• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Roksanka ? Siostrzyczka Dorianka ? Proszę o pomoc Dodaj do ulubionych

• 10.11.08, 21:24
    Co myślicie o imieniu Roksana?
    Mamy 2,5 letniego syna Doriana, a w styczniu na świat przyjdzie jego
    siostrzyczka.
    --
    Dorian - Nasz Największy Skarb

tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20719;30/st/20090122/k/0e36/preg.png[/img]
    Edytor zaawansowany
    • 10.11.08, 21:39
      Myślę, ze do Doriana bardziej pasuje Rozalia, ale Roksana nie jest
      najgorszym wyborem. Pozdrawiam smile
      g.

--
      Inny zmysł wewnętrzny to jest wyobraźń.
      (Jarosław Olesiak)
    • 10.11.08, 22:23
      Obydwa imiona są kompletnie nie w moim guście. Ale obydwa są z
      jednej półki i do siebie wzajmnie pasują. Oby jeszcze pasowały do
      nazwiska, bo są dość ekstrawaganckie.
      --
      A to moje dzieci
      Ania
      Magdalena
      • 11.11.08, 13:02
        Dolaczam sie do opini.
        Rowniez uwazam, ze jedno do drugiego pasuje.
        Ale obydwa dla mnie niekaceptowalne.
        --
        m.
        Kajetan (25.11.2004)
        Helena (06.09.2006)
    • 11.11.08, 09:01
      nie bardzo je lubię...
      nie wiem, czy pasuje do Doriana... w ogóle nie wiem, co pasuje do
      takiego imienia
      • Gość: natalia IP: 62.148.81.* 11.11.08, 10:10
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • 11.11.08, 14:21
      Chyba podobnie jak Gaudencja - wolałabym Rozalię. A może Ksymenę?
      --
      mójsuwaczek
    • 11.11.08, 17:41
      Lubię imię Roksana. Kojarzy mi się z perską pięknością.
      • 11.11.08, 20:53
        Racja - imię Roksana nosiła wschodnia księżniczka, żona Aleksandra
        Macedońskiego. Nie powala mnie urodą na kolana, mam inne ulubione imiona, ale
        jeśli Wam się podoba, nadawajcie.
        --
        ---------
        Malwina
        www.flaczynscy.art.pl
        • 12.11.08, 10:09
          Mnie sie Roksana podoba.
        • 17.12.08, 23:08
          mal_art napisał:

> Racja - imię Roksana nosiła wschodnia księżniczka,
          > żona Aleksandra Macedońskiego.

Że pozwolę sobie zacytować słowa Gaudencji z wątku o kewinizmie:

" Ajśwaria może być bardzo popularnym i starym imieniem indyjskim, co nie
          znaczy, ze w Polsce jest naturalne i na swoim miejscu. "

--
          Wigilia w Norze
          • 17.12.08, 23:27
            no tak. tyle ze Roksana akurat jest dosyc mocno ukonstytuowana w polskiej
            tradycji, czy sie to komu podoba, czy nie.
            nie widze analogii.
            • 17.12.08, 23:46
              green_naranja napisała:

> Roksana akurat jest dosyc mocno ukonstytuowana
              > w polskiej tradycji,

Zważywszy,
              że nieomylność papieża dotyczy tylko wypowiedzi ex cathedra w sprawach wiary i
              obyczajów,
              zważywszy,
              że OIW nie jesteś papieżycą,
              zważywszy ponadto,
              że jako protestant nie uznaję dogmatu o nieomylności papieża,

przeto
              pomimo użycia formuły

> czy sie to komu podoba, czy nie.

co najmniej do czasu przedstawienia argumentów pozwolę sobie uważać to
              twierdzenie za rzecz naiwną i dowolnie wymyśloną.

--
              Wigilia w Norze
              • 18.12.08, 00:08
                no wiec, posilkujac sie przedstawionymi przez ciebie argumentami wygloszonymi ex
                cathedra, uznaje, ze do czasu przedstawienia dowodow na "kewinizacje" i
                "stempelkownosc" (czy moze chodzilo ci o stygmatyzacje?smile rzeczonego imienia
                uznam takowa kategoryzacje za rzecz "naiwna i dowolnie wymyslona".
            • 18.12.08, 00:35
              Green_naranja napisała:

> Roksana akurat jest dosyc mocno ukonstytuowana
              > w polskiej tradycji,

i niezależnie od tego, co jej się nie podoba w mojej wypowiedzi, uprzejmie
              proszę o wyjaśnienie, co to znaczy "ukonstytuowana w polskiej tradycji" i jak
              się owo ukonstytuowanie przejawia.
    • 12.11.08, 10:34
      Podoba mi się Dorian, ale Roksany bardzo nie lubię.
      --
      Wszystko o imionach.
      • 12.11.08, 11:31
        Oba mi się nie podobają, ale pasują do siebie
        • 12.11.08, 11:36
          kompletnie nie w moim guście, ale jedno do drugiego pasuje.
    • 13.11.08, 09:11
      Imię Roksana zaliczyłabym do tych typu; Wiktoria, Klaudia, Sandra. nie podobają mi się, aczkolwiek do Doriana pasują
      • 13.11.08, 14:36
        dla mnie Dorian balansuje na granicy ekstrawagancji i
        pretensjonalnosci, ale Roksana ja przekracza. O ile Dorian kojarzy mi
        sie z Wildem, o tyle Roksana z salonem kosmetycznym sad, wiec moze tez
        jakies imie z Wilda, zeby byla dobra historia?
        Moim zdaniem Roksana bedzie ciagnela Doriana w dol smile
      • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 19.12.08, 18:10
        Czy mogę prosić o uściślenie: co miałoby łączyć wg Ciebie Roksanę z Wiktorią???
        O ile aluzję do Klaudii można usprawiedliwić (jej pierwsze, nieliczne nadania w
        Polsce to początek XX w.), o tyle z Wiktorią to "lekka" przesadawink
        teki.bkpan.poznan.pl/index_regesty.html
        P.S. Moja ś.p. babcia, z zacnego wileńskiego rodu, ur. w 1911, nosiła właśnie to
        imię...
        • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 19.12.08, 18:12
          ...to pytanie skierowane jest oczywiście do Anettii28...
        • 19.12.08, 19:17
          na tej samej zasadzie, co laczy Roksane z Dorianem czy innymi pretensjonalnymi
          wynalazkami? Bo nie rozumiem, jak imie o tradycjach siegajacych tysiacleci i
          rozpowszechnione w Polsce co najmniej od poczatkow 20 wieku moze miec cokolwiek
          wspolnego z imienna "nowomowa"...
          • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 19.12.08, 19:40
            ...raz jeszcze polecam link (który z resztą "wypatrzyłam" w którejś z wypowiedzi
            Gaudencjismile Bardzo przydatny w ocenie "używalności" poszczególnych imion w
            okresie od XVIII do bodaj początków XX wieku (Roksany jakoś tam nie odnalazłamwink
            Zapis odnośnie Wiktorii pojawia się tu po raz pierwszy w 1744 r. Może to
            szczegół, a jednak...
            Pozdrawiam!
            • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 19.12.08, 19:50
              Małe sprostowanie: te dane sięgają drugiej połowy XVII wieku (odnalazłam zapis z
              1653 roku). Łącznie, do początków XX w., imię Wiktoria pojawia się w tychże
              dokumentach 479 razy (dla mnie historia danego imienia na ziemiach polskich ma
              duże znaczenie...)
              • 19.12.08, 20:12
                dla mnie jest to oczywiste ze Wiktoria to znane i stosowane od dawna nawet w
                Polsce imie, a co do Roksany, to tak sie zwala szwagierka mego pradziadka, ktora
                urodzila sie w okolicach 1900 roku (na pewno przed rokiem 1915), a ktorej
                rodzina pochodzila z Lemkowszczyzny. Wiec dla mnie jest to imie udokumentowanewink
                • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 19.12.08, 20:25
                  Fakt, każdy region miał swoją "imienniczą specyfikę". Siostra mojego ś.p.
                  dziadka dla przykładu miała na imię Klaudia(!), a pradziadek Daniel
                  (Wileńszczyznasmile A propos Łemkowszczyzny, i Roksany, to czy nie była to
                  przypadkiem omyłkowo zapisana Oksana?smile Pytam, bo Oksana właśnie jest imieniem
                  coraz częściej pojawiającym się wśród maluchów w moim regionie- Warmii (dodam,
                  że niemało u nas ludności, której przodkowie stamtąd przybylismile
                • 20.12.08, 14:47
                  green_naranja napisała:

