Dodaj do ulubionych

Zoja czy Jaśmina? a może jakiś świeży pomysł?

15.05.19, 18:35
Pytanie jak w temacie smile ale najpierw parę słów wstępu.
Na jesieni spodziewamy się drugiej córeczki. W przypadku pierwszej nie mieliśmy żadnych wątpliwości, bo imię dla potencjalnej pociechy obu płci wybraliśmy z mężem na którejś z pierwszych randek smile Wtedy było to trochę w formie żartu, ale przez lata tak się nam spodobało i wgrało, że kiedy zaszłam w ciążę i okazało się, że będzie dziewczynka, to nawet do głowy nam nie przyszło, żeby zmieniać "naszą" Jagnę na cokolwiek innego. Jak się po czasie okazało Jagna jako jedno z nielicznym żeńskich imion w równym stopniu spełnia kryteria estetyczne moje, jak i męża, imię wciąż podoba nam się tak samo jak kiedyś, nie przewidzieliśmy jednak, że trafi nam się druga córa i taki problem z wyborem wink
Połowa ciąży już za nami, a choćby wstępnej decyzji co do imienia młodszej pociechy wciąż brak. Pomysłów trochę się przewinęło, ale raczej w zupelnie różnych od siebie klimatach, co utrudnia wybór.
Dla mnie jednym z ważniejszych kryteriów jest oryginalność imienia, do tego uwielbiam te pochodzenia słowiańskiego, z historią, ale także swojskie i tradycyjne, dawne, w stylu "po dziadkach".
Moje główne typy, których mąż nie obdarzył niestety ciepłym uczuciem to m.in. Dobrawa (Dusia, Miłochna, Nawoja, Ludmiła, Halszka, Jurata (ostatni, najświeższy pomysł) i Wanda (odpadło, bo nie chcemy wyróżniać tylko jednej babci)

Dla męża popularność imienia nie ma żadnego znaczenia, chciałby nadać imię możliwie krótkie, lub ew z krótkim i dobrze brzmiącym zdrobnieniem, pasujące do imienia starszej córki, chętnie "mocne" w wyrazie jak Jagna, ale niekoniecznie.
Jego typy, które odrzuciłam na 100% to: Pola, Zosia, Kaja, Kalina, Idalia i Lidia.
Drogą kompromisów zamiast oklepanej już Zosi mąż sam zaproponował teraz Zoję, co już byłabym w stanie strawić (choć sama nie wpadłam na to imię przez ponad 4 mies poszukiwań). Zamiast "jego" Kaliny zapytałam o zbliżoną w klimacie Jaśminę i też mu się bardzo spodobało, ale z tych dwóch zdecydowanie woli Zoję, ja chyba już bardziej tą Jaśminę (bo mogłabym swojsko zdrabniać do "Jaśki" smile
I to są póki co nasze 2 jedyne potencjalne kompromisy.
Próbowałam przekonać do Idy zamiast przesłodzonej jak dla mnie Idalii, ale ta forma mężowi odpowiada tylko jako zdrobnienie, a nie imię... Ligia zamiast Lidii też nie przejdzie. Cóż, trafił mi się w domu wybredny osobnik wink

Nasze nazwisko jest dość neutralne, podobne w brzmieniu do Adamczak, wykluczamy więc tylko imiona na literę A, bo to byłoby trochę masło maślane. Oboje odrzucamy też imiona takie jak Dagna i Bogna - są super, ale nie dla siostry naszej Jagny, nie chcemy robić w domu rymowanej wyliczanki. Może ktoś z zewnątrz wpadnie na jakiś świeży pomysł, który będzie trzecim wyjściem? mnie wena chyba już powoli opuszcza... Jeśli nie nowy pomysł, to chętnie argumenty Zoja vs. Jaśmina.
pozdrawiamsmile
Edytor zaawansowany
 • gaudencja 15.05.19, 19:03
  Witaj, faktycznie sprawa jest trudna.
  Czy nie miałabyś ochoty mimo wszystko rozważyć Idalii, mimo jej słodyczy, przy zalożeniu, że w użyciu będzie Ida jako zdrobnienie? Wydaje się, że jest to imię najblizsze Twoim kryteriom spośród typów męża.

  Jeśli chodzi o sam wybór między Zoją a Jaśminą, wolałabym chyba jednak Jaśminę mimo braku historii tego imienia (a czy Ismena odpada?). Zoja jest w moim odbiorze jednoznacznie rosyjskim/ukraińskim/białoruskim odpowiednikiem Zoe, zamiast niej wolałabym jednak Zoe albo Zosię - mimo jej popularności - którą można zdrabniać na wszelkie sposoby, włącznie z Zoją, Zochną, Zosieńką i innymi.

  Zawsze któraś babcia musi być pierwsza do uhonorowania (chyba że rodzą się bliźnięta-dziewczynki), a ostateczna liczba Waszych dzieci jest nieznana, dlatego nie odrzucałabym Wandy wink

  Z krótkich imion przychodzą mi do głowy Tomiła (autentyczne staropolskie), Celia, Erwina, Stella, Flora, Justa, Klara, Ksenia, Żywia (ze słowiańskich), Biruta (litewskie), Lilla (jak w "Quo vadis"), Maura, Nila, Ożanna, Róża, Ruta, Ryta, Ryksa (germańskie, ale piastowskie), Rufina, Taida, Tulia.

