Dodaj do ulubionych

Które imię dla dziewczynki?

09.01.19, 10:42
Witajcie, Proszę o Waszą pomoc. Mamy już synka Marcela i teraz wybieramy imię dla córki. Zastanawiamy się pomiędzy: Nina, Blanka, Iga. Nie możemy podjąć decyzji sad
Edytor zaawansowany
  • mz8644 09.01.19, 12:09
    Jeszcze ewentualnie rozważamy Anielę smile Pomóżcie!
  • paula.anna 09.01.19, 13:52
    Z tych 4 podoba mi się (tylko) Aniela.
    Nie bardzo mi "gra" z Marcelem, jednak nie musi.

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • inga.a.m.r 09.01.19, 14:10
    Wszystkie poza Igą są ok. Aniela podoba mi się najbardziej, ale najmniej pasuje mi do Marcela (jeśli pasowanie imion jest dla Was ważne), Ninę mimo, że to skrótowe imię lubię, Blankę sama kiedyś rozważałam, więc oddaje głos na Blankę wink

--
    https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
  • hudafik 09.01.19, 16:44
    Z rozważanych imiona podoba mi się tylko Iga i uważam, że do Marcela pasuje idealnie.
  • gaudencja 09.01.19, 18:25
    Aniela jest świetna i można ją zdrabniać do Neli - 2 w 1. Oddaję głos także na Blankę. Antygłos na Igę, która jeszcze całkiem niedawno nie była samodzielnym imieniem, tylko zdrobnieniem od Jadwigi. Nawiasem mówiąc, Jadwiga ma mnóstwo opcji zdrabniania - od Igi przez Jagodę po Wisię, o Jadwini nie wspominając.
    --
    De gustibus...
  • mz8644 09.01.19, 18:50
    A Nina? To przez długi czas był moj faworyt, ale teraz mam coraz więcej wątpliwości.
  • gaudencja 09.01.19, 19:12
    Rodziców Niny z mojego pokolenia i wczesniejszego podejrzewałabym o jednoznaczną proradzieckość. A teraz już ZSRR nie ma i Nina miała swoj okres mody, jednak mimo że jest to samodzielne imię - vide gruzińska sw. Nino - to mnie osobiscie nadal brzmi blado, trochę zalatuje skojarzeniami z rosyjskością i nieco zdrobnieniowo; może byc zdrobnieniem od Janiny albo Antoniny.

--
    De gustibus...
  • lilimeye 10.01.19, 18:25
    To ciekawe, bo mnie Nina nie kojarzy się ani trochę rosyjsko ani radziecko (chyba w dzisiejszych czasach mało kto miałby takie skojarzenia, biorąc pod uwagę popularność tego imienia) Mam duży sentyment do tego imienia, bo nosiła je siostra mojej babci, osoba bardzo sympatyczna, otwarta, z dużym poczuciem humoru, o płomiennorudych włosach. Może dlatego Nina kojarzy mi się z nieco staroświecką, przedwojenną elegancją.

--
    Zatkało ją. Oczy miała jak jajka na twardo.
  • gaudencja 12.01.19, 01:00
    Przede wszystkim coraz mniej już jest ludzi, którzy w miarę świadomie pamiętają PRL. Jednak zapewniam, że za czasów słusznie minionego ustroju Nina była zdecydowanie imieniem w odbiorze rosyjskim, chyba że stanowiła akurat zdrobnienie Janiny.
    --
    Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
    (Jarosław Olesiak)
  • angelina7-83 09.01.19, 18:38
    Z wymienionych najbardziej podoba mi się Iga i bardzo pasuje do Marcela. Aniela też ładnie.
  • mz8644 09.01.19, 19:56
    Piszcie, które Waszym zdaniem i dlaczego smile
  • stokrotka_96 09.01.19, 21:33
    W zasadzie wszystkie by pasowały smile.

