Dodaj do ulubionych

Forensic Explosives Laboratory wykrył śr.wybuchowe

24.03.19, 07:20

Na zdecydowanej większości z 200 próbek przekazanych przez Prokuraturę Krajową w maju 2017 r. laboratorium podległemu brytyjskiemu ministerstwu obrony odkryto ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło.

To informacja skrywana przez śledczych. Dowiedzieliśmy się jednak, że przed kilkoma tygodniami do polskiej prokuratury nadeszło pismo informujące o cząstkowych wynikach badań prowadzonych w Forensic Explosives Laboratory (FEL), podległej brytyjskiemu ministerstwu obrony jednostce specjalizującej się w badaniach kryminalistycznych związanych z materiałami wybuchowymi.

Dziennikarze piszą, że na zdecydowanej większości z nich znaleziono ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych. Jak się dowiadujemy, chodzi o trotyl, ale też inne składowe.


--
Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
Edytor zaawansowany
 • kalllka 24.03.19, 10:31
  Ale próbek czego qw?
 • qwardian 24.03.19, 11:35
  Pozostaje czekać na wyniki. Wyprzedzając kolejne pytanie, nie wszystkie ładunki eksplodują jednocześnie, jeżeli w ogóle. Pierwsza eksplozja niszczy część ładunku, albo kolejny, więc Twoje pytanie Kaleczko jest jak najbardziej zrozumiałe. Z kolei wykrycie tlenków azotu, gazu po eksplozji jest chyba niewykonalne, ale tylko mi się tak wydaje.

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • kalllka 24.03.19, 17:20
  Hehe.. figlarz.
 • kalllka 24.03.19, 17:20
  Hehe.. figlarz.
 • xiazeluka 24.03.19, 17:22
  Jeśli to prawda, to trzeba będzie wyznać wstydliwie skrywaną tajemnicę - rządowe tupolewy używano do transportu materiału wojskowego.

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • qwardian 24.03.19, 19:17
  Używano materiału wojskowego, który rozbierano i składano w samolocie co w rezultacie spowodowało wypadnięcie zawartości materiału wybuchowego. Takiej wersji spodziewam się na niepomyślną okoliczność.

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • snajper55 24.03.19, 20:38
  xiazeluka napisała:

  > Jeśli to prawda, to trzeba będzie wyznać wstydliwie skrywaną tajemnicę - rządow
  > e tupolewy używano do transportu materiału wojskowego.

  Niekoniecznie. Należałoby jeszcze w celach porównawczych zbadać zawartość "substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych" w glebie z okolic miejsca katastrofy oraz na ubraniach osób (wojsko, milicja), które zajmowały się szczątkami samolotu.

  To trochę tak jak znalezienie łusek w Jedwabnem.

  S.
  --
  Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
 • piq 24.03.19, 17:23
  ...resztkami materiałów wybuchowych, były tam dwie ogromne bitwy: miesięczna z udziałem miliona żołnierzy w 1941 i w 1943 roku prawie dwumiesięczna z udziałem dwóch milionów żołnierzy, ta druga w większości po wschodniej stronie miasta. Strzelało tam kilkadziesiąt tysięcy dział, jeździły tysiące czołgów, założono miny.

  Oprócz tego na pokładzie tu154m 001 przewieziono w 2007 roku do Gruzji około stu kompletów rakiet przeciwlotniczych "grom".

  Jeśli chodzi o "zamach w Smoleńsku", jestem wyjątkowo drażliwy, qwardian, a jeśli chodzi o rosyjską operację hybrydową przeciwko Polsce przeprowadzoną przez Macierewicza na zlecenie GRU z budowaniem bredni smoleńskiej wg planu płk Tatiany Karacuby Said-Burchan, rosyjskiej specjalistki od wojen behawioralnych, to wqrvviam się jeszcze bardziej z prędkością światła. Więc uważaj, qwardian, choć popieram twój nazizm, to pewnych rzeczy nie dam rady stłumić.
 • qwardian 24.03.19, 19:28

  piq napisał:

