Dodaj do ulubionych

Prezes TSUE ostrzega :O)

25.10.18, 17:13
Nieprzestrzeganie wyroków podobne do Brexitu

Data publikacji: 25.10.2018, 10:01

>>
Rządy nie mogą ignorować orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - oznajmił jego prezes Koen Lenaerts. Kraj, który nie jest gotowy do podporządkowywania się orzeczeniom TSUE, „wpisuje się w proces podobny do brexitowego” – oświadczył. TSUE rozpatruje skargę Komisji Europejskiej dotyczącą zmian wprowadzonych przez PiS w Sądzie Najwyższym. Na początek zdecydował o zawieszeniu przepisów ustawy, co sprawiło, że sędziowie SN wrócili do orzekania.

– Kraj, który nie stosuje się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, stawia się poza unijnym porządkiem prawnym – powiedział Lenaerts cytowany przez serwis Deutsche Welle. Podkreślił, że TSUE to „kręgosłup, na którym opiera się cały porządek prawny UE”, dlatego każde państwo członkowskie musi przestrzegać jego decyzji zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym.

Nieprzestrzeganie orzeczeń jak Brexit

– Państwo, które nie jest gotowe do dalszego podporządkowywania się orzeczeniom TSUE, wpisuje się w proces podobny do brexitowego, w proces wyjścia. To decyzja o tym, czy być, czy nie być – powiedział przewodniczący unijnego sądu. Przypomniał, że przystępując do Wspólnoty, wszystkie kraje UE zobowiązały się do przestrzegania takich samych wartości i reguł.

– Tylko absolutna wspólnota tych wartości i reguł pozwala zagwarantować jednolite stosowanie prawa unijnego we wszystkich państwach członkowskich – podkreślał.

Jak mówi Lenaerts, ta sama zasada odnosi się także do organizacji systemu sądowniczego w Unii. "Dialog między sądami w całej UE opiera się na wzajemnym zaufaniu oraz na założeniu, że sądy krajów członkowskich są równe z perspektywy prawa unijnego, a unijni sędziowie niezawiśli i bezstronni. Nie mogą być na nich wywierane naciski zewnętrzne ani ze strony władzy, czy to ustawodawczej, czy wykonawczej, ani ze strony innych grup, takich jak media, politycy, grupy interesu, np. inwestorzy. Sędzia ma obowiązek utrzymywać równy dystans wobec wszystkich stron postępowania i nie faworyzować żadnej z nich, na tym polega zasada bezstronności. Tylko wtedy będzie mógł orzekać zgodnie z literą prawa" – powiedział Lenaerts.

Deutsche Welle zwraca uwagę, że co prawda sędziowie TSUE nie mogą oficjalnie komentować spraw, które są w toku, ale Lenaerts, powołując się na inne postępowania, w tym sprawę Vaassen-Goebbels z 1966 r., podkreślił, że prawo wspólnotowe jest nadrzędne wobec prawa krajowego i musi być respektowane.(...) >>


www.newsweek.pl/swiat/prezes-unijnego-trybunalu-ostrzega-nieprzestrzeganie-wyrokow-podobne-do-brexitu/lqj9zgx
Rozumiem, ze Kretyn, Oleg3, Institoris i ska. zacieraja lapki na zapowiadajacy sie Polexit. Nie powiem, ma szanse sie ziscic. Skoro udalo sie targowiczanom to rownie dobrze moze udac sie wspolczesnym katolickim poyebom wpakowac Polske w szambo - rzekomo w trosce o nia sama. Bo znowu zazyczyli sobie tego biskupi.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka