Dodaj do ulubionych

Kościół stał się reliktem przeszłości

29.07.13, 15:26
Tako rzecze papież i trudno się z tym nie zgodzić. Jest zbyt zimny, zbyt zajęty sobą, więzień własnych sztywnych formuł. oraz Kościół może mówić z ludźmi, gdy są dziećmi, ale nie z tymi, którzy osiągnęli dorosłość

I w zasadzie to byłoby wszystko, gdyby nie narzucające się pytanie, kto i w jaki sposób wypełni powstałą po kościele pustkę.

--
H.
Edytor zaawansowany
  • pikrat 29.07.13, 15:44
    To będzie jakaś pustka? - Hmm... być może, ale ludzkość wypełni ją pewnie pożytecznymi, w odróżnieniu od klepania zdrowasiek, zajęciami. I tak większość znanych mi ludzi chodziła do kościoła na wszelki wypadek a ślub brali kościelny bo... tradycja. Wniosek z tego, że oprawa uroczystości ślubnej w urzędach stanu cywilnego powinna mieć uroczystszą oprawę a i wszelkie inne uroczystości również. Będzie sobie można na celebrowanie pozwolić bo na pasożytów będzie się wpłacało co raz mniej.
    Dopuszczam, że kościół pozostanie w jakiejś szczątkowej formie dla wybitnie przekonanych w istnienie Baala, ale jego znaczenie dla społeczeństwa będzie co raz mniejsze.

--
    Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.
  • hymenos 30.07.13, 10:39
    Te ceremoniały odgrywają dość istotną rolę społeczną no i ludzie po prostu lubią pomieszkiwać w zorganizowanym stadzie z jasno określonymi normami, które poszczególnym jednostką mogą się podobać mniej lub bardziej. Kościół przez wieku porządkował hierachię społeczną, dawał jasne i czytelne zasady, nieistotne przy tym było, że zasady zazwyczaj najbardziej korzystne były dla niego a ich łamanie najłatwiej przychodziło jemu samemu. Pustka wynika ze zniknięcia źródła owych norm i zasad. Stąd papieska obawa, że prym przejmą protestanci. Ja dodam od siebie inne religie z islamem na czele. Ponadto ludzie odwołują się coraz częściej do nauki i wynikających z niej odpowiedzi na nurtujące pytania.
    --
    H.
  • wikul 29.07.13, 16:53
    hymenos napisał:

> I w zasadzie to byłoby wszystko, gdyby nie narzucające się pytanie, kto i w jak
    > i sposób wypełni powstałą po kościele pustkę.

Nic nie zapełni. Ludzie zawsze mieli i maja potrzeby religijne. Eksperymenty z likwidacją religii zawsze źle się kończyły. Wystarczy wymienić Rosję Sowiecką czy Kubę.
  • andrzejg 29.07.13, 18:07
    wikul napisał:

> Nic nie zapełni. Ludzie zawsze mieli i maja potrzeby religijne. Eksperymenty z
    > likwidacją religii zawsze źle się kończyły. Wystarczy wymienić Rosję Sowiecką c
    > zy Kubę.

Jak już papież nadaje na swoją instytucję, to przyjdzie mi jej bronić..dla swojego świętego spokoju.

A.
  • wikul 29.07.13, 18:36
    andrzejg napisał:

> Jak już papież nadaje na swoją instytucję, to przyjdzie mi jej bronić..dla swoj
    > ego świętego spokoju.
    > A.

