Dodaj do ulubionych

Apetyt rosnie w miare jedzenia - zlodziejom tez:O)

13.07.17, 00:35
Ponad 145 mln zł – tyle z pieniędzy polskich podatników w 2016 roku trafiło do Funduszu Kościelnego, z którego m.in. opłacane są składki emerytalne i zdrowotne duchownych. Kwota jest rekordowa – jeszcze w 2012 roku na ten cel przeznaczono ok. 100 mln zł.

Dane na temat Funduszu Kościelnego znalazły się w analizie Najwyższej Izby Kontroli z wykonania budżetu państwa w części dotyczącej wyznań i mniejszości. Jak się okazuje, kwoty przeznaczane na cel szybko rosną – o ile jeszcze pięć lat temu było to ok. 100 mln zł, to już w 2013 roku wydano ponad 118 mln zł, a w kolejnych latach 133 i 128 mln zł – informuje „Rzeczpospolita”.

Fundusz powstał w 1950 roku jako forma rekompensaty za mienie odebrane Kościołowi katolickiemu po wojnie. Zgromadzone w nim środki przeznaczane są na rzecz wszystkich kościołów i związków wyznaniowych posiadających w Polsce uregulowany status prawny (łącznie ponad 160), jednak nadal zdecydowana większość trafia do duchownych katolickich.

Skąd tak spory rozrost funduszu? Według informacji przekazanych „Rzeczpospolitej” przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (resort sprawuje pieczę nad Funduszem Kościelnym) podyktowane jest to zwiększeniem wydatków na składki duchownych na ZUS i NFZ. Te z kolei rosną wraz z wartością płacy minimalnej.

Co jakiś czas powracają pomysły dużego ograniczenia lub nawet likwidacji Funduszu Kościelnego. W 2011 roku taki pomysł zgłosił wtedy Sojusz Lewicy Demokratycznej, który uzasadniał swoją inicjatywę tym, że równolegle do funduszu działała Komisja Majątkowa, zajmująca się zwrotem dóbr kościelnych, zatem – według polityków – Kościół katolicki uzyskał już należną mu rekompensatę.

www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/fundusz-koscielny-coraz-wiecej-wydajemy-na-kosciol-rekordowe-wydatki,artykuly,413020,1.html?src=HP_Section_2
Edytor zaawansowany
  • 13.07.17, 00:47
    Benio231 tobie tez rośnie apetyt w miarę wzrostu emocji której nie potrafisz mieszkając za wielką wodą uchwycić pod kontrole.smile
  • 13.07.17, 06:21
    monalisa2016 napisał(a):

> Benio231 tobie tez rośnie apetyt w miarę wzrostu emocji której nie potrafisz mi
    > eszkając za wielką wodą uchwycić pod kontrole.smile
    **
    To najwyrazniej twoj wplyw, Moniu.
  • 13.07.17, 12:06
    "złodzieje tez". Zaintrygowali mnie ci nienasyceni osobnicy kradnący tezy. Weszłam więc do wątku, ale okazało się, że nie o jakieś ukradzione tezy w nim chodzi, a o to co zwykle.
    Oto do czego prowadzi, Benku, nieużywanie polskich znaków smile
    a.
  • 13.07.17, 21:38
    Mialem napisac 'takze', ale pomyslalem, ze przypiszesz mi seplenienie rozwojowe.

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.