Dodaj do ulubionych

Ciotkowate/ wujkowate a vintage

29.07.19, 19:33
Często pada tu określenie, że imiona z poprzedniego pokolenia czyli z pokolenia rodziców i ciotek są ciotkowate i wujkowate. Określenie nie ma bynajmniej pozytywnego wydźwięku. Spotkałam się też z określeniem vintage i to określenie pozytyene. Jaka różnica jest pomięd?y ciotkowatością a vintage?
Edytor zaawansowany
  • gaudencja 29.07.19, 22:05
    Nie spotkałam się z określaniem imion jako vintage i nie bardzo wiem, co to znaczy wink
    --
    Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
    (Jarosław Olesiak)
  • annthonka 30.07.19, 09:21
    Określenie "ciotkowate/wujkowate" nie jest negatywne w moim określeniu. Po prostu automatycznie kojarzy się z pokoleniem rodziców, bo wtedy było często nadawane.
    Kiedyś do naszego działu w firmie miała dołączyć nowa pracownica o imieniu Irena. Wszyscy automatycznie spodziewali się pani w wieku przedemerytalnym i bardzo się zdziwiliśmy, kiedy okazało się, że Irena jest naszą rówieśnicą.

A jak takie imię sobie troche odpocznie, to pomału zaczyna nabierać uroku babcinego. Kiedyś vintage była Zosia czy Staś. Teraz, w moim odbiorze, imieniem vintage staje się teraz na przykład Wanda czy Jerzy.

Być może w kolejnym pokoleniu vintage staną się imiona obecnie uznawane za ciotkowate, na przykład Monika czy Marcin.

No, przynajmniej ja to tak odbieram.
  • stokrotka_96 30.07.19, 22:41
    Imiona vintage to, moim zdaniem, imiona charakterystyczne dla jakichś wcześniejszych pokoleń, które odeszły w zapomnienie, a które, nadawane obecnie, są doceniane i postrzegane jako imiona z klasą.

Imiona, które ja zaliczyłabym do grupy "vintage": Franciszka, Józefina, Stefania, Rozalia, Feliks, Wincenty, czyli imiona, które były nadawane na większą skalę ponad 100 lat temu.

Janusz czy Grażyna to imiona wujkowate i ciotkowate dla mojego pokolenia i nie użyłabym wobec nich terminu "vintage".
    Może chodzić o to, że imiona ciotkowate czy wujkowate w pewnym sensie postarzają daną osobę. Gdy ktoś mi powie o koleżance Halinie, wyobrażę sobie sześćdziesięciokilkuletnią panią, a nie trzydziestolatkę. Gdy ktoś mówi, że spotkał Agnieszkę, myślę o kimś około 30-tki, a nie o pięcioletniej dziewczynce.
    Imiona ciotkowate i wujkowate to imiona, które w nowym pokoleniu są już zużyte. Do tego czasami są niesympatyczni krewni, którzy wpływają negatywnie na postrzeganie imion. Takie imiona stają się w pewnym sensie obciachowe.
    Jak w modzie - coś z poprzedniego sezonu jest passe, a coś sprzed kilku sezonów - symbolem klasy i stylu.

• mary.h 31.07.19, 08:06
    stokrotka_96 napisała:

> coś z poprzedniego sezonu jest passe, a coś sprzed kilku sezonów - symbolem klasy i stylu.

Skoro my teraz nadajemy swoim dzieciom imiona naszych dziadków i pradziadków, bo to symbol klasy i stylu, to idąc tym tokiem myślenia, jest duża szansa, że nasze dzieci swoim dzieciom, czyli naszym wnukom, będą nadawać imiona naszych rodziców, czyli imiona dziadków naszych dzieci. Pojawią się więc imiona popularne (bardziej lub mniej) w pokoleniu naszych rodziców i wujków/ciotek jak:

- Aldona, Bożena, Czesława, Danuta, Grażyna, Halina, Irena, Iwona, Jolanta, Julita, Krystyna, Lidia, Mariola, Mieczysława, Renata, Teresa, Wiesława, Zdzisława;

- Andrzej, Arkadiusz, Bogusław, Bolesław, Bronisław, Cezary, Czesław, Dariusz, Grzegorz, Ireneusz, Krzysztof, Marian, Mirosław, Mieczysław, Roman, Ryszard, Sławomir, Wacław, Waldemar, Włodzimierz, Zbigniew, Zenon, Zygmunt, Zdzisław.

Przyznam, że większość mi się nie podoba tongue_out

--
    Henryk (2010)
    Fryderyk (2016)
  • debrna 31.07.19, 14:11
    ... Franciszka, Józefina, Stefania, Rozalia, Feliks, Wincenty, czyli imiona, które były nadawane na większą skalę...

Niestety, Józefina nigdy nie była nadawana masowo. Obecnie jest zaledwie około 700 osób o tym imieniu. Inne, poza Stefanią, zostały również nadane w umiarkowanej ilości.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.