Dodaj do ulubionych

siostra Franciszka

23.05.19, 22:39
Hej,
szukam imienia dla córki.
Nazwisko: podobne do Marzec, odrzeczownikowe i dosyć neutralne.
Całe życie byłam przekonana, że będę mieć córkę Zosię. Imię nie było tak popularne jak teraz, a może ja nie zwracałam na to takiej uwagi. W moim otoczeniu przez 25 lat nie było ani jednej Zosi. Ja mam na imię Anna i przeżywam wieczną frustrację z powodu jego popularności i tego że funkcjonuje głównie w zdrobnieniu.
Kiedy przyszło co do czego mam w głowie ogromny mętlik.

Mamy syna Franciszka Jana, dwulatka. Jeśli mielibyśmy drugiego syna na pewno miałby na imię Bruno.
Faworytka mojego męża to Eliza. Nie lubi imion kompletnie egzytycznych i zupełnie niespotykanych i "udziwnionych". Inny jego typ to Antonina. Proponowałam Antonię, odrzucona.
Lubię Melanię i Florentynę, ale bez szału. Eliza jest dla mnie dość średnia, zgodziłabym się gdyby mężowi baaardzo zależało.
Braliśmy pod uwagę także imiona (tutaj wspólne i uzgodnione ale z jakiegoś powodu odrzucone opcje): Marianna, Marcelina, Michalina, Kornelia, Rozalia, Ida, Luiza, Marta, Łucja.
Szczerze mówiąc przemawia przeze mnie narastająca frustracja, a żadne imię nie wydaje się teraz wystarczająco dobre. Nie chcę przegiąć i nadać tej małej dziewczynce zbyt oryginalnego imienia, ale z drugiej strony waham się czy może to tylko moje własne zmaganie się z byciem "jedną z pięciu Ań w klasie" i ewentualna Zosia wcale tego problemu mieć nie będzie.

Czytam to forum od wieków, bardzo liczę na Waszą pomoc!

Edytor zaawansowany
  • gaudencja 23.05.19, 23:46
    Hej,
    jeśli Ty miałaś problem z byciem jedną z pięciu Ań w klasie, to jest raczej oczywiste, że chciałabyś wyciągnąć z tego wnioski, nadając imię dziecku. Nie jest to sztuczny problem, choć faktycznie nie dla wszystkich jest problemem. Ponieważ masz relatywnie mało okazji do nadawania imion dzieciom (chyba że to dopiero początek i planujesz jeszcze dziesięcioro wink) to miło byłoby wybrać takie imię, które nie będzie budzić wątpliwości Twoich ani męża pod żadnym kątem.

Jak się domyślam, nazwisko jest którymś miesiącem - do imion rzeczownikowych jest dość trudno dobierać imiona, nie znając ich konkretnego brzmienia. Może choć na priva? wink

Eliza budzi moje wątpliwości, to raczej stosunkowo nowe imię w polszczyźnie, ponieważ jest zdrobnieniem Elżbiety - ale niepolskim. Zamiast Elizy wolałabym Elżbietę z bogactwem zdrobnień, choćby Elizą właśnie i Halszką (Halżką). Nie oznacza to, że sugeruję Elżbietę wink nadal kobiet o tym imieniu jest sporo, a przy rozpatrywaniu popularności imienia uwzględniam też inne pokolenia.

Zgodziłabym się natomiast w drodze kompromisu na Antoninę - jest bardzo popularna, ale jeszcze nie w pierwszej dziesiątce i może nie da efektu jednej z pięciu w klasie.