Kościół hierarchiczny wyniósł się ponad swoje owieczki traktując je z góry a niektórzy jego hierarchowie wystawiają jeszcze dłoń do pocałowania. I dlatego dobrze że jest taki Franciszek który chce swoich urzędników sprowadzić na ziemię by byli sługami swoich owieczek a nie ich poganiaczami.
  • pikrat 29.07.13, 18:45
    Broń jej, broń. Torty komunijne... kto je teraz zamówi? wink

--
  • andrzejg 29.07.13, 19:48
    Nie ma obawy o torty. W twoim systemie zamówią z okazji kulki w łeb. Wolę kunijne
  • pikrat 29.07.13, 19:58
    andrzejg napisał:

> Nie ma obawy o torty. W twoim systemie zamówią z okazji kulki w łeb. Wolę kunij
    > ne

Mógłbyś tę głęboką "myśl" przełożyć na język zrozumiały dla Polaka, nie koniecznie prawdziwego?

--
  • andrzejg 29.07.13, 20:22
    Hymenos napisał o pustce, Wikil dał przykład Rosji... Cóż więcej pisać? Masz jakąś propozycję dla ludzi , którzy bez religii ani rusz?
  • pikrat 29.07.13, 21:03
    andrzejg napisał:

> Hymenos napisał o pustce, Wikil dał przykład Rosji... Cóż więcej pisać? Masz ja
    > kąś propozycję dla ludzi , którzy bez religii ani rusz?

Mam - niech chodzą do kościołów, cerkwi, synagog i czort wie gdzie jeszcze. Nigdy nie byłem za tym by komukolwiek odbierać jego zabawki. Zawsze byłem i jestem za tym by bawili się za swoje. Jeśli Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe się rozpadają bo to widać gołym okiem to w to miejsce powstanie coś nowego, bardziej przyjaznego ogółowi i taki ksiądz Lemański zostanie biskupem a jego aktualny prześladowca pójdzie na emeryturę razem z tym całym nienawistnym epidiaskopem. Będę się temu przyglądał z dystansem ale i życzliwością.
    A kapłani powinni wzorem mnichów buddyjskich codziennie rano wychodzić z miską po jałmużnę a nie patrzeć na wszystkich z góry, pełni pychy i nienawiści, zaopatrzeni w dobra ziemskie bardziej niż kiedykolwiek. Dobry Bóg wink zesłał Franciszka by wysprzątał swoje stajnie i jeśli wcześniej nie zrobią mu krzywdy to może się to udać a Ty będziesz dalej robił swoje torty - tym razem z płatków owsianych i mąki razowej. Aby było skromnie.
    --
  • hymenos 30.07.13, 10:49
    wikul napisał:

> Nic nie zapełni. Ludzie zawsze mieli i maja potrzeby religijne. Eksperymenty z
    > likwidacją religii zawsze źle się kończyły. Wystarczy wymienić Rosję Sowiecką c
    > zy Kubę.

No wymieniłeś i co z tego wynika? Socjalizm trzyma się mocno a doświadczenia, na które się powołałeś nie spowodowały odejścia w niebyt pomysłów budowy wspólnot opartych na "równości społecznej" i kontrolowanych przez samo społeczeństwo. Idea się nie zmienia, zmieniają się metody i narzędzia. Za to potrzeby religijne ludzi ulegają coraz większej degradacji poprzez komercjalizację i wszystko to na co wskazywał Franciszek.

--
    H.
  • wikul 30.07.13, 15:21
    hymenos napisał:

> No wymieniłeś i co z tego wynika? Socjalizm trzyma się mocno a doświadczenia, n
    > a które się powołałeś nie spowodowały odejścia w niebyt pomysłów budowy wspólno
    > t opartych na "równości społecznej" i kontrolowanych przez samo społeczeństwo.
    > Idea się nie zmienia, zmieniają się metody i narzędzia. Za to potrzeby religijn
    > e ludzi ulegają coraz większej degradacji poprzez komercjalizację i wszystko to
    > na co wskazywał Franciszek.

Nie bardzo wiem o co ci chodzi. Religijność faluje. Tak było tak jest i tak będzie, bo każdy przesyt jest niedobry.
    Tam gdzie zlikwidowano całkowicie znane religie (jedyny znany mi przypadek to Korea Płn.), powstała nowa religia państwowa ze swoim ceremoniałem itp. Niestety mimo że śmieszniejsza jest znacznie niebezpieczniejsza od znanych dotychczas.
  • benek231 29.07.13, 20:22
    A skad Ty te "powstałą po kościele pustkę" wytrzasnales? Bo o niczym podobnym papcio Franciszek nie mowil, w cytowanych przez Ciebie zdaniach.
  • pikrat 29.07.13, 21:09
    A czy to ważne o czym mówił? Nowemu papieżowi Chuch Nieświeży wyznaczył rolę dobrego policjanta i czas pokaże czy to wszystko jest taktyką by pozyskać nowych niewolników i powstrzymać odchodzenie starych. Po czynach go poznamy a te czyny to wysłanie na emerytury tego domu starców, który nie nadaje się już do niczego więcej niż pierdzenie po dobrym obiedzie.

--
  • benek231 29.07.13, 22:00
    Mam tu interesujacy link dla Ciebie. I nie tylko dla Ciebie - mam nadzieje. smile

www.youtube.com/watch?v=ar1UkRY2Qu0
  • pikrat 29.07.13, 22:15
    Świetny. Dziękuję.
    --
  • pikrat 29.07.13, 23:36
    benek231 napisał:

> Mam tu interesujacy link dla Ciebie. I nie tylko dla Ciebie - mam nadzieje. smile
    >
    > www.youtube.com/watch?v=ar1UkRY2Qu0

Że piqusiński wysłucha lub przeczyta nie wątpię, ale tyle się o sobie dowie, że chyba zrobi stąd wypad na zawsze smile
    --
  • benek231 30.07.13, 04:54
    pikrat napisał:

> benek231 napisał:
    >
    > > Mam tu interesujacy link dla Ciebie. I nie tylko dla Ciebie - mam nadziej
    > e. smile
    > >
    > > www.youtube.com/watch?v=ar1UkRY2Qu0
    >
    > Że piqusiński wysłucha lub przeczyta nie wątpię, ale tyle się o sobie dowie, że
    > chyba zrobi stąd wypad na zawsze smile
    >
    >
    *Moze i wyslucha. Moze i przeczyta. Tylko czy zrozumie - smiem watpic. Przeciez on sam na siebie powiedzial, ze jest tepym katolem. A ja nie mam podstaw by mu nie wierzyc. wink
  • hymenos 30.07.13, 10:51
    benek231 napisał:

> A skad Ty te "powstałą po kościele pustkę" wytrzasnales? Bo o niczym podobnym p
    > apcio Franciszek nie mowil, w cytowanych przez Ciebie zdaniach.

A musiał powiedzieć? Wystarczy, że wskazał co w zamian. A że nie powiedział o wszystkich możliwościach to już inna sprawa. Masz pole do popisu.

--
    H.
  • benek231 30.07.13, 19:21
    hymenos napisał:

> benek231 napisał:
    >
    > > A skad Ty te "powstałą po kościele pustkę" wytrzasnales? Bo o niczym podo
    > bnym p
    > > apcio Franciszek nie mowil, w cytowanych przez Ciebie zdaniach.
    >
    > A musiał powiedzieć? Wystarczy, że wskazał co w zamian. A że nie powiedział o w
    > szystkich możliwościach to już inna sprawa. Masz pole do popisu.
    >
    >
    *Ja sobie zawsze jakies pole znajde, ale troska o kk mi akurat dynda. To Twoje zmartwienie.
    Martw sie wiec czym zapelnic te dziure, o ktorej papcio Franek zdecydowanie nie mowil.
  • qwardian 29.07.13, 22:37

Współczesna kultura poza religijna jest abstrakcyjna i zbyt oderwana od życia, żeby stać się poważną alternatywą. Co ciekawe, w Poznaniu tradycyjne msze liturgiczne w języku łacińskim odbywają się w pełnym po brzegi kościele, ale takie same efekty popularności są również na popołudniowych u Dominikanów, gdzie młodzież lubi spowiadać się. Czasami uczestniczę w trzech mszach, w trzech różnych kościołach w dodatku przygotowując się w Piątek do niedzielnych czytań mszalnych na piątkowych audycjach radiowych Szukając Słowa Bożego na antenie Radia Maryja to sobie wyobrażacie jakim stałem się moherem...
    --
    A powiadam wam, że z każdego nieużytecznego słowa, które ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w dzień sądu. Albowiem na podstawie słów twoich będziesz usprawiedliwiony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony. Mat. 12/36-37
  • pikrat 29.07.13, 23:33
    Ech tam, moherem... jesteś zwyczajnie popie...ny.

--
  • kolter-xl 30.07.13, 09:20
    qwardian napisał:

>
    > Współczesna kultura poza religijna jest abstrakcyjna i zbyt oderwana od życia,
    > żeby stać się poważną alternatywą. Co ciekawe, w Poznaniu tradycyjne msze litur
    > giczne w języku łacińskim odbywają się w pełnym po brzegi kościele, ale takie s
    > ame efekty popularności są również na popołudniowych u Dominikanów, gdzie młodz
    > ież lubi spowiadać się. Czasami uczestniczę w trzech mszach, w trzech różnych k
    > ościołach w dodatku przygotowując się w Piątek do niedzielnych czytań mszalnych
    > na piątkowych audycjach radiowych Szukając Słowa Bożego na antenie Radia Maryj
    > a to sobie wyobrażacie jakim stałem się moherem...

Po łacinie ? czyli w rodzimym języku Jezusa ?
    --
    www.youtube.com/watch?v=PW-6FKFnHx8
  • jaceq 29.07.13, 22:49
    podoba mi się ten facet.

Hoser by Go pewnie ekskomunikował. A Flaszencja najchętniej spalił na stosie. Lefebryści na razie milczą, za to ultramontyści bałakają o nielegalności wyboru.
    Czytałem już komentarze ochotników gotowych próbować przed Nim potraw przeznaczonych na stół Jego Świątobliwości.

--
    "Jako pomorski lider będę konsekwentny w odzyskiwaniu dla PiS urzędu po urzędzie, przedsiębiorstwa po przedsiębiorstwie, agendy po agendzie. Trzeba jasno powiedzieć, że 16 miesięcy po wygranej PiS żaden działacz czy zwolennik naszej partii, który wykrwawiał się w naszych kampaniach wyborczych, nie może cierpieć głodu i niedostatku."

Jacek Kurski, 8 marca 2007
  • kolter-xl 29.07.13, 23:20
    hymenos napisał:

> I w zasadzie to byłoby wszystko, gdyby nie narzucające się pytanie, kto i w jak
    > i sposób wypełni powstałą po kościele pustkę.

Nic nie zmienią w tej skostniałej od wieków pełnej pychy sekcie.
    --
    www.youtube.com/watch?v=PW-6FKFnHx8
  • g-48 30.07.13, 10:00
    Moi drodzy pozamienialiscie wiare w Boga na wiare w mamone ktoregos z bankow bo sami nie wiecie gdzie lezy wasz pieniadz.
    Wielbienie bogow na stadionach z okrzykami i znowu wznoszenie oczow do "gory" aby ten ktorego uwazacie nie ma pomogl wygrac waszej druzynie.
    Wasz cyrk ale nie wasze malpy.
    --
    Dilexi iustitiam et odivi iniquitatem; propterea, morior in exilio.“
    Powiedzial Grzesiu VII
  • g-48 30.07.13, 10:06
    4.bp.blogspot.com/_GlK3kj8Hz-0/Sc-z5szsjpI/AAAAAAAAACU/KVWni9Lp0Ic/s320/zydek41.jpg
    A ten juz liczy straty?!
    --
    Dilexi iustitiam et odivi iniquitatem; propterea, morior in exilio.“
    Powiedzial Grzesiu VII

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka