Dodaj do ulubionych

Czy PIS jest normalny?

15.07.17, 15:30
Normalnosc zachowan czlowieka.

Zagadnienie wydawaloby sie oklepane i zaszufladkowane, ale...

No wlasnie, mam szalone watpliwosci, czy zachowanie Prezesa i jego klakierow jest normalne w swietle uznanych norm spoleczno-normatywnych.

Maciarewicz, prokuratura wojskowa i autor ksiazki Piatek, to tylko malutki przyklad nienormalnego zachowania ludzi PISu.

Czy znajdzie sie nastepny Walesa z kilkoma kumplami, ktory pisowskiej nienormalnosci pokaze polskiego wala?
Edytor zaawansowany
 • czuk1 15.07.17, 15:47
  Najpierw muszą obudzić się obywatele Polski, komitety obrony konstytucji, wzmocnione partie polityczne, stowarzyszenia.
  Generalnie ...społeczeństwo obywatelskie. Musi być armia do pieczenia nowego chleba. Wtedy znajdą się przywódcy.
  Nim to nastąpi PiS , może się okazać, że Blitzktrieg PiS na Polskę może spowodować, że będzie za późno. Długo nie Polacy nie wyzwolą się uścisku i ucisku PiS.
  Sytuacja jest trudna. Przyszły ciemięzca jest w akcji i realizuje swoje zamiary po cichu - jak pijawka. Wszystko jakoby dla zdrowia narodu.

  --
  PiS rozwiąże obecny Sąd Najwyższy. Tymczasową kontrolę nad nim przejmie Zbigniew Ziobro. To będzie koniec trójpodziału władzy w Polsce. OKO.press
 • czuk1 15.07.17, 15:54
  To zdanie,.... (...."Nim to nastąpi PiS , może się okazać, że Blitzkrieg PiS na Polskę może spowodować, że będzie za późno. Długo nie Polacy nie wyzwolą się uścisku i ucisku PiS"...)
  .... poprawnie winno brzmieć (bez skrótu "PiS" i bez słowa "nie")) :

  "Nim to nastąpi , może się okazać, że Blitzkrieg PiS na Polskę może spowodować, że będzie za późno. Długo Polacy nie wyzwolą się uścisku i ucisku PiS.
  "


  -- a to prawda ...
  PiS rozwiąże obecny Sąd Najwyższy. Tymczasową kontrolę nad nim przejmie Zbigniew Ziobro. To będzie koniec trójpodziału władzy w Polsce. OKO.press
 • blueelvic2 15.07.17, 16:46
  zbyt wolno "reaguje" na pisowskie zawlaszczanie Polski. Reformy PISu, to praktycznie deformy normlnosci.
 • babaobaba 15.07.17, 19:19
  Obawiam się, że niewielu, w każdym razie co raz mniej będzie, odważnych, którzy w Polsce mieszkając będą mieli odwagę pisać wszystko co myślą. Internet jest opanowany przez szpicli, którzy sporządzają listy nieprawomyślnych. Wam, w Kanadzie, Stanach, Niemczech, czy Australii mogą skoczyć ale nam mogą, jak to w państwach reżimowych, zaszkodzić. W każdym razie nie mam zaufania do pislamu.
 • blueelvic2 15.07.17, 20:37
  Wam, w Kanadzie, Stanach, Niemczech, czy Australii mogą skoczyć ale nam mogą, jak to w państwach reżimowych, zaszkodzić.

  W swietle powyzszego Walesa w tamtym czasie byl, co tu ukrywac, czlowiekiem odwaznym i zmotywowanym.

  Samo pisanie dzisiaj juz nie wystarcza... Sprawy zaszly za daleko, a nowych bohaterow nie widac.
 • t_ete 16.07.17, 01:05
  blueelvic2 napisał(a):

  > Samo pisanie dzisiaj juz nie wystarcza... Sprawy zaszly za daleko, a nowych boh
  > aterow nie widac.

  W ktoryms z watkow napisalam - to jak powolne wchodzenie do lodowatej wody. Centymetr po centymetrze. Mozna sie przyzwyczaic i zyc - mimo.

  Taki wlasnie byl peerel. Z usluznymi - spragnionymi awansu. Z 'mala stabilizacja' w wyznaczonych ramach. Z kalkulacja 'raz sie zyje'. Z bezwstydem korzystania z tego co mozna - za kazda cene. Czy teraz jest inaczej ?

  Dlaczego mialoby byc inaczej ? Nie sprzedajemy sie ? Jestesmy bardziej przyzwoici ? wink
  Wystarczy spojrzec na PiS-owski dwor i okolice ...

  Bohaterow - wtedy - byl promil ; niezbyt wielu ludzi, ktorzy zaryzykowali przyszlosc swoja - i swojej rodziny. Reszta 'sie wozila' ... a teraz pali na stosach tych, ktorzy wtedy mieli odwage.
  Albo ci, ktorzy nie zostali wystarczajaco w swoim bohaterstwie docenieni - pala na stosach swoich docenionych konkurentow.

  W rodzinnych mitach - ryngrafy na scianach i rodowe szable. Partyzanci, powstancy, AK-owcy i Wykleci. Kazdy mial w rodzinie kogos kto ratowal Zydow (ktorzy oczywiscie potem tego nie docenili). Uciemiezeni, bohaterscy. Torturowani. Zdradzeni. Wykorzystywani.

  To jakas pompatyczna farsa.

  Nikt sie do swojskiego folwarku i pierwszych butow nie przyznaje. Do awansu z wyjazdem do Nowej Huty. Oraz do tego, ze korzystal. Jak tylko mogl. Zeby dobrze zyc - lub jakos przetrwac ... Nie ma takich historii.

  Polska to dziwny kraj.

  tete • blueelvic2 16.07.17, 03:21
  W ktoryms z watkow napisalam - to jak powolne wchodzenie do lodowatej wody. Centymetr po centymetrze. Mozna sie przyzwyczaic i zyc - mimo.

  Powoli, krok po kroku... Gornicy otrzymali, rolnicy maja doplaty (poki co), stoczniowcow juz nie ma, a reszta otumaniona 500+

  Walesa mial sile razenia... Potrafil przemawiac do tlumu. Rozgladam sie dookola i nie widze nikogo jak on. • czuk1 16.07.17, 10:18
  blueelvic2 napisał(a): zbyt wolno "reaguje" na pisowskie zawlaszczanie Polski. Reformy PISu, to praktycznie deformy normlnosci.


  Podkreślam grubym drukiem Twoje zagraniczne zauważenie. Jest smutne ale prawdziwe.

  Choć całą noc blokowano Sejm, choć 30 organizacji społecznych w Wrocławiu demonstrowało bardzo merytorycznie w obronie SN, choć zrzeszenia studenckie w Warszawie piszą list, choć pieniaczy się i uznaje obecną sytuację za zamach stanu ..... to twierdzę, że na tym się skończy.

  PiS te głosy traktuje jak karawanę przeciwników i .... robi swoje. A naród kupiony za 500+ i inne ludowe sądy siedzi cicho, nie ma świadomości o wielkiej szkodliwości podejmowanych
  ustaw odnoszących się do wymiaru sprawiedliwości. Ustawy te częściowo są słuszne ale pod
  przykrywką potrzebnych reform strukturalnych przeprowadza się likwidację III filaru władzy demokratycznej i wprowadza możliwość funkcjonowania państwa dyktatorskiego.  --
  Według premier Szydło gminy budowały drogi tylko pod domy polityków PO. A ?Szydłówka? do jej domu? OKO.press
 • blueelvic2 16.07.17, 13:38
  Ludzie pisza o pisowskich deformacjach demokracji, ludzie protestuja... i rozchodza sie do domow. Spoleczenstwo milczy. Czyzby bylo one takie szczesliwe? Otoz, nie.

  Narod jeszcze ciagnie... Ma swoje male potrzeby, ktore zrealizuje przy pomocy 500+ Az pewnego dnia to pierdyknie, a o tym wszyscy ekonomiscie przestrzegaja.

  Pamietam doskonale koniec lat siedemdziesiatych. Kolejki i walka o 1 kg zeberek pod sklepami miesnymi. Pamietam przepychajacych sie rolnikow w walce o sznurek do snopowiazalek... O przydzial wapna i cementuaby kawaleczek Polski wybudowac. Frustracja...

  Frustacja i brak jasnej wizji najblizszej przyszlosci zrodzilly wielki bunt. Dzis sytuacja jest inna., ale frustracja zawsze jest ta sama... Mam nadzieje, ze juz wkrotce osiagnie ona punkt wrzenia.

 • czuk1 17.07.17, 05:46
  blueelvic2 napisał(a):
  > Narod jeszcze ciagnie... Ma swoje male potrzeby, ktore zrealizuje przy pomocy 5
  > 00+ Az pewnego dnia to pierdyknie, a o tym wszyscy ekonomiscie przestrzegaja.

  Też tak uważam. Poza rosnącym zadłużeniem państwa (swoistą bombą z opóźnionym zapłonem) groźnym dla PiS mogą być autarkiczne zapędy w postaci ręcznego sterowania wymiarem sprawiedliwości przez partyjnego MS i bałagan prawny w państwie wywołany upolitycznieniem przy stosowania prawa.
  ...kiedyś...> Frustacja i brak jasnej wizji najblizszej przyszlosci zrodzilly wielki bunt. Dzis sytuacja jest inna., ale frustracja zawsze jest ta sama... Mam nadzieje, ze juz wkrotce osiagnie ona punkt wrzenia.
  No teraz sytuacja jest diametralnie inna. Ludzie nadal oceniają rządzących poprzez poprzez sytuację swoich rodzin. Jeśli będą mieć pracę i mieszkanie oraz niezłe dochody to nie ma mowy o wielkim buncie. Buntować się będą intelektualiści, ludzie świadomi negatywnych dla narodu zjawisk które za kilka lat pogorszą sytuację rodzin w Polsce. Bez siły społeczeństwa obywatelskiego (które wolno zbyt powstaje, organizuje się) nie sposób wierzyć w rewolucyjne zmiany. Tym bardziej , że obecnie rządzący są specjalistami od społecznego marketingu. I rzucać będą kolejne ochłapy przedwyborcze, uzyskiwane kosztem ogółu podatników i kosztem dalszego zadłużania państwa. Co pozwoli PiS umacniać swoją władzę.
  Ja to boję się dyktatury PiS a rewolucji społecznej nie widzę, na horyzoncie czasowym.
  >

  -
  Płacąc go __abonament___czuję się jakbym utrzymywała dziwkę z której usług brzydzę się skorzystać.
  pisze słusznie - louanger, na forum analogowe
 • blueelvic2 17.07.17, 20:42
  I ta krok po kroku ... Wiesz o tym, prawda?

  Pozostal jeszcze Sad Najwyzszy. Pozniej wezma sie TVN orz Polsat i nie tylko. Beda unijne sankcje, spadnie ratning Polski... ludzie zaczna tracic prace i bedzie bardzo cacy.

  Znowu komuna. Przepraszam, moze paszportow nie zabiora.
 • monalisa2016 17.07.17, 20:51
  Jeszcze sie za nic nie biorą, jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądała reforma a już krzyku duzo w Polsce jak i poza Polską.
  Zyczę wszystkim odczekania, opamiętania jak i troche powściągliwości. smile

  Przy tym krzyku wypada tylko zapytać kiedy w Polsce Majdan i kto go poprowadzi "Fuck the EU" i jej kumple odeszli w niepamięć ale spustoszenie i smród został po nich ? smile
 • wikul 17.07.17, 23:32
  blueelvic2 napisał(a):

  > I ta krok po kroku ... Wiesz o tym, prawda?
  >
  > Pozostal jeszcze Sad Najwyzszy. Pozniej wezma sie TVN orz Polsat i nie tylko. B
  > eda unijne sankcje, spadnie ratning Polski... ludzie zaczna tracic prace i bedz
  > ie bardzo cacy.
  >
  > Znowu komuna. Przepraszam, moze paszportow nie zabiora.


  Trafne uwagi, tylko powiedz to Olegowi itp. "dyskutantom" którzy są przekonani że to samo robiła poprzednio Platforma.  --
  "Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne,
  to byśmy nigdy niczego nie mieli"
  Jarosław Kaczyński
 • blueelvic2 20.07.17, 16:11
  ale to co robil dotychczas i robi nadal PIS jest pochodna szalenca:


  https://pbs.twimg.com/media/DFDMfxiXUAAiXR0.jpg


 • blueelvic2 15.07.17, 23:50
  prawdziwi tacy.... Orly, sokoly, herosy?

  Tak, Danuta Rin wyspiewala to wspaniale.

  Walesa- elektryk, ktory chcial cos zmienic. Dzisiaj Walesa juz niemodny... Przyszli nowi:

  Bojownicy spraw ogromnych,
  owładnięci ideami
  o znaczeniu wiekopomnym
  i wejrzeniu jak ze stali.
  Gdzie umysły epokowe,
  protoplaści czynów większych,
  niż pokątne, zarobkowe
  kombinacje tuż przed pierwszym?
  Nieprzekupni, prości, zacni,
  wielkoduszni i szlachetni.
  Gdzie-że oni, gdzie tytany
  woli, czynu, intelektu,
 • elka-sulzer 16.07.17, 01:16
  Wyglada na to, ze Polska waadza ... nienagannie podlapala ... tak popularny teraz w "wolnym swiecie" ... proces odgradzania sie od innych.
  Takie sytuacje juz byly a bohaterzy raczej ... zbrodniczego rzedu.
 • monalisa2016 16.07.17, 01:57
  Sama wiesz Elka że naiwne, podporządkowane marionetki wykorzystywało sie w przeszłości i wykorzystuje sie je do dziś.
  Co chcesz oczekiwać?
  Polska idzie śladami Ukrainy, powtarzam i pisze to od lat.
 • monalisa2016 16.07.17, 02:09
  Oczekiwałam od Polski od roku 1989 czegoś wzniosłego ze będzie suwerennym, neutralnym krajem, a tu benc... z jednej skrajności w druga czy to było za innych, czy PO, czy PiS.
  Jaki wniosek?
  Historia powinna być przestroga jak i wyciągnięciem wniosków z niej, a tu okazało sie ze taka Mołdawia jest mądrzejsza od Polski i nie pozwoliła sobie nikomu narzucać swoją wolę.
 • monalisa2016 16.07.17, 02:32
  Troche wyjaśnię, malutka Mołdawia chce być suwerennym, neutralnym krajem, nie chce należeć do żadnego bloku ani do NATO, chce utrzymywać przyjazne stosunki polityczno-gospodarcze z każdym krajem zarówno z Unią jak i Stanami czy Rosją,
  TO SIE CHWALI!
  PRAWIDŁOWO!
  Tego oczekiwałam od Polski po roku 1989.

  Dodam taka malutka Mołdawia nie obawia sie najazdu Rosjan jak sie trąbi w Polsce do mózgów Polakom.
 • czuk1 17.07.17, 20:43
  monalisa2016 napisał(a):
  Dodam taka malutka Mołdawia nie obawia się najazdu Rosjan jak sie trąbi w Polsce do mózgów Polakom

  Rosja uznaje na papierze integralność terytorialną i suwerenność Mołdawii, a jednocześnie trzyma swoje oddziały w Naddniestrzu i od czasu do czasu próbuje skłonić Kiszyniów do uznania legalności ich stacjonowania
 • felusiak1 16.07.17, 10:29
  >>Czy znajdzie sie nastepny Walesa z kilkoma kumplami, ktory pisowskiej nienormalnosci pokaze polskiego wala? <<

  Wałęsa reprezentował bunt, sprzeciw uzurpanckiej władzy z sowieckiego nadania. Wtedy musieliśmy głosować w wyborach ale nie wybueraliśmy. Dzisiaj Wałęsa z kumplami nie jest konieczny. Wystarczy głosować w nastepnych wyborach.

 • czuk1 16.07.17, 11:34
  felusiak1 napisał: Wałęsa reprezentował bunt, sprzeciw uzurpanckiej władzy z sowieckiego nadania. Wtedy musieliśmy głosować w wyborach ale nie wybueraliśmy. Dzisiaj Wałęsa z kumplami nie jest konieczny. Wystarczy głosować w nastepnych wyborach.


  Masz racje Felusiak.
  Teraz mamy czas wejścia do polityki i wymiany elit politycznych . Wchodzą młodzi którzy mogą krytycznie ocenić elity solidarnościowe , postsolidarnościowe i socjaldemokratyczne. Sytuacja Polski i wokół niej wymaga zupełnie innego, nowego spojrzenia na politykę i kształtowania jej
  w sposób nowoczesny , w interesie Polski i jej obywateli .... a nie jak obecnie w interesie jednej partii. Oczywistym jest również, że trwanie przy demokracji , przy UE jest życiową koniecznością Polski.
  A więc .... kolejna próba przed Polakami, to wybory parlamentarne. Szukajmy odpowiednich przywódców narodowych, regionalnych. Obalmy dotychczasowe partie (PO,PSL, PiS) które
  prowadzą Polskę na manowce, na margines Europy i świata.

  Szkoda, że Wałęsa miesza się do polityki. Nigdy w nowej Polsce nie miał do tego głowy. A teraz jest czas wyjątkowo nieodpowiedni do jego działań. Na jego miejscu wycowfał bym się całkowicie..... by nie psuć swojego wizerunku. Gdyby cich siedział , moze by go nie wykreślono (mam nadzieje okresowo) z podręczników szkolnych.


  --
  Według premier Szydło gminy budowały drogi tylko pod domy polityków PO. A ?Szydłówka? do jej domu? OKO.press
 • kalllka 16.07.17, 12:32
  No cóż, jak już zauważyliście czas zmian
  zapoczątkowany w latach dziewięćdziesiątych to czas rewolucji cyfrowej...
  Nie wiem jak Wałęsa radzi sobie z komputerem /Cyferem/ ale święty Boże nie pomoże /matka boska w klapie/ nie pomoże jeśli się nie pozna obecnych zasad działania politycznego biznesu:
  thehackernews.com/2017/07/cybercrime-as-as-service.html?m=1
 • czuk1 22.07.17, 08:00
  kalllka napisała:
  > No cóż, jak już zauważyliście czas zmian
  > zapoczątkowany w latach dziewięćdziesiątych to czas rewolucji cyfrowej...
  > Nie wiem jak Wałęsa radzi sobie z komputerem /Cyferem/ ale święty Boże nie pom
  > oże /matka boska w klapie/ nie pomoże jeśli się nie pozna obecnych zasad działa
  > nia politycznego biznesu:
  > thehackernews.com/2017/07/cybercrime-as-as-service.html?m=1

  Istotnie rewolucja cyfrowa wywiera nadal ogromna rolę zmiany w świecie. Cyfryzacja jest jednak narzędziem do dokonywania tych zmian . Nie możesz totalnej informatyzacji dokonywanej przez informatyków utożsamiać a nawet stawiać ponad politykami , biznesmenami, finansistami. To oni rządzą światem, prowadzą "polityczny biznes", posługując się techniką cyfrową.
  Na tle Twojej wypowiedzi nasuwa się kilka wniosków:
  - Polska może zejść na manowce , bo rządzona/prowadzona jest przez przywódcę
  starodawnego, zakonserwowanego, zapóźnionego w rozwoju , nie rozumiejącego roli
  cyfrowej cywilizacji ,
  - im wcześniej nastąpi wymiana elit politycznych tym lepiej dla Polski.  --
  Z PiSem jest tak,jak określił jeden z muzyków - "wszyscy sikają do basenu,ale tylko PiS robi to z trampoliny" ---- margit49
 • wikul 16.07.17, 12:06
  felusiak1 napisał:

  > >>Czy znajdzie sie nastepny Walesa z kilkoma kumplami, ktory pisowskiej
  > nienormalnosci pokaze polskiego wala? <<
  >
  > Wałęsa reprezentował bunt, sprzeciw uzurpanckiej władzy z sowieckiego nadania.
  > Wtedy musieliśmy głosować w wyborach ale nie wybueraliśmy. Dzisiaj Wałęsa z kum
  > plami nie jest konieczny. Wystarczy głosować w nastepnych wyborach.

  Nie bądź naiwny, jak będziesz chciał głosować to twój głos nie będzie miał znaczenia, głosy będzie liczył PiS a wyniki zatwierdzał Sąd Najwyższy z nadania Ziobry. To nie Ameryka.
  --
  "Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne,
  to byśmy nigdy niczego nie mieli"
  Jarosław Kaczyński
 • blueelvic2 16.07.17, 13:50
  Polska stala sie prywatnym folwarkiem PIS.
 • monalisa2016 16.07.17, 15:03
  blueelvic2 napisał(a):

  > Polska stala sie prywatnym folwarkiem PIS.
  ................
  Blu bajki piszesz, nad PiS sa jeszcze inni zaproszeni skokiem przez płot do Polski.
 • blueelvic2 16.07.17, 18:06
  Napisz co/kogo masz konkratnie na mysli i niby dlaczego.
 • monalisa2016 16.07.17, 18:48
  Trzeba ci wszystko wykładać na tace, jakbyś nie wiedział kto robił przewrót w Polsce i usadowił sie tam na stałe?
  My jesteśmy z przymusu, Polska na własne życzenie i z własnej woli.
 • czuk1 16.07.17, 16:54
  wikul napisał: .... do felusiaka
  > Nie bądź naiwny, jak będziesz chciał głosować to twój głos nie będzie miał znaczenia, głosy będzie liczył PiS a wyniki zatwierdzał Sąd Najwyższy z nadania Ziobry. To nie Ameryka.

  ...wszystko jest teraz możliwe....
  --
  Płacąc go __abonament___czuję się jakbym utrzymywała dziwkę z której usług brzydzę się skorzystać.
  pisze słusznie - louanger, na forum analogowe
 • blueelvic2 16.07.17, 13:49
  czy tego chcemy czy tez nie, stala sie wrecz "zlota" okazja poszerzenia pisowskiego elektoratu.

  Stala sie narzedziem w rekach grupy politycznych awanturnikow lub jak niektorzy twierdza rosyjskich agentow. Zdyskredytowac wszystko co do tej pory i zaczac budowanie (moze demontowanie) nowego porzadku w Polsce.

  Miesiecznice - pisowskie bojowki z pitbullami ( Pawlowicz, Kurski i spolka) na czele - afera podsluchowa - wygrane wybory - lipny Prezydent i doopna Premier - Trybunal Konstytucyjny - prokuratury - sadownictwo, a teraz Sad Najwyzszy.

  Wybory beda juz tylko formalnoscia, ktora SN zatwierdzi.

 • monalisa2016 16.07.17, 15:05
  Blu, naród chciał zmiany i wybrał zmianę jest to ciężkie do zrozumienia?
 • blueelvic2 16.07.17, 17:52
  zmiana warty i z czego ona wynika.

  Nie rozumiem dlaczego katastrofa stala sie narzedziem w grze politycznej. Jakie zasady moralne o tym zadecydowaly? Ty to rozumiesz?
 • monalisa2016 16.07.17, 18:45
  No, no jak ty nie wiesz co znaczą wybory, jak mam ci pomoc?
 • blueelvic2 16.07.17, 18:51
  Powiedzialem, ze wiem czym jest zmiana warty i z czego ona wynika.

  To co powyzej jest zwiazane z wyborami.... Czyz nie?

  Pytalem o cos innego, odpowiesz?
 • monalisa2016 16.07.17, 19:03
  W zasadzie nie zwracam uwagi na tytuł, wpis w ramce ponieważ rzadko kiedy ma sie jakoś do tematu, zwracam uwagę na treść wpisu i tu miałam na myśli zmianę warty na najwyższych szczeblach władzy w powszechnych wyborach.

  Smolensk dla mnie, to od pierwszej minuty katastrofy wyjaśniona sprawa, a co potem to niesamowity obciach.
 • blueelvic2 16.07.17, 19:17
  )::
 • monalisa2016 16.07.17, 20:04
  Smolensk jak i katastrofa (w Stanach) o której zeznał na łożu śmierci CIA-Agenten Malcolm Howard była w pierwszej sekundzie szokiem, później otrzeźwienie z spojrzeniem prawdzie w oczy.
  Co jest teraz to rzeczywiście przeginanie sprawy dla upośledzonych ponieważ mądry pokarze im ze pod dachem cos tam nie tak. smile
 • blueelvic2 17.07.17, 16:12
  to dwie bardzo rozne srawy.

  Nie stawialbym tu znaku rownosci.
 • monalisa2016 17.07.17, 16:37
  Naturalnie dwie rożne sprawy które wywołały szok a za chwile otrzeźwienie z realnym spojrzeniem ale maja mimo tego cos wspólnego z powielaniem bajek jak i z notorycznym okłamywaniem społeczeństw.
 • blueelvic2 17.07.17, 20:35
  zas september 11, to pokraczna karykatura teorii spiskowych.
 • monalisa2016 17.07.17, 20:43
  Teorie spiskowe obróciły sie jednak według zeznania na łożu śmierci byłego agenta CIA oraz byłego sekretarza stanu Kerrego w prawdę.
  W każdej teorii spiskowej jest źdźbło prawdy.
 • blueelvic2 17.07.17, 21:13
  On podkladal dynamit, a pozniej wszyscy czekali az jakis samolot pierdyknie w WCT... Jasne, to ma sens smile)
 • monalisa2016 17.07.17, 21:17
  Tak, przyznał sie do tego, on robił to z rozkazu, robił to z nadzieja ze naród zacznie sie pytać i ruszy swoje siedzenia by zmienić cos w Stanach, a tu cisza do dziś.
 • blueelvic2 18.07.17, 00:05
  Jeszcze tego potrzeba, zeby brac szalencow na powaznie.
 • monalisa2016 18.07.17, 00:26
  Jakim szaleńcem?
  Przecież to była według wyznania CIA-agenta nadzieja CIA ze ruszy sie cos w państwie i zmieni sie niejedno. Nie wiem co za artykuły czytałeś ze tak sadzisz?
 • blueelvic2 18.07.17, 03:11
  1. Jak wygladala konstrukcja podlog i jak byla powiazana z slupami zewnetrznymi i srodkiem wiezy?

  2. Jakie bylo zaprojektowane obciazenie podlogi, jakie byla faktyczne i jakie bylo w momencie zawalenia sie wiezy?

  3. Stal konstrukcujna - w jakiej temperaturze zaczyna tracic swoje wlasciwosci i o ile?
 • xiazeluka 16.07.17, 14:01
  A mógłbyś napisać ten tekst powtórnie, tym razem po polsku? O jakie zachowania i normy chodzi, dlaczego "autor książki Piątek" to "malutki przykład nienormalnego zachowania ludzi PiSu" (a co ma Piątek wspólnego z LiN?) i dlaczego sam nie możesz pokazać wała?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • blueelvic2 16.07.17, 17:46
  Widze, ze fragment dotyczacy Walesy zrozumiales bez tlumacza, to dobrze.

  ... dlaczego sam nie możesz pokazać wała?

  Odpowiadam: poukladane w innej i odmiennej od polskiej rzeczywistosci zycie oraz dystans 7500 km jest czynnikiem uniemozliwiajacym taki scenariusz.


  [b]O jakie zachowania i normy chodzi, ..."[/]


  Pisalem wyraznie: chodzi o normy spoleczno-normatywne, czyli o normy i wartosci, ktore sa ogolnie przyjete w danum spoleczenstwie.


  ... dlaczego "autor książki Piątek" to "malutki przykład nienormalnego zachowania ludzi PiSu"

  Jezeli ktos naruszyl dobra osobiste poprzez falszywe pomowienie, to sprawe kieruje sie do sady cywilnego.
  Zlozenie doniesienia przez Maciarewicza do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej celem scigania Piatka za kryminalne przestepstwa przeciw organom panstwa jest zachowaniem irracjonalnym i nienormalnym.
  Jezeli wezmiemy pod uwage co PIS wyprawia z TK i SN (i nie tylko ), to przyklad Piatka jest bardzo "malutki".

  No i co nam jeszcze zostalo...  A mógłbyś napisać ten tekst powtórnie, tym razem po polsku?

  Moglbym, ... ale nie widze potrzeby.
 • xiazeluka 17.07.17, 14:44
  Znowu bełkot. Gadaj sobie dalej z potakiwaczami.

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • blueelvic2 17.07.17, 16:25
  Dobre.
 • maksimum 17.07.17, 16:33
  Dlatego Komuchom PIS wydaje sie nie bardzo normalny.
 • wkkr 17.07.17, 07:54
  Ściganie autora książki z paragrafu o zamachu na funkcjonariusza publicznego i to przez wydział wojskowy prokuratury jest irracjonalne. To się zwyczajnie ludziom normalnym nie mieści w głowach. Na cos takiego mógł wpaść tylko skrajny paranoik.
  Takie rzeczy do tej pory to tylko w Rosji się działy.
  W tym wypadku PiS przekroczył granice przyzwoitości przekraczając granice bezczelności.
  W normalnym świecie władza nie zrobiła by czegoś takiego bo bała by sie kompromitacji skutkującej utratą poparcia.
  PiS się nie boi.
  PS
  No i jeszcze ta pisowska klępa której się wyrwało ze PiS nie bierze pod uwagę oddania władzy.....
  PPS
  Dalej broń PiSu. Myślisz że jesteś zajebiście niezależny w swych poglądach a tak naprawdę jesteś durniem nie ogarniającym rzeczywistości. Nie wiesz co jest ważne a co bez znaczenia.
  Zachowujesz się jak pi... która rozpacza po utracie róż gdy w około płoną lasy.

  --
  Ceterum censeo Russia delendam esse
 • blueelvic2 17.07.17, 14:04
  z obiektywnym przedstawieniem i ocena zjawiska.

  Przeciez stan faktyczny jest jaki jest. Niestety, tylko ich opinia, wlasne uczucia, a byc moze i interesy, sa podporzadkowane i zalezne od rzeczywistosci bedacej w konflikcie z normalnoscia.

  Ps. Czy ktos strzelal do kaczki z armaty?