  > ...resztkami materiałów wybuchowych, były tam dwie ogromne bitwy


  No to problem ma policja Tuska, bo biegli Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji stwierdzili, że w próbkach nie stwierdzono cytuję: "obecności pozostałości materiałów wybuchowych lub produktów ich degradacji". Zresztą według prokuratury umiędzynarodowienie tych badań jest, cytuję: spowodowane wątpliwościami co do opinii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, którego biegli nie znaleźli śladów po wybuchu. Co będzie jak pozostałe trzy laboratoria, kolejny w Wielkiej Brytani, Włoszech i Hiszpanii potwierdzą rezultat Forensic Explosives Laboratory?
  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • kalllka 24.03.19, 19:31
  A mnie szalenie interesuje, dlaczego uważasz, ze macierewir miałby plesc o smilensku na zlecenie ruskiego maku.
  Ze to niby takie oczywiście oczywiste, ze ruscy spreparowali zamach i dlatego niemożliwe., czy jak ta wojna behawioralna się odbywa?
 • qwardian 24.03.19, 19:49
  Biedna Ukraina nie ma Antoniego Macierewicza i dlatego utraciła Krym z Donbasem.

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 24.03.19, 23:05
  ...rządziłaby moskiewska marionetka a cerkiew ukraińska jeździłaby do Moskwy kłaniać się patriarsze Cyrylowi.
 • kalllka 26.03.19, 17:24
  ...No nie. Gdyby Ukraina miala cierewicza nie mialaby moskiewskiej marionetki. A-
  -tak ma.
  Mam wrazenie/ zupełnie być może- mylne/ ze pisząc o wojnie behawioralnej nie przykladasz wagi do jej naczelnego zadania: przeformułowywania języka;. Przenoszenia pozycjonowania w podświadomości- neuro-informacji.
  Takiego nosiciela/ figuranta, który jak np. Tusk; ma mocno rozbudowane ego- przez kompleksy i ambicje. językowe może silnie inf
  Np jego zaczepne „er” bardzo influuje jego składnie i fleksje.. co natychmiast zainteresowało Rosjan... Do tego stopnia, ze zainspirowali kolegów w Brukseli by intensywne lektoraty z angielskiego prowadził z nim Niemiec ze wschodnich landów...
  Efekty tych cudownych lekcji angielskiego już znamy- kompromitujące dyplomatyczne fopasy Tuska, traktowane z „pobłażaniem” przez towarzyszy unitow.. /choć nareszcie właściwie zrozumiane przez brytoli/
  Tak sobie kombinuje, zestawiając obu reprezentantów naszego języka, ze choć Macierewicz, wizualnie i glosowo, idealnie nadaje się na agenta wpływu, to w zamyśle prowadzących e-wojnę, mial służyć za pośmiewisko i raczej dyskredytować te cześć politycznej inteligencji ,która nie zdążyła nauczyć się konserwatyzmu.
  Obaj,wychowani na radzieckiej semantyce niewiele mogą w starciu z radziecka/obecnie unijnym komsomolem.
  Poza jednym oczywiście, nie poddawania się chciwości parcia na szkło... czyli używania zdrowego rozsądku.
  I tu rodziców pytanie.. o tzw neuroprogramowanie i wpływy benkowego homeseksualizmu na otumanionych szybkością wpływu kreatywnej rzeczywistości ... , młodych Biedroniow, Trzaskowskich, etc.
  /?/
 • piq 26.03.19, 18:29
  ...zaczyna się od języka, ale także sfery symbolicznej i ugruntowania w powszechnej tradycji. Pierwszą operacją hybrydową Rosji na gruncie behawioralnym w Polsce była konfederacja targowicka, która wystąpiła pod hasłami "obrony tradycyjnych praw i wolności" wobec "upadku Rzeczypospolitej" i wymachiwała patriotyzmem-tradycjonalizmem, czyli tym, do czego szlachta była przyzwyczajona, odwoływała się do wyznania katolickiego, "jedności Polski i Litwy" i wszystkiego, co mogła wymyślić, żeby szlachtę polską przekonać, iż to jest opcja prawdziwej miłości Ojczyzny, a konstytucja 3 maja, która istotnie ograniczała wiele wolności osobistych, to wrogi Polsce wymysł. Jeśli chcesz, to poczytaj:
  pl.wikisource.org/wiki/Akt_założenia_konfederacji_targowickiej
  Szczerze mówiąc to retoryka identyczna jak PiSu w ostatniej kampanii wyborczej. Ten jakże patriotyczny w brzmieniu tekst stworzył i podyktował Wasilij Popow, syn Szczepana Popowskiego herbu Pobóg, wynarodowiony rosyjski generał i zaufany Potiomkina i carycy Katarzyny. Popow nie wziął pod uwagę jednej rzeczy - że polska szlachta wybierze raczej kurs na niepodległość państwa niż na zachowanie osobistych wolności i "tradycyjnych wartości", bo większość stwierdziła, że bez niepodległości państwa nie ma swobód obywateli przez to państwo gwarantowanych. Późno to było, a państwo było już tak zepsute, że rozbiorów nie dało się uniknąć, faktem jest jednak, że ta pierwsza rosyjska operacja behawioralna nie do końca się udała.
  Ciekawy artykuł prof. Andrzeja Nowaka o tym zagadnieniu:
  historia.uwazamrze.pl/artykul/888744/prawdziwa-lekcja-targowicy
  Wielu nieświadomych zwolenników Targowicy uważało się za prawdziwych patriotów i Polaków stojących w obronie prawdziwej republikańskiej polskości. Na tym wszak polega wojna behawioralna - robisz to, do czego jesteś przekonany na gruncie pozaracjonalnym wprawdzie, ale w sensie języka i symboli superprawidłowym, i uważasz, że masz świętą rację. Tyle że robisz to wszystko w interesie hybrydowego agresora, o czym nie masz pojęcia, ba, nawet uważasz, że to przeciw niemu.
 • piq 24.03.19, 23:01
  ...pozaracjonalnych odruchów społecznych człowieka dla osiągnięcia własnych celów politycznych. Nawiasem mówiąc to rosyjskie służby jeszcze carskie, a za nimi sowieckie, wynalazły metodę zakładania najbardziej radykalnych ugrupowań antycarskich, antysowieckich i z grubsza antyrosyjskich, żeby za ich pośrednictwem prowadzić własne działania oraz kontrolować najbardziej zajadłych przeciwników. Macierewicz jest doskonałym przykładem rosyjskiego agenta wpływu, mogę z czasów samej jego kariery jako MONa wymienić pół tuzina działań w interesie Moskwy.
 • boomerang 24.03.19, 21:39
  a jeśli chodzi o rosyjską operację hybrydową przeciwko Polsce przeprowadzoną przez Macierewicza na zlecenie GRU

  Macierewicz nie kontaktował się bezpośrednio z GRU, tylko poprzez Trumpa, będącego w kontakcie z Putinem
 • piq 24.03.19, 22:56
  ...kolegów na liście płac GRU, że nie musi kontaktować się z Trumpem, towarzyszu bum.
 • boomerang 25.03.19, 08:16
  nie wątpię że jesteście insider, towarzyszu pik komunizma
 • piq 25.03.19, 08:55
  ...u jakiegoś Chińczyka w salonie, tawariszczu stuknięty w czerep własną bronią. Uciekliście z Polski, bo macie napaprane w papierach IPNowskich?
 • boomerang 27.03.19, 08:55
  uciekłem przed wami, towarzysze, tak przynajmniej myślałem
 • piq 24.03.19, 23:13
  ...eksperci odkryli na tupolewie ślady trotylu i nitrogliceryny. Czytać mi tu zaraz, krwa, i nie prdolić:
  wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/409139,prof-krompiec-o-trotylu-w-tu-154m.html
 • qwardian 25.03.19, 08:25

  No to teraz trzeba będzie porównać wyniki renomowanego laboratorium brytyjskiego z rezultatami z czerwca 2013 roku od Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, które:

  "W konkluzji opinii fizykochemicznej biegli z CLKP ustalili m.in., iż w poddanych analizie próbkach pobranych podczas sekcji ekshumowanych zwłok oraz z powierzchni wytypowanych miejsc i elementów szczątków samolotu nie ujawniono śladów pozostałości materiałów wybuchowych oraz substancji będących produktami ich degradacji".

  A potem sprawdzić SMS-y tych panów z Alei Ujazdowskich 7 nadchodzących z Rosji, albo od Tuska, który dużo bardziej cenił sobie wyniki rosyjskich badań od początku...


  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 25.03.19, 08:53
  ...(nawiasem mówiąc absurdalna dzisiaj substancja do dokonywania profesjonalnych zamachów) tylko produktów ewentualnego wybuchu materiału eksplozywnego (jak to ujęto w raporcie - "degradacji"). Swoją drogą tekst tych drobnych szujek z "Sieci" idzie po typowej linii rosyjskiego i komunistyczno-peerelowskiego uwiarygodniania: trza się powołać na "zagranicznych ekspertów", najlepiej amerykańskich albo brytyjskich, jak w peerelu, gdy publikowano, jak to masło szkodzi zdrowiu i jak to margaryna jest zdrowa i pyszna według najnowszych ustaleń amerykańskich naukowców - bo masła nie było w żadnym sklepie poza ubeckimi konsumami. Na identycznej zasadzie w zespole Macierewicza zasiedli płatni łgarze "z zagranicy", że to niby są lepsi niż polscy specjaliści. Z udokumentowanym agentem bezpieki Chrisem Cieszewskim (zapewne również na liście płac GRU, bo prowadził go kpt Nadworski, agent GRU, prowadzący również kumpla Macierewicza Roberta Luśnię).
 • qwardian 25.03.19, 09:36

  Zobaczymy jakie będą oficjalne wyniki z tego laboratorium i trzech pozostałych. Do tego momentu nie przesądzam sprawy i akceptuję wszystkie możliwe wyjaśnienia, włącznie, że to pozostałości amunicji do muszkietów Grande Armée Napoleona..

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 25.03.19, 09:56
  ...tak jak współcześnie wielkie armaty.
 • qwardian 25.03.19, 10:15
  Ach, ten fragment należał do lekko żartobliwych. Znam wzór tej substancji przed i po wybuchu. 16 C7H5 (NO2)3 -> 20 CO2 + 47 CO + CH4 + H2O + 2 C2H2 + 2 HCN + 14,5 H2 + 21,5 N2 + 3 NH4HCO3 + 29 C

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 26.03.19, 00:20
  ...a poza tym dlaczego dajesz połówkowe współczynniki i gdzie jest utlenianie? Trotylu zwykle nie stosuje się obecnie samego, dodaje się utleniacz. Metan niemożliwe, żeby się nie sfajczył, acetylen przy wysokim ciśnieniu (wybuch) się powinien rozpaść. Skąd masz taką dziwną reakcję?
 • qwardian 26.03.19, 08:30
  Trotyl nie spala się zbyt dobrze, mniej więcej jak wosk. Eksplozja nie wymaga nadzwyczajnej ilości tlenu.

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • wikul 26.03.19, 14:12


  https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/55492851_2499014893502568_7958217990216876032_n.jpg?
nc_cat=100&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=6c4f8a4d4f582da95c4be23072409cfa&oe=5D03CA77


  --
  "…dopiero teraz widzę jak wielkim mężem stanu jest prezes Jarosław Kaczyński, i tylko pod jego jednoosobowym kierownictwem w Polsce będzie dobrze".
  [i]Perła v. Cullinan1 v. au99
 • piq 26.03.19, 18:38
  ...nie jest wykorzystana, bo wydziela się kupa sadzy - a ona sama w sobie jest rezerwuarem energii wybuchowej (z mola węgla atomowego o niemal zerowej objętości masz około 22,5 litra tlenku lub dwutlenku węgla). Masz to nawet w swoim dziwnym (nieprawidłowym) równaniu reakcji. Używanie samego trotylu bez dostępu dużej ilości tlenu lub bez wykorzystania utleniacza świadczy o amatorszczyźnie i niewiedzy.
 • boavista4 26.03.19, 19:31
  zupelnie nie rozumie tego watku. Taka rzecz jak stwierdzenie substancji wybuchowycch we wraku powinna byc znan w nastepnej godzinie po katastrofie i powinna byc potwierdzona przez polskie laboratoria. do tego znawcow z UK nie trzeba. Teraz czy wybuch byl wewnatrz samolotu , czy na zewnatrz? to od razu powinno pokazac czy sprawca byl w Warszawie czy tez na terytorium Rosji. I po co te dlugie gadanie? Gdyby sprawca byl z Rosji to mozna byloby od razu oskarzyc, a jak w Warszawie, to nalezy znalezc alibi i powoli wskazac nieublaganym palcem na Moskwe.
 • piq 26.03.19, 22:56
  ...ale nie ma śladów wybuchu. Proste. Samolot zetknął się na pewno z trotylem (np. wiózł rakiety "grom" do Gruzji, był w Afganistanie, przewoził żołnierzy i sprzęt, w Warszawie w glebie jest w sroc trotylu i tak samo w Smoleńsku) ale nie było wybuchu na pokładzie.
 • xiazeluka 27.03.19, 16:02
  Tak przy okazji - czy aby na pewno głowica Groma zawiera trotyl?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • piq 28.03.19, 02:10
  ...więc gromy pewnie też. Paliwo stałe napędu (kordyt) zawiera też 1/3 nitrogliceryny. W tupolewie wykryto TNT i nitroglicerynę.
 • qwardian 28.03.19, 07:57

  xiazeluka napisała:

  > Tak przy okazji - czy aby na pewno głowica Groma zawiera trotyl?


  Drugie pytanie, czy we wnętrzu głowicy, czy na zewnątrz, bo w pierwszym przypadku trudno było doszukiwać go w Tupolewie.

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • qwardian 26.03.19, 19:57
  No, ale utleniacze stosuje się raczej na wojnie niż do wywołania eksplozji w samolocie. Co do sadzy to właśnie jej ślady będą poddane badaniu. I tutaj nieprzyjemna wiadomość dla sceptyków, otóż dzisiaj są dostępne bardzo precyzyjne metody ich badania. To opracowanie dotyczy badania sadzy (soot) po eksplozji. A morphological investigation of soot produced by the detonation of munitions...

  www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0045653506003201

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • xiazeluka 26.03.19, 22:06
  Czy panowie naukowcy zechcą wyjaśnić Mła jedną rzecz:

  Czy ta Wasza sadza z trotylu to jakaś inna sadza od takiej, która powstała w wyniku pożaru albo wybuchu paliwa?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • piq 26.03.19, 22:53
  ...może się różnić co najwyżej substancjami zaadsorbowanymi na powierzchni cząstek, bo czysty węgiel w postaci sadzy ma bardzo dużą powierzchnię adsorpcyjną i łatwo adsorbuje substancje.
 • xiazeluka 26.03.19, 23:14
  Jednym słowem sadza o niczym nie świadczy?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • piq 27.03.19, 00:07
  ...to po prostu czysty węgiel. Natomiast substancje zaadsorbowane na jej powierzchni (gazy lub ciecze) mogą stanowić źródło jakiejś wiedzy. Np. jeśli pojawia się jakiś charakterystyczny składnik nieobecny w tle chemicznym.
 • qwardian 27.03.19, 06:32

  Wasze nieszczęście polega na tym, że ten węgiel pod wpływem ciśnienia i temperatury zamienia się w dwie formy. Jeżeli ciśnienie jest wyższe w stosunku do wysokiej temperatury, powstają diamenty. Jeżeli temperatura jest wyższa w stosunku do ciśnienia, formuje się grafit.

  Stosując więc metodę X-ray diffraction, którą zaprezentowałem w powyższym opracowaniu, taki elektroniczny mikroskop wychwyci te mikro diamenciki, jeżeli oczywiście są one tam obecne. Więc odpowiedź na pytanie Luki jest twierdząca.


  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • xiazeluka 27.03.19, 13:06
  Czyli na polach bitew II wojny jest pełno grafitu?

  Fizyka i chemia to nauki ścisłe. Jak to jest, że nie możecie uzgodnić stanowiska?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • qwardian 27.03.19, 13:26

  Na poziomie mikro, po eksplozji pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, sadza pozostawi ślady tych dwóch elementów. Drobnych cząstek grafitu i diamentów.

  > Fizyka i chemia to nauki ścisłe. Jak to jest, że nie możecie uzgodnić stanowiska?

  Wszystkie moje wypowiedzi są konsultowane z Antonim Macierewiczem.


  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 27.03.19, 15:49
  ...a także niespalonego do konca materiału wybuchowego z pocisków, bo on w zasadzie nigdy nie spala się w całości.
 • xiazeluka 27.03.19, 15:57
  Dobra, czyli sadzę i grafit mamy. Czy jest możliwe, że ta sadza i grafit na tupolewie pochodzą z czasów II wojny? Można to jakoś sprawdzić?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • qwardian 27.03.19, 16:53

  xiazeluka napisała:

  > Dobra, czyli sadzę i grafit mamy. Czy jest możliwe, że ta sadza i grafit na tup
  > olewie pochodzą z czasów II wojny? Można to jakoś sprawdzić?


  Można, jeżeli Komisja Laska zabezpieczyła próbki gruntu dookoła miejsca wypadku skąd takie pozostałości z II wojny światowej mogłyby pochodzić. Jeżeli natomiast nie byli wystarczająco zapobiegliwi, śledczy zrobią to teraz.


  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 28.03.19, 02:28
  ...sadza to w istocie 100% węgla, który się nie różni dzisiaj od tego 70 lat temu. Różnica może być w niespalonym materiale wybuchowym oraz w adsorbowanych na powierzchni sadzy gazach i cieczach, tam chyba można próbować szukać rozwiązania. Jeśli próbki pobrano i - zwłaszcza - przechowano poprawnie, bo na adsorbaty silnie oddziaływują zmienne warunki fizykochemiczne.
 • piq 27.03.19, 15:46
  ...jakim cudem udaje ci się porównać, co jest większe - ciśnienie, czy temperatura? To jak porównać, co jest większe: torebka cukru-pudru czy napięcie prądu w gniazdku. Poza tym ciśnienie i temperatura są wzajemnie skorelowane, im większe ciśnienie, tym większa temperatura gazu. Ta zasada nie stosuje się do cukru-pudru i prądu.
  Oraz:
  czego może dowodzić taka czy inna zawartość mikrodiamencików w sadzy w związku z wybuchem w samolocie?
 • qwardian 27.03.19, 19:02

  W kwestii pierwszej mechanizm jest dokładnie taki sam jak powstawanie diamentów i grafitu w kimberlicie. W drugim, obecność diamentu i grafitu świadczy, że sadza została poddana wysokiej temperaturze i ciśnieniu, a to mogła wywołać tylko eksplozja..

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 28.03.19, 02:20
  ...w kwestii drugiej widzę pewien apsurt, gdyż jeśli przyjmiemy kontaminację próbek przez sadzę z tła (wszystko jedno gdzie, choćby w Warszawie, a w Smoleńsku na pewno), to będzie w niej sporo diamencików. Luka zwrócił na to uwagę.
 • qwardian 28.03.19, 07:52

  Dlaczego unik. Czy są jakieś inne metody pozyskiwania diamentów i grafitu z węgla niż przez wysokie ciśnienie i temperaturę?

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 26.03.19, 22:49
  ...wybuchowego i jak najwięcej efektu energetycznego, a przy tym trotyl jest bardzo trudny w odpaleniu i wymaga wydajnych zapalników elektrycznych. Goły trotyl jest zbyt prymitywny i trudny do odpalania w samolocie, a poza tym psy go łatwo znajdują, a przed wylotem do Smoleńska pies materiałów wybuchowych nie znalazł. Znaczit, triesowanyje kądori upoważnionyje priez Tuska s Putinem pobrali iz magazina trotił i priczepili do sredipłatja diewiat kiłomietrow nad ziemliej.

  Prawidłowe reakcje wybuchowego rozkładu trotylu:
  2 C7H5N3O6 → 3 N2 + 5 H2O + 7 CO + 7 C
  2 C7H5N3O6 → 3 N2 + 5 H2 + 12 CO + 2 C
  Zachodzą jednocześnie obydwie.
 • boavista4 27.03.19, 00:30
  To wybuch wybuchnal tak wybuchowo ze Tuska wynioslo z Warszawy do Brukseli!
 • qwardian 27.03.19, 07:06

  Utleniacze powodują spalanie i trudno doszukiwać się argumentu jego stosowania w zamachu na samolot. W kopalni użycie ich byłoby szaleństwem ze względu na wywołanie pożaru, a przecież kruszą one korytarze na głębokość dwóch metrów..

