Dodaj do ulubionych

Co do Wojtka i Adama? Pare propozycji.

11.01.19, 10:49
Witajcie, moze Wy doradzicie?
Szukamy imienia dla trzeciego dziecka po Wojtku i Adasiu. Wstępne propozycja dla chlopca:
Krzys
Tymon
Jurek
Dla dziewczynki:
Iga
Lilianna
No i co myslicie? Jakies inne sugestie?
Edytor zaawansowany
  • paula.anna 11.01.19, 12:28
    Do Wojtka i Adasia "pasuje" mi Krzyś. I ew Jurek.
    Tymon wydaje mi się nieco zbyt nowoczesny.
    Jednak imiona nie muszą "pasować", być dobrane wg jednego kryterium.
    Czy imię dla trzeciego dziecka też ma być raczej osłuchane, popularne?

Propozycje nastąpią później 😉

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • dalenia 11.01.19, 12:31
    To ciekawe, ale moja pierwszą propozycją po przeczytaniu tytułu był właśnie Krzyś wink Tymek i Jurek też okej, przy czym ten pierwszy jakoś najmniej mi współgra. Może jeszcze Aleksander, Stanisław, Ignacy, Julian, Kajetan, Leon, Tomasz?

Dla dziewczynki podoba mi się Lilianna (osobiście wolę przez jedno 'n'), ale Lilek wszelkiego rodzaju jest naprawdę dużo. Już trochę nie widzę w niej uroku. Natomiast imię niewątpliwie ładne, wdzięczne i nie wszystkim musi przeszkadzać popularność. Iga okej. Ja akurat nie jestem fanką nadawania zdrobnień jako pełnych wersji, ale mam parę wyjątków. W tym Iga właśnie, która w moim odczuciu nie brzmi zbyt infantylnie. Natomiast do Wojciech i Adama szukałabym czegoś bardziej klasycznego. Proponuję Gabrielę, Helenę, Adelę, Barbarę, Jadwigę (z której też można mieć Igę), Mariannę, Ewę, Łucję.
  • straggly 11.01.19, 16:49
    Dodam ze nazwisko dlugie M...ska/ski.
    Helena tez byka rozważana, ale juz Hela mi sue nie podoba. Basia byla wymarzona od pierwszego dziecka, ale odpada bo to bardzo bliska nam dziewczynka z sąsiedztwa, kantakt mamy praktycznie codziennie, wiec nie chcialabym dublować.
  • dalenia 12.01.19, 13:42
    Moi znajomi mają Helenę i w sumie nie słyszałam Heli, dla wszystkich to Helenka. Szkoda Basi, według mnie byłaby idealna, sama bardzo ją lubię. A może jeszcze Ula?
  • straggly 12.01.19, 18:26
    No Basia była idealna, to fakt. Juz moj najstarszy mial sie tak nazywaćsmile ale teraz to Jego najlepsza kolezanka, my z mama tez sie przyjaźnimy, czesto odwiedzamy i postanowiłam ze nie bede tak juz ew córki nazywała. Moze kiedys bede miala Basie - synowasmile
  • inga.a.m.r 11.01.19, 17:40
    Z męskich żadne mnie nie zachwyca, ale najbardziej do imion braci pasuje Krzysztof.
    Z żeńskich wybralabym Liliannę, chociaż Igę (mimo, ze to skrót) tez bardzo lubię smile
    Proponuję dla chłopca : Juliana, Maksymiliana, Henryka, Juliusza, Fryderyka, Gustawa, Benedykta, Wiktora, Witolda
    Dla dziewczynki : Weronika, Urszula, Ida, Marcelina, Flora/Florianna, Klara, Róża, Matylda, Gabriela, Klementyna.

--
    https://www.suwaczki.com/tickers/wn68ys35ttttkjwk.png
  • humbelina 11.01.19, 20:49
    Do imion braci z Twoich propozycji zdecydowanie Jurek/Jerzy choć nie lubię tego imienia, ale nie muszę, bo to Wasze dziecko będzie wink

Propozycje imion dziewczyńskich są nawet fajne, ale w moim odczuciu zupełnie nie ta bajka. Biorąc pod uwagę popularność imion to Lilianka jest na tym samym mniej więcej poziomie co Wojtek i Adam, choć brzmieniowo nie pasuje moim zdaniem.