Gdybym miała wybierać coś dla swojej córki z Twojej listy, to padłoby na Blankę lub Anielę smile. Blanka podoba mi się ze względu na brzmienie, sama chciałabym mieć tak na imię. Wydaje się taka zwiewna, świeża i melodyjna.
    Co do Anieli, to dla mnie atutem jest skojarzenie z aniołem. Ponadto, lubię imiona retro, a Aniela w ten nurt się zdecydowanie wpisuje. Jeśli podoba Ci się zdrobnienie Nela lub Nel, to Aniela jak najbardziej byłaby dobrym wyborem. Jednak zauważyłam ostatnio, że od kiedy Nela jest nadawana jako samodzielne imię, to Aniele są Anielami, Anielkami, Nelami już rzadziej. Więc w przypadku Anieli, dziewczynka może być Nelą, ale nie musi smile.

Nina nie jest zła - zaletą jest międzynarodowość. Łatwo to imię wymówić, nie powinno być z nim problemów za granicą. Jednak po prostu do mnie nie przemawia na tyle, bym miała je nadać. Nie chodzi nawet o skrótowość. U czyjegoś dziecka - ok, może być, ale bez większego entuzjazmu. Chociaż mam 21-letnią koleżankę o tym imieniu i gdy ją poznałam mniej więcej dekadę temu, to imię doceniłam, bo była drugą Niną, z jaką się spotkałam na żywo (trzecia znana mi Nina to Nina Terentiew, ale tylko z telewizji). Na tle Kaś, Agnieszek i innych popularnych imion się wybijała. Teraz Nina u dzieci rzadkością nie jest. Nie powinna raczej wprawiać w osłupienie, ale z drugiej strony do popularności Mai i Leny jeszcze jej brakuje.

Iga - no niby skrótowa, ale przyznam, że mnie nie rażą "ogonkowe" skrótowce, czyli imiona powstałe poprzez ucięcie pierwszej części podstawowego imienia (czyli Lena, Iga, Nina). Z Polą i Tolą natomiast się osłuchałam, ale rzeczywiście, jeśli dziewczynka miałaby wykonywać zawód niepowiązany ze sztuką, to średnio... Pola Raksa, Tola Mankiewiczówna - u aktorek fajnie, ale dla pani dyrektor, pani doktor czy sędziny nie za bardzo.
    Dobrze, ale wracając do Igi, jest krótka, poręczna, wygodna, szczególnie, jeśli macie długie nazwisko. Natomiast jeśli nazwisko jest trzyliterowe (np. jak u córki Tomasza Lisa, Igi właśnie), to odradzam. Czegoś by wtedy brakowało. Sama jednak, gdyby zależałoby mi na Idze, wybrałabym Ignację zdrabnianą do Igi. Ale jeśli to za duży hardcore, można pozostać przy Idze. Iga nie brzmi moim zdaniem infantylnie, więc widzę kobietę na poważnym stanowisku o takim imieniu. Imię kojarzy mi się z biegaczką, Igą Baumgart, więc skojarzenie na plus.

Jak już przy Idze jesteśmy, to może Ida/Idalia lub Inga?
  • stokrotka_96 09.01.19, 21:50
    Może jeszcze Olga, Kaja, Gaja, Kalina, Malwina, Michalina, Melania, Matylda, Helena, Felicja, Łucja, Weronika?
  • mz8644 10.01.19, 03:50
    Bardzo podoba mi się imię Łucja. Mam tak nawet na bierzmowanie, ale z racji trudnego nazwiska Żukowska niestety odpadła... Stad tez moje wybory raczej na imiona krótkie i łatwe do wymówienia smile
  • gaudencja 10.01.19, 18:00
    Na Twoim miejscu nawet bym się nie zastanawiała. Nie widzę w nazwisku nic zupełnie, co nakazywałoby wykluczyć Łucję z rozważań. Z Waszym nazwiskiem brzmi pięknie.
    --
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • inga.a.m.r 10.01.19, 19:16
    Łucja jest suuuper! Nie brzmi źle z nazwiskiem wink