  --
  De gustibus...
 • lina_miod 15.05.19, 21:37
  Przede wszystkim dziękuję za tyle świeżych pomysłów, z niektórymi z tych imion jeszcze nigdy się nie spotkałam. Część na pewno rozważałabym do nadania (szczególnie Tomiła, Żywia i Tulia). Plan mamy na trójkę (i szczęście do dziewczynek), więc dodam sobie też do listy na przyszłość smile Jeśli małżon łyknie któreś to będę Twoją dłużniczką wink
  Ps. Co do tej Idalii, to faktycznie biorąc pod uwagę nasze kryteria, ten wybór powinien mnie najmniej boleć, może nawet jest sensowniejszy niż ta Zoja. Z jednej strony mamy jeszcze sporo czasu na zastanowienie, z drugiej nie wiem czy nie przyklepać czegoś wstępnie już teraz, bo trochę boję się nowych pomysłów męża smile
 • lina_miod 15.05.19, 21:45
  Ah, a co do Ismeny, to kojarzyła mi się wyłącznie z mitologią, nie miałam pojęcia, że istnieje też taki kwiatek smile Do Wandy serce bije mi mocno, bo w moim odczuciu do Jagny pasuje, jest krótkie i mocne w brzmieniu, ale przy kolejnym dziecku-dziewczynce trzeba by się już trzymać konwencji babć, a nie jesteśmy do tego przekonani uncertain poza tym to rodzina męża i jeśli nie chce, to jestem w stanie przyjąć i zrozumieć
 • gaudencja 15.05.19, 23:53
  Będzie mi bardzo miło, jeśli któraś z moich propozycji zyska uznanie małżonka smile
  Szkoda Wandę wykluczać jedynie ze względu na rodzinę, jeśli się Wam obojgu podoba... ale to Wasza decyzja.
  --
  Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
  (Jarosław Olesiak)
 • djboruta 15.05.19, 20:03
  Hej!
  Piękne imiona są na Twojej liście, szkoda, że nie przejdą (Halszka <3 - sama mam córeczkę o tym imieniu, z Jagną to zestaw marzeń smile).
  Z kompromisowych głosuję na Jaśminę. Zoja wydaje mi się nowomodna i jakaś taka sucha. Jaśmina za to brzmi trochę tajemniczo, poetycko, pachnąco smile i zdrobnienie do swojskiej Jaśki - super.
  Dorzucam jeszcze Felicję i Malinę, oba niezbyt popularne i wg mnie stworzyłyby fajne zestawy z Jagną.
 • lina_miod 17.05.19, 00:48
  Zoja też jak dla mnie brzmi trochę sztywno, nie wiem dlaczego, ale nie mogę się przekonać, a jak poczytałam o pochodzeniu to już totalnie. Szczęście do męża trafia rozsądna argumentacja, myślę, że nie brał pod uwagę kwestii językowych, tylko samo brzemienie.
  Z dwóch zaproponowanych Felicja jak dla mnie okej, u kogoś bym doceniła. Malina nie przekonuje mnie, choć kiedyś b.podobała mi się Jagoda, to ta sympatia do owocowych imion chyba zgasła.
 • ilia.1 15.05.19, 20:21
  Osobiście wybrałabym Jaśminę.
  Sugestie imion: Eliza, Rozalia, Ida, Celina, Klementyna, Natalia, Aurelia, Blanka, Bianka, Alina, Letycja, Diana, Łucja, Adela, Julianna, Michalina, Liliana, Gabriela, Emma.
 • meggan79 15.05.19, 20:26
  Z tych dwóch Jaśminka
 • lina_miod 15.05.19, 22:00
  Alina jest krótkie i jest w klimacie Jagny, ale jest na "A", a tych "A" pełno w naszym nazwisku, więc niestety uncertain
  Celina wydaje mi się miłe dla ucha i szlachetne, ale na mnie wszyscy domownicy i znajomi mówią Lina, nie używam pełnej formy swojego imienia poza oficjalnymi sytuacjami, więc nie wiem czy iść w kierunku innych -Lin... Tak czy inaczej dzięki za pomysły!
 • sulimira 15.05.19, 20:42
  Jasmina z tych dwoch. Jurata- podoba mi sie ten pomysl, a moze Sawa?
 • lina_miod 15.05.19, 22:15
  Sawa mi się podoba, nie trafiłam wcześniej smile Co do Juraty to chyba musiałabym osobiście zbombardować nadmorską miejscowość, żeby przeszło u męża bez skojarzeń, więc póki co odpuściłam... może w kolejnym podejściu smile
 • sulimira 15.05.19, 23:08
  Oprocz Bogny jest jeszcze Bogda, Bohda i Bogdana. Proponuje jeszcze Dalwine, Namire/Niemire, Darie, Wisne/Wesne, Lubna, Daryne, Wite, Bojane, Odarke, Boriane i moze rowniez byc Odolana i Barwina- moje propozycje.
  Ja rowniez bardzo lubie Rykse, Mire, Wande. Roma i Kora sa rowniez fajne.
 • lina_miod 16.05.19, 00:22
  Wesna na pewno trafi na moją listęsmile z pozostałych najbardziej Lubna mi pasuje do Jagny, jest takie konkretne.
  będzie o czym dyskutować, dzięki!
 • gaudencja 16.05.19, 20:41
  Raczej przestrzegałabym Cię przed Wesną. To niepolskie imię, tylko serbskie lub chorwackie, i to jako Vesna. Wesna jest "dzikim" spolszczeniem, podczas gdy pełnym spolszczeniem mogłaby być Wiosna, niestety na jej temat negatywnie wypowiedziała się Rada Języka Polskiego. Sulimira zaproponowała sporo imion w oderwaniu od realiów języka polskiego. To tak jakbyś nazwała córkę Lubow' albo Swietłana, a syna Dragan.

