syn nosil je z moim nazwiskiem panienskim... po zmianie stanu cywilnego i wielu przemysleniach (i obawach) przyjelam nazwisko męża a Szymon "dostal" nazwisko taty.
Chwile nam zeszło przyzwyczaic sie do zmiany 😉
Imię bylo pierwsze ale uwazam ze chyba nie az tak zle łączy
Edytor zaawansowany
  • ajszak 02.10.18, 13:02
    Laczy sie z nazwiskiem męża KOGUT...
    problem mam natomiast z wyborem imienia dla drugiego syna... co w miare będzie pasować? Mąż daje wolna rękę z zachowaniem prawa weta gdy naprawdę nie będzie mu sie podobac imię... nie chcemy tez aby imie bylo powtórzone w rodzinie lub po dziadkach...
    Wstepna lista zawiera imiona:
    BŁAŻEJ (jak na razie chyba moj nr 1)
    FRANCISZEK (podoba sie choc rodzina twierdzi ze popularny)
    ANTONI ( i znow ta popularnosc...)
    MIŁOSZ
    ADAM
    FILIP (mam wrażenie że srednio pasuje do nazwiska, maz twierdzi ze do jego nazwiska pasuje kazde imie... )
    KORNEL (jak wyżej... podoba mi się ale czy pasuje?)
    TOBIASZ
    MARCEL
    STEFAN
    Na drugie myślę nad Krzysztofem ( imie to nosi bardzo wazna dla nas osoba 😉 ) ale nie do konca jestesmy przekonani do tego imienia... no i chcemy aby pasowalo do 1 imienia...
    a moze wy mi doradzicie jakies inne imie do przemyślenia?
  • debrna 02.10.18, 16:01
    Moim zdaniem, w tym wypadku imię powinno być:

- dłuższe niż nazwisko ( min. 3-sylabowe)
    - atrakcyjne (lepsze niż powszechne)
    - imiona na literę K nie powinny być brane pod uwagę
  • ajszak 02.10.18, 16:20
    To jakie proponujesz? Jakis przyklad?
  • debrna 02.10.18, 16:47
    Dla przykładu:

Bartłomiej
    Beniamin
    Fryderyk
    Jeremi
    Joachim
    Marceli
    Radosław
    Walenty (jeśli ktoś lubi)
    Zachariasz
  • essi23 02.10.18, 16:52
    Z Twoich propozycji wybrałabym Adama.Ja proponuję Mikołajasmile

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/dbf5d16d2d.png
  • lily-beth 02.10.18, 21:26
    Dla mnie te imiona są zbyt wydumane do nazwiska, poza Bartłomiejem i Radosławem. A Walenty Kogut dla mnie brzmi jak Walnięty Kogut, jak jakaś postać z kreskówki (a nigdy nikogo nie przezywałam od nazwiska, więc podejrzewam, ze rówieśnicy mogliby być bardziej kreatywni), podobnie Joachim Kogut (może przez książkę dla dzieci o detektywie Joachimie Lisie big_grin).
  • rosynanta 09.10.18, 14:37
    debrna napisała:

> Moim zdaniem, w tym wypadku imię powinno być:
    >
    > - dłuższe niż nazwisko ( min. 3-sylabowe)
    > - atrakcyjne (lepsze niż powszechne)
    > - imiona na literę K nie powinny być brane pod uwagę

