Dodaj do ulubionych

Z dziewczynki zrobił się chłopiec :)

07.09.19, 21:59
Radzilam się Was w sprawie imienia dla siostry Stasia, a teraz na finiszu okazało się, że jednak będzie brat. I mam pustkę w głowie. Propozycje to Stefan, Kazimierz i Czesław. Jakoś do żadnej nie mogę się przekonać, ciągle myślę o żeńskich imionach. Podobają mi się różne męskie imiona, ale dla cudzych dzieci smile
Edytor zaawansowany
  • dalenia 07.09.19, 22:26
    Fajne imiona rozważacie, ale ...

Stefek i Stasiek dla mnie trochę zbyt podobne. Niby Stefan i Stanisław się różnią, niby to nie jest duet typu Darek i Jarek, ale jednak jakoś te dwa imiona są dla mnie za bardzo podobne.

Czesław podobnie - Czesiek i Stasiek, Czesio i Stasio, a dodatku dwa "-sławy" ... Wolałabym unikać takich duetów, bo dla kolejnego to tylko Wiesio wink

Mój głos na Kazimierza. Piękne imię, świetnie pasujące do Stasia.

A może podpasuje Wam Henryk, Józef albo Tadeusz?
  • miraflores5 07.09.19, 23:00
    Jestem za Kazimierzem dorzucam Jeremiego, Konstantego i Ludwika.
  • gaudencja 07.09.19, 23:58
    Kazio świetny. Na Stefan faktycznie zaczyna się jak Stanisław, a Czesław - hm... nie uważam, by czas na jego powrót już nadszedł. Może Bolesław, Wincenty, Zygmunt, Juliusz, Bogusław, Bronisław, Ludwik, Benedykt?
    --
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • mamaitwinsy 08.09.19, 00:11
    Kazimierz najlepszą opcją do Stasia wink
    Inne propozycje: Tadeusz, Teodor, Ignacy, Julian, Fryderyk, Anatol

--
    Melania i Teodor
    Franciszka
  • ilia.1 08.09.19, 07:37
    Osobiście wybrałabym Kazimierza z rozważanych imion.
    Kilka sugestii: Albert, Aleksander, Bruno(n), Feliks, Gabriel, Joachim, Klemens, Konrad, Ksawery, Leon(ard), Leopold, Lucjan, Maksym(ilian), Norbert, Olgierd, Roch, Tobiasz.
  • paula.anna 08.09.19, 09:47
    Z tych 3 Kazimierz.
    Choć lubię Stefana.

Proponuję Gustawa, Teodora, Leopolda, Floriana, Rocha, Klemensa- tak na szybko.

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • paula.anna 09.09.19, 07:59
    Zapomniałam o ulubionym Witoldzie!

--
    pink stinks
    Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • sulimira 08.09.19, 18:49
    Kazio bardzo fajny. Stefan troche bliski i chociaz lubie Czesia to nie pasuja mi dwa imiona z koncowka - slaw. Dlatego Kazimierz, Witold, Bodzio (Bogdan) i Krzesimir (Krzemyk).
  • ciotka.scholastyka 10.09.19, 08:53
    Piotr, Michał, Paweł. O ile oczywiście przestaniesz ulegać kretyńskiej modzie na "staroświeckie" imiona.
    Sama zobacz: nie podoba ci się żadne z imion, które sama wymieniłaś, a jednak chcesz jednym z nich nazwać syna. Dlaczego? Bo to modne?
    Biedne dzieciaki, nawiasem mówiąc. Potem jest siedmiu Stasiów w jednej klasie.

PS. Kazimierz? O Boże.
  • paula.anna 10.09.19, 13:06
    Bo Paweł, Michał czy szczególnie Piotr nie powtarzają się, wcale a wcale 😛.

Ktoś tu nieźle zabłądził...

--
    pink stinks
  • mamaafg 10.09.19, 20:39
    Dosadnie napisane ale zgadze sie z ciotka.scholastyka. kaziu czesiu bogus to sa wlasnie dla mnie pretensjonalne imiona. Jeszcxe na nie za wczesnie, sa z pokolenia mojego taty, wujkow, maly kazik brzmi mi strasznie sztucznie. Taka moda w druga strone, z jednej Nikola, z drugiej Wladek- obie przesadnie udziwnione. Autorko sama piszesz, ze cos Ci nie do konca pasuje, nie wchodza w gre inne imiona?
  • gaudencja 10.09.19, 21:43
    Stefan i Kazimierz są imionami wcale często spotykanymi już obecnie. Kazimierz był w I poł. 2019 r. na 70. miejscu wśród nadawanych dzieciom imion męskich i występował częściej niż Robert czy Rafał. Stefan był na 78. miejscu, wyżej niż Przemysław, Radosław czy Konrad, nie wspominając o Andrzeju, który ledwie zmieścił się w pierwszej setce.

Tymczasem w Warszawie w 2018 r. Kazimierz był na 82. miejscu, a Stefan - na 94., ale w łącznym rankingu imion męskich i żeńskich, czyli szacunkowo jeden znajdował się wśród imion męskich gdzieś na 41 miejscu, a drugi - na 47.

Kazik i Stefek nikogo nie dziwią, sama mam i jednego, i drugiego wśród znajomych dzieci.
    --
    De gustibus...
  • malgo21 10.09.19, 16:47
    Rysio smile
  • mieszkaanka 12.09.19, 11:10
    Mieszkalam blisko rodziny z malym Ryszardem. To imie naprawde dobrze brzmi (osluchalam sie na placach zabaw). Wolali Ryszard albo Rys! A jakie piekne pierwsze skojarzenie - Lwie Serce smile
    Witold tez godny rozwazenia, bardzo sie dobrze nosi w kazdym wieku; znalam tez mlodych Witkow. Czeslawow mam w rodzinie i akurat oni to ta najlepsza czesc rodziny - wiec tez polecam smile
  • djboruta 10.09.19, 18:21
    Mój głos też na Kazia. A jeśli nie Kazio - wyżej padło już dużo fajnych propozycji, dorzucę więc tylko Ziemowita do puli smile
  • humbelina 12.09.19, 08:54
    Również głosuję na Kazika
  • hankam 12.09.19, 21:08
    Stefan podoba mi się bardzo. Mój dziadek Stefan miał starszego brata Stanisława.
    A ostatnio spodobał mi się Witold.
    Kiedyś nie lubiłam, a teraz tak, bardzo.

--
    Kiedy mam dużo energii, to piekę ciasteczka i wtedy moja energia przechodzi w te ciasteczka. Kiedy mam mało energii, to jem te ciasteczka i wtedy znów mam dużo energii!!!
  • secondradoslaw 13.09.19, 20:37

A ja widze ze z Brajankow I Dzesik zrobily Sie Stefanki I Stanislawy.
    Ciekawe czy hypsterka pojdzie dalej I zobaczymy Mieszkow i Ludomily.
  • sulimira 13.09.19, 22:21
    Mieszko juz sie zadomowil w pierwszej setce i od kilku lat jest nadawany po okolo 400 razy na rok takze to zadna nowosc. Ziemowit wzrasta i bedzie ciekawie jezeli wejdzie do tej pierwszej setki. Bardziej wyjatkowo to sa nadawane imiona takie jak Zawisza, Sambor, Siemowit czy Jaromir, a Ludmiły, Dobromiły, Bronisławy czy Dobrosławy rowniez sa od kilku lat obecne chociaz kariery zadnej nie robia.
  • gaudencja 15.09.19, 10:47
    secondradoslaw napisał:

>
    > A ja widze ze z Brajankow I Dzesik zrobily Sie Stefanki I Stanislawy.
    > Ciekawe czy hypsterka pojdzie dalej I zobaczymy Mieszkow i Ludomily.

Nietrafna diagnoza. Hipsterka nadawała Stefanki i Stanisławy w dokładnie tym samym czasie, co zupełnie inne grupy Brajanków i Dżesiki. Na raie nie wróżę wielkiej popularności Mieszka w hipsterce, on jest nadawany - w odróżnieniu od Ludomiły - ale niekoniecznie w tej grupie. Dla hispsterki jest ważne, żeby to ona wyciągnęła imię z zapomnienia, a nawet z aury obciachu. Imię wyciągnięte przez inną grupę nie jest już tak atrakcyjne i raczej nie jest przejmowane przez hipsterkę.

--
    De gustibus...
  • turzyca 14.09.19, 06:32
    To ja z uwagą praktyczną, wiem, rzadką na tym forum.
    Wyobraź sobie, że wołasz dziecko, to konkretne, ma zareagować, wyłowić swoje imię z natłoku innych dźwięków. Czasem to ważne, szczególnie gdy na natychmiast przestać robić to, co robi. suspicious I teraz pamiętaj, że na odległość słychać głównie samogłoski.
    Jak wybierzesz Kazimierza to w zdrobnieniu Kazek słychać A-E. To samo co w Stasiek. Przy Stefanie czy Cześku masz E-E. Filip daje Ci I-I.
    Nadawanie imion z różnymi wzorami samogłosek w stosunku do innych funkcjonujących już w rodzinie jest użyteczne, bardzo ułatwia komunikację.

--
    Świruska od Krzyżaków.
  • gaudencja 15.09.19, 10:43
    ...przy założeniu, że z góry wiesz, jakiego zdrobnienia będziesz używać, to może być całkiem ciekawa i praktyczna koncepcja. A co z wszelkimi innymi sytuacjami, kiedy okazuje się, że używane jest zupełnie inne zdrobnienie, niż sądziłaś, ba! w ogóle bardzo dalekie od imienia zdrobnienie lub ksywka, która nie przyszłaby Ci wcześniej do głowy?

Jestem najlepszym przykładem takiego zjawiska - od dziecka nie znosiłam najbardziej oczywistego zdrobnienia swojego imienia (ale chyba nic wielkiego się nie stało, bo rodzice nie byli do niego przywiązani). Używane są inne zdrobnienia, o zgoła innym wzorze samogłosek, ale to raczej w otoczeniu, a w domu ukształtowała się tak daleka pochodna mojego imienia, że nie zgadłabyś jej na podstawie formy podstawowej. W rodzinie wiele osób nie jest nazywanych swoimi imionami, tylko różnymi dziecięcymi spieszczeniami rodem z najwcześniejszych lat.
    --
    De gustibus...
  • vermieter 15.09.19, 04:43
    a na drugie Paweł
  • jla-2 17.09.19, 12:07
    no ewentualnie Karol...
  • meggan79 17.09.19, 19:52
    Jestem za Stefanem
  • leni6 17.09.19, 20:28
    Z tych trzech to Kazimierz, ale proponuję też Jana i Ryszarda.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.