Dużo też zależy jaka jest różnica wiekowa pomiędzy dziećmi. Bo jeśli Adam ma 15, a Wojtek 12lat, to kolejne dziecko w ogóle nie musi "pasować" do rodzeństwa. Jeśli jednak rodzeństwo, będzie starsze o 2-3 lata, to już jednak fajnie mieć jakiś synchron wink

A może spodobają Wam się te propozycje
    Kajetan
    Bruno
    Feliks
    Kazimierz

Róża
    Wanda
    Kornelia
    Matylda

• straggly 11.01.19, 22:15
    Dzieki za sugestie - chyba najbliżej mi w tej chwili do Jerzyka i Igi. Mam jeszcze troche czasu do lipca/sierpnia.
    Rodzeństwo bedzie mialo w chwili urodzenia prawie 7 i 4 lata, wiec odstęp taki średni.
  • humbelina 12.01.19, 12:22
    A może w takim razie dasz się przekonać do Ignacji, zdrabnianej do Igi?
  • essi23 11.01.19, 23:09
    Najbardziej pasuje mi Krzyś i Iga, od siebie dorzucę Maciusia ( imię mojego synka) i Marysię. O,jeszcze pasuje Mikolaj : )

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/dbf5d16d2d.png
  • essi23 12.01.19, 00:17
    Dla dziewczynkii baaaardzo pasuje mi Hania.
    Wojtuś, Adaś i Hania smile

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/dbf5d16d2d.png
  • gaudencja 12.01.19, 00:28
    Hej,
    Zamieniłabym Tymona na Tymoteusza, który w moim odczuciu pasuje idealnie stylistycznie do Wojciecha i Adama. Krzysztof i Jerzy też pasują, ale tylu ich jest w populacji (Krzysztof to drugie co do popularności ogółem imię w kraju), ze nie umiem do nich zachęcać, bo strasznie mi się te imiona opatrzyły. Co krok to Krzysztof.

Natomiast Liliana i Iga zupełnie w moim odczuciu nie pasują do imion braci. To imiona nowoczesne, nieklasyczne. Jadwiga by pasowała, ale nie jej zdrobnienie, Iga. Może rozważycie Jadwigę?

Co do Heleny, to zupełnie nie wiem, skad zdrobnienie Hela. Znam 2 Heleny, jedna w moim wieku i zawsze była tylko Helenką, mimo wieloletniej znajomości nawet mi nie przyszło do glowy, ze istnieje takie zdrobnienie, jak Hela. Druga jest dzieckiem i zdrabnia się ja do Hesi. Może jednak warto rozważyć Helenę, która IMO jest dużo ciekawsze od pozostałych pomysłów żeńskich?

--
    Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
    (Jarosław Olesiak)
  • gaudencja 12.01.19, 12:30
    "Krzysztof to drugie co do popularności ogółem imię męskie w kraju" - miało być.
    --
    De gustibus...
  • sulimira 12.01.19, 01:21
    Zgodze sie z innymi, ze Krzys i Jurek pasuje podczas gdy Tymon znaczenie mniej. Wciagu kilku pierwszych dni z tego co jest tu na forum napisane to imie Krzysiu jest popularne i pospolite. Osobiscie Krzysia zmienilabym na Krzemisia (Krzesimira). Podoba mi sie propozycja Macieja- pasuje. Od siebie dodam Mieszka.
    Dla dziewczynek to Iga jest dla mnie tylko skrotem i mysle, ze lepiej pasowaloby z bracmi gdyby byla Jadwiga. Lilianna mam wrazenie, ze w tym roku podskoczy jeszcze bardziej na popularnosci i w polaczeniu z roznymi jej formami jest zbyt pospolita wedlug mnie i szczerze mowiac nie za bardzo wspolgra z bracmi. Danuta, Wanda, Janina, Milena, Olga, Celina, Dobrawa z moich propozycji.
  • straggly 12.01.19, 18:33
    No wlasnie wiem ze Lilka nie pasuje, choc bardzo mi sue podoba, szczegolnie zdrobnienia. Martwi mnie tez Jej popularność. Ja sobie to imię wymyśliłam 8 lat temusmile
    Tymoteusz odpada ze względu na nazwisko - dlugie i tez z sz. Wlasnie wydaje mi suw ze fo długiego nazwiska pasuje ta Iga. Ja jestem Agnieszka, prawie wszyscy mowia Aga i mi due podoba taka krótka forma, a jest jeszcze Igunia i Igusia. Jadwiga mnie nie przekonuje. Moze ta Helenka. Dla chlopcow to w ogole nic za serce nie chwyta. A Krzysiów malych znam chyba tylko 2... choc bracia na Jerzyka sie juz napalili.
  • gaudencja 12.01.19, 18:40
    A Lilla zamiast Liliany? Jak w "Lilli Wenedzie"? Jakoś bardziej mi sie zgrywa z imionami Wojtka i Adama. I forma podstawowa jest rzadsza od Liliany.
    Jerzyk to całkiem fajna opcja, bezsprzecznie jest rzadszy od Krzysztofa. Małych Krzysiów teraz jest trochę, ale nie zatrzesienie, za to w populacji Krzysztofów jest całe mnóstwo. Zobacz, Krzysztof jest tak samo długim imieniem jak Tymoteusz i też zawiera "sz". Tymoteusz i tak byłby Tymkiem, jak Tymon.
    --
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • paula.anna 12.01.19, 19:41
    > Dla chlopcow to w ogole nic za serce nie chwyta. A Krzysiów malych znam chyba tylko 2... choc bracia na Jerzyka sie
    > juz napalili.