 • monalisa2016 17.07.17, 14:50
  Jaki stan faktyczny jest mamy tylko medialne doniesienia, a to jest za mało by cokolwiek na ten temat oceniać.
  Media są takie, jakie są w ostatnich latach wszędzie. sad
  Kiedy będą jakieś rządowe konkrety przedstawione np. na internetowej stronie rządu czy PiS?
 • monalisa2016 17.07.17, 17:52
  Widzisz blu mamy tylko tyle info, żadnych danych w jakim kierunku będzie szła ustawa ale skrzeczen mediów co nie miara, wiec o co chodzi?
  pis.org.pl/aktualnosci/dzieki-reformie-sadownictwa-polska-bedzie-sprawiedliwsza

  Trudno o jakąś obiektywną ocenę.
  Czy nie jest ten zgrzyt i pisk przedwczesny?
 • blueelvic2 17.07.17, 20:44
  a sedziow bedzie wyznaczal i zatwierdzal Ziobo. Bedzie wrecz za..biscie. Sorry.
 • monalisa2016 17.07.17, 21:14
  blueelvic2 napisał(a):

  > a sedziow bedzie wyznaczal i zatwierdzal Ziobo. Bedzie wrecz za..biscie. Sorry
  > .

  Masz jakieś oficjalne rządowe info na ten temat, chętnie bym je przeczytała.

  Szukałam by cos więcej wiedzieć na ten temat poza medialnym zgiełkiem na którym nie można polegać, znalazłam tylko informującą o reformie ogólnikową mowę Kaczyńskiego z konferencji prasowej, a to jest za mało żeby rozpoczynać już zgiełk na ten temat.
 • czuk1 18.07.17, 03:32
  monalisa2016 napisał(a):
  Widzisz blu mamy tylko tyle info, żadnych danych w jakim kierunku będzie szła ustawa ale skrzeczen mediów co nie miara, wiec o co chodzi? Trudno o jakąś obiektywną ocenę. Czy nie jest ten zgrzyt i pisk przedwczesny?

  Bujda z tym brakiem informacji. Np. w tym zakresie mamy dokumenty żrółowe:
  orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/1423_u.htm
 • czuk1 20.07.17, 14:08
  Blueelvic2. Wciskają Ci ciemnotę, że nie wiadoma jest treść projektów ustaw o reformie sądownictwa.
  Tu mamy (dla przykładu) na stronie Sejmu projekt ustawy o SN, która za pól godziny ma byc przegłosowana.

  orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/FB35352357349239C125815B00714AAA/%24File/1727.pdf
 • piq 17.07.17, 19:13
  ...jest niemożliwe, bo nie ma ona zdaje się takich właściwości i uprawnień. Dawna prokuratura wojskowa ścigała tylko żołnierzy w służbie czynnej, teraz chyba jest podobnie. Doniesienie tawariszcza Matieriewicza ma na celu wykonanie uniku w sprawie książki Piątka, bo Mać niby wszczął, a nie wszczął, a na Piątka nic nie ma. Wręcz można Piątkowi dołożyć jeszcze do teczki na Mać to, co zawsze przypuszczałem: że "Chris" Cieszewski jest rosyjskim agentem podesłanym szybko przez GRU na miejsce Rońdy. Czyli że "zespół-podkomisja do spraw zamachu" jest dziełem rosyjskich służb. Okazuje się, że Cieszewskiego oficerem prowadzącym był ten sam Nadworski, który prowadził Luśnię, z dobrymi kontaktami w GRU, który Luśnię z GRU skontaktował. Raczej nie przypadek.
 • piq 17.07.17, 19:46
  ...w departamencie wojskowym prokuratury jest wojskowym w służbie czynnej, podlega nie Ziobrze, tylko Macierewiczowi. Zatem tawariszcz rosyjski agent Macierewicz będzie mógł nakazać zgrywanie matoła wybranemu do tej sprawy prokuratorowi, by ten trochę poponiewierał Piątkiem, a potem stwierdził, że nie jest organem właściwym. Do tego czasu sprawa ma przycichnąć, a odmowa postępowania znaleźć się co najwyżej drobnym drukiem na siódmej stronie u dołu każdej gazety. Jeśli w ogóle, bo większość dziennikarzy ma kurze móżdżki.
 • wikul 18.07.17, 19:55
  piq napisał:

  > ...jest niemożliwe, bo nie ma ona zdaje się takich właściwości i uprawnień. Daw
  > na prokuratura wojskowa ścigała tylko żołnierzy w służbie czynnej, teraz chyba
  > jest podobnie. ...

  W PIS_ie jest wszystko możliwe. Nie ma uprawnień? To jej się dołoży uprawnienia.
  Komu przeszkadzało że Konstytucja czegoś nie przewidywała? Ustawami zwykłymi zmieniają co chcą a O3 twierdzi że tego ich nauczył Tusk.

  --
  "Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne,
  to byśmy nigdy niczego nie mieli"
  Jarosław Kaczyński
 • benek231 17.07.17, 08:37
  z inspiracji, nadania, i z poparciem biskupow. Polskim biskupom katolickim demokracja nie lezala od samego poczatku, gdyz w demokracji maja znacznie mniej wladzy, znacznie mniej wplywow, i znacznie mniej kasy. Ponadto musza tlumaczyc sie przed wlasnymi parafianami i rozliczac przed nimi. Dla rozpasanego katolickiego kleru jest to absolutnie nie do przyjecia.

  Dlatego zainspirowali Kaczora, a ze przy okazji obiecali mu miejsce na Wawelu to on ma w dupie wszelki zdrowy rozsadek, i jakiekolwiek argumenty, ktore nie sa po jego mysli. On musi wykonac robote ktorej sie podjal. Liczy sie wylacznie spoczynek na Wawelu, obok brata. Chodzi o ten hat trick - o ukradzenie ksiezyca raz jeszcze. Dla osiagniecia tego celu jest on zdolny posunac sie do zbrodni.
 • blueelvic2 17.07.17, 15:48
  poczatku przemian w Polsce realizuje wlasny scenariusz. Jest wszedzie tam, gdzie waza sielosy Polski na najblizsze lata.

  Jest jedynym i najwiekszym wygranym w erze postkomunistycznej.
 • monalisa2016 17.07.17, 16:47
  blueelvic2 napisał(a):

  > poczatku przemian w Polsce realizuje wlasny scenariusz. Jest wszedzie tam, gdzi
  > e waza sielosy Polski na najblizsze lata.

  Tak, ważą sie losy Polski na następne lata przy niezbyt optymalnych opcjach ponieważ nie ma nic do wyboru co mogłoby być optymalne dla Polski. To co jest i w jakiej sytuacji znalazła sie Polska jest nie do pozazdroszczenie czyli z deszczu pod rynnę.

