Dodaj do ulubionych

Bardzo interesujący wywiad

11.10.10, 18:13
"Naszym podstawowym problemem jest wskazanie tego miejsca, na którym w ogóle można się społecznie oprzeć. Przez ponad sto lat to była klasa robotnicza, to nie ulega wątpliwości… Gdzie teraz jest to miejsce? W związku z całą tą ewolucją jestem skłonny sądzić, że nawet nie tyle dystrybucja wiedzy, nadal problem podstawowy, co kreacja wiedzy, dostęp do jej kreacji i możliwość uczestnictwa, wyraźmy się patetycznie, w tworzeniu i przekształcaniu świata jest kwestią kluczową. Jeśli tak, to w Polsce dostęp ten jest drastycznie reglamentowany. Nie tylko dlatego, że Polska nadal nie umieściła się w centrum tego twórczego procesu, także dlatego, że wewnątrz wzmocniono bariery i podziały, o których mówiliśmy. Mamy prawie dwa miliony studentów, ale z tego przytłaczającą większość w licencjackich szkołach przysposobienia zawodowego, które nawet nie dają wyobrażenia o twórczości naukowej, nie mówiąc o jej pobudzaniu. W Polsce przede wszystkim kształci się średnio kwalifikowany i nisko opłacany salariat, którego kulturę wysoką stanowią prasowe tabloidy i telewizyjne „formaty”, a horyzont konsumpcyjny – „lidle” i „biedronki”. To jest odpowiednik dziewiętnastowiecznego proletariatu, zepchnięty na humanistyczny margines, a na dodatek pozbawiony świadomości swego położenia.
Oni nigdy nie będą mieli dostępu do jakichkolwiek ośrodków kreowania czegokolwiek i nawet nie będą do tego aspirować. Ta społeczna redukcja aspiracji jest może najbardziej dotkliwym wymiarem takiej „modernizacji”.

www.krytykapolityczna.pl/Wywiady/MencwelNiewierzewtrwaloscstowarzyszeniaateistycznychbiznesmenow/menuid-1.html
W środku znacznie wiecej. Szeroki horyzont i perspektywa.
--
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on, prawdę mówiąc, świnia." Martwe dusze M.W.Gogol

forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=25097
Edytor zaawansowany
 • hasz0 11.10.10, 18:19  przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał
  wrogów poszukam sobie sam
  dlaczego ku... mać bez przerwy
  poucza ktoś w co wierzyć mam...?

  P.S.

  Niechaj listy wszystkich łajz moralnych, agentów i donosicieli - tych w kufajkach i gumofilcach, ale i w gronostajach - zostaną raz na zawsze ujawnione. Żądam prawdziwych autorytetów!

  "Contra spem spero"

  Obywatel (08:01)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka