Dodaj do ulubionych

Referendum z Inicjatywy Obywatelskiej (RIC)

17.01.19, 20:24
Referendum z Inicjatywy Obywatelskiej (RIC) - to hasło nr.1 niesione ostatnio we Francji na sztandarach "żółtych kamizelek". Odsunęło w cień hasło "Macron musi odejść".
Hasło RIC staje się teraz uniwersalne, jak każda realna ideologia. Wynika z przekonania, że demokracja przedstawicielska jest korupcjogenna, że bez dodania elementów demokracji bezpośredniej, nie ma widoków na zwalczanie dominacji politycznej oligarchii.Aktualna demokracja przedstawicielska ułatwia oligarchom przekupstwo przedstawicieli narodu - rządzących państwem. W rezultacie zaniedbywane są potrzeby mniej zamożnych.Oligarchowie ponadto przejmują krajowe media i tym samym mają wpływ na kształtowanie opinii publicznej.
Utrzymywanie we Francji sytuacji bezpośredniego oddziaływania oligarchów na rządy demokratycznego państwa spowodowało powstanie społecznego sprzeciwu . RIC nie ogranicza się do sprzeciwu lecz ma konkretne propozycje jak zreformować demokrację i odsunąć od władzy oligarchów i eliminować zjawisko rządów autorytarnych.
Hasła RIC nie da się jednak wprowadzić w życie bez demokratyzacji kraju. Żółte kamizelki chcą z RIC uczynić narzędzie polityczne do kontroli parlamentu, skorygowania władzy prezydenta (bądź go odwołania). Ideę RIC popiera ponad 79-84 % Francuzów.
Pomysł RIC nie jest nowy, ideę jego opracował w latach 80-tych ekonomista Yvan Buchard a ostateczny jego kształt ustalił ekonomista Etienne Chouard. Doszli do wniosku, że jedynie demokratyzacja współczesnych społeczeństw może zahamować rozwój turbokapitalizmu, pośrednie rządy oligarchów. RIC ma dotyczyć każdego tematu i mieć cztery formy referendum : legislacyjnego, abolicyjnego, odwoławczego i powołującego Zgromadzenie Narodowe (Konstytuantę).
Referendum mogłoby wywołać <900 tys. wyborców. Wynik referendum stawałby się automatycznie prawem, elementem funkcjonowania demokracji bezpośredniej. Nawet konstytucja tworzona byłaby przez wybranych bezpośrednio przedstawicieli - członków Zgromadzenia Narodowego.
Zauważmy , że ruch "żółtych kamizelek" powtarza sie teraz w 22 państwach, ma ciągłe
poparcie społeczne.
Dlatego przestaje już twierdzić, ze to jest bunt w sprawach socjalnych dotyczący Francji.
Wg mnie, idea RIC może się rozpowszechnić, bo zagrożenia dla demokracji stały się powszechne a RIC jest metodą konkretną na umocnienie demokracji, poprzez wprowadzenie elementów demokracji bezpośredniej, zablokowanie władzy antyautorytarnej i rządów jednej partii.

Obserwuj wątek
   • czuk1 Re: Referendum z Inicjatywy Obywatelskiej (RIC) 10.02.19, 12:54
    Żółte kamizelki stanęły na czele opozycji francuskiej. Na każdy dzień trwających manifestacji demonstranci mają wciąż nowe tematy. Macron został zmuszony do nawiązania bezpośrednich kontaktów z grupami społecznymi i konsultowania koniecznych (przyszłych) reform w rządzeniu.
    Niektórzy przewidywali, że bunt żółtych kamizelek rozszerzy się na całą Europę. Okazało się to nietrafione.
    Trudno przewidzieć czy idea RIC będzie przez rządzących Francją wprowadzana ? Czy bunt "żółtych kamizelek" rozszerzy się
    na inne państwa ?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka