Dodaj do ulubionych

Imię dla 3 córki.

16.06.19, 22:51
Witajcie. Spodziewamy sie kolejnego dziecka i wlasnie sie dowiedzielismy, ze bedzie to dziewczynka. Rozpoczelismy wiec rozmowy o imieniu. Mamy kilka wspolnych typów, ktore zaraz Wam przedstawie. Będzie to nasze 5 dziecko. Imiona rodzeństwa to: Mikołaj, Filip, Łucja i Róża.
Podobają nam się imiona: Agata, Elżbieta, Ewa, Felicja, Izabela, Jadwiga, Lidia, Nadzieja, Teresa, Wanda
Jak przychodzili na świat chlopcy nie interesowalam sie w ogole imienniczymi statystykami, stąd mają popularne imiona. Później zaczelo mnie to interesować i dziewczynkom nadalismy imiona trochę rzadziej wystepujace. Teraz rowniez nie chcielibysmy jakiegos bardzo popularnego. Mega rzadkiego tez raczej nie. Może macie corki noszace imiona z naszej listy i podzielicie się zdrobnieniami i odbiorem imienia. Mój nr 1 to chyba Elżbieta.
Wierzę, ze rozjasni mi sie w glowie po dyskusji w Waszym gronie. Pomoglyscie mi kiedys wybrac imię dla Róży . Pamiętam, jak zakladalam wątek chcielismy ją nazwac zupelnie inaczej. Róży w ogole nie bralismy pod uwage. A jest super 🙂 Chętnie rozwaze różne Wasze propozycje.
Edytor zaawansowany
  • abiela 16.06.19, 23:37
    mamutek85 napisał(a):

> wa to: Mikołaj, Filip, Łucja i Róża.
    > Podobają nam się imiona: Agata, Elżbieta, Ewa, Felicja, Izabela, Jadwiga, Lidia
    > , Nadzieja, Teresa, Wanda

Mnie najbardziej podoba się Felicja i uważam, że świetnie pasuje do imion pozostałych dziewczynek. Preferowana przez Ciebie Elżbieta tez jest w porządku. Z wymienionych rozważałabym jeszcze Nadzieję, Teresę i Jadwigę.

Agata, Ewa i Izabela nie spełniają kryterium popularności.
  • sulimira 17.06.19, 01:45
    Felicja bardzo mi sie podoba, ale troche za bliska Łucjii wedlug mnie. Ewa zupelnie mi sie nie podoba i nie pasuje mi do imion rodzenstwa, ktore sa bardziej melodyjne. Elżbieta jest super. Agata jest obecnie calkiem popularna wiec odpada. Pozostale imiona fajne. Moimi ulubionymi sa Wanda i Teresa. Dodalabym Rozalie, Urszule i Darie.
  • mamutek85 17.06.19, 07:48
    No właśnie z Rozalia mam kłopot. Rowniez bardzo mi sie podoba ale dosc mocno przypomina Różę. Przynajmniej w moim odczuciu. Urszula super. Rozwazalismy ją dla pierwszej córki. Odpadła, bo nasze nazwisko kończy sie na - la. I takie wychodzi -lala. Daria odpada.
  • sulimira 18.06.19, 02:12
    A jak podobaja Ci sie Eulalia, Idalia lub Waleria? Ja rowniez lubie Celine i Cecylie. Podoba mi sie rowniez Danuta- Danusia, ale nie wiem czy wspolgra z rodzenstwem.
  • mamutek85 19.06.19, 21:34
    Eulalia, Idalia, Waleria - ładne, docenilabym u kogoś. Ale u nas odpadają. Danusie rozwazalismy dla Róży, ale jakos nam do konca nie pasowala.
  • sulimira 20.06.19, 03:29
    To nastepne pod mlot: Luiza, Celina, Irmina, Irena, Elena, Iryna, Maryla, Zyta, Żywia, Bogna, Oktawia i Jagna. Wiekszosc z tych imion mozna uzywac w pelnych formach.
  • mamutek85 20.06.19, 05:40
    Dziękuję za pomysły. Niestety nic mnie nie łapie za serce. Czekam na następne.
  • sulimira 20.06.19, 06:06
    To pozostaja bardziej wyszukane imiona w takim razie. Moze Marcjanna? Gaja, Antonia, Gerda, Astrid, Malina, Domicela, Anika, Ligia, Berenika, Tekla, Leonia, Leokadia, Leandra, Gloria, Jana, Dalia, Eunika, Eufemia, Damroka, Cymbarka, Benigna, Ingrid, Ludmiła, Selena, Modesta, Prakseda, Delfina, Leda, Serafina, Ariadna, Sabina, Milana, Aleksja/Aleksa, Telimena, Hilaria, Ryksa, Nikandra, Serafina i Teodozja.
  • gaudencja 20.06.19, 10:44
    Czemu proponujesz imiona niespolszczone, jak Astrid czy Ingrid? Nie było mowy o tym, że dzieci są z mieszanego narodowościowo związku.
    --
    Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
    (Jarosław Olesiak)
  • sulimira 20.06.19, 20:05
    Najbardziej podoba mi sie ta orginalna forma.
  • gaudencja 20.06.19, 21:31
    Catherine też byś proponowała Polce, gdyby bardziej Ci się podobała "oryginalna" forma?

--
    De gustibus...
  • sulimira 21.06.19, 01:59
    Akurat tutaj najbardziej podoba mi sie Katerina. Nie rozumiem w czym problem. Spolszczenie jakiegos imienia nie sprawia, ze jest bardziej polskie niz 5 lat temu kiedy go nie uzywano w spolszczonej formie. Kto chce niech sobie spolszcza. Ja akurat wole jak jest imie nie brzmiace po polsku wtedy przynajmniej przecietny Polak wie, ze uzywa obcego imienia, a nie swiruje, ze dziecko po polsku nazwal dlatego, ze jakies imie zostalo dostatecznie dawno temu spolszczone.
  • gaudencja 21.06.19, 18:42
    sulimira napisał(a):

Ja akurat wole jak jest imie nie brzmiace po polsku wtedy przynajmniej prze
    > cietny Polak wie, ze uzywa obcego imienia, a nie swiruje, ze dziecko po polsku
    > nazwal dlatego, ze jakies imie zostalo dostatecznie dawno temu spolszczone.

Nie nazwał dziecka polskim imieniem, ale polskim odpowiednikiem imienia. I tak ma być, bo mówimy po polsku, a zasób nazw osobowych to część języka, którym się posługujemy. Wyrazy pospolite też są w części pozapożyczane, ale spolszczone co do zasady.
    --
    (Jarosław Olesiak)
  • sulimira 21.06.19, 02:05
    Potem mamusie Jakubkow i Madzi z wyzszoscia patrza na matki Brajankow i Nikoli. Mysle, ze nie byloby tego problemu gdybysmy zachowali orginalne formy imion- wtedy kazdy by wiedzial, ze ma imie obcojezyczne.
  • gaudencja 21.06.19, 18:41
    Nie, to nie rozwiązałoby problemu. Wcale nie pomaga polskim, nadwiślańskim Victoriom obca forma imienia; mamusie Wiktorii dalej mogą czuć się lepiej z tym, że nadały polski odpowiednik imienia.

--
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • sulimira 22.06.19, 03:23
    Wiec mamy zupelnie inne odczucia na ten temat. Uzywamy imienia Astrid np. Lindgren lub Ingrid Bergman mowiac lub piszac po polsku. Nie mowie, ze obca forma imienia w Polsce w czyms pomaga, ale ta Nikola czy Brajanek to rowniez spolszczone formy i mamy Wiktorii nimi pogardzaja, bo obce, a same maja dzieci z obcymi imionami, ktore akurat tak sie przytrafilo, ze byly w Polsce popularne. Nikola przeciez w Polsce jest znana od dawna tylko nie byla popularna. Jej popularnosc wzrosla gdy za granicami zrobila furore, ale z tego co pamietam to nawet ktos tutaj wymienial, ze znalazl imie Nikola na jakims starym nagrobku.
  • olinininka 17.06.19, 07:46
    Pamietam Twoj nick gratulujesmile nastepnej pociechy
    W zaleznosci do jakiego nazwiska. A tak w ciemno do imion siostr najbardziej pasuje wedlug mnie Felicja ewentualnie Wanda pozostale juz tak srednio (jedyny minus Felicji, jest taki, ze na taka sama litere co Filip).
    Moje propozycje to Aniela, Klara, Anastazja, Cecylia, Celina
    Aniela bylaby swietna pod warunkiem ze pasowalaby do nazwiska.
  • mamutek85 17.06.19, 07:53
    Aniela mnie sie bardzo podoba. Mężowi niestety nie. Do nazwiska pasuje średnio. Klara ładnie, ale rowniez gryzie sie z nazwiskiem. Cecylia jest bardzo ładnym imieniem. Jest na liscie moich ulubionych. Moze udalo by sie do niej nawet przekonac meza. Celina tez z mojej listy, ale ją malzonek odrzucil.
    Miło, ze mnie pamietasz🙂
  • essi23 17.06.19, 08:22
    Mnie pasuje do zestawu Ewa ( od zawsze uwielbiam to imię jest teraz rzadko nadawane) oraz Wanda. Od siebie dorzucę Weronikę ( lub rzadszą Berenikę) Michalinę, Marcelinę, Helenę.

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/dbf5d16d2d.png
  • mamutek85 19.06.19, 21:38
    Mnie rowniez Ewa sie podoba. Ma taką formę jak imiona sióstr, czyli moze byc na codzien uzywana bez zdrabniania. Fajne imię. Weronika, Berenika, Helena - nie. Michalina u mnie bardzo wysoko, u męża na rowni z Kalina na szarym koncu imienniczych upodoban. Marcelina jak dla mnie ok. Musze podpytac meza co o niej mysli. Tzn ja mam problem z imieniem Marcel. Zupelnie mi ono nie leży. Ale Marcelina juz ok.
  • olinininka 17.06.19, 09:07
    Jeszcze zaproponuje Olimpie, Otylie, Walerie oraz Ludwike a sadzicie o Anastazji?
    Fajnie ze Cecylia Wam sie podoba
    W takim razie Cecylia smile skoro obojgu Wam pasuje
    Lucja, Roza i Cecylia - swietny zestaw
  • mamutek85 19.06.19, 21:40
    Olimpia, Otylia, Anastazja, Waleria, Ludwika - niestety nie nasz gust. Cecylia bardzo fajna, ale mezowi sie niezbyt podoba. Za to podal mi swój typ - Filomena. Hmmm.... Ciekawie. Ale chyba nie do konca jestem przekonana.
  • annthonka 17.06.19, 09:12
    W moim odbiorze Jadwiga, Teresa i Wanda jeszcze nie nabrały babcinego uroku. pozostałe imiona w porządku, chociaż ze wskazanim na Felicję albo Elżbietę.

Inne imiona, które mi przyszły do głowy to Laura (chociaż wspina się szybko w górę pod względem popularności), Michalina, Marcelina, Stefania, Janina, Klementyna, Blanka, Kalina (chociaż nie wiem, czy Róża i Kalina to nie za dużo na raz), Melania, Liwia, Gaja.
  • miraflores5 17.06.19, 09:43
    To Cecylia-cudo❤ potem Teresa,na trzecim miejscu Felicja
  • mamutek85 17.06.19, 12:11
    Kalina mnie sie bardzo podoba. Nie da rady przekonac do niej męża. Ma w pracy osobę o takim nazwisku, do której nie pała sympatią i nie wyobraza sobie nazwac tak córki.
  • essi23 17.06.19, 13:09
    A może Alina, Alinka? To moja ostatnia facynacja imiennicza.

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/dbf5d16d2d.png
  • mamutek85 19.06.19, 21:42
    Alinka fajna, ale jest juz jedna w rodzinie.
  • mamutek85 17.06.19, 10:03
    A jak byscie zdrabnialy Cecylie?
  • olinininka 17.06.19, 12:21
    Osobiscie raczej bym jej nie zdrabniala ewentualnie Cecylka lub Cecylcia. Ale zawsze mozna cos wydumac w stylu Cylia, Celia, Cecylus itp
  • abiela 17.06.19, 12:36
    mamutek85 napisał(a):

> A jak byscie zdrabnialy Cecylie?

Cecylka. Bardzo fajny wybór!
  • penelope.ia 17.06.19, 13:02
    Cylia, Cecylka. Uwielbiam to imię !
  • annthonka 17.06.19, 21:44
    Znana mi Cecylia była Cesią lub Celką
  • eleanor_tilney 17.06.19, 15:39
    Prawie wszystkie imiona ładnie wpisują się w zarysowana stylistykę. Nie pasuje mi jedynie Agata i Ewa. One tez najmniej mi się osobiście podobają - bo takie prozaiczne.
    Dla swojej córki z tych propozycji wybrałabym Wandę lub Nadzieje. Maja dla mnie najwiecej uroku i jakaś tajemniczość w sobie.
  • antonina9876 17.06.19, 15:55
    Hej, mnie właśnie urodziła się Felicja, też zakładałam wpis na forum. Wybieraliśmy z kompletnie innych imion, dopiero po urodzeniu mąż wymyślił Felicję. Rozważaliśmy Wandę i Teresę, ale bałam się trochę Terechy i Terenii
    ( zdrobnienia z rodziny męża), a do Wandy mąż nie był przekonany. Elżbieta i Izabela są też fajne, podoba mi się też uniwersalna Ewa i Lidia, ale niestety w Polsce prawdopodobnie byłaby Lidką i dlatego jest u mnie skreślona.
  • mamutek85 17.06.19, 18:13
    No wlaśnie ja mam identyczne dylematy. Lidia- pięknie, ale Lidka, Lidzia juz nie w moim guście. Z Terecha sie nie spotkalam, ale faktycznie średnio. A jak zdrabniacie Waszą Felicje? To jest naprawdę piękne imię. W sumie nie trzeba zdrabniac nawet🙂
  • barcelissima 17.06.19, 20:06
    Moja mama ma na imię Teresa, ludzie mówią do niej Terenia lub Tereska, także nie obawiałabym się Terechy.
  • antonina9876 17.06.19, 21:59
    Zwyczajnie Fela, Felusia. Ja też dawniej mniej interesowałam się imionami i starsza córka ma na imię Liliana- akurat w czasie największej popularności 😂 . Syn ma Wiktor, ale tu popularność mi nie przeszkadza .
    Lidka jest oczywistym zdrobnieniem od Lidii, więc raczej będą tak mówić. Terecha to pomysł rodziny męża, ale mówili tak o znajomej, której nie lubili, w każdym razie można coś takiego wymyślić.
    Ale jeżeli komuś nie pasuje dana forma imienia to idzie to przeforsować- mamy w rodzinie Olgierda, wszyscy mówią na niego Olek, tak się przedstawia, większość osób nawet nie wie, że w papierach jest Olgierdem 😊
  • antonina9876 17.06.19, 22:02
    Aha, podoba mi się też Cecylia. A może Anastazja, Marianna, Florentyna, Helena, Aniela, Weronika, Matylda, Janina ?
  • mamutek85 19.06.19, 21:50
    Z Twoich propozycji Marianna jest jak najbardziej w moim guscie. Tylko siostra ma corcie Marysie i nie wiem, czy jednak te imiona nie są zbyt podobne. Florentyna jest wysoko na mojej liscie, a mąż stwierdzil, ze nawet nie wiedzial ze takie imie istnieje🤦‍♀️🙂Aniele probowalam dla corki nr1, później nr2 i kurcze nadal sie nie podoba... Aniela i Adela są piękne. Niestety nie do konca wspolgraja z naszym nazwiskiem. Tyle samo sylab i taka sama końcówka.
  • stokrotka_96 19.06.19, 21:54
    Jeśli nazwisko kończy się na "ela", to chyba zrezygnowałabym z Elżbiety (Eli) sad.
  • mamutek85 19.06.19, 21:56
    Koncowka - la. Ale nie - ela.
  • stokrotka_96 19.06.19, 22:06
    Chyba że tak wink. Też mam nazwisko zakończone na "la". Przeprowadziłam na nim próbę i mogę powiedzieć, że Ela z moim nazwiskiem (zakończonym na "ula") nie brzmi źle.

Zawsze warto sprawdzać. Do mojego nazwiska na pewno nie mogłabym wybrać Urszuli i Róży (z bólem serca). Dopiero niedawno zdałam sobie sprawę, że Róża w połączeniu z moim nazwiskiem tworzy ciąg dwóch rzeczowników i nie brzmi to najlepiej sad.
  • gaudencja 19.06.19, 22:08
    Marianna zdrabniana do Mani bardzo się odróżnia od Marysi. Myślę, że nie ma przeciwwskazań do jej nadania przy Marysi w bliskiej rodzinie.

--
    De gustibus...
  • mamutek85 20.06.19, 05:43
    Na tamtą tez mówią Mania. W ogóle w moim otoczeniu czesto Marysie sa tak zdrabniane.
  • gaudencja 17.06.19, 19:34
    Hej,
    cieszę się, że Róża się sprawdza smile
    Z imionami Waszych dzieci najbardziej z jednej bajki jest IMO Nadzieja. Jadwiga i Wanda też byłyby ciekawym pomysłem. Cecylia - świetna, można ją jeszcze zdrabniać do Cysi. A Celestyna?

Elżbieta ma mnogość zdrobnień, m.in. Halszka, ale mimo teraz niezbyt dużej nadawalności jest imieniem, znajdującym sie na 9 miejscu w całej populacji kobiecej. Trudno więc o obiektywnie popularniejsze imię (konkretnie - jest tylko 8 popularniejszych imion, wsród nich Ewa, która jest na 7 miejscu i z tej samej przyczyny dlka mnie odpada). Teresa z kolei jest na 15 miejscu w całej populacji kobiecej i również jej dałabym odpocząć.

Do rozważenia podrzucam jeszcze oprócz Celestyny Eleonorę, Marcjannę, Ludwikę (lub Ludwinę), Nawoję i Dobrosławę (ew. Dobromiłe lub inne na "Dobro-").
    --
    De gustibus...
  • mamutek85 19.06.19, 21:55
    Róża sie sprawdza świetne .Cudne imię. Dzięki Wam bo sama jakos na nie nie wpadlam. Z Twoich propozycji do rozwazenia Dobromila oraz Marcjanna.. Bardzo mi sie podoba zdrobnienie Miłka, takze mozna ten trmat podrazyc.. Eleonora zupelnie do mnie nie trafia, Celestyna i Nawoja rowniez.
  • sweet_sour 18.06.19, 16:46
    Z twojej listy najbardziej podobają mi się Jadwiga (rozważałabym dla kolejnej córki), Teresa (była na krótkiej liście ostatnim razem, ale mąż był na nie) oraz Wanda (to imię wybraliśmy). Wanda nosi się świetnie, odbiór jest bardzo pozytywny. Większość zdrabnia do Wandusi i Wandeczki, babcie czasem do Wandulki. Wanda jest małym łobuzem, więc dla mnie często jest Wanduchą albo (pieszczotliwie) Wanduszką smile
  • inga.a.m.r 18.06.19, 18:00
    Witaj smile
    Tez mam Różyczkę. Z waszych propozycji najbardziej podoba mi się Felicja, ale nie wiem czy nie będzie wam przeszkadzać ta sama końcówka co u Łucji.
    Ewa, Jadwiga, Wanda też całkiem ładne IMO.
    Izabela, Teresa, Agata, Elżbieta jakoś mi nie leżą. Cecylia jest całkiem fajna, doceniłabym u kogoś.
    Moje propozycje: Urszula, Melania, Janina, Franciszka, Anatolia, Helena, Celina, Marcelina, Aurelia
    Przed nami tez wybór imienia dla piątego dziecka! wink

--
    ADELKA
    MARCYSIA
    RÓŻA
    NINKA
  • gaudencja 18.06.19, 21:29
    inga.a.m.r napisała:

> Przed nami tez wybór imienia dla piątego dziecka! wink

Oo, gratulacje! smile

--
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • inga.a.m.r 18.06.19, 23:24
    Dziękujemy smile

--
    ADELKA
    MARCYSIA
    RÓŻA
    NINKA
  • meggan79 19.06.19, 08:14
    Gratulujęsmile)
  • dalenia 19.06.19, 13:36
    Super, Ingo! Gratuluję i zazdroszczę smile powodzenia. I nieśmiało czekam na Twój wątek wink
  • inga.a.m.r 19.06.19, 19:12
    Dziękujemy wink
    Jak wszystko będzie dobrze to myślę, że wątek się pojawi, bo jest o czym dyskutować smile To nasz ostatni wybór!

--
    ADELKA
    MARCYSIA
    RÓŻA
    NINKA
  • chayah 20.06.19, 15:09
    Gratulacje smile To będzie liczna rodzinka wink

--
    Na każdym miejscu i o każdej dobie
    Gdziem z tobą płakał, gdziem się z tobą bawił
    Wszędzie i zawsze będę ja przy tobie
    Bom wszędzie cząstkę mej duszy zostawił
  • inga.a.m.r 20.06.19, 15:25
    Liczna wink Od początku planowaliśmy piątkę smile

--
    ADELKA
    MARCYSIA
    RÓŻA
    NINAiBOBAS
  • mamutek85 22.06.19, 12:23
    Urszula nam sie bardzo podoba, ale nazwisko nsm sie również konczy na - la i imiona typu Urszula, Adela, Aniela średnio z nazwiskiem brzmią. Choć nie do konca sie rymuja, to nie brzmią niestety najlepiej. Helena odpada, gdyz jest w rodzinie. Janina , Melania, Anatolia nam sie nie podobaja. Franciszka wg mnie ok, mąż na nie. Myślę jeszcze o Marcelinie. To bardzo ładne imię.
  • gaudencja 22.06.19, 12:33
    Gorąco popieram Marcelinę smile
    --
    (Jarosław Olesiak)
  • inga.a.m.r 22.06.19, 13:04
    Ja również popieram Marcelinkę wink

--
    ADELKA
    MARCYSIA
    RÓŻA
    NINAiBOBAS
  • stokrotka_96 19.06.19, 00:14
    Gdybym miała wybierać z Twojej listy, to wybrałabym Felicję lub Lidię. Agata i Ewa są w moim odczuciu bardzo uniwersalne i pasują do wielu imion, można je zdrabniać, ale nie trzeba, jednak szukałabym czegoś mniej osłuchanego, bo Agata i Ewa są dość popularne wśród 30-, 40- i 50-letnich kobiet. Nie przepadam za Nadzieją na I, jakoś tak. Co ciekawe, rosyjska Nadieżda przemawia do mnie dużo bardziej (na rosyjskim gruncie, w Polsce akurat nie polecam). Teresa kojarzy mi się strasznie smutno, nie wiem dlaczego. Z taką strapioną kobietą, zmęczoną życiem. Co więcej, to imię ciotkowato-babcine, ja odbieram je jeszcze jako "niemodne", postarzające. Co ciekawe, z Wandą już nie mam problemu. Mimo że wśród starszych pań spotyka się od czasu do czasu Wandy, to jakoś to imię mnie przekonuje. Kojarzy mi się z pewną siebie, odważną kobietą. Z Jadwigą mam skomplikowaną sytuację - ma dla mnie wartość sentymentalną, jest retro i doceniam ją za fajne skojarzenia historyczne, jednak wydaje mi się trochę przyciężkawa, trochę przaśna, zwłaszcza w zestawieniu z Łucją i Różą. Gdybym miała Jadwigę w domu, to byłaby raczej Jadwinią, Jadwisią lub Isią niż Jadzią. Co dziwne, mnie Jadźka już by odpowiadała, a z reguły wolę łagodne zdrobnienia.

Izabela to w zasadzie taka hiszpańska Elżbieta, ale, szczerze mówiąc, w polskiej wersji bardziej podoba mi się Izabela. Elżbieta ma w sobie jakąś klasę, królewskość, jednak teraz to imię jest ciotkowato-babcine i, podobnie jak Teresa, mogłoby trochę postarzać. Jednak plusem Elżbiety jest to, że można ją zdrabniać na wiele ciekawych sposobów. Nie trzeba się ograniczać do Eli czy Elki. Może być Elżbietką, Elzą, Halszką... W Izabeli podoba mi się zdrobnienie Iza. Tylko teraz tak myślę, czy Izabela nie była taką sezonówką 30, 40 lat temu.