--
    https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
  • stokrotka_96 11.01.19, 00:05
    Łucja z nazwiskiem brzmi wręcz bardzo dobrze smile. Nie widzę przeszkód
  • mz8644 11.01.19, 06:22
    Łucji niestety mąż nie akceptuje sad Jak można zdrabniać to imie poza Lusia?
  • dalenia 11.01.19, 12:43
    Szkoda, bo Łucja fajnie brzmi z nazwiskiem. Moja rodzinna Łucja jest na ogół niezdrabniana, jeśli już to do Łusi, a sporadycznie bywa Łucyjką.
  • gaudencja 12.01.19, 01:02
    Na forum były przypadki spowodowania przez żony osłuchania się męża z imieniem w czasie trwania ciaży i zmiany postawy męża. Jesli Łucja jest Twoim wymarzonym imieniem, nie odpuszczaj, tylko staraj się co jakiś czas powtarzać je przy mężu, a nuż się przekona. Łucja jest juz na tyle względnie częsta, że nie będzie nikogo razic ani szokować. Wystąpiła już nawet z Waszym nazwiskiem: www.goldenline.pl/lucja-zukowska/
    --
    De gustibus...
  • humbelina 09.01.19, 22:24
    Z Twoich propozycji najbardziej podoba mi się Iga. W zasadzie, to nawet bardzo mi się podoba, była też rozważana przy dwóch córkach ( co prawda tylko przeze mnie, bo mąż odrzucił, ale była wink ). Aniela jest super, myślę, że może zastąpić Amelkę.
    Jeśli chodzi o Ninę i Blankę to odczucia mam nijakie. Ani pozytywne, ani negatywne. Jedyne co mogłabym zamienić Blankę na Biankę, ale to już chyba zbytni hardcore? ( tu już by się Gaudencja musiała wypowiedzieć wink )

• gaudencja 10.01.19, 18:01
    Hardcore na pewno nie, ale w polskim bardziej podstawowa jest chyba jednak Blanka.
    --
    Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
    (Jarosław Olesiak)
  • humbelina 11.01.19, 18:07
    Tak też właśnie myślałam smile
  • cynta 09.01.19, 22:30
    Tylko Blanka pasuje do Marcela, nawet fajny duecik wychodzi ....
  • dalenia 09.01.19, 22:49
    Dla swojej córki wybrałabym Anielę, choć rzeczywiście nie byłyby to mój typ akurat do Marcela. Nie wiem tylko, czy chcecie tak sztywno trzymać się dopasowania do imienia brata?

W porządku jest też Blanka, ta już według mnie super komponuje się z Marcelem. W sumie to Nina i Iga też ok, dla mnie może nieco zbyt zdrobnieniowe, ale jeśli Wam się podobają, to czemu by nie. Obie też fajnie brzmią z imieniem starszego brata.

Także podsumowując - co byście nie wybrali, będzie dobrze wink dla mojej córki wybrałabym Anielę, a dla Waszej pewnie Blankę.
  • sulimira 10.01.19, 00:12
    Nina i Iga w moich myslach sa skrotami imion wiec na nie. Blanka niestety kojarzy mi sie tylko z angielskim blanket czyli koc. Bianka juz lepiej, ale niestety Blanka zawsze bedzie dla mnie "kocowata". Takze pozostaje Aniela, ktora rowniez nawet mi sie podoba. Kojarzy sie wlasnie z anielskoscia, podaza za trendem imion staromodnych i jest bardzo miekka- z brzmienia i znaczenia. Jak dla m nie troche za miekka dla doroslej kobiety. Osobiscie z podobnych imion wybralabym Kalina.
  • meggan79 10.01.19, 08:28
    Wszystkie rozważane sa ładne. Byłabym za Iga, choć Blanka i Ninka też fajnie pasuja. Anielkę kocham, moja Róża ma tak na drugie, jednak lekko mi się gryzie z Marcelem, do którego bardziej pasowałaby mi Amelia (m.in. ze względu na popularność).
  • hanna_konstancja 10.01.19, 08:40
    Iga podoba mi się tylko jako zdrobnienie od Ignacji (znam 2 smile). Do Niny mam szczególny sentyment i choć nie chcę żeby jej popularność wzrastała, bo jeszcze nie wykluczyłam tego imienia dla swojej córeczki- będąc Tobą wybrałabym na pewno ją smile. Aniela śliczne- na drugim miejscu, bo choć nie jest do końca w moim typie to u kogoś bardzo doceniam i lubię. Blanka i Nina na pewno do Marcela pasują, Aniela pasowałaby raczej do Marcelego jako klasyk. Iga bez Ignacji bądź Jadwigi (takiego zdrobnienia Jadzi nauczyło mnie forum) nie przemawia do mnie, ale brzmieć brzmi ładnie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.