> dla mnie jest to oczywiste ze Wiktoria to znane i stosowane od
                  dawna nawet w
                  > Polsce imie, a co do Roksany, to tak sie zwala szwagierka mego
                  pradziadka, ktor
                  > a
                  > urodzila sie w okolicach 1900 roku (na pewno przed rokiem 1915), a
                  ktorej
                  > rodzina pochodzila z Lemkowszczyzny. Wiec dla mnie jest to imie
                  udokumentowane

Po raz pierwszy Wktoria została zanotowana w Polsce w 1265 roku.
                  Natomiast co do tek Dworzaczka, zawsze doradzam przeszukiwanie ich
                  przez przypadki zalezne imienia, a nalepiej - przez imię z gwiazdką
                  w odpowiednim miejscu, w tym przypadku jest to Wiktori* i pierwszy
                  rezultat pochodzi z 1619 roku, a ostatni - z 1929.

Roksana z nadaniem nawet z początków XX wieku to przy Wiktorii
                  świeżyzna. Natomiast zgadzam się, ze samo imię ma bardzo długą
                  historię, poza tym w odróżnieniu od Ajśwarii jednak da się w prosty
                  sposób zaadaptować do waruknków języka polskiego, jak i Dorian jako
                  imię literackie. Problemem w przypadku tych imion jest tak naprawdę
                  zupełnie co innego, mianowicie to, o czym pisałam w wątku o Dawidzie - że sa to
                  imiona, niezależnie od tradycji, szczególnie ulubione przez lower
                  class i rzadko (poza Wiktorią) występujace wyżej (co jest
                  szczególnie dotkliwe w przypadku występowania tych imion w tradycji
                  rodzinnej, jak u war-minki).

--
                  Człowiek nie jest ani duszą, mieszkującą w ciele.
                  (Jarosław Olesiak)
                  • 20.12.08, 17:37
                    no wlasnie gaudencjo, nieszczegolnie zgadzam sie z toba jesli chodzi o
                    preferencje klas nizszych . nie wydaje mi sie, by owe klasy wybioeraly imie
                    Roksana zbyt czesto, skoro samo w sobie wystepuje ono w Polsce bardzo rzadko.
                    Nie wiem, czy ktos prowadzil pomiar poziomu intelektualnego, wyksztalcenia i
                    kulturowego wyrafinowania rodzin wybierajacych dla swego dziecka takie imie,
                    sadze jednak, ze te okreslone grupy spoleczne (to jest, nieszczegolnie
                    wyrafinowanewink preferuja jednak imiona typu Brajan i Dzesika, nie gardza tez
                    Wiktoria niestety-znam kilka malych Wiktorii, pochodzacych z rodzin, ktore mozna
                    okreslic mianem "lower class".

uwazam, ze wrzucanie Roksany do jednego wora z nizsza klasa, Nikolami i
                    Dzesikami nie jest absolutnie niczym poparte, a juz na pewno nie czestoscia
                    wystepowania tego imienia wsrod owych "lower classes".

Juz Wiktoria wystepuje w tych kregach czesciej...znacznie czesciej.
                    • 20.12.08, 18:08
                      Możemy sobie tylko gdybać o tym, tak naprawdę - piszę tylko i
                      wyłącznie o swoich wrażeniach z forum (i takie właśnie są), bo
                      żadnych badań na ten temat nie ma; poza tym "lower class" to nie
                      jest to samo, co "niziny społeczne". Co do Roksany, jest
                      rzeczywiscie nieczęsta, ale jesli już się z nią stykam, to na ogół
                      ją można ulokować w lower class. Wiktoria ma zaś pewną grupę, która
                      wybrała ją zwłaszcza w poczatkowym okresie popularności jako imię
                      babcine.

--
                      (Jarosław Olesiak)
                  • 20.12.08, 18:00
                    gaudencja napisała:

> Roksana [...] w odróżnieniu od Ajśwarii jednak
                    > da się w prosty sposób zaadaptować do waruknków
                    > języka polskiego,

Przewrotnie zauważę, że Ajśwaria ma jedną przewagę - oczywiste i osłuchane
                    zdrobnienie: Aśka.
                    Co nie znaczy, bym namawiał do nadawania takiego imienia.

--
                    "Bufetowa ogłosiła ostatnio, że w Warszawie nie ma korków. Swego czasu
                    zastanawialiśmy się, na czym jedzie Gabriel Janowski, ale musi to być jakiś
                    szajs w porównaniu z tym, co obecnie bierze HGW". ("Wprost")
                    • 20.12.08, 18:08
                      a_weasley napisał:

> Przewrotnie zauważę, że Ajśwaria ma jedną przewagę - oczywiste i
                      osłuchane
                      > zdrobnienie: Aśka.

Tak, tyle że to imię... męskie wink

--
                      (Jarosław Olesiak)
                      • Gość: sandra IP: 212.2.101.* 23.12.08, 18:55
                        Ajśwaria męskie? A Aishwarya Rai??
                        • 23.12.08, 19:15
                          Racja, musiało się stać w ostatnim czasie bi-.

--
                          Ktoś, kto to czyta, może zostać doprowadzony do rozpusty.
                          (Jarosław Olesiak)
        • 19.12.08, 21:07
          Już Ci odpowiadam. Według mnie Roksanę z Wiktorią łączy wiele. Po pierwsze. Oba imiona są dzisiaj przenoszone i za bardzo popularne.
          Po drugie. Zdrobnienia. Robienie z Wiktorii Wiki a z Roksany Roksi.Po trzecie.Oba imiona często słyszę w zestawienich cztero, pięcioletnich sióstr.
          Nie mniej jednak, uważam że Wiktoria to piękne imię, szkoda tylko że przez ostatnie kilka lat tak bardzo zniesmaczone.
          • 19.12.08, 21:33
            anettia...rozumiem co chcesz powiedziec,ale szczerze mowiac, nie moge sie
            zgodzic z punktem pierwszym wcale. O ile Wiktoria rzeczywiscie jest dzis bardzo
            popularnym imieniem (w kregu znajomych sa 3 dziewczynki o takim imieniu), to
            Roksany nie znam ani nigdy nie slyszalam, by nawet ktos sposrod znajomych znal
            kogos, kto tak nazwal corke. Wiec nie wydaje mi sie, by bylo to imie
            "przenoszone"...
            co do punktu drugiego, to nie mozesz niecheci do imienia tlumaczyc tendencjami
            do zdrabniania go, bo tak naprawde niemal kazde imie mozna glupawo zdrobnic, i
            nie wierze, ze nie slyszalas o "Dzastinie" , "Dzulii" czy innych malych
            przerobkach pro-zachodnich.
            a ze po tzrecie? ja czesto slysze zestawienia Antonina i Franciszek na przyklad.