I kończące się na K też...
  • meggan79 02.10.18, 17:17
    Byłabym za Franciszkiem(popularny)lub bardziej Stefanem(rzadko spotykany).Znałam dzieci o tych imionach z podobnymi nazwiskami do Waszego i funkcjonowały dobrze.
  • lily-beth 02.10.18, 21:21
    Wg mnie Błażej Kogut brzmi bardzo dobrze. Imię nie jest oklepane (w sensie popularności do znudzenia w populacji, jak np. Adam), dzięki czemu nie zniknie przy nazwisku (podejrzewam, ze Franek Kogut czy Antek Kogut, jeśli będzie miał kilku imienników w klasie, skończy po prostu jako Kogut, bo nazwisko rzeczownikowe będzie kusiło). A jednocześnie nie jest wydumane i nie brzmi kuriozalnie, jak Bonifacy Kogut.
    Błażej i Szymon to też fajny zestaw.
    Zastanowiłabym się nad drugim imieniem, trochę brzmieniowo średnio mi pasuje to, co że drugie imię i nazwisko zaczynają się na tą samą literę. Lepiej IMO każde na inną, np. Błażej Antoni Kogut - super. Ale z drugiej strony - powiedzmy szczerze - ile razy w życiu on będzie się przedstawiał pełnym zestawem. Jeśli Krzysztof jest dla Was ważny, to bierzcie.
    Z Waszej listy odrzuciłabym zdecydowanie Marcela (nowomodny i pretensjonalny) oraz Kornela - KOrnel KOgut to już przesada wink
  • lily-beth 02.10.18, 21:31
    W ogóle - wszystkie poza Kornelem moim zdaniem są ok do nazwiska i imienia brata, więc nie silcie się na spełnianie jakichś sztucznych zasad, tylko wybierzcie to, które najbardziej lubicie.
  • dalenia 03.10.18, 16:38
    W sumie to mogę się podpisać pod Lily. Błażej jest, według mnie, bardzo dobrym wyborem - i do Szymka, i do nazwiska, i w ogóle wink
  • gaudencja 02.10.18, 21:51
    Hej!
    Błażej to rzeczywiście dobra opcja, imię jest osłuchane, ale na tyle wyraziste, ze nie gubi wyrazistości przy charakternym nazwisku.
    Antoni też jest świetną opcją. Reszta mi nie brzmi z różnych przyczyn. Imion na "K" bym nie wykluczała, ale na "Ko-" już tak, bo to się powtarza z nazwiskiem i jeszcze wzmacnia kogucie skojarzenia. Miłosz zbyt miękki, Adam zbyt mało wyrazisty, Franciszek kończy się na tę samą literę, na którą zaczyna nazwisko. Marcel (czy też poprawniejszy Marceli) zbyt miękki, Tobiasz i Stefan nie układają się na moje ucho w ładną melodię z nazwiskiem.

Błażej Krzysztof z nazwiskiem brzmi bez zarzutu. Antoni Krzysztof z nazwiskiem - już gorzej.

Moje propozycje:
    Bogusław Kogut
    Bolesław Kogut
    Tymoteusz Kogut
    Edmund Kogut
    Benedykt Kogut (tak, wiem, że cokolwiek trudne do wymówienia, ale plusy IMO przeważają nad minusami)
    Sergiusz Kogut - tu mam sama nieco wątpliwości

Starałam się celować w imiona, które nie są superpopularne, ale osłuchane. Do środkowego Krzysztofa pasują zwłaszcza Bogusław i Benedykt.
    --
    Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
    (Jarosław Olesiak)
  • cynta 02.10.18, 16:54
    Witaj,
    Do nazwisk od-rzeczownikowych wcale nie jest latwo dobrac imiona, tak zeby bylo fajnie ale nie smiesznie. Czyli jest teraz tak:
    Szymon Adam Kogut i ...
    Błażej Aleksander Kogut
    Marcel Franciszek Kogut
    Tomasz (chyba lepszy niz Tobiasz) , XXX inne dlugie imie, Maksymilian?

Pierwsze imie IMHO powinno byc podobne do Szymona, w stylu i dzwieku, i podobne w zdrobnieniu, drugie powinno byc raczej starej daty, dostojne i koniecznie dlugie czyli
    Szymek i Tomek Kogut, Szymek i Bartek (od Bartosza) Kogut, Szymek i Janek Kogut na teraz a jak zostanie senatorem to uzyje Tomasz (Bartosz, Jan) Maksymilian Kogut.
    Chcialam wytlumaczyc troche tok rozumowania a nie tylko wrzucac pomysly, moze to pomoze Ci samej cos wymyslic
  • ajszak 02.10.18, 18:39
    Niestety imiona Tomasz, Jan, Bartosz, Bartłomiej są w bliskiej rodzinie - moi siostrzency... kiedys marzylo mi sie miec syna Tomasza i Wojciecha ale moja siostra mnie uprzedzila i ma Jana, Tomka i Wojtka...
  • annthonka 02.10.18, 17:22
    Błażej, Stefan - dobrze brzmią z nazwiskiem.
    Franek, Antek, Filip - bardzo popularne, a rozumiem, że tego chcecie uniknąć.
    Adam - skoro starszy syn ma tak na drugie, to po co powtarzać.
    Miłosz - zestawienie miękkiego i mało męskiego imienia z twardym nazwiskiem nie brzmi najlepiej.
    Kornel - akurat ta aliteracja (ko-ko) nie jest szczęśliwa w zestawieniu z Waszym nazwiskiem.
    Tobiasz i Marcel (a raczej Marceli, bo taka jest prawidłowa forma tego imienia) w moim odczuciu nie pasują w ogóle.

Podsumowując, z Twoich propozycji wybrałabym Stefana, ewentualnie Błażeja. Nazwisko jest dość trudne, więc trzeba dobierać starannie. Na przykład Konstanty czy Fryderyk, mimo że ładne, z nazwiskiem tworzą zestaw dość ryzykowny.

Jeżeli potrzebujesz jeszcze inspiracji to może Jerzy, Witold, Maciej, Henryk, Ryszard, Jędrzej.
  • stokrotka_96 02.10.18, 22:46
    Marcelego bym odrzuciła z bólem serca, nawet w wersji Marceli ze względu na starą dobranockę. Tam był Marceli Szpak wink. Dlatego też, przynajmniej na moje ucho, zestawienie Marceli Kogut brzmiałoby jak dla męża kury z wieczorynki wink.
    Miłosz - imię w porządku, kojarzy mi się z kimś wrażliwym. Jednak, niestety, nie pasuje moim zdaniem do tego nazwiska.
    Kornel - nie będę oryginalna. Przeszkadza mi to "ko..., ko...". Jednak sam Kornel zdecydowanie na plus.
    Adam - ogólnie byłabym na tak, ale przeszkadzałoby mi to, że drugi syn nosi II imię pierwszego.
    Franciszek, Antoni i Filip - ładne, pasowałyby zarówno do nazwiska, jak i do imienia starszaka, ale zastanówcie się, czy wysokie prawdopodobieństwo zetknięcia się w wieloma rówieśnikami nie byłoby problemem.
    Błażeja popieram smile.
    Stefan - do nazwiska pasuje, ale wydaje mi się z innej bajki niż Szymon. Jeśli dopasowanie do imienia brata jest ważne, to raczej bym odrzuciła. Natomiast jeśli to nie ma żadnego znaczenia, to rozważajcie dalej, bo imię jest warte uwagi wink.
    Tobiasz - ciekawy, nieoklepany. Z nazwiskiem brzmi całkiem całkiem.

• stokrotka_96 02.10.18, 22:29
    Nazwisko macie zupełnie normalne - moja koleżanka takie ma i nigdy się nie skarżyła smile. Bywają dużo gorsze, uwierz wink. Szymon Kogut brzmi w porządku.

Wiadomo, koło rzeczownikowego nazwiska nie postawiłabym jakiegoś przesadnie wydumanego imienia, tylko coś znanego, mniej lub bardziej osłuchanego.

Sugestie: Piotr, Paweł, Filip (o ile popularność to nie jakiś wielki problem), Stanisław, Karol, Błażej, Wojciech, Wiktor, Tomasz, Maciej, Witold, Bartosz/Bartłomiej (mnie się bardziej z tych dwóch podoba Bartłomiej), Kamil, Adrian, Kajetan, Radosław, Seweryn, Jeremi, Emil...

Krzysztof też OK i dobrze współgra z nazwiskiem - z tym, że to imię wydaje mi się już takie "mocno wujkowate" (jak dla wujka po pięćdziesiątce), jak np. Andrzej. Dałabym mu odpocząć smile.

• hudafik 02.10.18, 23:18
    Błażej, Tobiasz i Stefan - imiona nie w moim stylu, więc ja nie brałabym ich pod uwagę.
    Franciszek, Antoni, Filip - te imiona odrzuciłaby ze względu na dużą popularność.
    Adam - to imię wg mnie pasuje najbardziej, ale nie brałabym go pod uwagę, ze względu na drugie imię brata.
    Kornel - KOrnel KOgut - trochę minie to gryzie.
    Miłosz i Marcel - bardzo lubię oba imiona i wybrałabym jedo z nich. Marcel i Szymon uważam, że to fajny zestaw.

Od siebie dorzucę jeszcze: Mikołaj, Wiktor, Piotr.
  • olinininka 10.10.18, 15:39
    Moim zdaniem Blazej Kogut jest ok Blazej Krzysztof Kogut tez nie razi wiec jestem zasmile
    Z waszym nazwiskiem dobrze brzmia imiona dluzsze i raczej twarde np
    Aleksander Kogut
    Jerzy Kogut
    Zygmunt Kogut
    Wiktor Kogut

• dolcevita007 19.10.18, 22:02
    Blazej Kogut brzmi fajnie, nie szukalam bym dalej. Z waszej listy na drugim miejscu stawiam Stefana. Imie nie czesto sie powtarza pasuje mi i do nazwiska i do imienia brata. Milosz i Tobiasz tez jestem na tak. Kornel podoba mi sie, ale na K sie zaczyna, to mi przeszkadza w polaczeniu z nazwiskiem Kornel Kogut- odpada.
    Propozycja: moze Brunon?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.