Dodaj do ulubionych

Henia od Heleny - opinie, doświadczenia

02.12.18, 22:29
Znacie może jakąś Helenę, do której mówiono "Henia" zamiast "Hela"?

"Henia" automatycznie kojarzy się z Henryką, ale gdyby się uprzeć, to Henia od Heleny też mogłaby być.

Helena -> Helenia ->Henia

Byłybyście fankami takiego rozwiązania? Czy niekoniecznie? Ja mam właśnie mieszane uczucia. Z jednej strony nazywanie Heleny na zmianę "Henią" i "Helą" wydaje się kuszące, jednak obawiam się że Helena-Henia zyskałaby ksywkę Henryka i wówczas Helena straciłaby swoją imienniczą tożsamość.

Edytor zaawansowany
 • dalenia 02.12.18, 22:44
  Nie znam nikogo takiego i według mnie to raczej dziwne rozwiązanie.
 • miraflores5 02.12.18, 23:22
  Nie podoba mi się zdrobnienie Henia generalnie, ale zdrabniać można jakkolwiek-na Anastazję też można mówić Ania, na Ewelinę Ewa, na Kasandrę Kasia-słyszałam o Kasandrze-Kasi i Kasandrze-Sandrze) choć dla mnie Ania to Anna, Kasia to Katarzyna, a Ewa to Ewa. Nie słyszałam o Helenie-Heni. Heleny które spotkałam, były Helenkami, ewentualnie Helami.
 • humbelina 03.12.18, 07:33
  Henia to Henryka , Hela to Helena.
 • annthonka 03.12.18, 15:42
  Zdrobnienie Henia z założenia automatycznie kojarzy się z Henryką, tak jak Ola z Aleksandrą a nie Oliwią czy Asia z Joanną a nie ze Stanisławą.

  Nie jestem zwolenniczką takich rozwiązań. Chcesz Henię to nadaj Henrykę. No chyba, że Henia będzie zdrobnieniem prywatnym używanym tylko w domu - coś jak Kruszynka czy Słoneczko.
 • gaudencja 03.12.18, 20:56
  Teoretycznie to możliwe, ale faktycznie chcąc mieć Kasię lepiej nie nazywać jej Kasandrą czy Kasyldą.
  Henryka wystarczająco mi się podoba, by w razie zapotrzebowania na Henię nazwać córkę właśnie Henryką.
  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • dalenia 04.12.18, 14:45
  A propos Henryki, znalazłam ostatnio ciekawą serię książek dla dzieci o pewnej dziewczynce, której na imię jest właśnie Henryśka (to nawet tytuł tej serii). I tak sobie pomyślałam, że w sumie Henrysia może przyjąć się zupełnie tak samo, jak Marysia czy Patrysia. Henia też brzmi przyjemnie, podobnie do Hani. Jeszcze pełna forma chyba trochę odstrasza, ale myślę, że to kwestia czasu, jak i Henio nam się na nowo osłucha.
 • miraflores5 04.12.18, 15:21
  Henia ostatnio spotkałam na oko 4-latka.I o ile Henryk, Heniek-Henio już mniej brzmią fajnie ale nie na tyle żebym sama mogła rozważać to nie wyobrażam sobie jakoś małej
  Henryki.
 • stokrotka_96 04.12.18, 23:50
  Z tym, że o ile Marysia jest takim klasycznym zdrobnieniem, to Henrysia byłaby spieszczeniem. I o ile powiedzenie "pani Marysiu" nie razi (choć wielu i tak uzna je za karygodne w środowisku pracy), to "pani Henrysiu" mogłoby wywołać salwę śmiechu. Niemniej jednak, Henrysia jako zdrobnienie stworzone do warunków domowych jest urocze smile.

  Henia, Henrysia w porządku (Henię lubię bardzo, bardzo), jednak Henryka, brzmi jednak trochę zbyt męsko (przynajmniej dzisiaj, może kiedyś się to zmieni). Jednak i tak prędzej wybrałabym Henrykę niż Ludwikę lub Krzysztofę.
 • miraflores5 05.12.18, 01:58
  Ludwika w mojej opinii wcale nie brzmi męsko za to Henryka i Krzysztofa-i owszem.
 • karola1705 04.12.18, 23:15
  Mnie też Henia od razu kojarzy się z Henryką, a nie z Heleną. Mam do czynienia z kilkoma małymi Helenami na co dzień i są one zazwyczaj Helenkami, Helenami lub Helami/ Helciami. Ale Heniami nigdy nie bywają gdyż to zdrobnienie od innego imienia. Także fanką takiego wytoworu nie jestem.
 • pepperann 06.12.18, 19:04
  Mam w domu Helenę i rozmaicie zdrabniamy to imię, nawet posuwam się czasam do Heleni, ale Henia nie przyszłaby mi o głowy.

  Znam też Helenę nazywaną Lenką. I oczywiście można. Ale troszkę to bez sensu, bo powoduje to wiele zamieszania, zamieszania i tłumaczenia gdy nie można się domyślić pełnej formy imienia, znając zdrobnienie.

  Henia brzmi bardzo ładnie. Znam jedną Henrykę, w wieku około emerytalnym . Nie przepadam jednak za tym imieniem i wiem że budzi ono spore emocjie (pani Henryka jest nauczycielką i sporo rodziców i dzieci poświęca uwagę jej imieniu). Osobiście odbieram je trochę jak imię zakonne, urobione z męskiego, a mało osłuchane w żeńskiej formie.

  --
  Marianna 27 sierpnia 2007
  Helena 16 marca 2009

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.