Uwazam, ze tak szalenie modna obecnie "Tosia" , czy Pola pojawia sie znacznie
            czesciej, niz Roksana i Wiktoria razem wziete. I nikt nie pisze, ze sa
            "zniesmaczone"...
          • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 20.12.08, 08:58
            Cyt. "Imię Roksana zaliczyłabym do tych typu; Wiktoria, Klaudia, Sandra". Hmmm,
            o ile co do dużej popularności Wiktorii (czy Klaudii) kilka lat temu mogłabym
            się zgodzić, o tyle Roksana czy też Sandra nigdy nie biły "rekordów" w tej
            mierze (osobiście w swoim życiu poznałam tylko jedną- dziś ok. 29-letnią Roksanę
            oraz dwie ok. 22-letnie obecnie Sandry - w tym jedna urodzona i mieszkająca w
            USA). Może to kwestia środowiska...?
            Co do "uzasadnienia" w postaci zdrobnień pt. "Wiki" czy "Roksi", to mnie ono
            wręcz rozbawiłosmile
            P.S. Osobiście nie przepadam za żadnym z wymienionych wyżej imion, no może
            oprócz Wiktorii (ale to sentyment raczej), której honoru z resztą czuję się
            zobowiązana bronićwink
            • 20.12.08, 10:40
              Gość portalu: War-minka napisał(a):

> o ile co do dużej popularności Wiktorii (czy Klaudii)
              > kilka lat temu mogłabym się zgodzić,

Ona się nie zmienia, wg SBG Wiktoria oscyluje między 4 a 6 miejscem (w br.
              miejsce 5, przed Natalią i Oliwią), jest więc imieniem bardzo popularnym (ktoś
              wie, skąd to?), a Klaudia trzyma się w czwartej dziesiątce.

> Roksana czy też Sandra nigdy nie biły "rekordów"

Roksana jest rzeczywiście imieniem rzadkim. Sandr jest średnio o połowę mniej
              niż Klaudii.

> Może to kwestia środowiska...?

Zapewne, jak w każdym przypadku.
              Osobiście poznałem tylko jedną Sandrę, przelotnie, natomiast nieraz słyszałem,
              jak tak wołano dzieci.
              Poznałem też jedną dziewczynę, która miała na imię Roksana i trzeba szczerze
              powiedzieć, że raczej na to zasługiwała.

--
              Wigilia w Norze
              Listy starego diabła do młodego
              • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 20.12.08, 12:45
                Dziękuję za odrobinę danych statystycznychsmile Przyznaję, że swoją opinię o
                słabnącej popularności Wiktorii opierałam raczej na obserwacjach socjologicznych
                oraz wątkach o narodzinach nowych obywateliwink
                Pozdrawiam!
            • 22.12.08, 19:07
              Naturalnie że zobowiązana jesteś bronić. Ja natomiast bronię swoich poglądów. Uparcie twierdząc, że Wiktoria i inne już przeze mnie wymienione "Nicole" to jeden szereg.
              • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 22.12.08, 21:16
                Ale nie potrafisz tego w żaden SENSOWNY sposób uzasadnić (duża popularność?,
                skrót "Wiki"?wink
                Raz jeszcze podkreślam, że Wiktoria to imię z długą tradycją w Polsce, dłuższą
                aniżeli np. Aneta, a tym bardziej Nicole:o
                • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 22.12.08, 21:20
                  P.S. Porównanie do Nicole uważam już za totalną porażkę (lepsze były nawet
                  Roksana, Klaudia i Sandra razem wziętewink
                • 22.12.08, 22:33
                  Myślę że uzasadniałam Tobie War-minko w swojej wcześniejszej wypowiedzi co łączy wg mnie Wiktorię z Roksaną. Chyba o to pytałaś w swoim wątku? Jeśli ciągniesz dalej, to zapewne chcesz wiedzieć skąd moja niechęć do Wiktorii?
                  Nie chodzi mi o tradycję (tu nie wiem skąd Twój pomysł by przytoczyć Anetę?), historię ani o pierwsze nadania Wiktorii. Tradycjii tego imienia przez ostatnie kilka/kilkanaście lat uważam że stało się za dość, przez co z zacnego stało się pretensjonalne między innymi przez zdrobnienie Wiki. Wpływ na to miała też moda, bo ludzie ślepo jeden po drugim nadawali swoim córkom to właśnie imię, jakby nie było innych. I nie wierzę żeby ci wszyscy zwracali uwagę na tradycję czy znaczenie. Idąc tym "sznurkiem", często sześcioletnie Wiktorie mają już siostrzyczki. O dziwo nie są to Antoniny, Klary, Heleny ale właśnie Roksanki, Klaudie, Nicole, Weroniki (nad czym z góry ubolewam)itd...
                  • Gość: War-minka IP: *.lannet.pl 23.12.08, 16:34
                    No cóż, jeżeli chodzi o odsetek nadań imienia Wiktoria w rodzinach, w których
                    rodzą się później (cyt.) Roksanki, Klaudie, Nicole (brrr), czy też Weroniki, to
                    moje doświadczenia w tej mierze znacznie odbiegają od Twojej statystyki: nie ma
                    w moim najbliższym otoczeniu żadnej Roksany czy Nicolesmile W rodzinie są co prawda
                    dwie Klaudie (jedna 12-, druga 7-letnia), ale to znów tradycja sięgająca
                    początków XX wieku (jak wspomniałam już w którymś z moich postów- siostra
                    naszego dziadka nosiła to właśnie "pretensjonalne" imięwink
                    Cóż, każdy ma prawo do własnego zdania, i ja to szanuję...
                    P.S. Cóż ja poradzę, że wśród moich przodków w modzie były imiona odbieranie
                    dziś tak źle? Teraz się muszę za nich tłumaczyć, hihiwink
    • 13.11.08, 14:43
      rowniez nie moj typ imion i chyba quasi.modo napsiala o ksymenie..to
      imie mi sie najbardziej podoba. roksana to koajrzy mi sie z pieskiem
      mojej kolezanki..roxi sie wabi (sorki)
      --
      http://bd.lilypie.com/dLXCp1/.png

http://b4.lilypie.com/ezcxp2/.png
    • 13.11.08, 15:09
      Nie podoba mi się ani Dorian, ani Roksana. Do siebie jednak pasuję.
      Rozalia podoba mi się o wiele bardziej, podobnie Ksymena lub Ksenia.
      --
      Czytam,
      patrzę,
      podróżuję.
      • 17.12.08, 22:09
        Roksana to piekne imie, w jezyku perskim oznacza "Jutrzenke" lub "Swiatlo
        wschodu", i rzeczywiscie nosila je "stepowa" zona Aleksandra Macedonskiego...
        Nie rozumiem niecheci do tego imienia, nie ma w nim nic wulgarnego.

Ale Dorian?
        To imie nie istnieje naprawde, wymyslil je na uzytek bohatera swej powiesci
        Oscar Wilde (i istnieje od tamtej pory...)-taki troche casus Grazyny
        Mickiewicza...wink Ale nie pasuje mi jakos do polskich realiow, do Nowakow,
        Kowalskich i Malinowskich.
        • Gość: LW IP: *.mas.airbites.pl 17.12.08, 22:13
          Roksana kojarzy się z Panią lekkich obyczajów.
    • 17.12.08, 22:46
      ...czy koniecznie dlatego, że też będzie to imię kewinistyczne (→kewinizm)?
      Dorota pasuje równie dobrze, choć z innego paragrafu, jest nawet rzadsza od
      Roksany i nie stygmatyzuje dziecka. Dorian już jest ostemplowany, zupa się
      wylała, ale to nie powód, żeby stemplować jeszcze drugie dziecko.
      Ja w tej chwili nie mówię, czy to dobrze, że jedne imiona stemplują dzieci, a
      drugie nie. Ani nie wdaję się w to, dlaczego jedne tak, a drugie nie, i czy to
      słuszne. Tak po prostu jest.
      Tutaj
      (a także w paru innych miejscach) już o tym mówiłem, więc nie chcę się powtarzać.
    • Gość: agata IP: *.icpnet.pl 18.12.08, 03:13
      Nie podoba mi się ani Dorian, ani Roksana, jednakże rzeczywiście wzajemnie
      pasują do siebie.
    • 18.12.08, 12:05
      marcia19 napisała:

> Co myślicie o imieniu Roksana?

Co ogólnie myślę, to myślę, a w konkretnym przypadku myślę głównie, że jeśli się
      ma takie nazwisko jak →Twoje,
      a nie chce kiedyś przeczytać imienia i nazwiska swojego dziecka wśród →najdziwniejszychzestawów, warto poczytać na tym forum o →imionachdla dziecka o dwusylabowym nazwisku stanowiącym rzeczownik pospolity.

--
      "Bufetowa ogłosiła ostatnio, że w Warszawie nie ma korków. Swego czasu
      zastanawialiśmy się, na czym jedzie Gabriel Janowski, ale musi to być jakiś
      szajs w porównaniu z tym, co obecnie bierze HGW". ("Wprost")
      • 18.12.08, 23:35
        Ciekawe, co powoduje, że ktos obstawia Antoniego, Wiktora lub
        Ksawerego, a wybiera Doriana...

--
        Ktoś, kto to czyta, może zostać doprowadzony do rozpusty.
        (Jarosław Olesiak)
        • 19.12.08, 20:28
          gaudencja napisała:

> Ciekawe, co powoduje, że ktos obstawia Antoniego, Wiktora lub
          > Ksawerego, a wybiera Doriana...
          >

Ciekawe?
          Poprostu prawo do nadania dowolnego imienia dla swojego dziecka.
          Podobało mi się i podoba Dorian i tak ma na imię mój syn.
          I szczerze mam to gdzieś kto co o tym sądzi big_grin
          Poprostu żałuję,że wogóle pisałam natemat imienia na tym forum.
          Ciekawa byłam co myślicie o imieniu Rokasana, ale z niektórych
          postów miałam ubaw, a z autorami innych mogłabym dyskutować, ale
          naprawde szkoda zachodu, tym bardziej, że w końcówce ciąży to już mi
          się nie chce i wolę olać sprawę smile
          Pozdrawiam

--

• 19.12.08, 20:54
            marcia19 napisała:

> gaudencja napisała:

>> Ciekawe, co powoduje, że ktos obstawia Antoniego,
            >> Wiktora lub Ksawerego, a wybiera Doriana...

> Ciekawe?
            > Poprostu prawo do nadania dowolnego imienia
            > dla swojego dziecka.

Zgadza się. Masz takie samo prawo nadać dowolne (w granicach wyznaczonych przez
            polskie prawo, ale akurat ani Dorian, ani Roksana tego prawa nie naruszają), jak
            Gaudencja (a takoż ja) zdumieć się nad sposobem, w jaki z tego prawa skorzzystałać.
            I, tak, w szczególności masz prawo, nosząc takie a nie inne nazwisko, dać synowi
            Dorian, a córce Roksana. Albowiem pojęcie "imienia ośmieszającego" nie obejmuje,
            OIW, imienia, które staje się ośmieszającym dopiero w zestawieniu z danym
            nazwiskiem.
            A szkoda.

