Dodaj do ulubionych

From law and order to multikulti

12.02.18, 08:02
Bart Somers jest burmistrzen Mechelen, 90 tysiecznego miasta w Belgii polnocnej gdzie zyje ponad 130 narodowosci, i gdzie co drugie dziecko ma pochodzenie emigranckie i gdzie panuje spokoj i harmonia. Jak on to robi?
Damit das funktioniert, muss man Diskriminierung ebenso bekämpfen wie für Sicherheit sorgen, manchmal auf die harte Weise.

Walczy z dyskryminacja i walczy i spokoj i bezpieczenstwo

Wir geben pro Einwohner so viel Geld für die Polizei aus wie keine andere Stadt in Flandern, seit 2001 ist die Zahl der Beamten von 200 auf 300 gestiegen. Und wir waren die erste Kommune des Landes, die an etlichen Straßen und Plätzen Kameras angebracht hat, inzwischen sind es 256.

Powiekszyl o 1/3 sily policyjne i zainstalowal pelno kamer (jak w Belfascie - PF)

Wir haben den Umgang mit delinquenten Jugendlichen völlig geändert, zum Beispiel mit einem Erziehungsprogramm: Betroffene Eltern unterschreiben in einem Vertrag mit der Stadt, dass sie alles daran setzen, ihre Kinder von der schiefen Bahn zurückzuholen - andernfalls müssen sie eine Strafe zahlen.

Rodzice podpisuja konstrakt z miastem, ze beda dzieci beda trzymac z daleka od terroryzmu i placa mandaty jak tego nie uczynia.

Jaka jest jego wizja spraw?
:

Die meisten Politiker halten Städte nicht für eine Ansammlung von Bürgern, sondern von Communities. Sie unterteilen die Bevölkerung in Muslime und Nichtmuslime. Oder in Einheimische und Zugezogene. In den Augen linker Politiker sind Migranten potenzielle Diskriminierungsopfer, in den Augen rechter Politiker sind sie potenzielle Straftäter.

Ano politycy nie widza ludzi jak obywateli ale jako wspolnoty: lewacy i katolicy, dzieci resortowe i uczestnicy miesiecznic itp


a ludzie sa:

...sind sie Bürger. Wir sind alle einzigartig, haben etliche Identitäten, und niemand ist für die Taten eines anderen mitverantwortlich, nur weil der auch Muslim oder Fußballfan oder Belgier ist.

Obywatelami i moga byc tacy rozni jacy sa.Mozna tylko przyklasnac 53-letniemu burmistrzowi i pogratulowac dobrych rezultatow. Z miasta Gini bylo wielu dzihadystow. Z miasta Mechelen zadnego. Ludzie sa, jak widac zadowoleni z tego ze moga zyc razem i ze obowiazuje ich to samo prawo i ta sama sprawiedliwosc. A wiec nawet Belg potrafi!

PF
Edytor zaawansowany
 • oleg3 12.02.18, 09:53
  Tak. Z pewnością decydującą rolę odgrywają mandaty "za terroryzm". Oryginał nie za bardzo pokrywa się z tłumaczeniem, ale to nieistotne. Istotne jest pytanie: łatwiej przestać wierzyć w krasnoludki czy w multi-kulti?
 • polski_francuz 12.02.18, 10:38
  Tu nie chodzi o wiare ale o metode. Nie wyrzuci sie kilka milionow emigrantow z Europy Zachodnie. Ne ra dady. Metoda mi sie wydaje dobra. I zreszta rozmowy z kolegami niemieckimi mi ja potwierdzaja. Trzeba mieszac populacja i zmuszac do przestrzeganie jednego i jedynego prawa.

  PF
 • oleg3 12.02.18, 11:13
  Nie wyrzuci się! Tylko, że islamscy imigranci są u siebie i w doopie mają Republikę i jej laickie wartości. A Republika jest już za słaba, by ich do czegokolwiek zmusić. Tyle ogólnie. A w sprawie tej bajeczki Spiegla masz jakieś inne źródła? Ten materiał jest typowy dla tygodników z targetem #gospodyni domowa. A Ty podobno profesor.
 • polski_francuz 12.02.18, 11:43
  "Tylko, że islamscy imigranci są u siebie i w doopie mają Republikę i jej laickie wartości. A Republika jest już za słaba, by ich do czegokolwiek zmusić"

  A ty na jakich zrodlach opierasz twoja opinie?

  PF
 • oleg3 12.02.18, 11:56
  Na źródłach publicznie dostępnych od kilkudziesięciu lat.

  Pierwsze lepsze
  fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-francja-2017/korespondencje/news-muzulmanie-to-wielki-problem-francji,nId,2389361
 • polski_francuz 12.02.18, 12:11
  Dla jakiej publicznosci jest zaadresowane zrodlo Fakty.Interia? I skad jego autorzy czerpia informacje?

  PF
 • oleg3 12.02.18, 12:29
  Skup się na osobie wywiadowanej. Jeżeli niewiarygodny jest konsul honorowy RP w Nicei Michel Forkasiewicz opisujący sytuację we Francji, to kto jest wiarygodny? Dziennikarz Spiegla, który wpadnie na 2 godziny, by uwiarygodnić to co ma już napisane? A może wolisz, by wyszukać ci oficjalne czy paraoficjalne źródła francuskie.

  Pewnie tego nie miałeś okazji przeczytać
  www.fronda.pl/a/niemiecka-dziennikarka-obnaza-prawde-o-uchodzcach,105532.html
 • polski_francuz 12.02.18, 13:52
  Odpowiedz na pytanie zamiast dawac lekcje. Pytanie bylo "Dla jakiej publicznosci jest zaadresowane zrodlo Fakty.Interia? I skad jego autorzy czerpia informacje?"

  Poddajesz w watpliwosc jedno zrodlo a unikasz precyzji co do drugiego. Badz uczciwy.

  PF
 • oleg3 12.02.18, 14:06
  polski_francuz napisał:

  > Odpowiedz na pytanie zamiast dawac lekcje. Pytanie bylo "Dla jakiej publicznosc
  > i jest zaadresowane zrodlo Fakty.Interia? I skad jego autorzy czerpia informacj
  > e?"
  >
  > Poddajesz w watpliwosc jedno zrodlo a unikasz precyzji co do drugiego. Badz ucz
  > ciwy.

  Źródła Ci podałem. Jak się czujesz nieusatysfakcjonowany daj znać. A ja ciągle czekam na wyjaśnienie czy zapaliła Ci się w głowie ostrzegawcza lampka. Czy jesteś tak wytresowany, że łykasz Spiegla i nic na to nie da się poradzić.
 • polski_francuz 12.02.18, 14:09
  Pytanie bylo inne:"Dla jakiej publicznosci jest zaadresowane zrodlo Fakty.Interia? I skad jego autorzy czerpia informacje?".

  Jestes tchorzem? Odpowiedz na zadanie pytanie zanim pojdziemy dalej w rozmowie.

  PF
 • oleg3 12.02.18, 13:54
  oleg3 napisał:

  > A może wolisz, by wyszukać ci oficjalne czy paraoficjalne źródła francuskie.

  www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/emigranci;we;francji;kryzys;asymilacji;muzulmanow,152,0,1396632.html
  Skończył się francuski model asymilacji, imigranci z krajów muzułmańskich nie odnajdują się już we francuskim społeczeństwie - mówi w wywiadzie dla Le Figaro szefowa programu badawczego Narodowego Instytutu Studiów Demograficznych Michele Tribalat.
  - Aby asymilacja się udawała, trzeba aby nowo przybyli imigranci przyjęli za własne pewne wartości danego kraju i z czasem starali się do nich zaadaptować, jak i do zwyczajów oraz pewnego stylu życia. W (takim starym) schemacie to imigranci dostosowują się do kraju, który udziela im gościny, a otoczenie, na przykład sąsiedzi stawiają pewne wymogi dotyczące zasymilowania się w nowej grupie - wyjaśnia Tribalat.

