Dodaj do ulubionych

Pod tym mogę się podpisać

13.09.17, 12:13
"Niemcy stracili jedną piątą terytorium, Polska uzyskała olbrzymi majątek". Stanowczy list posła CDU do Polaków.

rzyjacielski, poruszający, ale i stanowczy – taki jest list posła niemieckiej partii rządzącej do Polaków, który publikuje "Gazeta Wyborcza". Karl-Georg Wellmann z CDU pyta w nim, czy są racjonalne powody, by Polacy mieli współczesne Niemcy za złych sąsiadów. I przypomina, że za wojnę już dawno słono zapłacono. Przede wszystkim niemieckimi ziemiami, którymi od 72 lat władają kolejne rządy w Warszawie.
ADVERTISEMENT

Polska nigdy nie dostała od Niemiec rekompensaty za wojnę rozpętaną przez reżim Adolfa Hitlera? Na łamach "Gazety Wyborczej" Karl-Georg Wellmann przypomina Polakom, że to nieprawda. "W wyniku wojny Niemcy stracili na rzecz Polski jedną piątą swojego terytorium, z zasobami naturalnymi, miastami, infrastrukturą. Oddanie tych ziem oznaczało, że Polska uzyskała olbrzymi majątek" – wyjaśnia przedstawiciel partii Angeli Merkel. I dodaje, że konkretna gotówka też do Polski trafiła. "W sumie RFN wypłaciła z tytułu odszkodowań 73,4 mld euro. Kwota nie obejmuje wartości majątku pozostawionego na utraconych terenach" – zwraca uwagę niemiecki polityk.

Poseł niemieckiego CDU Karl-Georg Wellmann opublikował na łamach "Gazety Wyborczej" przyjacielski, ale i bardzo stanowczy list do Polaków.
Poseł niemieckiego CDU Karl-Georg Wellmann opublikował na łamach "Gazety Wyborczej" przyjacielski, ale i bardzo stanowczy list do Polaków. • Fot. YouTube.com/BundestagTV CDU
Przyjacielski, poruszający, ale i stanowczy – taki jest list posła niemieckiej partii rządzącej do Polaków, który publikuje "Gazeta Wyborcza". Karl-Georg Wellmann z CDU pyta w nim, czy są racjonalne powody, by Polacy mieli współczesne Niemcy za złych sąsiadów. I przypomina, że za wojnę już dawno słono zapłacono. Przede wszystkim niemieckimi ziemiami, którymi od 72 lat władają kolejne rządy w Warszawie.
ADVERTISEMENT

Polska nigdy nie dostała od Niemiec rekompensaty za wojnę rozpętaną przez reżim Adolfa Hitlera? Na łamach "Gazety Wyborczej" Karl-Georg Wellmann przypomina Polakom, że to nieprawda. "W wyniku wojny Niemcy stracili na rzecz Polski jedną piątą swojego terytorium, z zasobami naturalnymi, miastami, infrastrukturą. Oddanie tych ziem oznaczało, że Polska uzyskała olbrzymi majątek" – wyjaśnia przedstawiciel partii Angeli Merkel. I dodaje, że konkretna gotówka też do Polski trafiła. "W sumie RFN wypłaciła z tytułu odszkodowań 73,4 mld euro. Kwota nie obejmuje wartości majątku pozostawionego na utraconych terenach" – zwraca uwagę niemiecki polityk.

Zanim ktoś podniesie argument, że w Berlinie zapomnieli o winach hitlerowców, warto zwrócić uwagę na zdania, która poseł CDU napisał już na wstępie listu do Polaków. "Niemcy w 1939 roku rozpętały wojnę, której celem było likwidacja Polski. Dowód tej woli, rozmyślne, całkowite zniszczenie Warszawy w 1944 r., na twarzy każdego Niemca odwiedzającego to miasto do dziś wywołuje rumieniec wstydu" – stwierdza wprost Karl-Georg Wellmann.

Poseł niemieckiego CDU Karl-Georg Wellmann opublikował na łamach "Gazety Wyborczej" przyjacielski, ale i bardzo stanowczy list do Polaków.
Poseł niemieckiego CDU Karl-Georg Wellmann opublikował na łamach "Gazety Wyborczej" przyjacielski, ale i bardzo stanowczy list do Polaków. • Fot. YouTube.com/BundestagTV CDU
Przyjacielski, poruszający, ale i stanowczy – taki jest list posła niemieckiej partii rządzącej do Polaków, który publikuje "Gazeta Wyborcza". Karl-Georg Wellmann z CDU pyta w nim, czy są racjonalne powody, by Polacy mieli współczesne Niemcy za złych sąsiadów. I przypomina, że za wojnę już dawno słono zapłacono. Przede wszystkim niemieckimi ziemiami, którymi od 72 lat władają kolejne rządy w Warszawie.
ADVERTISEMENT

Zanim ktoś podniesie argument, że w Berlinie zapomnieli o winach hitlerowców, warto zwrócić uwagę na zdania, która poseł CDU napisał już na wstępie listu do Polaków. "Niemcy w 1939 roku rozpętały wojnę, której celem było likwidacja Polski. Dowód tej woli, rozmyślne, całkowite zniszczenie Warszawy w 1944 r., na twarzy każdego Niemca odwiedzającego to miasto do dziś wywołuje rumieniec wstydu" – stwierdza wprost Karl-Georg Wellmann.

