Dodaj do ulubionych

Koniec państwa prawa, idzie autorytaryzm :O)

13.07.17, 06:16
PiS dzierży dziś pełnię władzy sądowniczej. To bat na polityków opozycji, opornych samorządowców, niezależnych dziennikarzy.

To symboliczna zbieżność w czasie. We wtorek prokurator zajął się Tomaszem Piątkiem. Grożą mu trzy lata więzienia. W środę posłowie PiS znieśli niezawisłość sędziowską i podporządkowali polskie sądy nieograniczonej władzy magistra Zbigniewa Ziobry pałającego żądzą osobistej zemsty na sędziach.

Kończy się władza prawa. Zaczyna się bezprawie władzy.

Domyka się ciąg technologiczny. Od dziś każdy, kogo rano wskaże „ośrodek dyspozycji politycznej”, tj. Jarosław Kaczyński, może wieczorem zostać opluty w telewizji narodowej, być inwigilowany, oskarżony, zatrzymany, osądzony i prawomocnie uznany za winnego w każdej z instancji. PiS dzierży dziś pełnię władzy sądowniczej. To bat na polityków opozycji, opornych samorządowców, niezależnych dziennikarzy – takich jak Tomasz Piątek – redakcje, biznes i obywateli – na każdego, kto naruszy interesy partii władzy. „Nie podskakujcie więc, obywatele, bo każdy z was może być winny”.

Są wakacje. Ludzie wygrzewają się na plaży, grillują i piją piwo. Ale nad krajem słońce zachodzi. Kończy się najlepsze 27 lat historii demokratycznej Polski. Zaczyna się autorytaryzm.

wyborcza.pl/7,75968,22087001,koniec-panstwa-prawa-idzie-autorytaryzm-komentarz-jaroslawa.html

Edytor zaawansowany
 • benek231 13.07.17, 06:20
  z rozpedu zapomnialem o autorze.
 • lont12 13.07.17, 10:04
  oto czystka na którą Naród czekał od dawna.
 • babaobaba 13.07.17, 10:19
  Zamiana dżumy na cholerę. Możliwe, że tzw "Naród Pisowski" tego oczekiwał.
 • benek231 13.07.17, 21:30
  babaobaba napisał:

  > Zamiana dżumy na cholerę. Możliwe, że tzw "Naród Pisowski" tego oczekiwał.
  **
  No tego sie po Tobie nie spodziewalem, ze poprzesz to gowienko. Co wiecej, ze - stwierdzajac co powyzej - postawisz znak rownosci pomiedzy demokracja a demokratura.

  Z czego wnosze, ze istotnie polska kultura polityczna znajduje sie na znacznie nizszym poziomie niz sadzilem.
 • lont12 13.07.17, 23:08
  Nie zrozumiałeś bo sobie założyłeś filtry.
 • qwardian 13.07.17, 14:19
  Prawo tworzy proces legislacyjny w sejmie, nie sędziowie, TK, czy SN...

  --
  Kto ratuje jedno polskie życie, ratuje cały świat
  Talmud, Sanhedrin 37a
 • lont12 13.07.17, 23:11
  Ważne że przemiana odbywa się zgodnie z konstytucją i prawem. Psy gazetowe co prawda szczekają, ale dość cienko im to wychodzi.
 • blueelvic2 13.07.17, 14:38
  Zainteresowal mnie ten oto fragment: prokurator zajął się Tomaszem Piątkiem.

  *


  www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1712128,1,podlegli-macierewiczowi-prokuratorzy-biora-sie-za-autora-ksiazki-o-rosyjskich-powiazaniach-szefa-mon.read

  Zamordyzm, buta i arogancja.


  Ciemno wszedzie, glucho wszedzie, co to bedzie, co to bedzie?
 • benek231 14.07.17, 16:56
  Przeciez to sa faszysci, czerpiacy "madrosc" i wiedze zarowno z komuny jak i nazizmu. Po nich spodziewac sie mozna wszystkiego najgorszego. Glownie dlatego, ze maja takie samo wsparcie katolickiego kleru jak kiedys chilijski Pinochet czy ardentynski Videla.

  www.tokfm.pl/Tokfm/7,102433,22093838,jezeli-te-zmiany-przejda-to-polski-nie-bedzie-w-ue-za-kilka.html?order=najnowsze#opinions
 • benek231 14.07.17, 17:46
  „Uchwalone ustawy zmieniające ustrój sądownictwa i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadzają zmianę ustrojową o zasadniczym znaczeniu. PiS buduje państwo prerogatywne i monopolistyczne, z radykalnie obniżonym standardem ochrony praw jednostki i obniżoną efektywnością kontroli wykonywania zadań publicznych” – napisał Ujazdowski, według którego prowadzona przez PiS polityka stanowi zaprzeczenie polskiej tradycji prawnej – zawsze krytycznej wobec absolutyzacji władzy wykonawczej. I dalej: „Zamiast pożądanej reformy PiS wprowadza całkowite uzależnienie Krajowej Rady Sądownictwa od większości politycznej i buduje Sąd Najwyższy na uznaniowych zasadach. W długiej wieloletniej perspektywie może to zablokować pozytywne zmiany w wymiarze sprawiedliwości (...) Całkowita zależność od władzy politycznej będzie paraliżowała sądownictwo, a nie podnosiła jakość jego funkcjonowania”.

  wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22095214,ujazdowski-znow-bardzo-ostro-o-pis-tym-razem-o-sadzie-najwyzszym.html
 • benek231 14.07.17, 20:46
  - Nowy Sąd Najwyższy ma liczyć ponad 40 osób, a przy zachowaniu obecnej kompetencji to niemożliwe. Przypuszczam więc, że dalszym etapem reformy będą jakieś zmiany dotyczące kasacji. I SN zostanie z zagadnieniami prawnymi i problematyką bardziej abstrakcyjną. A to już było, w czasach mojej młodości - stwierdziła prof. Łętowska.

  Dokonuje się tej całej reformy w imię zwrotu sądów ludowi, a robi się coś zupełnie przeciwnego. Tworzy się grupę elitarną, która nie będzie sądziła zwykłych spraw. To będzie grono, które będzie się zajmowała doprecyzowaniem istniejących norm
  - mówiła prawniczka w TOK FM

  Prof. Ewa Łętowska uważa, że nikt nie powinien mieć wątpliwości, iż najnowszy pomysł PiS jeszcze bardziej naruszy zasadę trójpodziału władz. Konstytucyjną zasadę trójpodziału władz.

  Zmiany przepisów dotyczących Sądu Najwyższego wzmocnią władzę wykonawczą, kosztem sądowniczej.

  www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,22095974,w-tym-sporze-idzie-o-jedno-by-sady-mialy-odpowiednie-kregoslupy.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.