  > Jest jedynym i najwiekszym wygranym w erze postkomunistycznej.

  Nie bardzo Blu, patrze na te sprawę inaczej znając historie upadku Układu Warszawskiego.
  Sądzę ze wykorzystano Polskę dla własnych celów, mogło być wolniej ale z lepszym efektem.

 • benek231 19.07.17, 16:13
  a jak znam zdolnosci tego zlodziejskiego kosciolka to przez jakis czas potrafilby pasozytowac on i na trupie w stanie rozkladu. Trupa Polski mam na mysli, oczywiscie.

  Zgadza sie, to jedyny i najwiekszy wygrany postkomunizmu. Glownie z powodu tepoty umyslowej i oglupienia parafian. Tacy protestanci potrafia odroznic duchownych od Boga, oraz wiedza gdzie przebiegaja granice ich aktywnosci. Polskiemu katolikowi nawet nie przyjdzie do pustaka, iz mozna sie nad tym zastanawiac.
 • blueelvic2 19.07.17, 15:19
  aby moje watpliwosci rozwial sam prezes.

  O jego chorobie pisalem wielokrotnie, a wczoraj nastapil punkt kumulacyjny.

  Wycie szalenca z sejmowej trybuny w swietle reflektorow.
 • wikul 20.07.17, 12:58
  Nie, ale jednej osoby apetyt nie opuszcza. Jak to się nazywa?
  --
  "Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne,
  to byśmy nigdy niczego nie mieli"
  Jarosław Kaczyński
 • wikul 20.07.17, 15:51
  4gift.pl/globus-polski-z-serialu-ucho-prezesa.html

  --
  "Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne,
  to byśmy nigdy niczego nie mieli"
  Jarosław Kaczyński
 • blueelvic2 20.07.17, 16:15
  smile)
 • blueelvic2 20.07.17, 16:12
  maciore przy korycie... Skajarzenie to samo.
 • wikul 21.07.17, 15:12
  ... dotyczy każdego obywatela UE"

  wiadomosci.onet.pl/swiat/niemieckie-media-to-co-dzieje-sie-w-polsce-dotyczy-kazdego-obywatela-ue/y9bzlx2


  --
  "Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne,
  to byśmy nigdy niczego nie mieli"
  Jarosław Kaczyński
 • monalisa2016 21.07.17, 15:51
  wikul napisał:

  > ... dotyczy każdego obywatela UE"
  >
  > wiadomosci.onet.pl/swiat/niemieckie-media-to-co-dzieje-sie-w-polsce-dotyczy-kazdego-obywatela-ue/y9bzlx2
  >
  Uuuuuuppppss?

  Jest to twój argument czy dowód na brak wiedzy i orientacji?
  To jest tak jak ktoś bez wiedzy i orientacji powtarza i używa za argument to czego nie rozumie i nie ma o tym najmniejszego pojęcia. smile

 • blueelvic2 21.07.17, 16:08
  Wstyd. Osobiscie czyje sie zniesmaczony, kiedy to po latach kreowania Polski posrod znajomych, sasiadow i przedstawiania Polski jako przykladu walki o przynaleznosc do krajow cywilizowanch, musze teraz im tlumaczyc co sie w Polsce dzieje i dlaczego. Nie moga tego zrozumiec, bo przeciez w Kanadzie nikt nie zwalnia dyrektora teatru, nauczyciela akdemickiego, pokuratora czy tez sedziego tylko dlatego, ze jest z innej obcji politycznej.

  Trzecia wladza trwa i jest nietykalna. Media ... ach, szkoda gadac.
 • monalisa2016 21.07.17, 16:20
  Na szczęście nie muszę nikomu tego tłumaczyć, znajomi rozumieją ten stan rzeczy tak samo jak i ja, ze ta następna rewolucja doprowadzi do niezbyt zadowalających efektów w Polsce, wiedzą dokładnie o co chodzi ponieważ znają politykę EU jak i jej dyktat. Ukraina, Bliski Wschód wraz z Fransem Timmermansem pozdrawiają.
 • wikul 21.07.17, 16:32
  blueelvic2 napisał(a):

  > Wstyd. Osobiscie czyje sie zniesmaczony, kiedy to po latach kreowania Polski po
  > srod znajomych, sasiadow i przedstawiania Polski jako przykladu walki o przynal
  > eznosc do krajow cywilizowanch, musze teraz im tlumaczyc co sie w Polsce dzieje
  > i dlaczego. Nie moga tego zrozumiec, bo przeciez w Kanadzie nikt nie zwalnia d
  > yrektora teatru, nauczyciela akdemickiego, pokuratora czy tez sedziego tylko dl
  > atego, ze jest z innej obcji politycznej.
  >
  > Trzecia wladza trwa i jest nietykalna. Media ... ach, szkoda gadac.


  Nie da się tego wytłumaczyć putinowskim trollom, dla nich wzorcem są zupełnie inne putinowskie zasady, do których dąży nasz Liliputin. Nawet szkoda tłumaczyć, to inny świat. Toto czyta gazetę i rozumie po swojemu, pryncypialnie, po putinowsku. Najlepiej olewać.

  --
  "Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne,
  to byśmy nigdy niczego nie mieli"
  Jarosław Kaczyński
 • blueelvic2 21.07.17, 23:50
  Mialem inne wyobrazenie. Przeciez Polska, to historia narodowa naznaczona licznymi wstrzasami, ale rownoczesnie to kraj odznaczajacy sie glebokim szacunkiem dla tych wartosci, bez ktorych zadne spoleczenstwo nie moze sie rozwijac. Umilowanie wolnosci, tworczosci kulturalnej i ... przekonania, ze wspolnym wysilkiem majacym na celu dobro spoleczne mozna i nalezy... Wystarczy autentyczny zmysl moralny... Osobiscie przegralem. Czuje niesmak i jakas gorycz.

  Nie wycierajcie mordy... Zamknijcie mordy (Pawlowicz)... Zabiliscie mi brata... Mordercy...

