Dodaj do ulubionych

u znajomych: Rita i Lara

04.11.19, 14:35
Jak Wam sie podoba?

Roznica miedzy siostrami to piec lat. Rita pochodzi od patronki bo para dlugo nie mogla miec dzieci i przyszla mama modlila sie do Swietej Rity od Spraw Beznadziejnych). Druga dziewczynka niespodziewanie sama sie na swiat wprosila. Genezy imienia Lary nie znam.

Jestem ciekawa Waszych reakcji. Pasuja do siebie? Podobaja sie? Sa "modne"? Dobrze lub zle odbierane? Popularne? ( ja znam tylko jedna dziewczyne ktora planuje dac coreczce imie Rita ale to z telenoweli raczej)

Pozdrawiam serdecznie
Obserwuj wątek
    • dalenia Re: u znajomych: Rita i Lara 04.11.19, 15:59
      Myślę, że te imiona bardzo do siebie pasują. Rita chyba coraz częściej się zdarza, chociażby Pazura ma małą Ritę. Ostatnio patronka tego imienia zyskała na popularności, więc może też nieco większe zainteresowanie samym imieniem.
      Lara też się czasem pojawi. A to córka Gesslerowej, a to córka Kraśki, która urodziła się jako Laura, ale mieli jej zmieniać imię na Larę właśnie.
      Mam wrażenie, że jest pewna grupa ludzi, która usilnie chce nadać coś oryginalnego, a jednocześnie nie retro. Stąd była faza na Nele czy Pole, pojawiały się też Mile, Mie, ale to wszystko już się osluchało. Więc kombinują dalej.
      • miraflores5 Re: u znajomych: Rita i Lara 04.11.19, 16:24
        Pasują. Wpisują się w modę na "krótkie " imiona. Moim skromnym część osób kieruje się owszem, patronką, ale część je nadających chce po prostu poczuć się "światowymi". I dlatego między innymi Rita mi się nie podoba, abstrahując już od tego, że są imiona obcojęzyczne o wiele moim zdaniem ładniejsze od Rity, z tym, że te lubiane przeze mnie nie dają się raczej zaadoptować do języka polskiego. Co do Kraśków-nie rozumiem, po co kombinowali z Laurą, skoro od początku mała była dla nich Larą. Urodziła się już po wprowadzeniu nowej ustawy, wedle której "można" nadawać zagraniczne imiona. Laurę bardzo lubię, choć 1000 razy bardziej lubię Laurencję. Lara za to kojarzy mi się z larwą i udawaną światowością, czymś w rodzaju Nikoli. Popularne to te imiona w Polsce na pewno nie są, w Niemczech za to od kilkunastu lat trwa bum na Larę.
        • miraflores5 Lara i Laura-statystyki niemieckie 04.11.19, 19:44
          Sprawdziłam sobie statystyki niemieckie na beliebte-vornamen i jeśli wierzyć tej stronie sytuacja tych imion wyglądała z grubsza tak:
          Laura w pierwszej 20 była od 1988 do 2015 roku
          Lara w pierwszej 20 bawiła od 1999 do 2014 roku

Wniosek prosty- Lara zdaje się być typową sezonówką w odróżnieniu od- co by nie mówić-klasycznej jednak Laury. Sądzę, że gdyby spopularyzować Larę w Polsce, wydźwięk tego imienia byłby podobny. To samo z Laurą-u nas w pierwszej 20 znalazła się w 2016 roku i przypuszczam, że wypadnie z niej nieprędko. W ogóle jak przejrzałam sobie te statystyki, to mogę wnioskować, że pewne imiona najpierw zrobiły się modne w Niemczech, potem u nas-Hanna, Julia, Sophie(Zofia), Laura właśnie, Lena, Nele(u nas Nela), Mia, na Leę, Emmę i Louisę( polską Luizę ) powolutku na razie bo powolutku, też wchodzi w Polsce moda.
          • sulimira Re: Lara i Laura-statystyki niemieckie 05.11.19, 01:15
            Ja rowniez to zauwazylam i idac tym tropem, Nikola, Kevin, Jessica, Brajan rowniez przyszly do nas po tym jak zrobily furore za granicami w roznych krajach.
            Niestety mam silne skojarzenie z larwa jezeli chodzi i Lare podobnie jak miraflores5.
            Imiona pasuja do siebie jednak.
      • gaudencja Re: u znajomych: Rita i Lara 04.11.19, 21:32
        dalenia napisała:

> Mam wrażenie, że jest pewna grupa ludzi, która usilnie chce nadać coś oryginaln
        > ego, a jednocześnie nie retro. Stąd była faza na Nele czy Pole, pojawiały się t
        > eż Mile, Mie, ale to wszystko już się osluchało. Więc kombinują dalej.

Racja - a jednocześnie ich inspiracje imiennicze są bardzo sztampowe, czerpią wyłącznie z pierwszych skojarzeń imienniczych - filmów, postaci popkultury...
        --
        De gustibus...
    • gaudencja Re: u znajomych: Rita i Lara 04.11.19, 21:29
      Lara to dla mnie tylko zdrobnienie - niezbyt ładne, ostre - Larysy. A Rita również - zdrobnienie od Margarity (czyli Małgorzaty), niezależnie od szacownej świętej. Dawniej Rita została już przyswojona do polszczyzny jako Ryta (co znacznie bardziej pasuje do warunków jęz. polskiego), a obecną wtórną względną popularność Rity w tej właśnie pisowni w środowiskach kościelnych jako imienia dla dziecka odbieram jako wpływ Rity Hayworth, tzn. jednak kultury masowej.

Oba nie podobają mi się brzmieniowo i mam nadzieję, ze imiennictwo w Polsce jednak nie będzie zmierzało w tym kierunku - obcojęzycznych zdrobnień zamiast imion. Bo Polacy nie gęsi, iż swój język mają, a jakoś nie widzę pędu Rosjan do nazywania dziewczynek Zośkami czy Agami, a Niemców - Gośkami i Kaśkami wink
      --
      De gustibus...
      • sulimira Re: u znajomych: Rita i Lara 05.11.19, 01:22
        Niestety, ale jak wiadomo z wielu wpisow na wszelakiego rodzaju fora Polacy nadaja imiona "miedzynarodowe" cokolwiek to znaczy w Polsce, a juz szczegolnie za granicami takze w obecnym pokoleniu nie ma szans na popularyzacje polskich imion. Dawno temu weszlo kilka takich jak Wanda, Casimir, Vlad, Bolko czy Stanislaw/Stanislau, ale to byl okres burz wojennych w Polsce i brak wlasnego kraju.
      • meggan79 Re: u znajomych: Rita i Lara 05.11.19, 08:46
        Rita mi się wcale nie podoba, mam znajomą która ma Polę Ritę, mała Ritę spotkałam dotąd raz, zaś Lara podobała mi się jak byłam nastolatką (po filmie Doktor Żywago),teraz już nie i kojarzy i się jedynie z Larą Gessler....
    • mamaafg Re: u znajomych: Rita i Lara 05.11.19, 14:48
      Podobaja mi sie, choc wole Laryse, w pelnej wersji, a nie Lare. Lubie ostre wyraziste imiona. Uwazam jednak, ze oba imiona nie pasuja do siebie, mozna polamac sobie jezyk wolajac dziewczynki jednoczesnie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.