Dodaj do ulubionych

Imię dla trzeciej córki :-)

09.11.18, 06:07
Jak widać z sygnaturki, po wielu latach przerwy (i życiowych burzach) mam na stare lata doczekać się trzeciego potomka, i już wiem, że kolejnej dziewczynki.

Nasze typy: Ludwika, Stefania, Janina.


Jak obieracie te imiona?

Czy któreś szczególnie dobrze/źle Waszym zdaniem pasuje do zestawu z imionami starszych sióstr?

Nazwisko raczej nie jest problemem - na Ś, dwusylabowe, typu "Światek" i w przypadku dziewczynki prawie wszystko będzie pasowało (bo już rozmyślałam, że połączenia typu Marek Światek, Jacek Światek by się lekko rymowały i lepiej byłoby ich unikać).


Czy któreś szczególnie Wam się podoba/nie podoba?

Które Wy byście wybrali?

Czy jakieś refleksje, które z tych imion może nagle stać się potwornie popularne? Tak niestety stało się z Helenką, która w momencie nadawania była mniej więcej jak Marianna (gdzieś w piątej -szóstej dziesiątce), a potem wystrzeliła.

Popularność Marianny jest na idealnym poziomie, moim zdaniem - imię nikogo nie dziwi, zazwyczaj się podoba, ale spotkanie imienniczki jest raczej rzadkością. Natomiast rosnąca popularność Heleny mnie zaskoczyła.

--
Marianna 27 sierpnia 2007
Helena 16 marca 2009
Edytor zaawansowany
 • dalenia 09.11.18, 09:17
  Cudne wszystkie trzy, nie mogłabym się zdecydować wink moim nr 1 jest chyba Ludwika, szaleje za tym imieniem. Na drugim miejscu uplasowalabym Janinę, bo jestem fanką zdrobnienia "Janka". Stefcia też cudna, choć z tej trójki podoba mi się chyba najmniej. Chyba, bo trudno mi je uporządkować w kolejności wink

  Więc żeby Ci jakoś ułatwić i pomóc, to mój głos wędruje na Ludwikę. Do Marianny i Heleny najmniej pasuje mi z kolei Janeczka, ale to już tak gdybym musiała się bardzo czepiać.
 • eva.la 09.11.18, 09:32
  Marianna i Helena piękne!
  Mi najbardziej podoba się Stefania, potem Janina, najmniej Ludwika.
  A poza tym Klara!
 • stokrotka_96 09.11.18, 10:03
  Z Twoich propozycji, wybrałabym Stefanię lub Janinę. Ludwika wydaje mi się zbyt odmęska. Stefania i Janina brzmią bardziej dziewczęco. Oba imiona podobają mi się w pełnych formach, jednak nie przepadam za Stefą/Stefką (Stefcia i Stenia są już ok) i Janką (Jasia podoba mi się bardziej).

  Inne: Róża/Rozalia, Matylda, Barbara, Weronika, Łucja, Klara, Anastazja, Melania (o ile rym Hela-Mela nie będzie problemem), Aurelia, Ida(lia), Apolonia, Jadwiga, Wanda, Celina, Cecylia, Celestyna, Konstancja, Faustyna, Felicja (o ile rym Fela- Hela nie będzie przeszkadzał), Irena, Franciszka, Krystyna, Florentyna, Florianna, Oktawia, Honorata, Bogna, Ksenia, Józefina, Roma, Eleonora, Waleria, Walentyna, Leonia, Leokadia, Rita, Teodora, Teodozja.
 • meggan79 09.11.18, 10:46
  Gratuluję trzeciej córeczki☺️
  Wszystkie trzy rozważane pasuja do imion starszych.
  Najładniejsza chyba Stefania, choć i Ludwika ciekawa, Janinę lubię najmniej.
 • lily-beth 09.11.18, 11:36
  Stefania, Ludwika, Janina, w tej kolejności. Lubię zdrobnienia od Janiny, ale pełna wersja niezbyt mi się podoba. Ludwika - pełna wersja ok, można uroczo zdrabniać do Lusi. Stefania piękna i Stefcia dla małej dziewczynki słodka, można też zdrabniać Stenia.
 • humbelina 09.11.18, 15:21
  Ale Ci zazdroszczę tego pięknego zestawu smile

  Co byś nie wybrała z tych swoich typów to Twoje córki będą miały piękne imiona

  Marianna, Helena , Stefania urzeka mnie najbardziej, ale zarówno Ludwika ( trochę odjechana wink ) jak i Janina będą świetnym wyborem.

  Od siebie mogę spróbować dorzucić Antoninę, moim zdaniem idealnie pasuje do Heleny i Marianny, ale jest dość popularna.
  A może by tak Franciszka, mój hit ostatniego miesiąca ? Ludmiła , Róża, Waleria, Walentyna ?
 • stokrotka_96 09.11.18, 20:10
  Antonina też by świetnie pasowała! Tylko ciekawe, czy Pepperann by nie przeszkadzała popularność. Szkoda, że to dość często nadawane imię, bo koło Marianny i Heleny brzmiałaby rewelacyjnie.
 • lily-beth 09.11.18, 20:32
  Dla mnie aż za dobrze - nie lubię, gdy te same komplety powtarzają się w kilku rodzeństwach. Myślę, że Stefania i Ludwika pasują równie dobrze, a tworzą nieco mniej oczywisty zestaw.
 • miraflores5 09.11.18, 21:36
  lily-beth napisała:

  > Dla mnie aż za dobrze - nie lubię, gdy te same komplety powtarzają się w kilku
  > rodzeństwach. Myślę, że Stefania i Ludwika pasują równie dobrze, a tworzą nieco
  > mniej oczywisty zestaw.

  Podpisuję się-Marianna, Helena i Antonina byłyby zbyt oczywistym zestawem. Jeszcze tylko Zośki brakuje. Przy czym Antoninę lubię, Zofię też, ale z Helenką i Marianką zbyt oczywiste. Za to Ludwika i Stefania bomba i mają u mnie 1000 000 punktów. A może by jeszcze Leonia i Aurelia?
 • paula.anna 09.11.18, 16:45
  Najchętniej nadałabym Stefanię ☺.
  Choć Janina wg mnie bardzo dobrze brzmi z imionami sióstr- jednak osobiście nie nadałabym jej ze względu na zdrobnienie Jasia. Janka, Janeczka bardzo mi się podobają, Jasi nie zniosłabym .
  Ludwikę doceniłabym u kogoś.

  --
  pink stinks
  Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
 • inga.a.m.r 09.11.18, 17:02
  Jako mama małej Janki, oddaje mój głos na Janinę. Stefanię też uwielbiam, sama chętnie bym ją nadała, Ludwika podoba mi się najmniej.
  Którekolwiek z tych imion wybierzecie będzie pięknie, szczęśliwego rozwiązania życzę. 😉


  --
  https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
 • hudafik 09.11.18, 20:35
  Ja mój głos oddaję na Janinę - uwielbiam zdrobnienie Janka.
  Stefania też bardzo mi się podoba, natomiast Ludwika wg nie w moim guście.
 • hudafik 09.11.18, 20:38
  Od siebie dodam jeszcze Urszulę, którą uwielbiam. Wg mnie Marianna, Helena i Urszula to byłby super zestaw.
 • stokrotka_96 09.11.18, 23:39
  Jeszcze a propos Helenki - jej popularność wzrosła m.in. ze względu na gwiazdy, które nadały córeczkom to właśnie imię.
  Piotr Rubik, Kasia Cichopek, Anna Gzyra, Olga Frycz, Justyna Steczkowska. Nie mówię teraz o córkach Englerta, Ciechowskiego, Skibińskiej czy Lewińskiej, bo to było dawno przed modą. Poza tym, teraz do łask wracają imiona (pra)dziadków i (pra)babć, np. Franciszek, Zofia, Antoni. Helenka się w ten trend wpasowuje.

