Dodaj do ulubionych

Hipsterskie imiona

17.09.19, 19:58
Które imiona są hipsterskie według Was? Jeśli był podobny wątek, wykasujcie i z góry sorry.
Mi przychodzą do głowy Wanda i Henryk, ostatnio też natknęłam się na Ludwika,Stefka, Irenkę a nawet Romka, ale ten ostatni to chyba wyjątek, a nie nowa moda.
Edytor zaawansowany
  • dalenia 17.09.19, 20:32
    Hm, ale właśnie według mnie hipsterzy szukają imion bardzo niszowych, a nie tych, które wchodzą w modę, jak Henio czy Wanda. Dla mnie właśnie bardziej Romek i Irenka są najbardziej hipsterskie z tych wymienionych przez Ciebie. A Heniek to mógł być hipsterski, ale jakieś 10 lat temu.

A ogólnie to nie znam zbyt wielu hipsterów, więc ciężko mi się wypowiedzieć wink
  • miraflores5 17.09.19, 21:07
    Definicja hipstera określa chyba ludzi którzy silą się na oryginalność. Część moich ulubionych imion łapie się do pierwszej setki, jedno do pierwszej dwudziestki. Są też imiona z kilkoma, kilkudziesięcioma nadaniami rocznie, tak więc pełen wachlarz popularności. Unikałabym imion z pierwszej dziesiątki, bo nie rozumiem DLACZEGO miałabym mieć Zuźkę albo Majkę ze względu na jakiś "społeczny dowód słuszności". Taka np. Melania do najpopularniejszych może nie należy, ale krzywdząca na pewno nie jest. Co do Romka- kiedyś jednego spotkałam w sklepie, teraz powinien mieć 9-10 lat, drugi natomiast chodzi do klasy z córką moich znajomych(VII klasa, rocznik 2006 bądź 2007). Nie powiem, dość mi się podoba i stanowi ciekawą odmianę po imionach słyszalnych na każdym kroku. Póki co jednak mody na niego nie przewiduję-być może nastąpi ona za 20-30 lat.
  • mary.h 18.09.19, 08:34
    dalenia napisała:

> A Heniek to mógł być hipsterski, ale jakieś 10 lat temu.

Mojemu Henrykowi w tym roku stuknęło 9 lat. Gdy się urodził i ogłosiliśmy imię, to był szok dla rodziny i znajomych. Nawet były próby nakłonienia nas do zmiany imienia...
    Teraz jest już o wiele bardziej popularny, ale u nas (lubuskie) wciąż nadawalność jest mniejsza w porównaniu z innymi regionami kraju.

Dla mnie hipsterskimi mogły by być m.in. imiona:
    - Iwona, Hiacynta, Wioletta/Wioleta, Bogumiła, Halszka, Marzena, Stanisława, Miłosława, Mirosława, Ofelia, Bożena, Grażyna, Balbina, Anatola, Żaklina, Arletta/Arleta, Bogusława, Mariola
    - Zenon, Anatol, Czesław, Mieczysław, Marian, Hieronim, Makary, Edmund, Waldemar, Ambroży, Bazyli, Teofil, Lesław, Wiesław, Syriusz, Baltazar, Dionizy

--
    Henryk (2010)
    Fryderyk (2016)
  • meggan79 18.09.19, 11:07
    Dzięki za odpowiedzi 🙂 Pomyślałam też o Bronku i France
  • annthonka 18.09.19, 11:48
    Zgadzam się z Dalenią.
    Chociaż imiona hipsterskie często się potem popularyzują - patrz Heniek czy Rysiek.

W znanych mi parach "hipsterskich" jest mały Zbyszek i Gustaw. Ale jest również Zuzia i Adaś, więc chyba nie ma reguły.
  • mamaitwinsy 21.09.19, 20:25
    U moich znajomych - Samuel i Lena, a czekają na Gaję lub Tymoteusza smile)

--
    Melania i Teodor
    Franciszka
  • djboruta 18.09.19, 12:05
    Stefan, Henryk, Wanda i Ludwik spopularyzowali sie w ostatnich latach i trend jest wzrostowy, wiec nie wiem, czy mozna je jeszcze nazwac hipsterskimi smile Raczej wkraczaja do mainstreamu. Irena, Roman - mysle ze bardziej, nie sa jakos wybitnie niszowe, ale ciagle ponizej 100 nadan rocznie. Hipsterskich imion szukalabym jeszcze nizej w tabeli, w koncu czlonkowie tej subkultury chca pokazac, ze maja ironiczny stosunek do rzeczywistosci i sa ponad to, co popularne wink Wiec moze - Bogumila, Greta, Leonia, Miroslawa, Bozena, Grazyna? A z meskich - Zygmunt, Wit, Bronislaw, Wlodzimierz, Gniewosz? Swoja droga - dla mnie tez niszowosc imienia to plus smile Jesli ktos ma odwage, by nadac niepopularne imie, to fajnie - lepiej, niz gdyby mial zasilic nieprzebrane szeregi przyslowiowych Julek i Kubusiow smile
  • gaudencja 18.09.19, 20:48
    Nie do końca wiadomo, kim jest hipster, ponieważ ludzie się sami nie określają w ten sposób. Jeśli uznamy, że są to środowiska mocno alternatywne, to obstawiałabym, że poza dominującym nurtem imion "zwyczajnych" lub podobnych do imion otoczenia (w tym przypadku - zapewne typowych dla grup nadających trendy imiennicze, czyli Ignasiów i Tosie, tak z grubsza) - mogą to być imiona również alternatywne, za każdym razem inne, niekoniecznie mocno przemyślane. Lata temu mieliśmy tu osobę, która nazwała córkę Ziną, jakiś czas temu spotkałam mamę małej Wiery (której się wydawało, że nazwała córkę imieniem będącym esencją słowiańskości, a nie rosyjskim tłumaczeniem nazwy jednej z cnót teologalnych), w środowiskach elologiczno-new age'owych popularna była jakiś czas temu (i chyba nadal jest) Gaja; ogólnie imiona te mogą być wyrazem mętliku pojęciowego.

Jeśli jednak uznamy, że hipsterzy to z grubsza osoby tworzące najżywsze środowisko intelektualne w danym momencie, to wybór imion będzie juz zupełnie inny, i tu obstawiałabym raczej obecnie Bronisławów, Zenonów, Stanisławy i być może właśnie ten mikrozalew Czesławów - ogólnie im bardziej imię jednocześnie pradziadkowe i w powszechnym rozumieniu obciachowe, tym bardziej się jest w awangardzie imienniczej.
    --
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • mary.h 19.09.19, 08:41
    gaudencja napisała:

> im bardziej imię jednocześnie pradziadkowe i w powszechnym rozumieniu obciachowe, tym bardziej się jest w awangardzie imienniczej.

O to to! Moim zdaniem idealna definicja hipsterskiego imienia big_grin

--
    Henryk (2010)
    Fryderyk (2016)
  • meggan79 19.09.19, 09:52
    Czyli coś jak czytałam kiedyś na nameberry "a name so uncool that it is cool"😆 ( jednym z przykładów tam był mój Leonard)
  • mary.h 19.09.19, 13:42
    Zapomniałam o Alojzym, Longinie oraz Izydorze i Ildefonsie.

Fryderyk w życiu płodowym był Alojzym - imię używane na potrzeby ciekawskich dopytujących. Mina pytającego, po usłyszeniu, że w drodze jest Alojzy - bezcenna big_grin
    Longin - dla mnie do nadania, ale odrzuciłam, bo w rodzinie jest (tej dalszej, ale jednak).
    Izydor i Ildefons - ciężkie w moim odczuciu, ale patrząc na definicję, mega hipsterskie smile

Z żeńskich jeszcze Pelagia (love!), Tekla, Salomea.

--
    Henryk (2010)
    Fryderyk (2016)
  • gaudencja 19.09.19, 19:12
    U mnie - gdybym się decydowała na imię niezależnie od tradycji rodzinnych i miała jeszcze komu je nadać - chłopiec byłby Telesforem albo Kleofasem, przy czym Kleofasa nadałabym bez problemu, a na Telesfora musiałabym się odważyć wink ale chyba pociąga mnie bardziej. Co ciekawe, niekoniecznie są to moje najbardziej w klasycznym rozumieniu ulubione imiona. Dla dziewczynki nie objawia mi się nic tak bardzo pociągającego, co nie oznacza, że nie miałabym kilkudziesięciu konkurujących ze sobą typów. Może Klotylda?
    --
    "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
    (Walery Pisarek)
  • annthonka 20.09.19, 11:56
    Kleofas fajny, tylko co ze zdrobieniami?

Ja po zastanowieniu myślę, że z takich niszowych spokojnie mogłabym nadać Eustachego lub Albina. Nigdy nie musiałam wybierać imion dla dziewczynki, więc jakoś się nad tym nie zastanawiałam, ale moim typem byłby Wiesława (po przemyśleniu, czy jednak w odbiorze innych osób nie będzie zbyt "wiejsko" brzmieć).
  • miraflores5 20.09.19, 13:44
    Kleofas, Telesfor, Klotylda i Wiesława u mnie by odpadały. Eustachy-biorąc pod uwagę że zdrabnia się jak Stanisława być może by się przyjął. Albin w zasadzie powinien się przyjąć. Hipsterskie to moim zdaniem nadal Konstancja, Felicja, Franciszka, Marcjanna, Leokadia, Lea,Laurencja, Florencja. Może Cecylia, Leonia i Ludwika?
    Podczytywałam swego czasu forum wegedzieciak, część dzieci użytkowniczek miała właśnie takie hipsterskie w moim odczuciu imiona-między innymi siostry Jaśmina i Lia, druga para sióstr Ronja i Fiona pamiętam też Radzieja. Przychodzi mi do głowy omawiana na tym forum Kataleja.
  • meggan79 20.09.19, 16:13
    Telesfor i Klotylda-ciekawe
  • gaudencja 21.09.19, 17:42
    Tak - nie konsultowałam tego z mężem, który jest wybitnie tolerancyjny imienniczo i akceptujący moje pomysły, ponieważ jest to podwójnie czysta teoria (raz, że brak dziecka w drodze, dwa, że już dawno postanowiłam, iż wybieram wśród imion rodzinnych, w których Telesfor i Kleofas się nie mieszczą), ale z ciekawości później go podpytałam i do Telesfora i Klotyldy odniósł jako do imion własnych dzieci z bardzo delikatnie wyrażoną, ale zdecydowaną dezaprobatą.
    Oczywiście nie wykluczam, że przyzwyczaiłby się do takiej myśli, nie ma jednak potrzeby sprawdzania tego.
    --
    (Walery Pisarek)
  • sulimira 20.09.19, 23:32
    Zgadzam sie z Bronislawami, Zenonami, Stanislawami, Czeslawami i od siebie dodam Kazimiere, Pelagie, Tekle, Zenobie, Walentyne, Teodozje, Adolfa, Ludmila, Waleriana i Waclawa.
  • eleanor_tilney 18.09.19, 21:46
    Mnie hipstersko kojarzy się Malina. Imię zupełnie od czapy , ale ekologiczne
  • essi23 20.09.19, 15:30
    Dla mnie hipsterskimi imionami są m.in. Florentyna, Gaja, Ryszard, Roman, Tytus.

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/dbf5d16d2d.png
  • meggan79 20.09.19, 16:12
    Może też Kosma i Jarema
  • meggan79 21.09.19, 11:13
    I Edek
  • stokrotka_96 22.09.19, 19:55
    Józefina, Władysław, Włodzimierz, Kazimierz, Zygmunt, Eugenia, Eugeniusz, Julian, Feliks, Ferdynand, Roma(na), Leokadia..
  • meggan79 23.09.19, 17:38
    Klemens,Jadwiga,Zoja
  • meggan79 23.09.19, 17:39
    Zygmunta rozważałam gdyby Róża była chłopcem🙂
    Feliksa ma moja siostra

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.