Moje propozycje: Adrianna, Adela(jda), Antoni(n)a, Apolonia, Aniela, Anatolia, Aurelia, Aurora, Berenika, Barbara, Celina, Cecylia, Celestyna, Dorota, Danuta, Diana, Eleonora, Eliza, Flora, Florianna, Florentyna, Franciszka, Gabriela, Helena, Honorata, Idalia, Ignacja, Ida, Iga, Inga, Judyta, Józefina, Janina, Klementyna, Klara, Kornelia, Kora, Kalina, Katarzyna, Ligia, Leonia, Leokadia, Leontyna Luiza, Laura, Letycja, Melania, Matylda, Maria(nna), Marcelina, Michalina, Milena, Małgorzata, Noemi, Oliwia, Olga, Paulina, Roma(na), Rita, Sara, Stefania, Teodozja, Teodora, Tamara, Urszula, Weronika, Wiktoria, Waleria, Walentyna...
  • mamutek85 19.06.19, 12:19
    Rozmawialam z mezem o Cecylii i odpada. Anastazja proponowana przez Was również. Najblizej nam do Eli. Starsze córki mają fajne imiona przez to, ze są na codzien w uzyciu jako pelne formy. Elżbieta raczej by byla Ela. Szukamy dalej, moze nas oswieci. Klara jest fajna i pasuje do reszty, ale z nazwiskiem tworzy karkolomny zestaw. Poprzednio rozwazalismy rowniez Jagode i Diane. Te imiona nadal sa nam bliskie, mimo ze je poprzednio odradzalyscie jesli dobrze pamietam.
  • dalenia 19.06.19, 13:35
    Jagoda i Diana nie bardzo. Ela będzie fajna - moja uczennica ma małą siostrzyczkę Elę, więc miło mi się kojarzy.
  • inga.a.m.r 19.06.19, 20:02
    Mimo, że Elżbiety bym nie nadała to wolę ją od Diany i Jagody wink Dawno nie spotkałam małej Eli, więc dla mnie na plus.
    Może jeszcze Kornelia, Kalina, Wanda, Teodozja, Ignacja, Maura, Krystyna?

--
    ADELKA
    MARCYSIA
    RÓŻA
    NINAiBOBAS
  • gaudencja 19.06.19, 20:22
    Zamiast Jagody faktycznie postawiłabym na Jadwigę, wszak Jagoda to zdrobnienie Jadwigi. Mielibyście wtedy dwa w jednym.
    Nie widzę też przeciwwskazań do nadania Diany. Bardziej bym się ucieszyła ze zwiewnej Diany niż z cały czas ogromnie popularnej Elżbiety.
    --
    (Walery Pisarek)
  • stokrotka_96 19.06.19, 21:16
    U mnie klasyfikacja wygląda tak:
    1. Diana
    2. Elżbieta
    3. Klara
    5. Jagoda

Diana niektórym kojarzy się pretensjonalnie, ale mnie się bardzo podoba. Skojarzenia królewskie, bo to imię nosiła brytyjska księżna. Ma tradycję mitologiczną, pojawiała się w literaturze (choćby w "Ani z Zielonego Wzgórza). Nie jest imieniem-hybrydą. Ładnie wygląda koło Róży i Łucji (też jest krótkim imieniem).

Klara bardzo mi się podobała kiedyś - wtedy była rzadko spotykana, kojarzyła mi się z dziełami Fredry. Jednak teraz już jestem do niej mniej entuzjastycznie nastawiona, głównie przez rosnącą popularność. To imię podoba się kilku moim koleżankom, a one będą kiedyś mamami. Wyczuwam boom na Klarę i to mnie zniechęca, choć imię samo w sobie mnie by odpowiadało. A jeśli Klara zgrzyta z Waszym nazwiskiem, to szukałabym dalej.
    Jagoda nie przemawia do mnie zupełnie. Tak po prostu. Nie chodzi nawet o to, że imię jest odrzeczownikowe, bo na przykład Róża czy Kalina mnie się akurat podobają. Akceptuję imiona roślinne, ale imiona owocowe już mnie nie przekonują.
    O Elżbiecie pisałam już wcześniej smile.

Szkoda, że Cecylia i Anastazja odpadły sad.
  • penelope.ia 19.06.19, 22:10
    Ja tez lubię Dianę, mogę się podpisać pod tym co napisała stokrotka_96. Z imion, które rozwazacie Diana moim „uchem” najlepiej pasuje do imion sióstr.
  • eleanor_tilney 21.06.19, 14:21
    Diana podoba mi się, rozważam ja dla swojej córki, natomiast Jagoda w ogóle.
    Klara tez fajna, choć na mocnej fali wzrostowej.
  • dalenia 19.06.19, 13:34
    Fajne imion rozważacie. Odrzuciłabym na pewno Izabelę, Agatę i Ewę, bo jakoś mi się nie zgrywają z resztą rodzeństwa. Pozostałe są świetnie, szczególnie Felicja, ale bardzo popieram też Wandę, Elę, Nadzieję, Jadwigę.

Sporo propozycji już padło, ale może jeszcze spodoba się Wam Janina, Stefania, Melania, Leonia, Marianna, Apolonia?
  • rybuszka 20.06.19, 17:54
    mamutek85 napisał(a):

> Będzie to nasze 5 dziecko. Imiona rodzeństwa to: Mikołaj, Filip, Łucja i Róża.

Gratuluję 5 potomka! smile
    Jeśli chodzi o imiona rodzeństwa, to rzuca mi się w oczy, że dzieci noszą imiona uchodzące dość powszechnie za takie, których nie trzeba zdrabniać. Wiem oczywiście, że żadnego imienia zdrabniać nie trzeba i jeśli ktoś sobie życzy, to może funkcjonować cały czas np. jako Katarzyna, Bartłomiej, Zuzanna, ale jednak często osoby noszące te imiona w tych formach funkcjonują tylko w sytuacjach oficjalnych, a na co dzień znajomi mówią o nich Kasia, Bartek i Zuzia. Imiona Twoich dzieci są zaś takie, że i w sytuacjach oficjalnych, i prywatnych, koleżeńskich, łatwo przychodzi mówić po prostu: Mikołaj, Filip, Łucja i Róża. Także gdyby to o mnie chodziło, to dla piątego dziecka poszukałabym imienia również w takim charakterze smile Moim zdaniem pasowałaby Wanda i Ewa, ale także: Aurelia, Adela, Alina, Aniela, Diana, Eliza, Irmina (bardzo lubię zdrobnienie Irmiś, Irmisia), Kalina, Laura - wszystkie moim zdaniem fajnie by basowały do imion reszty. Pomyślałam też o Florze, ale jednak z Różą robi troszkę zbyt roślinny zestaw

• mamutek85 22.06.19, 05:39
    No wlasnie, dobrze zauwazylas. Sama mam imię, ktore w pelnej wersji brzmi oficjalnie, zaś zdrobnione- infantylnie. Chcialam wybrac dzieciom takie, zeby mogły tego uniknac. Póki co sie udawalo, a teraz jest zagwostka 🙂 Aurelia, Adela, Aniela, Laura - nie zgrywaja sie z naszym nazwiskiem. Nad Adela i Aniela ubolewam, bo bardzo je lubie. Mąż niestety średnio. Kaline rowniez bardzo lubie i z mazwiskiem brzmi ładnie. Oj bylo tych rozmów o Kalinie.... zarówno przy Łucji, jak i Róży. No niestety - mąż na nie. Tutaj raczej nie do przekonania. Kalina i Michalina są na samym koncu jego imienniczych upodoban. Alina tez jest fajna, ale jest juz jedna w rodzinie. Co prawda ma na imie Alicja, sle wszyscy mówią Alinka ( jest to dla mnie niezrozumiale i w pewnym sensie irytujace) Diana jest ok. Eliza wg mnie tez ok, chociaż z mezem o Elizie nigdy nie rozmawialam. Flora fajna, ale mam podobne do Ciebie odczucia 🙂
  • mamutek85 22.06.19, 05:41
    O Irminie nie pomyslalam. Kiedys znalam osobe o tym imieniu i niezbyt ją lubilam. Imię przy okazji też 🙂ale Twoje zdrobnienia bardzo fajne. Brzmią przyjemnie. Chyba jednak mimo wszystko Irmina na nie.
  • humbelina 21.06.19, 06:41
    A co byś powiedziała na Adelę ?
  • mamutek85 22.06.19, 05:22
    Mnie sie bardzo podoba. Mezowi nie. I z nazwiskiem średnio gra.
  • rosalindamaria 21.06.19, 09:58
    Hej ! ☺️
    Widzę, że lubisz imiona, bez zdrobnień, dlatego myślę, że odpada Małgorzata, Katarzyna, Barbara, Antonina ?
    Dużo imion już padło - podoba mi się Ewa, Elżbieta, Felicja, Izabela. Wanda mniej, Jadwiga i Lidia nie maja fajnych zdrobnień.
    Może jeszcze ewentualnie Marta, Martyna, Kinga, Dorota, Karolina, Paulina, Patrycja, Wiktoria, Weronika, Liwia, Blanka, Olga, Nina, Sara, Estera, Kornelia, Judyta Oktawia, Dominika, Luiza ?

• mamutek85 22.06.19, 12:32
    Hej. Dobrze widzisz. Lubie imiona, ktore mozna na codzien stosowac w pelnej formie i nie brzmi ona bardzo oficjalnie. Elżbieta i Jadwiga np brzmią. Pod tym wzgledem roznily by sie od imion sióstr. Nie jest to jednak warunek konieczny, zeby wszystkie do siebie pasowaly. Malgorzata, Katarzyna, Barbara, Dorotasą w bliskiej rodzinie. Z imion popularnych w latach 70-80 bardzo podoba mi sie Joanna, ale mezowi juz niekoniecznie. Myślę, ze z Twoich propozycji bardzo spodobala by sie mu Judyta. Na razie nie proponuje, bo sama nie jestem przekonana🙂Ja lubie z kolei Karoline, chociaz chyba jest dosc popularna, tak jak Wiktoria i Weronika. Zsmiast Blanki wolalabym Bianke. Jedyny minus - babcia męża nazwala tak psa 🤦‍♀️pies juz dawno nie zyje, ale babcia ciagle wspomina...
  • mamutek85 23.06.19, 21:08
    Bardzo Wam dziekuje za wszystkie odpowiedzi i propozycje. Dzis mialam z mezem rozmowe o Adeli. Adela jest imieniem z mojej top 5. O ile przy Róży byl bardzo na nie, tak teraz widzę, ze mu sie osluchala i juz nie protestuje. Z wyjatkiem stwierdzenia, ze moze jednak to bedzie chlopiec🙂 moim zdaniem Adelka jest świetna. Mam tylko jeden problem. Czy nie gryzie sie z naszym nazwiskiem. Zarówno nazwisko, jak i imię mają po 3 sylaby i kończą sie na LA. Co prawda nie rymuja sie, bo nazwisko konczy sie na ALA. Co myslicie?
  • olinininka 23.06.19, 22:21
    Trudno doradzac nie znajac nazwiska.
    Adela Rogala moim zdaniem brzmi ok.
    Adela Kowala tez moze byc, choc tutaj nieco gorzej.
  • olinininka 23.06.19, 22:26
    Trudno doradzac nie znajac nazwiska.
    Adela Rogala brzmi ok.
    Adela Kowala tez moze byc.
  • gaudencja 24.06.19, 00:11
    Postawiłabym w tej sytuacji na imię o sięgających średniowiecza tradycjach w Polsce, tj. Adelajdę, której Adela jest skróconą formą (oczywiście może też być skróconą formą innych imion na Adel-, Adal-, jak Adelinda).

--
    (Walery Pisarek)
  • mamutek85 24.06.19, 00:19
    Myslalam o niej, ale niestety nie trafia w moj gust. Adelina juz bardziej, ale tez nie do końca. Myślę, ze jesli zdecydujemy sie na to imie , to bedzie po prostu Adela.
  • inga.a.m.r 24.06.19, 00:26
    Mam Adelę i gorąco polecam, ale Adelajda tez jest IMO świetna! smile

--
    ADELKA
    MARCYSIA
    RÓŻA
    NINAiBOBAS
  • mamutek85 24.06.19, 10:14
    I jaki odbiór Adeli? U mnie na pewno sie nie spodoba na poczatku. Tradycyjnie. Tyle, ze tym razem zupelnie sie tym nie przejmuje. Uodpornilam sie na niemile komentarze.
  • rosalindamaria 24.06.19, 12:50
    Bardzo fajna, uniwersalna, mnie też jakoś bardziej pasuje niż Adelajda ☺️
  • maryann 24.06.19, 13:57
    Adelka jest bohaterką w książeczce o Kici Koci, więc zarowno wśród wielu rodziców jak i dzieci jest osluchana wink
  • inga.a.m.r 24.06.19, 16:33
    Spotykają nas miłe komentarze, kilka raz ktoś był zdziwiony, ale raczej pozytywny odbiór.
    W rodzinie tez się podobało, jedynie teściowie na początku odradzali i nie byli przekonani, ale musieli się przyzwyczaić wink
    Córka tez jest zadowolona z imienia i cieszy się, że jest jedyną Adelką w szkole smile

--
    ADELKA
    MARCYSIA
    RÓŻA
    NINAiBOBAS
  • chayah 24.06.19, 16:44
    inga.a.m.r napisała:

> Córka tez jest zadowolona z imienia i cieszy się, że jest jedyną Adelką w szkole smile

Inga, u nas w szkole też jest TYLKO JEDNA Adelka smile W ogóle ostatnio jakoś zwracam uwagę na imiona Twoich córek. W szkole mamy też Marcelinę, Różę widziałam na liście kandydatów do siódmej klasy. Janiny na razie brak. A jeszcze bardziej ciekawi mnie, jakie imię wybierzecie dla Bobasa big_grin
    --
    "Oszaleję, albo… przypnę ludzkości skrzydła…"
    Julian Ochocki
  • chayah 24.06.19, 10:42
    Adela jest super smile

--
    "Oszaleję, albo… przypnę ludzkości skrzydła…"
    Julian Ochocki
  • gaudencja 24.06.19, 19:55
    Jeślibyście stawiali na imię germańskie dwuczłonowe, od którego zdrobnieniem jest Adela, to mogłaby to być Adelajda właśnie, Adelinda, Adalwina. I inne, jak Adalberta, Adalruna, Adelgunda.

Adelina (nie Adelinda, o której pisałam powyżej) to jeszcze dalej idące zdrobnienie od Adeli.

--
    (Walery Pisarek)
  • dalenia 24.06.19, 13:25
    Hmm ... Adela Tomala, Adela Kosmala - szału nie ma, ale dramatu też nie. Jeśli to Wasza jedyna opcja, to bym nadała, bo imię jest bardzo ładne.
  • mamutek85 24.06.19, 18:06
    Słuchajcie, tak sie nastawilam na ta Adele, ze jesli sie okaże, ze to chlopiec to chyba jeszcze raz spróbujemy 😊w sumie to mąż nie powiedzial tak, ale tez nie powiedzial nie i chyba mu sie to imie zaczyna podobac
  • eleanor_tilney 24.06.19, 22:36
    Trzymam kciuki za Adele. Jestem jej wielka fanka, tylko u mnie mąż kręci nosem, choć może by się dał przekonać, gdybym się uparła. Adela i Diana są na naszej shortliscie.
  • humbelina 25.06.19, 13:25
    Super, trzymam kciuki za Adelę, Adusię, Adelkę, Adelcię... Mój mąż odrzucił ją zdecydowanie, więc odpuściłam, ale jeśli u Ciebie nie padło "nigdy w życiu" to szanse duże.
  • sulimira 26.06.19, 04:12
    Adela fajna, ale rowniez Dobromiła jest super i nie konczy sie na -la.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.