Bruno jest teraz na 44 miejscu, jeśli chodzi o nadawalność - na podobnych miejscach jest np. Matylda, Aniela. Eliza jest na 57. miejscu, a w jej okolicach - Malwina, Aurelia. Przed 44 miejscem mamy np. Anastazję, Blankę, Klarę. W okolicach Antoniny - jeszcze Laurę. Obiektywnie biorąc, nie będą to imiona bardziej szokujące dla dzieci z aktualnych roczników niż rozważane przez Was. Może któreś z nich Wam się spodoba?
    --
    De gustibus...
  • millyzappy 24.05.19, 22:47
    hej! Z tym nazwiskiem chodziło mi o brzmienie słowa Marzec, a nie o inny miesiącbig_grin (coś nie umiem ogarnąć wysyłania na priv może dlatego, że nie mam tu poczty). Po Twojej odpowiedzi trochę otworzyła mi się ta możliwość z Antoniną, dzięki. Z pozostałych, które podałaś - Klara jest ostatnio bardzo popularna w naszym otoczeniu, Blankę mamy w rodzinie, Malwina i Aurelia nam się nie podobają. Ważne też jest dla mnie jak wybrane imię będzie używane w regionie, w którym mieszkamy. Dzieci są bezwzględne w stwarzaniu ułatwiających życie skrótów no i jedyna znana mi Anastazja jest nazywana nie inaczej tylko Stazitongue_out
  • sulimira 24.05.19, 00:39
    Antonina jest fajna i tutaj mozna dodac Apolonie, mniej spotykana, ale nie udziwniona. Felicja, Celestyna, Celina, Helena, Wanda, Dobrosława, Aniela, Adelajda, Barbara, Danuta, Dorota, Teresa, Urszula, Waleria czy Idalia- sa male szanse na spotkanie tych imion w tej samej klasie, ale w calej szkole to juz inna sprawa. Podoba mi sie bardzo Franciszek i Urszula.
  • annthonka 24.05.19, 10:03
    Skoro relatywna popularność imienia nie jest dla Was wielkim problemem, to może jeszcze Helena, Laura, Klara, Barbara, Aniela, Kalina, Emilia.
  • cyprysiowa 24.05.19, 14:45
    Rozalia!!! Rozalia i Franciszek cudownie!!@@
  • ilia.1 24.05.19, 14:47
    Popieram rozważane imiona, osobiście wybrałabym Elizę.
    Sugestie: Stefania, Róża, Stella, Jaśmina, Weronika, Alina, Jowita, Milena, Olimpia, Gabriela, Lawinia, Lilian(n)a, Lilla, Flora, Diana, Natalia, Adela, Bianka, Leonia, Julian(n)a, Lidia, Emma, Klementyna.
  • paula.anna 24.05.19, 18:47
    Franciszek i Jan są obłednie popularnymi imionami, Zośka pasowalaby do nich 😉.

Popieram jednak nieco mniej popularne imię.

Elizy zdecydowanie nie lubię, więc nie popieram.
    Antonina może być.
    Szkoda że odpadły ( może jednak chwilowo?) Marianna i Rozalia.
    Proponuję Felicję, Aurelię, Matyldę, Stefanię.

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • stokrotka_96 28.05.19, 21:54
    Poza Martą, to w zasadzie wszystkie wymienione propozycje mnie zachwycają (chociaż wobec Kornelii entuzjazm troszkę mniejszy).

Sugestie: Adelajda, Adrianna, Anatolia, Apolonia, Barbara, Berenika, Cecylia, Celestyna, Celina, Diana, Eleonora, Ewa, Faustyna, Felicja, Florianna, Florentyna, Helena, Honorata, Idalia, Inga, Janina, Józefina, Judyta, Kalina, Leonia, Lidia, Ligia, Matylda, Rita, Roma(na), Róża, Stefania, Urszula, Wanda, Weronika, Wiktoria.
  • humbelina 07.06.19, 07:47
    Zosia i Franek to taki zestaw "w ciemno".
    Gdybym miała zgadywać jak ma na imię siostra Franka pierwszy strzał to byłaby właśnie Zosia.
    Dlatego unikałabym jak ognia. Drugim strzałem byłaby Marysia, więc i tę odradzam.

Jeśli chodzi o Elizę... hmmm wszystkie z grupy Eliza, Luiza, Judyta, Jowita, Julita jakoś zawsze wywoływały u mnie dreszcze, sama nie wiem czemu.

Dużó fajnych propozycji już padło, ale chciałabym się bardzo podpisać pod Rozalią i Felicją.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.