  Też chciałabym nadać Helenkę córce, ale czas pokaże, czy się w końcu zdecyduję, czy nie. Na razie nie osiągnęła jeszcze oszałamiającego progu popularności i mam cichą nadzieję, że nie przekroczy pierwszej dziesiątki. Jednak na pocieszenie powiem Ci, że: 1) nadałaś imię przed modą, więc nikt nie powinien posądzić Cię o ślepe podążanie za tłumem, 2) to jest cudowne imię, bardzo wdzięczne i nawet, gdyby okazało się, że młodszych imienniczek z czasem przybędzie, to i tak to dalej będzie imię Twojej ukochanej córki, więc miłość do niego nie zmaleje wink.

 • karola1705 10.11.18, 00:00
  Z podanych przez Ciebie najabradziej lubię Janinę- Jankę, najmniej przemawia do mnie Ludwika. Wydaje mi się,że brzmi bardzo twardo i "odmęsko". A w ogóle jak przeczytałam imiona Twoich starszych córek to na myśl jako pierwsza przyszła mi Klara, po chwili Aniela, Rozalia i Michalina. Sama te imiona bardzo lubię więc może dlatego pomyślałam właśnie o nich wink Tak jak już ktoś pisał wcześniej do Marianny i Heleny pasuje wiele imion, jednak wybierając te bardziej popularne jak Anotosia, Zosia czy Marysia zestaw będzie wydawał się przewidywalny.
 • stokrotka_96 10.11.18, 12:35
  Akurat Maria i Marianna to byłby kiepski pomysł wink. Zofia może i przewidywalna, ale piękna. Zosia ma taki dziewczęcy urok, ale jest w pierwszej trójce. Dlatego bym odrzuciła, choć z bólem serca. O Antoninie pisałam - ta sama bajka, co Helena i Marianna, jednak popularniejsza, zwłaszcza od tej drugiej. Popularność jest jednak niestety argumentem na "nie", zwłaszcza że Pepperann chciałaby coś rzadszego.

  Wiele z Was mówi, że Antonina byłaby przewidywalna. Myślę, że nieco mniej niż Zosia, jednak gdy myśli się o siostrze Heleny, to Antonina też przyjdzie komuś na myśl. Antonina i Helena to jednak nie jest ten poziom co Ania i Marysia, Piotr i Paweł (choć i Piotra, i Pawła bardzo lubię).
 • humbelina 10.11.18, 19:52
  obecnie to raczej Jaś i Staś, Franek i Zosia, ale cokolwiek z Marianną w zestawie nie będzie przewidywalne, bo sama Marianna nie jest na tyle popularna by być przewidywalną smile
 • stokrotka_96 11.11.18, 01:13
  Zgadzam się smile. Dlatego bardziej komentowałam dopasowanie do samej Heleny niż do Heleny i Marianny. Przy dość oryginalnej Mariannie trudno mówić o oklepanym zestawie smile. W przypadku Heleny już prędzej.
 • cyprysiowa 10.11.18, 09:24
  Wybrałbym Janinę bo lubie wołać Janka☺☺
  Odrzucilabym Ludwike bo taka męska się
  Do Was bardzo pasuje ta Stefka jak nie chcesz żeby było jak z Helenka to wybierz Stefanie bo z Janka może tak się stać za 10 lat
 • stokrotka_96 10.11.18, 12:46
  Też myślę, że z tych trzech to Janina ma największą szansę na popularność, chociaż i tak nie nastąpi to szybko. Janinę ma Ostaszewska, córka Koroniewskiej i Dowbora to też Janina. Stefanię ma H. Urbański, Anna Mucha. Nie pamiętam, czy ktoś jeszcze. Więc w świecie gwiazd mniej więcej po równo. Jednak Janina była jednak popularniejsza kilkadziesiąt lat temu, a więc jest (było) więcej (pra)babć Janin niż Stefanii. A teraz częściej nadaje się imiona po (pra)dziadkach. Ludwice dużej popularności nie wróżę, jednak to imię wydaje mi się takie strasznie toporne, mało kobiece. Chociaż podoba mi się w królewskim połączeniu Maria Ludwika. Wtedy byłabym na tak, ale pod warunkiem, że tylko w tej kolejności smile.

 • gaudencja 10.11.18, 14:50
  Hej!

  Gratuluję serdecznie przyszłego powiększenia rodziny smile

  Jeśli chodzi o rozważane przez Was imiona, to szczególnie pasują IMO Ludwika i Stefania. Janina jest mniej ponadczasowa, to imię XIX-wieczne i bardziej widziałabym zamiast niej do Marianny i Heleny Joannę, czyli utrwalony przez setki lat żeński odpowiednik Jana. A Marianna i Helena są bardzo ponadczasowe, obie widnieją w rankingu wszech czasów Minakowskiego.

  Ja sama chyba bym się zdecydowała na Ludwikę, gdybym z jakichś przyczyn nie mogła nadać Ludwiny, która nieco bardziej mnie pociąga wink Stefania też jest świetna.
  --
  Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
  (Jarosław Olesiak)
 • miraflores5 10.11.18, 21:00
  Janki nie lubię, więc od razu by odpadła. Wybierałabym między Stefanią a Ludwiką. Miałabym problem, bo do nazwiska w mojej opinii bardziej pasuje Ludwika, ale wyborem serca byłaby chyba Stefania, która chyba bardziej mi się podoba.
  Zdrobnienia- przy Stefanii nie zniosłabym Steni, przy Ludwice-Ludwini i Ludy/Ludki.Nie lubię zdrobnień zakończonych na -nia, brzmią mi jakoś tak "po wiejsku".
 • humbelina 12.11.18, 12:55
  Ludwinia jest cudna, tak samo jak Jadwinia przy Jadwidze smile
 • kocynder 14.12.18, 02:08
  Znałam kiedyś jedna Ludwikę, która wszyscy wołali "Wiśka". Z jednej strony fajnie, tak zadzierzyście i zawadiacko. Z drugiej niezbyt, bo może się kojarzyć z "Wiśta wio!" do konia pociągowego - choć obecnie mało kto zna konie pociągowe... smile

  --
  Kocynder - w gwarze śląskiej słowo określa sytuację ciężką do ogarnięcia, którą ciężko unieść - a wszyscy myślą, ze to coś od "kotka"... 3smile
 • humbelina 19.12.18, 08:25
  Byłabym przekonana, że Wiśka to Wiesława, na pewno nie skojarzyłabym z Ludwiką.
 • gaudencja 19.12.18, 19:48
  Jak to? Wiśka to przecież Jadwiga, to oczywiste wink

  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • lily-beth 19.12.18, 20:47
  Powiedziałabym, że i Jadwisię, i Ludwisię, i Wisławę można zdrobnić do Wisi i będzie to oczywisty skrót. Akurat Wiesława to dla mnie tylko Wiesia.
 • humbelina 20.12.18, 09:32
  Masz rację, zapomniałam o Wisławie wink
  Ale Jadwiga ? surprised
 • kocynder 20.12.18, 10:00
  Lily-beth bardzo ładnie "wyprowadziła" genezę "Wiśki" - Ludwiki. Ludwika - Ludwisia - Ludwiśka - Wiśka. Jadwiga - Jadwisia - Jadwiśka - Wiśka. Słyszałam tez o imieniu Żywisława - w sumie tez można by ją zdrobnić do "Wiśka"... I pewnie jeszcze co najmniej kilka innych... smile

  --
  Kocynder - w gwarze śląskiej słowo określa sytuację ciężką do ogarnięcia, którą ciężko unieść - a wszyscy myślą, ze to coś od "kotka"... 3smile
 • sulimira 20.12.18, 10:28
  Tak jeszcze Wielisława i Witosława i pewnie jeszcze wiele innych. Wisia wydaje sie bardziej oczywista przy Wisławie, ale w sumie zdrobniamy sobie tak jak nam sie podoba. Wiktoria rowniez moze byc zdrobniale Wisia. Niektorych zdrobnien nie umiem ogarnac jak np. Ola od Aleksandry (chyba tylko dlatego, ze Alicja zajeła Ale). Podobnie z Kasandra i Katarzyna. Katia wydaje sie oczywistym zdrobnieniem Katarzyny, a Kasia Kasandry. Katie chyba odrzucilismy z powodu rosyjskiego brzmienia dla Katarzyny i zajeła Kasie, Kasandrze.
  Według mnie zdrabnianie imion jest czescia uroku imion w jezyku polskim. W porownaniu do angielskiego jest tyle mozliwosci, ze nie moge sie nimi wszystkimi nacieszyc. Jak patrze na imiona to zawsze decyduje sie na te, ktorych zdrobnienia podobaja mi sie poniewaz w sumie przez zycie idziemy z tymi zdrobnieniami.
 • penelope.ia 20.12.18, 16:32
  Gaudencjo, dysponujesz może podobnym rankingiem uwzględniającym dalsze pozycje? Jestem bardzo ciekawa, jak prezentuje się 20 imion wszechczasow smile
 • gaudencja 20.12.18, 18:52
  Na forum linkowałam jeszcze ranking imion męskich i żeńskich tegoż autora, jest dostępny w wyszukiwarce forumowej. Nic więcej nie mam, ale można pomęczyć autora, zeby stworzył szerszy ranking i przy okazji zaktualizował stary. Jego bazy od tamtego czasu znacznie urosły.
  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • anahera 11.11.18, 12:26
  Tylko i wylacznie Ludwika, sliczne. Ani Stefania ani Janina mi sie nie podobaja.
 • sulimira 13.12.18, 06:26
  Tylko i wyłacznie Janina z super zdrobnieniami. Ludwika jak dla mnie za twarda, a Stefania taka prosta kobieta.
 • dolcevita007 13.12.18, 22:28
  Stefania coraz bardziej mnie zachwyca i to wlasnie doradzalabym najchetniej, na drugim miejscu stawiam Ludwike, kojarzy mi sie dobrze Ludwisia , slodkie.
  Janina najmniej mi sie podoba, choc znam dwie mile osoby o tym imieniu. Jedna przed piecdziesiatka, a druga roczna.
 • annthonka 20.12.18, 13:52
  Zdecydowanie Janina. Ładna w pełnej formie, masa fajnych zdrobnień. Podobnie jak Marianna - znana, więc nikogo nie będzie dziwić, jednak na tyle mało popularna, że na wiele imienniczek nie natraficie.

  Ludwika na drugim miejscu, bo według mnie brak jest ładnych i praktycznych zdrobnień, a pełna forma imienia jest zbyt poważna dla malucha. Ludwisia czy Ludwinia są dobre dla malucha, ale jak wołać na nastolatkę? Ludka ani Wiśka zupełnie mnie nie przekonują.

  Stefania mnie akurat zupełnie nie przekonuje.

  A które najlepiej komponuje się z nazwiskiem?
 • penelope.ia 20.12.18, 16:29
  Śliczne, zwiewne imiona maja Wasze starsze córki. Dlatego do zestawu wybieralabym między Stefanią a Janiną - Ludwika a moim odczuciu jest zbyt ciężka.
 • sulimira 02.01.19, 17:32
  Sama wybrałabym Rozalia, Wanda lub Olimpia. Janina jednak bardzo dobrze sie rowniez komponuje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.