--
            Wigilia w Norze
            • 19.12.08, 21:17
              > Zgadza się. Masz takie samo prawo nadać dowolne (w granicach
              wyznaczonych przez
              > polskie prawo, ale akurat ani Dorian, ani Roksana tego prawa nie
              naruszają), ja
              > k
              > Gaudencja (a takoż ja) zdumieć się nad sposobem, w jaki z tego
              prawa skorzzysta
              > łać.
              > I, tak, w szczególności masz prawo, nosząc takie a nie inne
              nazwisko, dać synow
              > i
              > Dorian, a córce Roksana. Albowiem pojęcie "imienia ośmieszającego"
              nie obejmuje
              > ,
              > OIW, imienia, które staje się ośmieszającym dopiero w zestawieniu
              z danym
              > nazwiskiem.
              > A szkoda.
              >

Ośmieszająca zdaje się być Twoja pisownia smile
              Pozatym nikt nigdy, poza tobą, nie dopatrzył się niczego w/g ciebie
              ośmieszającego w połaczeniu imienia mojego syna znaszym nazwiskiem.

--

• 19.12.08, 22:59
                marcia19 napisała:

> Ośmieszająca zdaje się być Twoja pisownia smile

Moje co zdaje się być jakie? Każde słowo z osobna rozumiem, ale sensu całości
                pomimo najszczerszych chęci pojąć nie zdołałem.

> Pozatym nikt nigdy, poza tobą, nie dopatrzył
                > się niczego w/g ciebie ośmieszającego w
                > połaczeniu imienia mojego syna znaszym
                > nazwiskiem.

Gdyby mnie przedstawiono rodzeństwo Brajana i Amandę Placków, też bym nie
                wybuchnął szalonym śmiechem. A co bym pomyślał, to moje...

--
                Wigilia w Norze
              • 20.12.08, 14:21
                Nikt nic taktownie nie powiedział, ale mogę Ci zaręczyć, że gdybym
                Was spotkała na żywo, nie skomentowałabym go także, lecz nie mogę
                wykluczyć, ze nie wpisałabym imienia z nazwiskiem Twojego synka do
                podlinkowanego przez weasleya wątku "Najdziwniejsze zestawy". MSZ
                dobrane wyjatkowo nieszczęśliwie, bo też i nazwisko wymaga
                szczególnej staranności przy doborze imienia, żeby całość nie
                brzmiała śmiesznie (lub by brzmiała możliwie najmniej śmiesznie) Po
                prostu.

Roksana Pieróg też ani nie brzmi melodyjnie, ani nieśmiesznie,
                doradzałabym więc rezygnację z niej na rzecz imienia mniej
                rzucającego się w oczy.

--
                (Jarosław Olesiak)
          • 20.12.08, 14:26
            marcia19 napisała:

> gaudencja napisała:
            >
            > > Ciekawe, co powoduje, że ktos obstawia Antoniego, Wiktora lub
            > > Ksawerego, a wybiera Doriana...
            > >
            >
            > Ciekawe?
            > Poprostu prawo do nadania dowolnego imienia dla swojego dziecka.
            > Podobało mi się i podoba Dorian i tak ma na imię mój syn.

Przeważnie, jak wynika z forumowych inforacji, zamiłowanie do
            Antoniego nie idzie w parze z zamiłowaniem do Doriana, i stąd moje
            zdziwienie. Nie ma ono nic wspólnego z odbieraniem Ci niezbywalnego
            prawa do nazwania swojego dziecka jak chcesz, choćby wybrane przez
            Ciebie imię pasowało tak, jak Dorian do Waszego nazwiska.

--
            W pismach Ojców Kościoła widać intymny stosunek z Pismem świętym.
            (Jarosław Olesiak)
        • 19.12.08, 20:32
          Może ktoś źle sprecyzował swój gust imienniczy i usłyszawszy o Dorianie, postanowił porzucić "stare" typy i zamienić Antosia na Doriana. Zawsze to trochę nowocześniej.
    • 19.12.08, 23:22
      Dla mnie do kompletu z Dorianem pasuje Sandra smile
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.