Proponuję nie angażować braci do wybierania imion, szczególnie na tym bardzo wstępnym etapie. No chyba, że uważasz, że to wasza WSPÓLNA, RODZINNA decyzja.
    Wg mnie chłopcy będą mieli swoją szansę smile. A teraz komplikują sprawę.

> Tymoteusz odpada ze względu na nazwisko - dlugie i tez z sz.

Nazwisko nie zaczyna się na "sz" więc wg mnieTymoteusz może pasować.
    A KrzySZtof też ma "sz" wink.
    Jeśli nie Jerzy (bardzo go lubię), to proponuję Tytusa- zamiast Tymona i Tymoteusza (za którymi zresztą nie przepadam).
    A Wojtek, Adam i Stefan? I Gustaw?

> No wlasnie wiem ze Lilka nie pasuje, choc bardzo mi sue podoba, szczegolnie zdrobnienia. Martwi mnie tez Jej
    > popularność. Ja sobie to imię wymyśliłam 8 lat temusmile

Domyślam się, ze "zamienniki" Lilki Cię nie usatysfakcjonują, jednak spróbuję wink.
    Lidka (Lidia)- bardzo podobne big_grin.
    Rozalia, Melania, Marianna?
    Adrian(n) zdrabniana do Ady zamiast imo zdrobnieniowej Igi?

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • sulimira 13.01.19, 01:52
    Lila tez mi sie bardzo podoba (bardzo lubie moja ciocie o tym imieniu) i 8 osiem lat temu napewno byloby dobrze, a teraz poszla do gory i przez te kilka pierwszych dni tego roku juz sie wiele Lilek urodzilo wiec wydaje mi sie, ze jest to kolejne szczytowe imie. Zgodze sie z Gaundencja, ze moze Lilla nadac. Jezeli imie tyle lat Ci sie podoba to lepiej nie rezygnowac, ale poszukac lepszej formy. Mysle, ze Lilla jest fajna, krota wiec do waszego nazwiska bedzie pasowac i dodatkowo Lilla juz bardziej pasuje do Wojtka i Adama.
    Nie jestem pewna czy Jerzy jest wielew lepszy jezeli przeszkadza wam powtarzajace sie sz. Rzuce taka szalona propozycje, ale moze Jurand zamiast Jerzego? W sumie mozna zdrabniac podobnie.
  • humbelina 14.01.19, 08:33
    Masz rację, zaszalałaś z tym Jurandem wink
  • meggan79 15.01.19, 09:20
    A ja znam Juranda, już teraz po 40 stce jest i mieszka w Kanadzie, (tam jest Dziurejndem), ma polskie nazwisko i kilku braci(imion niestety nie znam) i jedna siostrę, Vanessę.
  • humbelina 15.01.19, 09:55
    A ilu znasz mieszkających w Polsce ?
  • meggan79 15.01.19, 12:16
    Zero
  • sulimira 18.01.19, 04:42
    Jedynego Mieszka jakiego znam tez spotkalam w Kanadzie smile
  • hudafik 12.01.19, 15:19
    Z zaproponowanych przez Ciebie imiona wybrałabym Krzysia i Igę.
    Od siebie dorzucę: Dawida, Olafa, Dominikę i Olgę.
  • miraflores5 13.01.19, 20:38
    Igę sobie daruj,imię jest infantylne. Wybrałabym Lilianę i Jerzego. Alicja,Anna Emilia z popularniejszych Ewa, Marta, Helena, Izabela ze średnio popularnych Rozalia i Aniela z rzadszych
  • straggly 14.01.19, 09:50
    Nie no, Jurand, Stefan i podobne odpadają - burze naszym stylu.
    Ada za bardzo podobne do mojego zdrobnienia - Aga.
    Z Waszych propozycji do listy doszly Helena i Lilla zamiar Lilianny - nawet nie wiedzialam ze tak moznasmile
    Lidia tez fajna, ale Lidzi nie zniosę....
    Plec bedzie znana prawdopodobnie za poltora tygodnia, wiec moze bedzie łatwiej. Albo trudniejsmile chlopcow sie pytam, czasem maja fajne pomysły na zdrobnienia, ale nie beda to głosy decydujące. Oba imiona byly finalnie pomysłami mojego meza, choc z akceptacja, wiec teraz moja kolejsmile
  • straggly 14.01.19, 10:02
    A moze jeszcze Ula???
  • humbelina 14.01.19, 13:54
    Lillę zamieniłabym na Lilię. Lilla troszkę zbyt amerykańsko do imion braci.
  • gaudencja 14.01.19, 20:13
    Lilla amerykańsko??? A co powiesz na to? pl.wikipedia.org/wiki/Lilla_Weneda - od kiedy Słowacki jest rodem z USA? wink
    To Lilia jest nowoczesna i bez tradycji i bardziej ją można wiązać z Lily, a Lille pojawiały się od dziesiątek lat, sama znam panią o pokolenie starszą o tym imieniu.
    --
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • humbelina 15.01.19, 09:54
    Tak, brzmi amerykańsko ( i wygląda) przez podwójne L, które w języku ang. jest raczej częstsze niż w polskim wink
  • gaudencja 15.01.19, 22:00
    Stella też ma podwójne "l". Bez przesady, Lillę znamy ze szkoły, jest wprowadzona do kanonu jęz. polskiego przez XIX-wiecznego wieszcza. To wystarczy wink
    --
    (Jarosław Olesiak)
  • humbelina 17.01.19, 13:42
    Gaudencjo, też mam w rodzinie Lillę, ciocia mojego męża, co nie ma żadnego wpływu na mój odbiór tego imienia i tak, Stella też brzmi amerykańsko smile Mogę mieć takiego odczucia czy Twoje argumenty całkowicie mi odbierają prawo do takiego odczuwania?
  • gaudencja 17.01.19, 19:47
    Cioci swojego męża nie znasz zapewne od dziecka, nie jesteś wiec oswojona z Lillą od zawsze. Odczucia oczywiście ma się bez wpływu na nie. Niemniej jednak tradycje literackie tego imienia powodują, że odczucia amerykańskości tego akurat imienia (Stellę pozostawmy na boku) są cokolwiek absurdalne wink To dokładnie tak, jakbyś napisała, ze Kordian jest amerykański, a Grażyna zbyt litewska i lepiej nadać inne imię, Ligia jest w polskiej kulturze kompletnie nieznana, a Orszulka, dajmy na to, to jakieś zdrobnienie rodem z języka włoskiego i Urszuli tak się po polsku nie zdrabnia. Nie wiem, jak mam to wytłumaczyć, żeby było jaśniej wink

Trudno o polskość bardziej esencjonalną i silniejsze zakorzenienie w kulturze niż wynikające z dzieł Słowackiego czy Mickiewicza. A skojarzenie Lilli ze Słowackim jest naturalne jak powietrze i oczywiste. Za to lilia może się w tym kontekście kojarzyć głównie z liliami, którymi pani zasiała grób, zabiwszy pana, i które rosły tak wysoko, jak pan leżał głęboko - a w roli imienia Lilia jest pomysłem znacznie bardziej amerykańskim niż Lilla.
    --
    (Jarosław Olesiak)
  • humbelina 17.01.19, 20:07
    Racja, nie znam cioci Lilli od dziecka, a dopiero od ok 15 lat smile Za to w moim bloku w dzieciństwie mieszkała Lilia właśnie, była młodsza ode mnie kilka lat i była to jedyna Lilia, którą poznałam przez całe moje życie. Jednak zarówno ta dziewczynka (dziś już musi być bardzo dorosłą kobietą, biorąc pod uwagę mój wiek), jak i ciocia męża są Lilami.
    Nie próbuję udowodnić, że imię Lilla nie jest imieniem z polskimi tradycjami, piszę o swoich odczuciach. Nie do końca rozumiem, próby Twoich przekonań, że nie mam racji? Nie podważam tego co piszesz, nie napisałam nigdzie, że imię JEST amerykańskie, tylko, że tak brzmi i tak może być też odbierane przez ludzi ( bo ja też ludź chyba jestem?) Zwłaszcza dziś, kiedy mamy tyle amerykańskich imion wokół ( Vanessa itp)

Myślę, że nie ma potrzeby kontynuować.
  • gaudencja 17.01.19, 21:27
    Ale to nie jest wada imienia, jeśli jest ono bezzasadnie odbierane jako brzmiące amerykańsko przez nielicznych ludziów wink Są przecież amerykańsko brzmiące imiona naprawdę zaczerpnięte z USA.
    A imiennictwo, wpływy językowe itd. rozgrywaja się w perspektywie znacznie dłuzszej niz 15-letnia wink
    --
    (Walery Pisarek)
  • dalenia 14.01.19, 14:38
    Ulę proponowałam Ci wyżej, bo według mnie świetnie pasuje do imion braci, a i samo imię przyjemne. Wybierałabym między Heleną a Urszulą, ewentualnie Lilian(n)ą (jakoś nie jestem fanką Lilli).

Daj sobie czas do poznania płci, wtedy już będziesz mogła konkretnie skupić się na jakichś imionach smile
  • straggly 14.01.19, 17:43
    Dzieki, tak, to juz niedlugo. Choc przyznam ze wolałabym miec zagwozdke z dziewczynka, niz niby oczywistego chlopcasmile
  • sulimira 14.01.19, 22:30
    Urszula super pasuje wiec napewno warto wziasc ja pod uwage.
  • miraflores5 15.01.19, 00:12
    Skoro myślisz o Urszuli,to może warto też pomyśleć o Elżbiecie-Eli?
  • stokrotka_96 14.01.19, 20:14
    Dla chłopca wybrałabym Jerzego lub Tymona. Krzysiu już troszkę się starzeje jako imię, więc dałabym mu odpocząć. (Tak, Jerzy kojarzy się mniej więcej z tym samym pokoleniem, co Krzysztof, jednak jakoś tak o dziwo wydaje mi się świeższy).

Iga może być, nie brzmi infantylnie moim zdaniem, mimo że może być skrótem od Jadwigi lub Ignacji. Lilian(n)a bardzo ładna pod kątem brzmienia, jednak mnie jakoś za bardzo porywa.

Pierwsza myśl dla dziewczynki? Helena. Jeśli jednak nie pasuje Ci Hela, to jeszcze zaproponuję: Matyldę, Mariannę, Marię, Marcelinę, Melanię, Różę, Rozalię, Zofię , Hannę (jeśli popularność to nie przeszkoda), Katarzynę, Alicję, Alinę, Małgorzatę, Janinę, Stefanię, Irenę, Paulinę, Krystynę, Franciszkę, Felicję, Honoratę, Aurelię, Apolonię, Antoninę, Berenikę, Celinę, Danutę, Dagmarę, Elżbietę, Ewę, Michalinę, Anielę, Idę, Judytę, Kalinę, Romę, Ritę, Ninę, Tamarę, Urszulę, Weronikę, Wandę.
  • meggan79 15.01.19, 09:25
    Sama mam najstarsza Liliannę, jednak ma już prawie 15 lat i w 2004 roku to imię było naprawdę rzadko nadawane, nawet dziwiło🤭Lubi swoje imię, imienniczki spotyka jedynie sporo młodsze. Jeśli Ci się podoba to nadajcie choč na bank będzie spotykać imienniczki dosyć często. Iga też mi się podoba, moja druga to Idalia zwana Ida, więc może i u Was Ida? Trzecia to Róża Aniela. Podoba mi się jeszcze Kornelia, Klara, Matylda, Marcelina, Michalina, Adela. Pomyślicie spokojnie i coś wam się wyklaruje☺️
  • meggan79 15.01.19, 09:27
    A dla chłopca Jerzyk jest świetny, nie szukałabym dalej. Znam małego Jerzego i nazywany jest właśnie Jerzykiek nie Jurkiem.
  • meggan79 15.01.19, 09:27
    JerzykieM
  • meggan79 15.01.19, 09:28
    A synka mamy Leonarda i Leosiów jest też sporo, Jerzyków zdecydowanie dużo mniej.
  • dalenia 15.01.19, 19:45
    Meggan, mały OT - serio Twoja Lila ma już prawie 15 lat? surprised szok! wink
  • meggan79 15.01.19, 20:19
    Tak w lutym☺️☺️🤩🤩

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.