Dodaj do ulubionych

Imiona w Ugandzie

21.09.07, 13:26
Imiona w Ugandzie niosą ze sobą więcej treści niż nasze europejskie imiona. Tutaj ludzie nie mają nazwisk. Normalnym jest, że w jednej rodzinie nikt nie nazywa się jednakowo. Każdy tutaj ma dwa imiona. Jedno zazwyczaj chrześcijańskie: Jan, Tomasz, Maria, Mikołaj, Franciszek, Jozef, Piotr... Drugie ugandyjskie, które zazwyczaj mówi o sytuacji, w jakiej narodziło się dziecko. Na przykład jeśli urodzi się chłopiec w momencie, kiedy matka była w drodze, dziecko ma na imię Sseguja – co znaczy mniej więcej tyle co „w drodze”. Prefiks ss- dodawany jest zawsze chłopcom, a dziewczynkom prefiks –na. Dlatego dziewczynka urodzona w drodze będzie się nazywać Naguja. Pomysłowość ugandyjska w tej kwestii nie zna granic. Zdarza się, że dziecko dostaje imię pierwszej rzeczy, którą widzi matka po porodzie – może to być krzesło albo sufit... Jeśli urodzą się bliźniaki, zazwyczaj pierwszy ma na imię – pierwszy, a drugi – ostatni! Niezwykle podoba mi się sposób nadawania drugiego – chrześcijańskiego - imienia. W Bugandzie, czyli w regionie, gdzie się znajduję, zwyczajowo imię dziecku nadaje babcia ze strony ojca (do starszych ludzi w języku Luganda nie mówi się pani, pan. Zarówno do mężczyzny, jak i do kobiety zwraca się – dziadzia!). Więc taka dziadzia patrzy na maleństwo i mówi: Tyś podobny do mojego „starego”, to będziesz miął na imię jak on! W Acholi – na północy Ugandy – kładzie się dziecko i zaczyna wypowiadać powoli po kolei rożne imiona. Jeśli w czasie któregoś z nich dziecko zacznie gaworzyć albo się uśmiechać, znaczy, że to imię mu się podoba i takie imię dziecko dostaje. Czasem też matka bierze dziecko i przykłada do piersi, wypowiadając imiona, jeśli dziecko zacznie ssać, znaczy że wybiera sobie to imię, które właśnie wypowiedziała matka.

żródło:
www.bosko.pl/credensik/?swiadectwo=120
Edytor zaawansowany
 • Gość: pluk IP: *.range86-132.btcentralplus.com 21.09.07, 15:25
  Bardzo ciekawe!

  ...i nie ma dyskusji jak w PL o imionach typu Dab, Jagoda czy
  January, Nicola?

  milo smile
 • pluskotka 21.09.07, 17:02
  Widzicie kobitki, już nie musicie pytać forum o to czy imię jest
  ładne. Wystarczy przystawić dziecko do piersi i samo wybierze. smile
  --
  Zakątek Pluskotki
  ...oczy tej małej, jak dwa błękity...
 • agi40 21.09.07, 21:28
  A ja mam "chrzestne" dziecko w Ugandzie o imieniu FATUMA. Wiesz może, co to oznacza?
  --
  Amelia Charlotte
 • pazio_n 31.10.17, 01:03
  Czy jest jakiś odpowiednik imion w Ugandzie: Bisqwit, Buwembo, Kasule; a może coś oznaczają? A jak tłumaczyć posiadanie mojego nazwiska przez Ugandyjczyka - czyli Pazio - który nie wie skąd je ma oraz twierdzi że dziadek mu powiedział, iż to się wiąże z muzyką (ów młodzieniec nazywa się Bisqwit Pazio). Sadziłem że Nazwisko które noszę i nosi je jeszcze kilka setek osób jest związane z kulturą europejską. A tu taki numer. Poza tym w Ugandzie przez pewien czas (lata 1942-1949) istniał obóz przejściowy dla wychodźców z łagrów sowieckich. Myślałem że to był efekt jakiegoś ożenku pana Pazio z Afrykanką. A teraz to już nie mam pomysłu jak to wytłumaczyć. Może pan 'gdarin" pomoże?
 • vanilde 01.11.17, 13:04
  A czy Bisqwit w tym wypadku nie jest formą słowa "Biscuit", czyli z ang. herbatnik? Oba wymawia się tak samo, czyt. Biskłit, a nadawanie tego typu imion jest jednym z trendów pojawiających się ponoć w m.in. u Afroamerykanów w USA.
 • dasza_dm 05.12.18, 14:48
  Podnoszę, gdyż temat jest według mnie bardzo ciekawy.
  Znacie jeszcze jakieś państwa, w których nadawanie imion jest równie specyficzne?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.