Niemiec wraca też do wspomnień o wiekach wojen, jakie były w Europie codziennością tak długo, aż wreszcie w drugiej połowie XX wieku znaleźli się mądrzy politycy, którzy wojny zastąpili integracją państw i pokojowym znoszeniem granic. Wellmann przypomina jednak, że w tych wszystkich wspomnianych wojnach Polacy zwykle zostawali sami. " Nauka, jaka płynie z tej tragicznej historii, brzmi: Polska nie może więcej być sama, musi być częścią europejskiej rodziny" – ocenia.

I ja oceniam tak też.

Edytor zaawansowany
  • 13.09.17, 12:15
    Słaba ze mnie "kserokopiarka" Tu link:

natemat.pl/217443,niemcy-stracili-jedna-piata-terytorium-polska-uzyskala-olbrzymi-majatek-stanowczy-list-posla-cdu-do-polakow

• 13.09.17, 13:11
    babaobaba napisał:

> "Niemcy stracili jedną piątą terytorium, Polska uzyskała olbrzymi majątek".

Powierzchnia II RP wynosiła 389 720 km². Powierzchnia III RP wynosi 312 679 km². Wyliczyłem, że Polska straciła 19,77% terytorium. Nie będzie chyba przesadą gdy napiszę, że Polska straciła jedną piątą terytorium. To tyle o wartości cytowanego argumentu.

--
    PiS może już powtarzać za Czernomyrdinem:
    Chcieliśmy jak najlepiej, wyszło jak zawsze.
  • 13.09.17, 14:05
    Polska stracila ubozsze tereny a zyskala o wiele bogatsze (infrastruktura, mozliwosci przemyslowe...) co wiem jako Polak rodem z Litwy urodzony we Wroclawiu.

I dla kolegi "babaobaba":

Chyba zrozumialem strategie zlodziejaszka z Zoliborza. Chce wyjsc z EU bez zwrotu tego co Polska dostala z EU. I wybiegiem jest wlasnie, pozornie bezsensowne, zadanie reparacji wojennych od Niemiec. Zwrotu reparacji nie bedzie, ale jest szansa, ze Polska bedzie mogla odejsc z EU bez zwrotu pieniedzy.

PF
  • 13.09.17, 14:14
    >Polska stracila ubozsze tereny a zyskala o wiele bogatsze (infrastruktura, mozliwosci przemyslowe...)

I to załatwia sprawę? Ja tam wolałbym żyć w Polsce w przedwrześniowych granicach i bez skutków tego co wydarzyło się po 01.09.1939. Gadanie, że dostaliśmy poniemieckie ziemie ( co jest prawdą) zupełnie mnie nie rusza.

P.S.
    Nie wypowiadam się w sprawie sensowności roszczeń. Bawią mnie tylko kontrargumenty AntyPisa.

--
  • 13.09.17, 14:28
    " Ja tam wolałbym żyć w Polsce w przedwrześniowych granicach"

Ja tez. Co argumentacji nie zmienia. Trzeba byc uczciwym.

PF
  • 13.09.17, 14:34
    polski_francuz napisał:

> " Ja tam wolałbym żyć w Polsce w przedwrześniowych granicach"
    >
    > Ja tez. Co argumentacji nie zmienia. Trzeba byc uczciwym.
    >
    > PF

Być uczciwym?! - pewnie i sprawiedliwym smile Jak w PiS......

Przyglądając się temu co się u nas dzieje łatwiej zrozumieć dlaczego doszło do zaborów, dlaczego w 39 byliśmy sami, dlaczego nas nienawidzono. Samobójcze dążenie Polaków nie jest czymś nowym. Zapewne mamy to w genach: wiecznie nieszczęśliwi, pretensjonalni......
    Doczekamy się znów.
  • 13.09.17, 14:44
    I mnie nie do smiechu. Coraz trudniej byc dumnym z tego, ze sie jest Polakiem.

PF
  • 13.09.17, 15:46
    Ty durniu, nie jestes Polakiem wiec nie musisz byc dumny, badz dumny z tego, ze jestes franca, ktora, zasuwa na arabstwo,

• 13.09.17, 14:37
    polski_francuz napisał:

> Trzeba byc uczciwym.

I z tej czystej uczciwości wyszło ci, że Polska winna Niemcy błogosławić za II WŚ. Ile trzeba Niemcom dopłacić? Ile Izraelowi/Żydom? Pewnie i Słowacji/Litwie? Co ci podpowiada uczciwość? Bo mnie podpowiada, że gdyby Tusk wyskoczył z reparacjami wojennymi to argumentowałbyś odwrotnie. Wrocław to była ruina, Warszawa zburzona i tak dalej.

--
  • 13.09.17, 14:43
    Szkoda gadac. Rycho mial racje.

Ade!

PF
  • 13.09.17, 15:15
    I z tej czystej uczciwości wyszło ci, że Polska winna Niemcy błogosławić za II WŚ.

To wylacznie twoje przemyslenia. Fakt, bardzo glupie.

Ile trzeba Niemcom dopłacić? Ile Izraelowi/Żydom? Pewnie i Słowacji/Litwie?

Kabareciarz z ciebie, ktorego bezmyslnosc nie zna granic.

... że gdyby Tusk wyskoczył z reparacjami wojennymi to argumentowałbyś odwrotnie

Widac, ze Tusk jest madrzejszy od innych. Gdybaj dalej czlowieku.
  • 13.09.17, 15:54
    Oleg,watpie, czy dostaniemy cokolwiek, ale o reparacje trzeba sie upominac , trzeba przypominac Niemcom kto mordowal niszczyl i grabil ,trzeba jaak najczesciej mowic o polskich ofiarach tej wojny, i kosztach jakie ponieslismy.
    bo dalej beda pisac o jakicgs nazistach , z ksiezyca, i polskich obozach koncentracyjnych.

W polityce nie ma przyjacol, sa tylko interesy .Wwiec moze wstanmy z kolan, bo dosyc, juz tego pouczania, napominania i wypominania .

Oni sie z nami nie cackaja, buduja z Rosja, Nord Stream , a nam chca wsadzic na kark imigrantoiw , chyba po to by dokonczyli to co zaczal Hitler .
  • 13.09.17, 16:13
    gini napisała:

> W polityce nie ma przyjacol, sa tylko interesy .
    Zgoda. Nie zaszkodzi w aktualnej sytuacji pokazać Niemcom, ze jeszcze nie wszystko jest rozliczone. Ale tak by tego na wieki wieków nie spalić.

--
  • 13.09.17, 15:44
    A policzyliscie, ruiny i zgliszcza, ktore nam zostawili?Ty to odbudowywals, franco?

Jeszcze jedno, ciesze sie, ze potwierdziles, ze UE to wlasciwie Niemcy.

zostaw sobie ksywke Francuz, a to polski dczep, juz wiecej z polskoscia miala Dana niz ty .
  • 13.09.17, 14:28
    oleg3 napisał:
    Powierzchnia II RP wynosiła 389 720 km². Powierzchnia III RP wynosi 312 679 km². Wyliczyłem, że Polska straciła 19,77% terytorium. Nie będzie chyba przesadą gdy napiszę, że Polska straciła jedną piątą terytorium. To tyle o wartości cytowanego argumentu.

Już polski_francuz rozprawił się z Twoim argumentem, ja tylko dodam, że Kresy Wschodnie to wsie drewniane, kryte strzechą, kiepska infrastruktura drogowa, miasteczka bez przemysłu. Należy przez to rozumieć, że przypadły nam w powojennym dzieleniu łupów ziemie znacznie bogatsze, czyli warte znacznie więcej.
  • 13.09.17, 15:19
    Fakt przywolania wlasniej takiej argumentacji dyskwalifikuje goscia.
  • 13.09.17, 15:18
    "W wyniku wojny Niemcy stracili na rzecz Polski jedną piątą swojego terytorium, z zasobami naturalnymi, miastami, infrastrukturą. Oddanie tych ziem oznaczało, że Polska uzyskała olbrzymi majątek"

Wojnę Niemcy przegrały, więc poniosły tego konsekwencje. Hitlerowcy nie powinni podnosić tak dziwacznego argumentu.

Po drugie - Polska zyskała ziemie, lecz bez infrastruktury; tę ukradli Sowieci.

Po trzecie - Mła woli polski Lwów od niemieckiego Breslau.

Co nie zmienia faktu, że pisowski hipopotam z niepojętych powodów (ten podany przez polskiego_pajaca jest niedorzeczny) postanowił zdemolować sklep z fajansem.

--
    Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
  • 13.09.17, 17:28
    Niemieccy islamiści będą spłacać odszkodowania Polsce, specjalnym podatkiem pogłównym, przez kolejne tysiąc lat. To moja propozycja dla moich serdecznych braci z NPD i Alternatywy dla Niemiec...

--
    Drogi Władysławie Frasyniuku! Żeście komunistów pokonali? No nie. Wyście się z nami, k..wa, przy Okrągłym Stole i 4 czerwca 1989 r. do-ga-da-li.

Włodzimierz Czarzasty

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.