  Tymczasem zmieniły się dwa aspekty tego procesu - z jednej strony ludzie przybywający do Francji nie wiedzą dokładnie, do czego mieliby się dostosować, nie istnieją już takie wymogi oficjalne, a zarazem znikła też presja społeczna, która skłaniała przybyszów do modyfikowania ich zachowania - kontynuuje Tribalat, która uważa, że do zmiany sytuacji przyczyniła się w głównej mierze duża imigracja z krajów muzułmańskich.


 • polski_francuz 12.02.18, 14:10
  Zrodla maja swoich autorow i sa zaadresowane do swoich czytelnikow. Do jakich czytelnikow adresowana jest Interia.Fakty?

  PF
 • oleg3 12.02.18, 14:22
  polski_francuz napisał:

  > Zrodla maja swoich autorow i sa zaadresowane do swoich czytelnikow. Do jakich c
  > zytelnikow adresowana jest Interia.Fakty?

  Interia.Fakty jest częścią portalu Interia.pl. To portal o charakterze ogólnym: dla wszystkich. Stąd ja nie powołuję się na to, że coś tam zostało opublikowane na interia.pl tylko na konkretnego nadawcę informacji. Tę informację mogą też odebrać czytelnicy Spiegla, ale najwyraźniej nie chcą czy nie mogą.
 • polski_francuz 12.02.18, 15:29
  Dziekuje za informacje. Otoz Spiegel jest tez zrodlem dla wszystkich i czytelnicy interii.pl moga tez z niego korzystac. Widocznie maja inne zrodla a przede wszystkim nie maja srodkow by wyslac swoich dziennikarzy do Mechelen. Te srodki, na szczescie ma Spiegel i dzieki niemu mozna zobaczyc jak sobie radza niektorzy Belgowie z Emigracja.

  PF
 • oleg3 12.02.18, 15:44
  Spiegel jest tygodnikiem opinii, interia.pl to portal internetowy. Portal internetowy jest pośrednikiem w przekazywaniu informacji (własne materiały to margines). Może mieć oczywiście ambicje kształtowania opinii ale zwykle nie ma na to środków. Spiegel zaś jest jak nasza GW (przed ostatnimi wyborami): samodzielna siła medialno-polityczna. Spiegel w zasadzie nie dostarcza informacji tylko opinie. Ten materiał o Mechelen to nie jest żadna informacja tylko pranie mózgów.
 • polski_francuz 12.02.18, 15:50
  Spiegel przeprowadzil wywiad z burmistrzem. Zaprezentowal zatem jego poglady. By uscislic, jeszcze nigdy nie slyszalem by Spiegel przekrecal czyjes slowa. A zatem pokazal poglady burmistrza miasta, ktore sobie radzi z emigrantami.

  A zatem nie do Spiegla nalezy miec uwagi ale do burmistrza. I jesli tak jest, to dlaczego krytykujesz burmistrza, ktory sobie daje rade z emigracja?

  Za nic nie kapuje.

  PF
 • oleg3 12.02.18, 16:01
  polski_francuz napisał:

  > Spiegel przeprowadzil wywiad z burmistrzem. Zaprezentowal zatem jego poglady. B
  > y uscislic, jeszcze nigdy nie slyszalem by Spiegel przekrecal czyjes slowa. A z
  > atem pokazal poglady burmistrza miasta, ktore sobie radzi z emigrantami.
  >
  > A zatem nie do Spiegla nalezy miec uwagi ale do burmistrza. I jesli tak jest, t
  > o dlaczego krytykujesz burmistrza, ktory sobie daje rade z emigracja?

  Zadanie tygodnika opinii jest naświetlenie sprawy z kilku kierunków. Bezkrytyczna publikacja laurki nazywanej wywiadem ośmiesza tygodnik i jego fanów. Mechelin to gniazdo dzihadystów, a nie sukces multikulti. Masz kurzą pamięć PFie.
 • polski_francuz 12.02.18, 17:01
  To nie publikacja. To wywiad. Z burmistrzem miasta.

  Trzymajmy sie faktow.

  PF
 • oleg3 12.02.18, 17:15
  polski_francuz napisał:

  > To nie publikacja. To wywiad. Z burmistrzem miasta.
  > Trzymajmy sie faktow.

  Wywiad nie jest publikacją? To co tam było w tym Spieglu? Białe plamy?
 • maksimum 12.02.18, 18:55
  polski_francuz napisał:


  > A zatem nie do Spiegla nalezy miec uwagi ale do burmistrza. I jesli tak jest, t
  > o dlaczego krytykujesz burmistrza, ktory sobie daje rade z emigracja?
  >
  > Za nic nie kapuje.
  ---------------
  Ty nic nie kapujesz bo jestes tak samo lewicowy jak Spiegel i GW.
 • maksimum 12.02.18, 18:56
  www.lewica.pl/?s=katalog&pod=prasa&kat=publikacje+i+media
 • maksimum 12.02.18, 23:32
  Nikt normalny Der Spiegel nie czyta,...chyba ze w celach rozrywkowych.
 • oleg3 12.02.18, 11:43
  polski_francuz napisał:

  > Trzeba mieszac populacja i zmuszac do przestrzeganie jednego i jedynego prawa.

  Czy naprawdę nie widzisz tego, że muzułmańscy nachodźcy kierują się swoim własnym prawem, a prawo "europejskie" w istotnych sprawach przyjmuje w odniesieniu do muzułmanów inne normy niż dla mnie czy Ciebie? Spróbuj ożenić się - po raz trzeci czy czwarty - z 15-tką. Zgnijesz w więzieniu, chyba, że jesteś muzułmaninem. Wtedy dostaniesz kolejny zasiłek na niepracującą żonę i dzieci, które jej zrobisz.
 • polski_francuz 12.02.18, 11:45
  "Czy naprawdę nie widzisz tego, że muzułmańscy nachodźcy kierują się swoim własnym prawem"

  Nie w Mechelen. I o tym miescie - przykladzie jest mowa.

  PF
 • oleg3 12.02.18, 12:46
  polski_francuz napisał:

  > "Czy naprawdę nie widzisz tego, że muzułmańscy nachodźcy kierują się swoim włas
  > nym prawem"

  > Nie w Mechelen. I o tym miescie - przykladzie jest mowa.


  Nie zapaliła Ci się w mózgu ostrzegawcza lampka? W całej Europie, na całym świecie, muzułmanie-imigranci nie przyjmują miejscowego prawa, a w tym jednym mieście jest inaczej. Naturalny odruch racjonalisty to sprawdzenie innych źródeł, naturalny odruch gospodyni domowej to telefon do przyjaciółki, post na FB czy na Forum.
 • polski_francuz 12.02.18, 14:07
  "Nie zapaliła Ci się w mózgu ostrzegawcza lampka? W całej Europie, na całym świecie, muzułmanie-imigranci nie przyjmują miejscowego prawa, a w tym jednym mieście jest inaczej."

  Staram sie zapalic w waszych mozgach ostrzegawcza lampke. A mianowicie, problem uchodzcow ma swoje rozwiazanie. I tym rozwiazanie moze byc to co robi burmistrz Mechelen. Daje przyklad. I dlatego Spiegel wyslal do niego dziennikarzy. Nie tylko Spiegel, bo w pierwszych slowiach wywiadu mowi o "Mister Zero tolerancji,", tytul ktore mu daly media. A wiec byly juz inne media a burmistrz jest nim od 17 lat.

  Po drugie, zero tolerancji u burmistrzow juz bylo. Mowil o tym Bloomberg, burmistrz NY. Ktory narzucal prawo i twierdzil, ze "jesli sie widzi gdzies wybita szybe, to trzeba ja szybko wymienic. Bo jak sie nie wymieni, to obok niej bedzie inna wybita szyba". To jest dobry program, ktory ja nazywam konsekwencja. Jak cos robisz to rob konsekwentnie i do konca.

  Ja bym dodal od siebie, ze sianie nienawisci w stosunku do innych jest aktem destrukcyjnym i demoralizujacym. I takiej lekcji udziela burmistrz Mechelon.

  PF
 • starywro-bel 12.02.18, 10:23
  Jestem 100% penny ze tam nie ma Rzydow.
 • sz0k 12.02.18, 11:51
  A F16 regularnie nie patrolują tam przestrzeni powietrznej? Nie trzeba być po 21 w domu? Żołnierze dzieci czołgami do przedszkola nie podwożą czasem?

  Nie mam do końca pewności czy zakładając ten wątek najzwyczajniej w świecie trolujesz czy po prostu w wyniku zaczadzenia politpoprawnością tak bardzo odkleiłeś się od rzeczywistości...

  --
  "Błądzić jest rzeczą ludzką, kłamać demokratyczną."
  Nicolás Gómez Dávila
 • polski_francuz 12.02.18, 12:12
  Przeczytaj caly wywiad by znalezc odpowiedzi na twe pytania.

  PF
 • pro100 12.02.18, 13:54
  i tak trzymaj frenczi. zawsze kogoś rozbawisz.
 • sz0k 12.02.18, 14:11
  polski_francuz napisał:

  > Przeczytaj caly wywiad by znalezc odpowiedzi na twe pytania.

  Dziękuję, postoję. Do zastosowania ironicznej paraboli wystarczyły mi fragmenty, które raczyłeś przetłumaczyć.

  > "Walczy z dyskryminacja i walczy i spokoj i bezpieczenstwo"

  Dobrze, że nie walczy o pokój, bo jak wiadomo nie ma bardziej krwawych walk niż wojny o pokój.

  > "Powiekszyl o 1/3 sily policyjne i zainstalowal pelno kamer (jak w Belfascie - PF)"

  A to dlaczego? Czyżby się czegoś obawiał? Poziom bezpieczeństwa się wcześniej obniżył? Milion pińcet dwa dziwińcet różnych kultur nie tańczyło razem radosnego kankana, trzymając się za rączki w tym multi-kulti tyglu?

  > "Rodzice podpisuja konstrakt z miastem, ze beda dzieci beda trzymac z daleka od terroryzmu i placa mandaty jak tego nie uczynia."

  Nie mogło oczywiście, jak zwykle w takich przypadkach, zabraknąć odrobiny lewackiej groteski.

  > "Ano politycy nie widza ludzi jak obywateli ale jako wspolnoty: lewacy i katolicy, dzieci resortowe i uczestnicy miesiecznic itp"

  Tu się chyba wkradł mały błąd w tłumaczeniu, nie wspólnoty peefie tylko klasy się poprawnie mówi po marksistowsku.

  > "a ludzie sa: Obywatelami i moga byc tacy rozni jacy sa."

  Ależ oczywiście. Zupełnie jak w więzieniu, tam też są różne subklutury - czarnych, latynosów, white power nazioli...

  --
  "Na to, by w danym kraju zapanował socjalizm, wystarczy wprowadzić w nim demokrację."
  Karol Marks
 • polski_francuz 12.02.18, 15:31
  "Tu się chyba wkradł mały błąd w tłumaczeniu, nie wspólnoty peefie tylko klasy się poprawnie mówi po marksistowsku."

  Alez nie. Przetlimaczylem na jezyk polski. A jezyk, jak wiadomo, ewoluuje. No wiec sie dostosowalem do tej ewolucji by byc dobrze zrozumianym.

  PF
 • piq 12.02.18, 15:01
  ...a mandat za terroryzm dziecięcia tatko zapłaci z obfitych zasiłków. Zresztą islamskie organizacje terrorystyczne mają kasę na wspieranie rodzin swoich bojówkarzy, więc to nie problem. A poza wszystkim w Mechelen jest to, co widać, i to, co jest naprawdę:
  www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/niebieskooki-szejk-i-beligijska-os-dzihadu,15,310
 • polski_francuz 12.02.18, 15:33
  Z Mechelen nie bylo zadnego dzihadysty.

  Allez wracam do pracy za ktora mi placa. Z prace dydaktyczna na forum jeszcze ani grosza nie dostalem.

  Taki, kurka los patrioty...

  PF
 • oleg3 12.02.18, 15:48
  polski_francuz napisał:

  > Z Mechelen nie bylo zadnego dzihadysty.
  Mechelen, Bruksela, Vilvoorde i Antwerpia to cztery belgijskie miasta tworzące tzw. belgijską oś dżihadu. To z nich na Bliski Wschód wyjeżdża najwięcej belgijskich bojowników. (www.tvn24.pl)

  Z Brukseli do Antwerpii najłatwiej dostać się pociągiem. To trzy kwadranse podróży, z przystankami w Vilvoorde i Mechelen. Ta niespełna 50-kilometrowa linia kolejowa kilka lat temu stała się belgijską osią dżihadu. To z tych czterech miast wyjeżdża do Syrii najwięcej bojowników. (www.tvn24.pl)
 • polski_francuz 12.02.18, 15:56
  Burmistrz miasta Mechelen z cytowanego artykulu:

  "Somers: Wir sind hier im Zentrum eines Ballungsraums, der längst einen entsprechenden Ruf hat. Aus Brüssel sind 200 Menschen für den "Islamischen Staat" in den Dschihad gezogen, 93 aus Antwerpen, 27 aus dem Städtchen Vilvoorde. Aber aus Mechelen, der Stadt mit dem zweithöchsten Anteil gebürtiger Marokkaner in ganz Belgien, ist bislang kein einziger Islamist in den Nahen Osten gereist. Darauf können wir Mechelener stolz sein, und deshalb will auch jeder von mir wissen, wie das möglich ist."

  Uwazasz zatem, ze polskie zrodla wiedza lepiej niz burmistrz miasta Mechelen? Pytanie dodatkowe, bym wiedzial z kim rozmawiam: czy Slonce kreci sie wokol Ziemi czy Ziemia wokol Slonca?

  PF
 • oleg3 12.02.18, 16:14
  Jakie polskie źródła. To są przedruki z policyjnych źródeł francuskich i belgijskich.

  7 grudnia 2015 roku przebywający na zwolnieniu lekarskim policjant z Mechelen uzyskał od informatora o imigranckich korzeniach informację, że mieszkający w Molenbeek Abid Aberkan utrzymuje kontakty z terrorystą Salahem Abdeslamem. Policjant w raporcie napisał, że mężczyzna ten mieszka przy rue des Quatre Vents i często wyjeżdża czarnym citroenem poza Belgię. (www.tvn24.pl) .

  Tylko mi nie pisz, że policjant był z Mechelen, a terrorysta z Molenbeek. To obraża moją inteligencję.
 • oleg3 12.02.18, 16:30
  oleg3 napisał:

  > Jakie polskie źródła. To są przedruki z policyjnych źródeł francuskich i belgij
  > skich.

  W Belgii przeprowadzono 13 operacji antyterrorystycznych, które miały miejsce w kilku dzielnicach Brukseli i w miastach Mechelen oraz Duffel na północ od belgijskiej stolicy.
  telewizjarepublika.pl/13-operacji-antyterrorystycznych-w-trzech-belgijskich-miastach-zatrzymano-dziewiec-osob,31326.html
 • polski_francuz 12.02.18, 17:03
  " mieszkający w Molenbeek Abid Aberkan utrzymuje kontakty z terrorystą Salahem Abdeslamem"

  Piszemy o miescie Mechelen. I komentujemy wywiad z jego burmistrzem. Skoncentruj sie troche.

  PF
 • oleg3 12.02.18, 17:12
  No i zaczyna się.

  >" mieszkający w Molenbeek Abid Aberkan utrzymuje kontakty z terrorystą Salahem Abdeslamem"
  >Piszemy o miescie Mechelen. I komentujemy wywiad z jego burmistrzem. Skoncentruj sie troche.

  Skąd mógł pochodzić informator tego policjanta z Mechelen? Jasne, że z Mechelen, bo chyba policjant z Mechelen nie ma siatki informatorów w Molenbeek. Znaczy to panie profesorze, że miasto Mechelen było strefą działania islamskich terrorystów. Tak przynajmniej wynika z logiki, którą naukowcy posługują się od czasów Sokratesa. A co do burmistrza, to właśnie komentuję jego kłamstwa, w które ty uwierzyłeś, choć musiałeś słyszeć o Mechelen w kontekście terroryzmu i dżihadu.
 • oleg3 12.02.18, 17:35
  wiadomosci.com/belgijskie-centrum-ocad-ostrzega-przed-skrajna-odmiana-islamu/02/12/2017
  Centrum monitorujące działalność terrorystyczną (OCAD) w Belgii ostrzega przed rosnącą w siłę skrajną odmianą islamu. Media powołują się na raport w którym eksperci piszą o poważnym zaniepokojeniu wpływem salafitów.
  W dokumencie mowa jest o całym aparacie salafickim – o imamach wykształconych w Arabii Saudyjskiej lub przez nią finansowanych, którzy działają w meczetach między innymi w Brukseli, Antwerpii i Mechelen oraz w ośrodkach muzułmańskich. W raporcie można też przeczytać o medialnej działalności salafitów – o telewizyjnych kanałach satelitarnych i propagandzie w mediach społecznościowych. Eksperci zwracają też uwagę na rosnącą sprzedaż salafickiej literatury w języku arabskim oraz jej tłumaczeń, a także filmów wideo, w których buntuje się muzułmanów przeciwko zachodnim wartościom.

 • qwardian 12.02.18, 20:56
  Francy znowu przyśniło się perpetum mobile...

  --
  Drogi Władysławie Frasyniuku! Żeście komunistów pokonali? No nie. Wyście się z nami, k..wa, przy Okrągłym Stole i 4 czerwca 1989 r. do-ga-da-li.

  Włodzimierz Czarzasty
 • lont12 12.02.18, 20:01
  domyślam się że pracujesz na odcinku propagandowym

  --
  It ain't over until the fat lady sings
 • andrzejg 12.02.18, 15:51
  Sedem sprawy chyba jest owe 130 narodowości. Nie ma jednej przeważającej, ekstremalnej, która narzucałaby swoje prawa.
  Ciekawe, jak burmistrz poradziłby sobie, gdyby tam była obok autochtonów jedna grupa wyznaniowa i narodowościowa ?
 • polski_francuz 12.02.18, 15:57
  Les Ulis czy Evry we Francji sa dosc podobne. I nigdzie nie ma jednej dominujacej narodowosci.

  PF
 • andrzejg 12.02.18, 17:56
  No i masz odpowiedź.

  Nie pozwolić na koncentrację, powstawanie gett narodowościowych.

  W tym kontekście , polskie getto narodowościowe wygląda całkiem nieźle.
 • andrzejg 12.02.18, 16:05
  Bo gdyby Belgowie mnożyli się jak króliki, to nie byłoby potrzeby przyjmować imigrantów.
  Może należy brać przykład ze starszych braci w wierze, gdzie normą jest 10 dzieci w środowiskach ortodoksyjnych, a liberałowie nie powinni schodzić poniże 4?
 • polski_francuz 12.02.18, 17:05
  Pomysl o podatkach, ktore trzeba bedzie placic dla wielodzietnych rodzin zgodnie z planem 500+. Morawiecki sie nie zgodzi.

  PF
 • polski_francuz 12.02.18, 18:43
  BTW bede chyba 12 kwietnia we Wroclawiu.

  PF
 • andrzejg 12.02.18, 18:46
  Zapraszam

  Zrobimy nowy smak lodów. Tylko daj jakiś pomysł
 • polski_francuz 12.02.18, 18:49
  Zobaczymy jak bede z czasem. Tym razem przyezdzam z Pilzna i chyba jade dalej do Chemnitz.

  Pozdro

  PF
 • lont12 12.02.18, 20:09
  lewizna to po rosyjsku lewicowość


  --
  It ain't over until the fat lady sings

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.