18.02.19, 11:41
No więc tak.

Za dwa miesiące 77.

Trochę tu, w tym kraju pożyłem. I trochę słyszałem.

Bezpośrednio po wojnie, przeżycia wojenne.

I bezpośrednio po-wojenne. Przesiedlenia z Kresów (moja rodzina doświadczyła). Tu: żydowska komunistyczna międzynarodówka.

Potem, już bez związku z wojną. Wysłuchiwałem tysiące razy kategorycznych stwierdzeń mających objaśnić powody, dla których znaleźliśmy się - jako kraj - w takiej a nie innej sytuacji.

Kluczowe terminy: Żydzi, brudne, czyli skrywane żydowskie interesy.

I to trwa. Tradycja. Żydowskie --- bynajmniej nie izraelskie interesy.

Zastanawiam się - gdzie, skąd korzenie tego nastawienia?

Czy postać żydowskiego lichwiarza to element mitologizacji społecznego otoczenia, mitologizacji akcentującej religijną odmienność?

Sądzę - ośmielam się - że to skutek zaangażowania Żydów w operacje finansowe o szerokiej skali, wypracowywane w obrębie wczesnego kapitalizmu, operacje niezrozumiałe dla uczestników wcześniejszych form obrotu pieniądzem.

--
Все это рок-н-ролл!
Edytor zaawansowany
  • snajper55 18.02.19, 14:27
    cepekolodziej napisał:

> Sądzę - ośmielam się - że to skutek zaangażowania Żydów w operacje finansowe o
    > szerokiej skali, wypracowywane w obrębie wczesnego kapitalizmu, operacje niezro
    > zumiałe dla uczestników wcześniejszych form obrotu pieniądzem.

Co rykszarza, małorolnego chłopa czy przekupki obchodzą żydowskie operacje finansowe o szerokiej skali? Ich obchodzi co mów ksiądz na ambonie o Żydach jako o żmijowym plemieniu, mordercach Jezusa, Judaszu (Jude!). Do tego obcy (np narodowościowo) to zawsze co najmniej podejrzane indywiduum jeśli nie wróg. Jeśli do tego trzeba z nim rywalizować ekonomicznie... Z tym żydowskim krawcem, szewcem czy handlarzem. Przyczyn jest wiele.

S.
    --
    Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
  • oleg3 18.02.19, 15:10
    Taki sobie nazizm a rebus.

• boavista4 18.02.19, 17:13
    a co rabin mowi o gojowskim plemieniu tego tez trzeba sluchac. Trzeba miec troche pamieci i znac historie, Lenina. trockiego, Bermana, Morela, Hitlera, Marksa i tylu innych.
  • kalllka 18.02.19, 19:38
    A gdybyśmy mieli sobie wyobrazić , ze Żydzi zmieniają tzw emploi,charakter narodowy, to ciekawe, jakie inne można by im przypisać/?/
    Myślałeś o tym, cepie, ze w oczach wciąż mamy wklejony i kultywuwany obraz Chasyda w kapeluszu i pejsach- cadyka z Radomska, albo handlarza tandeta w „sklepach cynamonowych”
    Ciekawe czy potrafiłbyś wymyślec sobie scharakteryziwac na podstawie powojennej historii jaki jest współczesny Żyd?
    Czy Szymon Perez wyssal z mlekiem matki antypolonizm a jeśli to jak sobie z tym radzą jego dzieci i wnuki?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.