Dodaj do ulubionych

I i II imię - rymujące się zdrobnienia

02.10.18, 23:03
Zadam Wam kolejne pytanie.
Czy obdarzyłybyście dziecko zestawem takich imion, które wprawdzie nie rymują się w pełnych formach, ale w zdrobnieniach już tak?

Przykłady: Felicja Helena (zdrobniale Fela-Hela), Antonina Zofia (Tosia - Zosia), Marek Franciszek (Marek - Franek), Ryszard Krzysztof (Rysiek - Krzysiek).

Mnie chyba by to szczególnie nie przeszkadzało. Natomiast rażą mnie zestawy stworzone przez imiona o rymujących się pełnych formach, jak np.: Marcelina Michalina, Helena Magdalena, Jarosław Radosław itd.
Obserwuj wątek
   • meggan79 Re: I i II imię - rymujące się zdrobnienia 03.10.18, 10:51
    Rozalia Józefina brzmi fajnie😊I Rózia Józia....też mam zamiar nazywać córkę Róża Anielka/Róża Nel, a więc-właśnie drugiego imienia używać w formie zdrobniałej. Zgadzam się,że imiona rymujace się w zdrobnieniach nie sa problemem, za to w wersjach oficjalnych tak, np. moja siostra jest Katarzyna Grażyna😶i nigdy nie była z tego zadowolona.
  • annthonka Re: I i II imię - rymujące się zdrobnienia 03.10.18, 09:49
   Dla mnie nie miałoby to, żadnego znaczenia. Drugiego imienia używa się zazwyczaj tylko w sytuacjach urzędowych i na pewno nie w formie zdrobniałej. Przecież dziecko nie podawałoby wtedy imion Rózia Józia tylko Rozalia Józfefina.

   Gorzej brzmi, jeżeli rymują się imiona w wersji oficjalnej. Znam np. Martynę Grażynę i Joannę Zuzannę i nie brzmi to najlepiej.
  • paula.anna Re: I i II imię - rymujące się zdrobnienia 03.10.18, 13:52
   Dla mnie to nie problem.
   Drugiego imienia nie zdrabniam, pierwsze też nie zawsze.
   A jeśli używam obu naraz, to w formie pełnej i do tego w wołaczu.

   --
   pink stinks
   Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • dalenia Re: I i II imię - rymujące się zdrobnienia 03.10.18, 16:46
   Dla mnie w ogóle nie byłoby to problematyczne, bo nie zdrabniałabym drugiego imienia. I w sumie zawsze mnie dziwi, gdy ktoś to robi wink

   Druga sytuacja jest rzeczywiście bardziej kłopotliwa, natomiast biorę pod uwagę fakt, że może ktoś chciał upamiętnić drugim imieniem ważną dla siebie osobę. Sama mam ten problem, bo odczuwam wewnętrzną potrzebę, by upamiętnić w jakiś sposób mojego dziadzia Jana. No i w przypadku córki, dla której zaplanowaliśmy Józefinę, wyszłaby nam Józefina Janina. Zestaw fatalny, ale jest we mnie spora potrzeba, by tę Janinę gdzieś przemycić. W ostateczności może druga córka zostanie po prostu Janiną - na co dzień byłaby Józia i Janka, niezbyt kłopotliwie. To oczywiście temat jeszcze bardzo teoretyczny, ale konkluzja jest taka, że jestem w stanie zrozumieć duety tego typu.
  • minerwamcg Re: I i II imię - rymujące się zdrobnienia 28.10.19, 13:35
   Absolutnie by mi nie przeszkadzało. Znam tylko jeden taki przypadek, kiedy o poecie Jarosławie Marku Rymkiewiczu jakiś znajomy powiedział Jarek Marek - ale to i wszystko.

   --
   Nawet na północy Grenlandii słońce kiedyś wschodzi. I należy to koniecznie wziąć pod uwagę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.