• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Gniewko

• 05.04.09, 20:21
    czy istnieje imie gniewko czy to jest zdrobnienie
    Edytor zaawansowany
    • 05.04.09, 20:34
      Moze i byś skłoniła USC do rejestracji, ale to zdrobnienie od
      Gniewomira. Zresztą od razu widać, ze brzmi zdrobnieniowo.

--
      Ktoś, kto to czyta, może zostać doprowadzony do rozpusty.
      (Jarosław Olesiak)
      • 05.04.09, 20:42
        Można się oprzeć o parę Mieczysław - Mieszko i przekonywać USC, ze takowe imię
        jest, ja jestem za, mało brakowało, a sam bym się tak nazywał (a dokładnie to
        Stoigniew).
        • 05.04.09, 21:41
          Ale po co przekonywać USC? Przeciez uzywanie zdrobnień zamiast imion
          to infantylizacja...

--
          (Jarosław Olesiak)
          • 05.04.09, 21:43
            Aha - a Mieczysław to wymysł mniej więcej XIX-wieczny. Nie wiadomo
            do końca, od czego Mieszko jest zdrobnieniem, ale
            najprawdopodobniejszą tezą jest, iż od Miecisława.

--
            W pismach Ojców Kościoła widać intymny stosunek z Pismem świętym.
            (Jarosław Olesiak)
        • 30.01.15, 17:00
          Mój brat ma na imię Mieszko i nie jest to Mieczysław, no i w USC 25 lat temu nikogo nie trzeba było przekonywać. Takie imię istnieje. A Gniewko swoją drogą brzmi świetnie!
      • 05.04.09, 22:53
        Jeszcze Jarogniew jest - znam Jarogniewa zdrabnianego do Gniewka. Ogromnie mi
        się to podoba.
        --
        Wszystko o imionach.
        • 14.03.10, 13:58
          Też znam Jarogniewa zdrabnianego do Gniewka-chłopak chodzi ze mną do
          szkoły do jednej z równoległych klas.
          --
          Zabłądzić łatwo, trudny każdy krok
          Tak mało mamy, tylko tę nadzieję
          Która rozjaśnia nam codzienny mrok.
        • Gość: niki IP: *.adsl.alicedsl.de 21.09.11, 16:00
          Tak na dobra sprawe, to nawet Zbigniewa mozna do Gniewka skracac...
        • 19.01.15, 19:00
          Od czasu mojego ostatniego wpisu w tym wątku poznałam małego Gniewomira. Jarogniew podoba mi się tysiąckroć bardziej, ale doceniam.
          --
          http://www.suwaczki.com/tickers/relgiei3660smowx.png
    • Gość: elcia83 IP: *.nat.umts.dynamic.eranet.pl 14.07.09, 19:08
      pewnie ze istnieje imie gniewko moj maz ma na imie gniewomir i
      zdrobniale to jest gniewko alebo czasem mowie na niego gniewek a
      nbawet gniewny
      • 14.07.09, 19:28
        Nie chciałabym Gniewka, bo każdy by pytał czy to syn rybaka. smile
        --
        ...oczy tej małej jak dwa błękity...
    • 14.07.09, 19:42
      Wydaje mi się, że jest takie imię. Pewności jednak nie mam, więc się
      nie upieram.
      Na pewno jest imię Gniewosz - znam jednego Gniewosza.
      --
      Maja-Jakub [*]
      Maja....
      • Gość: Gniewo IP: *.chello.pl 27.09.09, 20:53
        cześć - Gniewko to zdrobnienie od Stojgniewa, żadnych tam Gniewomirów i innych
        takich.
        Jestem 32 letnim Gniewkiem i nie zamienił bym tego imienia za żadne inne.
        Oczywiście jest to zdrobnienie i używam go na co dzień natomiast we wszystkich
        dokumentach stoi jak byk Stojgniew.
        Pozdrawiam Gniewo.
        • Gość: bluemoon IP: *.gemini.net.pl 27.09.09, 21:00
          Mam po sąsiedzku 7- letniego Gniewosza Jakuba. Wołają na niego Gniewko, Gniewek.

Otóż drogi Stojgniewie, Gniewko jest zdrobnieniem Gniewomira.

Gniewomir, Gniewomiar, Gniewomier, Gniemir – staropolskie imię męskie. Składa
          się z członu Gniewo- ("gniew") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Mogło zatem
          oznaczać "ten, który uśmierza gniew" lub in.

Gniewosz – jedna z licznych staropolskich form pochodnych (zdrobniałych) od
          imion zaczynających się od członu Gniewo-, takich jak Gniewomir; obecnie
          funkcjonuje również jako forma podstawowa imienia.

Stojgniew, Stoigniew, Stogniew – staropolskie imię męskie, złożone z członu
          Stoj(i)- ("stać, stoję") oraz członu -gniew ("gniew"). Może oznaczać "ten,
          którego gniew nie ustaje".
          • 27.09.09, 21:52
            Gniewko może być i zdrobnieniem od Gniewomira, i Stojgniewa. BTW,
            świetne imię (Stojgniew).

--
            (Jarosław Olesiak)
    • 16.10.09, 00:16
      Oj nie zachwycają mnie takie gniewne imiona.
      --
      O książkach.
      O świecie.
      • Gość: Eli IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.03.10, 10:05
        Można dziecko nazwać po prostu Gniewko. Znam jednego Gniewka, który
        ma na imie po prostu Gniewko i nie jest to zdrobnieniem od żadnego
        imienia.
        • 14.03.10, 11:47
          Gość portalu: Eli napisał(a):

> Można dziecko nazwać po prostu Gniewko. Znam jednego Gniewka,
          który
          > ma na imie po prostu Gniewko

Co nie zmienia faktu, ze Gniewko jest zdrobnieniem od Gniewomira.
          Albo od imion konczących się na -gniew, takich jak Jarogniew.

--
          (Jarosław Olesiak)
          • 30.08.10, 11:35
            gaudencja napisała:

> Albo od imion konczących się na -gniew, takich jak Jarogniew.

Ciekawe imiona, ale jak dla mnie chyba też trochę zbyt gniewne. Ciekawe, że
            Zbigniew jakoś się uchował i bynajmniej nie bywa zdrabniany do Gniewka. A może
            się mylę?

--
            trzeba się najpierw zgubić, żeby się odnaleźć?
            • Gość: Justyna IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 19:21
              Myślę, że może mieć to coś wspólnego z tym, że mówiąc szybko Zbigniew dzieli się to imię w ten sposób: Zbig-niew a takiego Jarogniewa - Jaro-gniew. Poza tym zdrobnienie Zbyszek, Zbyszko chyba jest bardzo głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Jeśli się mylę proszę mnie sprostować smile
              • 09.03.11, 19:30
                Gość portalu: Justyna napisał(a):
                > Myślę, że może mieć to coś wspólnego z tym, że mówiąc szybko Zbigniew dzieli si
                > ę to imię w ten sposób: Zbig-niew a takiego Jarogniewa - Jaro-gniew.

Naprawdę dzielisz Zbigniewa na "Zbig-niewa"? Przecież on dzieli się tak jak Jarogniew, czyli "Zbi-gniew".
                --
                www.pajacyk.pl
                • Gość: Justyna IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 20:23
                  Nie chodzi mi o to jak być powinno pod względem poprawności ortograficznej ale o to jak się mówi i co wyraźnie się wyróżnia. Powiedz sobie szybko i na głos Zbigniew. "G" ewidentnie jest oddzielnikiem w tym imieniu.
                  • Gość: Justyna IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 20:25
                    Reasumując chodzi mi o to, że słowo gniew w imieniu Zbigniew jakoś się chowa i nie jest tak słyszalne jak w imieniu np. Jarogniew. Może jestem w tym odosobniona.
                  • 10.03.11, 00:08
                    No dla mnie "g" ewidentnie nie jest żadnym "oddzielnikiem". Słyszę "-gniewa" tak samo w Jarogniewie, jak i Zbigniewie.
                    --
                    www.pajacyk.pl
                    • Gość: Justyna IP: *.dynamic.chello.pl 10.03.11, 09:06
                      Ok, przecież ja nie wypowiadam jakichś generalnych prawideł, tylko tak jak mi się wydaje smile i mogę co najwyżej skonsultować czy inni mają podobne odczucia.
    • Gość: gniewomir/ IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.08.10, 01:14
      Gniewko to zdrobnienie imienia Gniewomir
    • Gość: Vi IP: 94.254.211.* 13.09.10, 14:10
      owszem, jest takie imię. to nie jest zdrobnienie
    • Gość: Paula IP: *.walbrzych.vectranet.pl 08.10.10, 14:50
      Gniewko to zdrobnienie od Gniewomira
      • 08.10.10, 21:16
        zdrobnieniem może być od każdego imienia jakiego chcemy, bo chyba zdrobnienia wymyślamy sobie sami a nie sa z góry nadane ;/ dziwna ta dyskusja nie od Gniewomira nie od jakiegoś innego "gniewnego" imienia uncertain a ja sa tam Grzegorza zdrabniam do Gniewko i też mi pasuje wink
        a jak sie komuś podoba to niech sobie jest całym imieniem ale mi brzmi bardzo zdrobnieniowo podobnie jak Joszko o którym tez ostatnio gdzies czytałam, już lepiej brzmi mi Magda czy Kuba jako pełne wydanie imion

co do tego typu imion nie lubię
        pozdrawiam
        --
        http://suwaczki.maluchy.pl/li-45357.png
        • 11.12.10, 18:36
          Mam dwoch synów i jeden ma na imię Gniewko a drugi Mieszko i nie było problemu z USC.
          Są to normalne imiona a nie żadne zdrobnienia (czy Mieczysław był pierwszym władcą Polski?albo Gniewomir był synem rybaka? NIE więc nie doszukujmy się czegoś co nie ma znaczenia.
          Ja bardzo się ciesze ze moi synowie noszą polsko brzmiace imiona a nie jakieś wymyślanki z francuskiego czy angielskiego.
          • 11.12.10, 21:38
            vespe72 napisał:

> Są to normalne imiona a nie żadne zdrobnienia (czy Mieczysław był pierwszym wła
            > dcą Polski?albo Gniewomir był synem rybaka?

O, to Gniewko syn rybaka był postacią historyczną? Pierwsze słyszę

--
            (Jarosław Olesiak)
          • Gość: Marlena IP: *.centertel.pl 20.02.11, 21:16
            Ja również mam syna o imieniu Gniewko, a męża pierwszy syn ma na imię Mieszko.Nie było żadnych problemów w USC, bo to są polskie imona.
          • Gość: marwik73 IP: *.tel.tkb.net.pl 28.12.11, 20:44
            Popieram. Nasz pierwszy syn ma na imię Mieszko, ale miałem wątpliwości czy USC zaakceptuje imię dla drugiego syna - Gniewko czy trzeba nadać imię Gniewomir , ale teraz nie mam wątpliwości... Pozdrawiam M
            • 30.12.11, 19:58
              Gość portalu: marwik73 napisał(a):

> Popieram. Nasz pierwszy syn ma na imię Mieszko, ale miałem wątpliwości czy USC
              > zaakceptuje imię dla drugiego syna - Gniewko czy trzeba nadać imię Gniewomir ,
              > ale teraz nie mam wątpliwości... Pozdrawiam M

Podoba mi się Twój sposób myślenia i nie bój się USC smile
              • 30.12.11, 22:15
                Kim jak kim, ale miłośnikiem staropolskich imion to Ty nie jesteś...

--
                (Jarosław Olesiak)
                • 01.01.12, 20:47
                  za wszę do ósłóg smile miłośniczko przesłowiańskich imion, np: Adam, Ewa, Kain, Abel, Mojżesz itp
                  • 01.01.12, 22:02
                    Widzę, ze jak poskrobać, to się dobywa lekki smrodek antysemityzmu... ;-/

--
                    (Jarosław Olesiak)
                    • 02.01.12, 17:56
                      Twoje słowa i zachowanie jest obraźliwe, nie przystoi adminowi (kimkolwiek jesteś{
                      • 02.01.12, 19:00
                        big_grin
                      • 02.01.12, 19:56
                        Kłamliwie wytykać mi zamiłowanie do starotestamentowych imion (niby czemu do starotrestamentowych akurat?) możesz, ale ja nie mogę tego skomentować, twoim zdaniem?
                        --
                        (Jarosław Olesiak)
                        • 02.01.12, 21:54
                          Ja co jakiś czas przypomnę ludziom o ich rdzennych słowiańskich imionach i nie będę krytykował ich upodobania do imion niemieckich, anglosaskich itp., w zamian Ty przestaniesz usuwac i poddawac osądom moje tematy i moje zamiłowanie do imion słowiańskich. Tzn. Nie będziesz się wtrącac do moich spraw, a ja do Twoich. Zgoda?
                          • 02.01.12, 22:03
                            Lubomiro, to ja cię kasuję i będę to robić konsekwentnie, bo spamerem jesteś, a o imionach słowiańskich pojęcia nie masz praktycznie żadnego i tylko od nich odstraszasz.
                            • 02.01.12, 22:43
                              że nie każdy ma stopień naukowy, tak jak Ty. Poza tym, nie wiem czy te forum (twoje królestwo) ma sens, skoro wypowiadac się moga, oraz czytac (jesli nie nudzą ich rankingi imion od a do ż) tyklko wybrańcy. Jak myslisz, dlaczego oprocz zalogowanych, prawie nikt tu nie pisze? regards!
                              • 15.01.12, 13:22
                                Nie mam stopnia, niestety. Myślę, że każde uczestnictwo na forum ma sens, o ile nikt sobie nie przypisuje wiedzy, której nie posiada. Natomiast co do zalogowania, to w przypadku niezalogowania widac IP - większość widocznie woli go nie ujawniac, a z drugiej strony my również wolimy zalogowanych użytkowników, którzy dążą do jakiejś ciągłości.

--
                                (Jarosław Olesiak)
                          • 02.01.12, 22:04
                            Przypuszczam, że poświęciłam imionom słowiańskim i ich propagowaniu znacznie więcej czasu, niż ty, i nie sądzę, żeby komentarze z mojej strony dotyczące reklamowania przez ciebie imion pseudosłowiańskich, zdrobnień i form zapożyczonych zewsząd, tylko nie od naszych przodków, były nie na miejscu. Imiona słowiańskie na tym forum nie są twoją sprawą i nigdy nie będą, a do rzetelnego ich propagowania brakuje ci sporo wiedzy.
                            Nie będzie też mojej akceptacji dla antysemityzmu, nawet zakamuflowanego, na tym forum.

--
                            De gustibus...
        • 19.01.15, 02:10
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • 22.12.10, 14:48
      Widzialam takie imie na tabliczce na wozkusmile bardzo fajne imie wg mniesmile
      --
      http://lb2f.lilypie.com/TikiPic.php/NAXL.jpghttp://lb2f.lilypie.com/NAXLp1.png
    • 22.12.10, 14:52
      Na studiach spotkałam chłopaka o imieniu Gniewojar.
      --
      http://www.suwaczki.com/tickers/8une43r8vu3ncvdw.png
      • Gość: gniewosz IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 23.01.11, 14:17
        Witam! Mam na imię Jarogniew. Dla rodziny i znajomych Gniewko. Dla Przyjaciół Gniewosz...
        Pozdrawiam
        • Gość: agulka IP: *.olsztyn.vectranet.pl 23.01.11, 21:42
          jest takie imie, chodziłam do sp z Gniewkiem ogólnie
          w czasach gdy królowały Piotrki i Tomki był raczej wyśmiewany i szydzono z niego z powodu takiego imienia, nie wiem jak teraz
          • 20.02.11, 21:25
            mam w rodzinie chłopca-9 lat, ktory ma na imie Gniewosz. Mówimy na niego Gniewko. Ale jego mama opowiadał jak dzieci w szkole lataly za nim w wolały, gniewosz się, czy się nie gniewosz smile
            • 04.03.11, 14:36
              > mam w rodzinie chłopca-9 lat, ktory ma na imie Gniewosz. Mówimy na niego Gniewk
              > o. Ale jego mama opowiadał jak dzieci w szkole lataly za nim w wolały, gniewosz
              > się, czy się nie gniewosz.

Ciekawa jestem jak przezywane sa przez tych prostackich ludzi dzieci, ktorych nazwisko jest np. Podsiadło, Hulbój, Malec, itp.

• Gość: Tata Gniewomira IP: *.play-internet.pl 02.11.11, 23:37
          1. USC w metrykę wpisuje Gniewomir
          2. zdrobnienie imienia Gniewko
          3. Żadne gniewosz, gniewomij, gniwomirek itp.
          4. zobacz stronę mojego synka: gniewko.net
          • 15.11.11, 08:55
            Gniewomir u nas też tak wpisują zamiast Gniewka.
    • Gość: Gniewko imię IP: *.tktelekom.pl 03.03.11, 09:29
      Oczywiście, że jest imię Gniewko i to nie jako zdrobnienie. Znam dwie osoby o tym imieniu (jedna już dorosła, a druga całkiem mała). W USC w Rzeszowie, w każdym razie nikt nie robi problemów z nadaniem dziecku takiego imienia. Osobiście znam jeszcze Mieszka, Jagienkę (też nie żadne zdrobnienie) i Ziemowita. Czy stare słowiańskie i polskie imiona nie są ładniejsze od Brayanów, Jessic i całej tej reszty?
      • 03.03.11, 09:48
        A czym jest Jagienka, jesli nie zdrobnieniem?
        Przepadam za imionami staropolskimi, ale nadawanie zdrobnień zamiast imion, czego przykładem jest Gniewko, jest infantylne, poza tym brak dalszej możliwości zdrabniania = Gnieweczko? Gniewusio? Gniewusieńko?

--
        (Jarosław Olesiak)
        • Gość: satine IP: *.smrw.lodz.pl 08.03.11, 23:28
          Istnieje
    • Gość: Gniewojar IP: *.icpnet.pl 17.06.11, 02:09
      Ja mam imię Gniewojar i jeszcze nie spotkałem nikogo kto by miał takie imię!! Nie mam imienin. No i zdrobniale to Gniewko.
    • Gość: Gniewojar IP: *.icpnet.pl 22.06.11, 00:08
      Ja mam Gniewojar - brak imienin ale wszyscy mowia mi Gniewkosmile czyli zdrobniale.
    • 21.09.11, 09:37
      Gniewko
      ffanatyczka 20.09.11, 23:18 Odpowiedz
      hej.
      w serialu "Przepis na zycie" takie imie dostał syn Anki.
      to zdrobnienie (a jak tak to od jakiego - Gniewomir??) czy pelne imie??

pozdrawiam!
      • 21.09.11, 09:48
        lubomiro 21.09.11, 09:42 Odpowiedz
        Gniewko - to staropolskie imię. Obecnie jest nadawane jako samodzielne imię (jak w serialu, o którym wspomniałaś) - ale może być także skrótemimion słowiańskich zawierających człon "gniew" jak: Zbigniew, Gniewomir, Jarogniew itp. Pozdrawiam!
    • 07.11.11, 23:24
      odpwoiedź jest prosta, skoro ludzie używają, to istnieje, tak samo jak Brajan, Kewyn, Samata i Dżejsyn
    • Gość: marcycha IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 15.01.12, 12:43
      mamdziecko.interia.pl/ksiega-imion/haslo/dobiegniew,264064
      Gniewko to zdrobnienie od imienia DOBIEGNIEW
      • 15.01.12, 14:16
        Gniewko może być zdrobnieniem od KAŻDEGO imienia, w którym występuje coś "gniewnego". Nie rozumiem takiego narzucania innym pełnej wersji, a w tym wątku zdarza się to kilka razy.
        --
        www.pajacyk.pl
    • Gość: Karola IP: *.play-internet.pl 21.03.12, 15:18
      Gniewko to zdrobnienie imienia Gniewosz smile
      • 21.03.12, 22:01
        Gniewosz to tak samo forma skrócona (zdrobniała), jak i Gniewko.
        --
        (Jarosław Olesiak)
        • 19.01.15, 16:32
          Wypatrzyłam malutkiego Gniewka na forum dla matek. Dla mnie infantylne, a jest tyle ładnych i pełnych imion, które można by tak zdrabniać.
          • 20.01.15, 12:23
            Bardzo mi się podoba Gniewko, ale nie wyobrażam sobie dorosłego pana profesora Gniewka. Z drugiej strony profesor Mieszko by mnie nie dziwił, bo się osłuchałam.
            Ostatnio na blogu, pod wpisem o imieniu dla dziecka, natrafiłam na komentarz pani, która nadała imię Janko. Mąż chciał Jana, a jej się nie podobało, więc wyszedł Janko - co prawda powoduje to trochę kłopotów, bo w przychodni zamiast dla Janko Walczyka wyciągają kartę dla Jana Kowalczyka, ale co tam, rodzicom się podoba... [nazwisko zmyślone, nie było podane w całości].
            • 30.01.15, 17:55
              > edł Janko - co prawda powoduje to trochę kłopotów, bo w przychodni zamiast dla
              > Janko Walczyka
              wyciągają kartę dla Jana Kowalczyka, ale co tam, rodzicom się po
              > doba... [nazwisko zmyślone, nie było podane w całości].

Tego "Janko" to się powinno odmieniać, ale jak?
              Dla Janka? Bo przecież chyba nie Jankona big_grin
              --
              pink stinks
              Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
              • 30.01.15, 20:40
                Myślę, że powinno być "dla Janka", ale mama nie odmieniała, widać "dla Janka" też by było zbyt zwyczajnie, no i kojarzy się z banalnym Jankiem big_grin
            • 30.01.15, 19:32
              Ja np. znam chłopca, co ma na imię Maćko - chyba Maciej był zbyt zwyczajny dla rodziców wink
              • 30.01.15, 20:41
                Może fani "Krzyżaków" wink
          • 05.02.15, 13:24
            Gniewko - mnie się podoba smile
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.