  Zadra bedzie dluuugo o sobie znac dawala... Oj, dlugo.
 • monalisa2016 22.07.17, 00:20
  Blu gdzie widzisz umiłowanie wolności skoro z jednej skrajności w drugą czy to było za PO czy innych i jest za PiS?
  Polak jest otumaniony i głupi, on widzi własny nos swoje niedociągnięcia zwala na innych, nie rozumie co sie poza jego zagroda dzieje, taka jest prawda.
  PiS zrobił błąd, wielki błąd który może pociągnąć za sobą niewyobrażalne i nieodwracające skutki, takie skutki ze Polska będzie nie do poznania, co wtedy zrobią Polacy?

 • blueelvic2 22.07.17, 01:10
  Dlugo spala Polska swieta,
  Dlugo bialy orzeł spal!
  Lecz sie ocknal — i spamietal,
  Ze on kiedys wolnosc mial.


  Historia.
 • monalisa2016 22.07.17, 01:43
  Odpowiadasz mi bezsensownym wierszem zamiast konkretów ale dolewać benzynę do ognia potrafisz zamiast przywoływać do opamiętania by sie ocknęli i zrozumieli o co chodzi?
  Zero pojęcia ale gęba od ucha do ucha w dodatku nie na miejscu bez wiedzy co dzieje sie w unii i do czego ona zmierza.
  Tos z ciebie bohater z bożej łaski zza oceanu.

  Gdzie widzisz w Europie jeszcze wolność słowa albo demokracje?
  Nigdzie, tak zaradzili w Brukseli z "matką Teresą i jej polskim powielaczem" na czele.
 • monalisa2016 22.07.17, 01:50
  Blu równasz sie powoli maksimum, beniowi231 jak i t_ecie z wiedzą jak i propagandą. smile
  PiS zrobił błąd ale to nie znaczy by oddać Polskę w ręce kodziarzom by zalali kraj milionami inwazorów, własnie skorumpowanym kodziarzom o to chodzi!
  Ale blu bez własnego ego, bez własnego światopoglądu, bez wiedzy żegluję z wiatrem jak mu on zawieje, ot twoja osobowość blu. smile
 • blueelvic2 22.07.17, 04:05
  i nikt z toba nie ma szans w walce o prymat.

  Napisalem: [Przeciez Polska, to historia narodowa naznaczona licznymi wstrzasami, ale rownoczesnie to kraj odznaczajacy sie glebokim szacunkiem dla tych wartosci, bez ktorych zadne spoleczenstwo nie moze sie rozwijac. Umilowanie wolnosci, tworczosci kulturalnej i ... przekonania,

  Musisz byc niezlym kretynem, zeby negowac to co powyzej. Rozbiory Polski i pragnienie odzyskania niepodleglosci bylo przeogromne... Powstania: listopadowe i styczniowe, legiony...

  Ty zwyczajnie jestes nienormalna jezeli negujesz powyzsze. Jaki jest poziom twojego wyksztalcenia. Zenada.


  Ja pisze o historii Polski, ty zas piszesz o doopie Maryny:

  PiS zrobił błąd ale to nie znaczy by oddać Polskę w ręce kodziarzom by zalali kraj milionami inwazorów, własnie skorumpowanym kodziarzom o to chodzi

  Nie wiem czy to do ciebie dotrze, ale historia Polski, to nie tylko PIS i PO... Proponuje zebys spojrzala do encyklopedii i sprawdzila czym jest historia. Badz adekwatna albo pojdz sobie na niemiecki szczaw gamoniu.

  A co sie tyczy tego bezsensownego wiersza, to jest tekst: Rajnolda Suchodolskiego:
  "Dalej bracia do bulata"

  Tu masz link do tej patriotycznej piesni:

  *

  www.youtube.com/watch?v=xvX4jPDikLY


  Jestes bezmyslnym pustakiem. Bezsensowne wiersze ... Pochyl swoj bezmyslny lap, a mur sam do ciebie przyjdzie.
 • blueelvic2 22.07.17, 04:12
  - barani lep.
 • blueelvic2 22.07.17, 04:09
  Nie odpowiedzialas mi na nastepujace pytania w sprawie WTC.

  Oto one:

  1. Jak wygladala konstrukcja podlog i jak byla powiazana z slupami zewnetrznymi i srodkiem wiezy?

  2. Jakie bylo zaprojektowane obciazenie podlogi, jakie byla faktyczne i jakie bylo w momencie zawalenia sie wiezy?

  3. Stal konstrukcujna - w jakiej temperaturze zaczyna tracic swoje wlasciwosci i o ile?


  Ps. wiem, ze madroscia nie grzeszysz, ale ludzie czytaja i byc moze chcieliby poznac twoja madrosc. Pokaz klase, czekamy.
 • monalisa2016 22.07.17, 10:44
  Blu co do postu z 22.07.17, 04:09 jak sie pisze to sie nie zagląda do szklaneczki i nie daje sie wrażenia innym ze cos nie tak.
  Co mają podłogi, ściany, konstrukcje z tym co zeznał na łożu śmierci CIA-Agent albo wczesnej powiedział amerykanki sekretarz stanu J. Kerry?

  Teraz odnośnik do postu z 22.07.17, 04:05 i wielu innych twoich wpisów: co maja rozbiory Polski, powstania listopadowe styczniowe, legiony... i inne sprawy z mienionych czasów do dzisiejszego dnia w Polsce, no co?
  NIC, blu!!! Historie odległych czasów należy pamiętać, wyciągać z niej wnioski ale nigdy usprawiedliwiać dzisiejszego dnia, blu. Czy na podstawie paru telefonatów jak napisałeś w innym poście znasz i wiesz o co chodzi w Polsce, przez to produkujesz zdjęcia osoby z odpowiednimi adnotacjami tak jak bys był lekarzem i miał zawodowy kontakt z pacjentem, żył tu w Europie wiedząc dokładnie o co chodzi?
  Oj nieładnie, nieładnie blu dolewać benzynę do ognia podjudzając do większej rozróby jak nie ma sie najmniejszego pojęcia o rzeczywistości nawet nie potrafisz pod tym kontem spojrzeć na Ukraine czy na Bliski Wschód by mieć obraz do czego to może doprowadzić. Zyczysz to Polakom? Ja im nie życzę, ja im życzę spokoju jak i spokojnego rozwiązania problemu a nie burd czy doprowadzenia do rozrób miedzy sobą o których powoli sie donosi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.