  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • gaudencja 16.05.19, 20:43
  Lubna to też niepolskie imię, a konkretnie arabskie.
  www.behindthename.com/name/lubna
  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • lina_miod 17.05.19, 00:44
  No właśnie dziś doczytałam sobie co nieco o etymologii niektórych propozycji i trochę powstrzymało to moje zapędy... Wolałabym postawić nie tylko na samą oryginalność imienia i brzmienie, ale mieć na uwadze też konotacje językowe. Choć Wesna jest w mojej opinii bardzo miła dla ucha, to zamiast niej chyba warto mocniej brać pod uwagę np. zaproponowaną też Wisławę, albo słowiańską "odpowiedniczkę" Żywięsmile
 • sulimira 17.05.19, 06:58
  Wszystkie sa fajne. Warto jednak pamietac, ze Jasmina jest pochodzenia perskiego, a Zoja greckiego. Nasz jezyk jest pelen spolszczonych imiona i wiekszosc w dzisiejszym uzyciu nie jest pochodzenia rodzimego. Po prostu niektore sa w uzyciu w Polsce dluzej od innych i uznaje sie je za polskie tylko dlatego, ze na przyklad jedna literka jest inna jak w przypadku Kasandry (polska), a moja Kassandra poprzez dodanie jednego "s" juz jest obca. Takze nie patrzylabym na etymologie za bardzo chyba, ze chcesz nazwac corke po polsku. Wtedy Żywia, Wisława czy Wanda (ogolnie uznana za polska) jest bardziej wskazana oczywiscie.
 • gaudencja 17.05.19, 18:17
  Właściwie dlaczego należałoby nazywać dziecko każdym imieniem, byle nie polskim lub prawidłowo, słownikowo spolszczonym, Twoim zdaniem?

  --
  De gustibus...
 • sulimira 17.05.19, 22:38
  Ja jestem za polskimi imionami jak najbardziej, ale jak uzywa sie imion obcych to kwestia spolszczenia jest indiwidualna jak dla mnie.
 • gaudencja 17.05.19, 23:05
  Prawidłowe spolszczenia są w słownikach, więc nieprawidłowe są tak samo indywidualną kwestią, jak wszystkie błędy językowe i tak samo lepiej, żeby się nie pojawiały.
  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • sulimira 18.05.19, 00:15
  Oczywiscie jest to prawda od momentu jak zostanie wybrana prawidlowa forma. Do tego momentu jest to indiwidualna sprawa.
 • gaudencja 18.05.19, 00:44
  Również nie do końca indywidualna, bo musi być spójna z zasadami ortografii jęz. polskiego. Poza tym większośc odpowiedników już jednak istnieje.
  --
  De gustibus...
 • gaudencja 17.05.19, 18:18
  lina_miod napisał(a):

  > iej brać pod uwagę np. zaproponowaną też Wisławę, albo słowiańską "odpowiednicz
  > kę" Żywięsmile

  Gorąco popieram obie opcje smile Wisława ma świetnie zdrobnienia - Wisia, Wisełka.

  --
  De gustibus...
 • gaudencja 15.05.19, 23:51
  Z Sawą jest jeden mały problem, zasadniczo to raczej imię męskie wink a konkretnie wschodniosłowiański odpowiednik imienia Sabbas wink
  --
  De gustibus...
 • sulimira 16.05.19, 00:00
  Fakt, w Polsce jest trzech mezczyzn o tym imieniu, ale za to 67 kobiet wiec chyba dzieki koncowce -a jest uwazane jako zenskie imie i tak nadawane. Znalam osobiscie pana, ktory tak dal na drugie imie swojej corce. Do rozwazenia dla oczekujacej mamy i taty. Mi sie bardzo to imie podoba.
 • gaudencja 16.05.19, 00:21
  Jest to męskie imię prawosławne. Oczywiście istnieje legenda o Warsie i Sawie (podająca zmyśloną etymologię nazwy miasta Warszawa) i może stąd Sawy jako imię żeńskie. Ale Barnabę też niektórzy uważają za imię żeńskie, mimo że to męskie imię, nawet w 5 przypadkach udało im się do tego przekonać urzędników stanu cywilnego i jest tyleż kobiet o tym męskim imieniu. Inne imę męskie - Jowita - zrobiło całą karierę jako żeńskie. Do uznania każdego jest, czy chce mieć córkę noszacą imię typowo męskie, ale kończące się na "a" i przez część populacji uznawane za imię żeńskie, czy też nie.

  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • lina_miod 16.05.19, 00:15
  No właśnie doczytałam, że uchodzi jako męskie i to jeszcze bardziej mnie zszokowało smile Tak czy inaczej imię samo w sobie brzmi dobrze i kojarzy mi się pozytywnie - do przemyślenia smile
 • sulimira 16.05.19, 23:59
  Ja rowniez mam pozytywne skojarzenia z Sawa. Osobiscie kojarzy mi sie z polska legenda i bardzo podoba. Ciesze sie, ze podobaja Ci sie niektore z moich propozycji. Mam nadzieje, ze maz rowniez pozytywnie je przyjmie.
 • eleanor_tilney 15.05.19, 22:09
  Jasmina i Zoja nie są w moim guście.
  Może Mira, Kira, Kora, Roma?
 • lina_miod 17.05.19, 22:08
  Niestety te 4 były omawiane, jakoś 2-sylabowce z tym twardym "R" nie podchodzą nam, mimo, że u koleżanki ostatnio bardzo doceniłam nadanie Rity. Z 4-literowych wpadła mi do głowy jeszcze zamiast tej nieszczęsnej Zoji Zula. Jakoś wcześniej nie pomyślałam o nim, a byłam przekonana, że przerobiliśmy wszystkie żeńskie z tych najkrótszych.
 • gaudencja 17.05.19, 22:11
  Zula to tak naprawdę zdrobnienie Zuzanny.
  --
  De gustibus...
 • inga.a.m.r 15.05.19, 23:39
  Z tych dwóch wybrałabym Jaśminę, która ostatnio zaczęła mi się podobać.
  Zoja nie w moim guście.
  Z propozycji Męża podoba mi się Idalia, a z Twoich Dobrawa.
  Moje propozycje: Melania, Felicja, Gaja, Anatolia, Fryderyka, Janina, Jana, Teresa, Danuta, Alina, Franciszka, Ludwika, Estera, Irena, Marianna

  --
  ADELKA
  MARCYSIA
  RÓŻA
  NINKA
 • inga.a.m.r 15.05.19, 23:39
  I jeszcze Rita

  --
  ADELKA
  MARCYSIA
  RÓŻA
  NINKA
 • lina_miod 16.05.19, 00:29
  Gaja mi się podoba i spełnia kryterium zwięzłości, ale to taki "prawie anagram" Jagny i nie jestem przekonana... Jana jest super, krótkie, oryginalne i konkretne, ale Jagna i Jana zbyt podobne do siebieuncertain
 • sulimira 17.05.19, 00:01
  Jana rowniez mi sie podoba, ale rzeczywiscie do Jagny moze zbyt bliskie. Jest jeszcze Jowana...
 • gaudencja 17.05.19, 18:16
  Jovana to południowosłowiański odpowiednik Joanny.
  --
  Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
  (Jarosław Olesiak)
 • juliseid 15.05.19, 23:43
  Głosuje za Jaśminą !!!!
  Jestem mamą Liliany, Idalki, i Jaśminki (*) Aniołka !!!
  Imię Idalia super się nosi naszej malutkiej!!! Również bardzo polecam smile
 • humbelina 16.05.19, 07:19
  Moim zdaniem żadne nie pasuje do Jagny.
  Jagna i Jaśmina jeszcze mogłaby byc, ale
  Jagna i Zoja to raczej dwie różne bajki.

  Rozumiem Wasz ból, bo też jesteśmy na półmetku i nie możemy na nic się zdecydować. Mamy już dwie córki, których imiona uwielbiamy i szukamy czegoś co będzie tak samo super funkcjonowało i nic nie możemy znaleźć wink

  Gaudencja zaproponowała Maurę ( mogłaby być też Maurycja skracana do Maury) podpisuję się pod tą propozycją wszystkimi kończynami bo kocham nad życie (jednak w naszym zestawieniu nie pasuje)

  A może zamiast Idalii/ Idy spodoba Wam się Ignacja/ Iga ? Myślę, że ta powtarzalność twardego "g" w imionach mogłaby dać pewien rodzaj konsekwencji, a jednak nie będzie rymowanką ?

 • lina_miod 17.05.19, 22:00
  Tak jak Maurycy jest wysoko na mojej liście chłopięcej, tak Maurycja jakoś do mnie niestety nie przemawia... oryginalne i u kogoś bym doceniła, ale nie nadałabym, Maury też na pewno nie
  Iga to fajny pomysł, ale moja mama ma psa o tym imieniu, więc nie przejdzie. Ignacja bardzo na plus, no ale skracałaby się właśnie do Igi
 • humbelina 18.05.19, 08:55
  Do Ignasi możnaby tylko i wyłącznie.
 • mary.h 16.05.19, 08:27
  A może...

  Damroka, Rita, Tomira, Ludmiła, Mojmira, Sława, Alba, Alma, Alodia, Irmina, Otylia, Karyna, Debora, Anika, Celina, Cecylia, Eligia, Fabia, Hilaria, Leona/Leonia, Owidia, Sewera, Zyta, Kira, Arkadia, Ariadna, Cyryla, Eunika, Greta, Iryda, Koleta, Pelagia, Sybilla, Tekla


  --
  Henryk (2010)
  Fryderyk (2016)
 • sulimira 17.05.19, 00:02
  Bardzo podobaja mi sie Twoje propozycje. smile
 • lina_miod 17.05.19, 01:10
  Alma to moja prababciasmile szkoda że imię akurat na "A", bo krótkie, ładnie brzmi, tylko chyba niemieckie, bo babcia była Niemką z pochodzenia.
  Twoja propozycja Debory, a do tego Rebeka i Irmina bardzo mi się podobają ale mąż już wolał zostawić na później do zastanowienia te staropolskie niż taki klimat...
  Ludmiła jest na mojej liście, ale nie mogę się zdecydować żeby o nią walczyć, bo podoba mi się kilka b.podobnych imion jak Dobromiła, Miłochna i po prostu Miła.
 • gaudencja 17.05.19, 18:20
  Dobromiła jest o tyle dobra, ze można ją zdrabniać do Miłej. Miłochna to pierwotnie zdrobnienie imienia Miłosława, które też gorąco polecam - oczywiście Miła to również i jej zdrobnienie.
  --
  De gustibus...
 • eleanor_tilney 16.05.19, 21:33
  Przyszła mi do głowy jeszcze Wisława. Mogłabyś zdrabniać do swojskiej Wiski. Myśle, ze lepiej brzmi niż eteryczna Jaśmina zdrabniania do Jaśki.
 • lina_miod 17.05.19, 01:00
  Podoba mi się, było nawet na mojej długawej wtedy liście imion na samym początku, ale mąż ma lekkie uczulenie na propozycje kończące się na -sławauncertain nie sądzę żeby przeszło na pierwsze imię
 • lumeria 17.05.19, 16:38
  Jagna
  i
  Bogna?
 • lina_miod 17.05.19, 16:54
  oj niee... choć samo w sobie jako imię jest ok, ale już nie dla nas. Przy Jagnie brałam pod uwagę też Dagnę, ale dla sióstr rymowanek chciałabym uniknąć
 • lina_miod 17.05.19, 17:34
  Przegadałam z mężem nowe propozycje, niestety bez entuzjazmu, ale chyba jesteśmy krok dalej. W ramach pójścia na kompromisy będziemy rozważać inne imiona niż Zoja, na którą mąż od tygodnia dosłownie zachorował tongue_out
  Za to na drugie imię na 99% córce nadamy Zofia. Po pierwsze dlatego, że przed wspomnianą Zoją to była jedna z pierwszych propozycji męża, którą odrzuciłam od razu w sumie tylko i wyłącznie ze względu na popularność, której nie mogłabym przetrawić. Imię samo w sobie uważam, że jest piękne, szlachetne, ma fajne zdrobnienia, w dodatku byłoby po prababci (pozostałe babcie i prababcie wszystkie żyjące, więc nie byłoby tu "wyróżniania" kogoś w rodzinie, tylko nadanie dla upamiętnienia). Na pierwsze jednak marzę o czymś spoza czołówki. Utaliliśmy, że mąż nie będzie upierał się przy Zoji (tym bardziej w kombinacji Zoja-Zofia), bo ja też nie naciskam na te najbardziej w jego oczach "szalone słowiańskie", w końcu też zależy mi żeby od początku lubił to imię i dobrze mu się kojarzyło.
  Tak więc wygląda na to, że na polu bitwy na tę chwilę zostanie ta kompromisowa Jaśmina (zamiast Kaliny, którą kiedyś zaproponował mąż), a z moich propozycji jako jedyna do dalszych rozważań wróciła Miłochna (mąż woli ją od Dobrawy, Nawoję odrzuca totalnie, a mi się żadne inne już tak bardzo nie podoba żeby specjalnie o nie walczyć, jeśli podtrzymujemy decyzję o odrzuceniu Wandy przez względy rodzinne). Mąż ma się zastanowić i coś jeszcze sam zaporponować, a jeśli nic nie znajdzie, to chyba będziemy wybierać z tych dwóch. Idalię ostatecznie odrzucił sam, bo doszedł do wniosku, że to imię trochę z innej bajki niż nasza starsza Jagna i dziwnie brzmi w połączeniu (nadal oboje uważamy, że fajnie byłoby, gdyby imię młodszej jako tako pasowało do starszej Jagny, ale chyba to nie jest to już główne kryterium)
 • gaudencja 17.05.19, 18:22
  A może jednak Dobromiła, którą można zdrabniać do Dobrochny albo do form opartych na drugim członie imienia?
 • humbelina 17.05.19, 19:07
  Miłochna cudna, i tak jak pisze Gaudecja, Dobromiła pięknie się tu wpasuje. Może być zdrabniana i do Dobrusi, Dobrochny, ale też Miłki czy Miłochny. Cudo.
  Ach, swego czasu byłam zakochana w Miłce i jest tyle możliwości od Miłosławy, przez Dobromiłe, Bogumiłę, aż po Ludmiłę.

  Czy ktoś już proponował Irmę/Irminę? Jest to kolejne moje ukochane imię, które niestety odpadła w przedbiegach u mojego męża.
 • lina_miod 17.05.19, 22:24
  Niestety Irma/Irmina odpadły wcześnie z mojej listy razem z Rebeką i Deborą. Choć teraz jak o tym myślę, to już mniej mi żal, bo chyba średni wybór dla siostry Jagny.
  Dobromiła faktycznie niesie dużo możliwości, choć nie ukrywam, że szalenie podobają mi się akurat krótsze formy kończące na -na, jak wspomniana Miłochna, ale też np Dobrochna. Wydają mi się jakieś bardziej hmm nowoczesne, niż zbliżone do nich imiona z zakończeniem -miła i -sława. Nie wiem jak to ująć... w każdym razie brzmienie 3-sylabowego imienia jest chyba lepsze niż 4-ro, przy 3-sylabowym, nienajkrótszym nazwisku. Ideałem byłby 2-sylabowiec, no ale nie dogadaliśmy się w tym względzie, więc rozważamy to co wchodzi w grę.
 • gaudencja 17.05.19, 22:29
  Formy na -chna są po prostu zdrobniałe - Dobrochna, Miłochna, Sulichna, Zochna, Kachna...
  --
  De gustibus...
 • humbelina 18.05.19, 10:26
  Nie wiem jak Miłocina, ale Dobrochna jest nadawana. Nie przeszkadza mi to zupełnie, to Kasia czy Asia, żeby narzucało się od razu, że to zdrobnienie. Podobnie jak Pola, Lena, Tola... Itd
 • humbelina 18.05.19, 10:28
  Poprawię bo jakieś dziwadła mi wyszły.
  Nie wiem jak Miłochna, ale Dobrochna jest nadawana. Nie przeszkadza mi to zupełnie, to nie Kasia czy Asia, żeby narzucało się od razu, że to zdrobnienie. Podobnie jak Pola, Lena, Tola

  Tak to miało brzmiec
 • juliseid 18.05.19, 22:46
  Z twoich propozycji to Jaśmina
  Zaproponuje Kinga albo Inga!!!
 • sulimira 17.05.19, 22:58
  Miłochna jest fajna i rozumiem jej urok i wspolgranie z Jagna. Spotkalam sie rowniez z Radochna. Te formy imion to sa zdrobnienia. Sulika i Sulichna to zdrobnienia od imion z -suli ("obiecywac" lub "lepszy"). Wrzuce do worka jeszcze Lutochna poniewaz podoba mi sie Lutka (Luda i Luba rowniez zreszta). Ogolnie jestem calkowicie za Miłochna z tych dwoch (Miła, Miłka itp.) bardzo "miły" wybor. smile
 • sulimira 18.05.19, 00:39
  A Tomiła? Nie wiem czy bylo juz proponowane lub omawiane.
 • lina_miod 19.05.19, 22:20
  Lutka to przepiękne zdrobnienie smile Lubę "prześwietliłam", bo wpada w ucho i niby nie ma przeciwskazań żeby coś takiego przeszło w USC, ale to jednak forma kojarzona jako skrót od Lubomiły/Lubomiry. Tak, czy inaczej w mojej ocenie oryginalne bardzo ładne.
 • sulimira 20.05.19, 02:04
  Tak to sa zdrobnienia, ale nadawane jako samodzielne imiona obecnie tak jak Pola, Lena itp. Ciesze sie, ze spodobala Ci sie Lutka, mnie rowniez ujela.
 • mgla_jedwabna 21.05.19, 22:39
  Nie tylko obecnie - na Podlasiu (prawosławie!) jest to wręcz "babciowate" imię.
 • gaudencja 22.05.19, 01:09
  Z tym, że Luba to wschodniosłowiańskie zdrobnienie od wschodniosłowiańskiego imienia Lubow' - Miłość. Luba dla osoby znającej jęz. rosyjski brzmi jednoznacznie zdrobnieniowo, coś jak Natalka.
  --
  De gustibus...
 • sulimira 22.05.19, 08:26
  Ja myslalam, ze to moze byc tez zdrobnieniem Lubomiry w jezyku polskim.
 • gaudencja 22.05.19, 18:24
  Może być zdrobnieniem imion na "Lubo-", ale najbardziej znana jest jako rosyjskie zdrobnienie, jak wspomniałam powyżej.
  --
  De gustibus...
 • gaudencja 20.05.19, 20:08
  lina_miod napisał(a):

  > Lutka to przepiękne zdrobnienie smile

  Lutka może być jeszcze zdrobnieniem od Ludwiny/Lutwiny - imię to było zaskakująco popularne na Podhalu, obecnie nieco mniej używane.
  --
  Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
  (Jarosław Olesiak)
 • eleanor_tilney 18.05.19, 12:04
  Jeśli wybór zawęża się do Jaśminy i Milochny, jestem za ta druga. Sama nie nadawanym takiego imienia bo dla mnie to jakby zgrubienie, ale imię Jasmina kompletnie nie pasuje moim zdaniem do Waszych kryteriów. Dla mnie jest przesłodzone. W dodatku zestaw Jagna i Jasmina uważam za kuriozalny. Mimowolnie pojawiają się skojarzenia z kupa gnoju i zapachem jaśminu. Przepraszam za ta dosadność. Chodzi mi o to, ze sama Jagna brzmi ok, komuś się podoba, komuś innemu nie, ale to kwestia gustu. Natomiast nazwanie drugiej siostry Jasmina jakoś uwypukla jej chłopskie i „Chłopskie” konotacje.
 • geraldine777 18.05.19, 14:15
  Dokładnie tak samo myśle ! Imię Jaśmina jest delikatne, dziewczęce, pasuje do księżniczki. Gryzie się z Jagną. Niby imiona rodzeństwa nie muszą do siebie pasować, ale dla mnie to już byłaby przesada. Do Jagny trzeba też dobrać coś twardego, w podobnym klimacie.
 • dalenia 18.05.19, 14:31
  Kompletnie nie czuję tej Miłochny jako pełnej wersji. Już pomijam jej zdrobnieniowość, ale zupełnie mi nie brzmi. Jaśmina okej - ciekawe, że mam w rodzinie Jagnę i przy drugiej ciąży dla jej siostry również planowano Jaśminę smile mnie zawsze wybitnie do Jagny pasowała Kalina lub Gaja, ale już doczytałam, że te odpadają.

  W takim razie z tych dwóch to tylko Jaśmina. A nie wiem, czy ktoś proponował Romę albo Mirę?
 • miraflores5 18.05.19, 16:20
  A nie wiem, czy ktoś proponował Ro
  > mę albo Mirę?
  Poiperam . Miłochna i Jaśmina mi nie leżą, zwłaszcza Jaśmina do Jagny
 • gaudencja 18.05.19, 23:49
  A ja nie popieram, Roma jest zdrobnieniem, Mira w sumie też formą skróconą.
  --
  Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
  (Jarosław Olesiak)
 • meggan79 19.05.19, 08:39
  Jednak Zoja faktycznie może lepiej pasuje do Jagny niż zwiewna Jaśmina, do Jagny trudno coś”dobrać”, to fakt
 • dalenia 19.05.19, 20:43
  Jak najbardziej, podobnie jak Jagna, więc rodzicom chyba zdrobnieniowość nie przeszkadza smile a ja też już wielokrotnie tu pisałam, że zdecydowanie bardziej wolałabym nadać Mirę niż np. Ksenię, która teoretycznie jest pełną wersją, a na moje ucho jednak ma w sobie więcej infantylności.
 • lina_miod 19.05.19, 22:24
  A czy zdradzisz tak z czystej ciekawości jakie imię zwycieżyło przy wyborze dla siostry Jagny, bo rozumiem, że Jaśmina jednak odpadła?
  Roma i Mira mi samej nie bardzo podchodzą, więc nie podrzucałam ich mężowi
 • dalenia 21.05.19, 16:10
  Jaśmina odpadła, bo urodził się chłopak wink O ile dla syna mieli dużo typów, tak dla córki była przewidziana ta Jaśmina i nie słyszałam innych propozycji.
 • olinininka 19.05.19, 09:20
  A moze sposoba Wam sie:
  - Dobromira troszke Miry i Dobrochny
  - Eulalia
  - Aniela
  - Klara

 • lina_miod 19.05.19, 22:26
  Eulalia i Aniela to takie delikatne imiona, Aniela jest na A więc, przy takim nazwisku jak nasze by się zlewała. Klara pnie się do góry w statystykach popularności i to jedyny mój do niej zarzut. Dobromira póki co na półce z innymi tego typu, jeśli nic innego nie wymyślimy to będę z tymi różnymi opcjami przy członie Dobro- się zastanawiaćsmile
 • lina_miod 19.05.19, 10:34
  Nie sądziłam, że Miłochna/Dobrochna wzbudzą tak skrajne emocjesmile Faktycznie nie pomyślałam, że tak naprawdę to takie utrwalone, ale jednak zdrobnienia jak w przykładzie Kachna/Zochna. Imiona 4-sylabowe typu Dobro-miła/mira/sława są już za długie do naszego dość długiego nazwiska i nie brzmią tak fajnie jak krótsze połączenie u starszej córy Jagny. Jak już miałoby zostać coś z Dobro- to wg mnie nic nie umywa się do Dobrawy, ale to by było postawienie całkowicie na moją propozycję, nie licząc się z gustem męża. Sama "Miła" też chyba nie jest rozwiązaniem, bo nie jestem pewna czy to poprawna forma funkcjonująca jako samodzielne imię, częściej chyba zdrobnienie.
  Mnie osobiście połączenie Jagny i Jaśminy jakoś dramatycznie nie razi, no ale to kwestia gustu. Nie upieram się jednak przy nim absolutnie, po prostu nie znaleźliśmy innego kompromisu.
  Tak więc:
  -szukamy max 3-sylabowca
  -mamy nazwisko na literę "A", w którym ta litera pojawia się trzykrotnie, więc imiona zaczynające się również na "A" odrzucam, bo połączenia są "maślane"
  -moim marzeniem jest by imię miało poziom nadawalności jak u Jagny, albo niższy (w 2018 widzę w systystykach Ministerstwa Cyfryzacji ok.250 nadań w ogólnopolskim rankingu, więc jest tu sporo możliwości), ale nie chciałabym by było bardzo bardzo niszowe, tak powyżej 10 nadań to jakieś moje minimum ( jak przeglądam co pojawia się rzadziej)
  -jestem w stanie zrezygnować z tych określanych jako słowiańskie/staropolskie, ale chcemy by brzmiało dobrze z "Jagną", więc to chyba nie może być nic "nowoczesnego"
  -na ten moment odrzucamy jednak typowe skrótowce (mimo, że proponowana ostatnio Luba baardzo mi się spodobała, nie widzę jej wcale w nadaniach z 2018, jestem w szoku)

  Chyba musimy dać sobie chwilę, żeby przejrzeć jeszcze raz imiona, które być może skreśliliśmy zbyt wcześnie, które są dla obojga akceptowalne, ale nie w prywatnej "TOP 5". Pogoda dziś sprzyja do dyskusji na łonie natury, może nas natchnie wink
 • humbelina 19.05.19, 10:47
  My też mamy długie nazwisko i moim zdaniem długie imiona bardzo ładnie z nim brzmią. Problem jest żeby zmieścić się w "kratce" w dokumentach, a już w ogóle jak trzeba użyć dwóch imion i nazwiska. Ale mimo takich doświadczeń, dla trzeciego dzieckar ównież wybraliśmy długie imię wink
 • lina_miod 19.05.19, 21:49
  Widziałamsmile Bardzo ładny zestaw wybraliście.
  No właśnie też planujemy dwa imiona, plus nienajkrótsze nazwisko i dlatego zaczęliśmy kombinacje z pierwszym, żeby było możliwie krótkie, ale chyba będzie ciężko.
 • hanna535 19.05.19, 15:27
  A może jak już dziewczynka będzie na świecie to wtedy was olśni i wpadniecie na imię właśnie dla niej ? Znam wiele przypadków gdzie imię było wybrane, a po zobaczeniu dziecka stwierdzili, że to nie pasuje i wybrali coś zupełnie innego 😀
 • lina_miod 19.05.19, 21:54
  Jest to jakaś opcjasmile Ja należę (stety/niestety w tym wypadku) do osób, które lubią mieć zorganizowane to co mogą możliwie wcześnie i szczerze mówiąc ten przeciągający się brak decyzji zaczyna mnie już trochę drażnić. Nie chciałabym jednak doprowadzić do jakichś wyborów "na siłę", więc może faktycznie trzeba od tego chwilę odpocząć i nabrać dystansusmile
 • gaudencja 19.05.19, 20:10
  Hej, i jak, poczyniliście jakieś postępy przy wybieraniu imienia?
  Zanim coś zaproponuję, chciałam tylko nieśmiało zauważyć, że Dobro- miła i -mira jest dokładnie tej samej długości, co Dobro -chna. Różni się tylko liczbą sylab. Przeważnie - choć nie jest to sztywna reguła - do nazwisk lepiej pasują imiona o jedną sylabę dłuższe lub krótsze, raczej nie o tej samej liczbie sylab. A większość imion staropolskich o klasycznej konstrukcji ma 4 sylaby, odpadają więc wszystkie przy takim kryterium.

  Może w takim razie:

  - Marcjanna
  - Lea
  - Tekla
  - Benigna (końcówka podobna do Jagny, ale rytm imienia inny)
  - Rozwita
  - Letycja
  - Ludwina
  - Erwina
  - Sylwina
  - Eligia
  - Biruta
  - Edwina
  - Florianna
  - Hilaria
  - Kwiryna
  - Flora
  - Sydonia
  - Tarsylia

  Czy Tomiła i Wisława odpadły?

  --
  "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
  (Walery Pisarek)
 • lina_miod 19.05.19, 22:11
  Upieramy się już jakiś czas przy tym możliwie krótkim imieniu, ale masz rację z brzmieniem - sprawdziłam sobie na przykładach, że z 3-sylabowym nazwiskiem najsłabiej brzmią 3-sylabowe imiona, w odróżnieniu od 2- i 4-ro sylabowych. Nie wiem dlaczego wcześniej nie zwróciłam na to uwagi. Nie ma chyba jednak co kruszyć kopii teraz o te sylaby, chcemy ustalić cokolwiek żeby mieć punkt zaczepienia, bo ja się chyba nad tym za bardzo rozdrabniam, w przeciwieństwie do męża.
  Czytam sobie tu na bieżąco wątki na forum i mam wrażenie, że innym te wybory przychodzą jakoś łatwiej, albo my jesteśmy tacy wybredni wink
  Mi podoba się dużo imion, mam wrażenie że z czasem aż za dużo, nie tylko Wisława, która tu padła, ale i ta swojska Żywia, Ludmiła, Dobrawa, Wanda, Ida, dzisiaj jeszcze zarzuciłam luźno Flawię i Walerię. Mąż chyba musi odchorować i "pogrzebać" w pamięci tą Zoję, żeby przyjąć jakieś propozycjesmile teraz moje wysiłki chyba idą na marne, wystrzelam się z imion i zostanę beż żadnych w zanadrzu, chyba trzeba poczekać.
 • hanna535 20.05.19, 08:49
  Nie do końca. Też zaczęłam przeglądać tu różne wątki i jest dużo takich sytuacji gdzie ludzie się kompletnie nie mogą dogadać 😞
  Był wątek z Zofią, który zakończył się szczęśliwie, był też wątek z Małgorzata ale nie wiem na czym stanęło. Także to, że twój mąż upiera się przy jednym imieniu nie jest wcale takie rzadkie ☺️
 • lina_miod 19.05.19, 22:15
  Z Twoich propozycji coś nowego o czym myślę to Marcjanna/Florianna, tylko czy znów nie padnie tu gdzieś zarzut, że tego typu imiona są za delikatne w połączeniu z Jagną i źle brzmią? Bo taka np. Florianna klimatem kojarzy mi się z Jaśminą, czy ktoś ma podobne odczucia?
 • djboruta 20.05.19, 11:30
  Florianna może faktycznie brzmi trochę nazbyt delikatnie przy Jagnie, ale samo w sobie imię jest piękne. Jest też opcja Flory albo Florentyny (choć to już przydługawe) zamiast smile
  Marcjanna natomiast jak dla mnie ładnie brzmi z Jagną. Może to przez osobiste skojarzenia, w pokoleniu moich praprababek była jedna Marcjanna, przez co imię wydaje wydaje mi się przyjemnie retro-swojskie, podobnie jak Jagna. Gdybym była na Twoim miejscu, na pewno poważnie rozważyłabym, bo to też przepiękne imię smile
 • mgla_jedwabna 21.05.19, 22:47
  Jagna niby ma konotacje łacińskie (bo od Agnieszki), ale na tyle dalekie, że imiona bardziej "łacińskie" wydają się przy tym wydumane i pretensjonalne. Więc unikałabym wszelkich Marcjann, Florentyn i Juliann.
 • eleanor_tilney 20.05.19, 11:18
  Podrzuce jeszcze imie Olga.
  Mysle, ze spelnia po czesci Wasze kryteria, krotkie, twarde, slowianskie konotacje.
 • dalenia 21.05.19, 16:15
  Nie jestem w stanie sprawdzić teraz wszystkich propozycji z tego wątku, ale może:
  Ida, Emma, Marcela, Maryla, Flora, Ligia?
 • stokrotka_96 20.05.19, 21:01
  Gdybym ja miała wybierać między Zoją a Jaśminą, to wybrałabym Jaśminę.
  Może coś na "j"? Janina, Józefina, Judyta?

 • olinininka 21.05.19, 17:55
  Podrzucam jeszcze kilka propozycji, choc nie ukrywam, ze raczej nie w moim guscie lub niekoniecznie akceptowane jako ,,polskie" lub zdrobnieniowe
  Chyba jeszcze nie padly Kasjana, Iwa, Olga, Raisa, Eudokia, Leokadia, Zenaida, Serafina, Walentyna, Brygida, Augustyna, Tola, Ariadna, Oriana, Teodozja
 • gaudencja 21.05.19, 19:00
  Iwa i Tola - znów zdrobnienia wink Raisa to imię rosyjskie, u nas chyba powinna być Iraida.
  --
  De gustibus...
 • mgla_jedwabna 21.05.19, 22:43
  To ja proponuję imię: Petra. Krótkie i "mocne", oryginalne, ale mające tradycję w innych krajach.
 • lina_miod 22.05.19, 21:20
  Dziękuję za zaangażowanie i wszystkie propozycje imion smile nie spodziewałam się aż tylu, w tym wielu tak oryginalnych, na które przez te kilka miesięcy sama nie wpadłam, mimo intensywnych poszukiwań smile Decyzja na pewno nie zapadnie teraz natychmiast, ale jak tylko ustalimy w domu wspólną ostateczną wersję (czyli raczej przed wrześniemtongue_out ) to obiecuję podzielić się szczegółami tutaj w wątku. Na pewno nie będzie Zoja, ani Jaśmina wink pozdrawiam!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.