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 27.03.19, 15:28
  ...spalanie to tylko jeden z przypadków utleniania. Widać, że z chemią miałeś mało wspólnego. W kopalniach czy w pracach budowlanych szybki wybuch jest niekorzystny, dlatego stosuje się mniej więcej trotyl bez domieszek utleniaczy. To podobna przyczyna do tej, dlaczego w działach wielkiego kalibru (np. na pancernikach) nie stosowano tzw. bezdymnego prochu, tylko czarny do końca ich bojowego wykorzystania, czyli do 1. wojny w Zatoce, bo szybka reakcja np. kordytu, czyli szybki wybuch zniszczyłby lufę zamiast wykorzystać wolniejsze rozprężanie gazów na całej jej długości. W samolocie chodziło o czyste zniszczenie, czyż nie? Zatem trotyl z utleniaczem byłby bardziej stosowny niż kopalniany?
 • qwardian 27.03.19, 19:02
  Chyba jednak utlenianie to spalanie..

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • wikul 27.03.19, 19:30  --
  "…dopiero teraz widzę jak wielkim mężem stanu jest prezes Jarosław Kaczyński, i tylko pod jego jednoosobowym kierownictwem w Polsce będzie dobrze".
  Perła v. Cullinan1 v. au999
 • piq 28.03.19, 02:15
  ...dokładniej szczególny przypadek utleniania. Rdza powstaje przez utlenianie żelaza, a spalania tam nie ma ani trochę.
 • qwardian 28.03.19, 07:43

  Dlaczego reakcją utleniania żelaza 4Fe+3O2 --->2Fe2O3 jest rdza.
  Dlaczego reakcją utleniania magnezu 2Mg+O(2) --->2MgO jest płomień
  Dlaczego reakcją utleniania węgla (również metalu) C+O2----->CO2 jest płomień

  Wydaje się, że to natura żelaza raczej niż tlenu powoduje brak spalania, ale na internecie znalazłem metodę spalania żelaza:
  weirdscience.eu/Piroforyczne%20żelazo.html
  Pytanie jest, dlaczego jedne metale łatwiej się palą, a inne nie. Bo, powtórzyłbym, że chyba utlenianie nadal jest spalaniem, ale z uwagą, że nie zawsze.

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • piq 28.03.19, 12:22
  ...wprawdzie definicja utleniania to dodatnia zmiana stopnia utlenienia atomu lub jonu nawet bez udziału tlenu, ale technicznie można to przeprowadzić np. przez spalanie wodoru w chlorze, czyli utlenianie wodoru chlorem do chlorowodoru w wysokiej temperaturze, gdzie wodór utlenia się do wartości stopnia utlenienia +I a chlor redukuje do -I.

  Ale przy twoim nazewnictwie sód spala woda, bo w kontakcie z wodą utlenia się tworząc wodorotlenek sodu, chociaż nie ma bezpośredniej reakcji z tlenem.

  Unik polega na tym, że nie podałeś, jak porównać co większe: torebka cukru czy prąd w gniazdku, czyli ciśnienie czy temperatura, jak to raczyłeś napisać w swoim poście.
 • kalllka 30.03.19, 09:32
  Żeby porównywać, co większe np. „torebka cukru czy prąd w gniazdku”, trzeba mieć punkt odniesienia.
  przyznać jednak nalezy, ze twój przykład, piqu, jest sprytny.
  PS
  Nie wiem czy wiesz, ale tutejsza klawiatura nieustannie pod twój nick podstawia niejakiego piwu..znasz gościa?
 • piq 31.03.19, 01:52
  ...a żeby porównać dwie rzeczy, trzeba je zmierzyć w tych samych jednostkach, inaczej nici z porównywania.
 • kalllka 31.03.19, 11:37
  Widać on ciebie zna.. i chyba nawet wygrał jak los na loterii;
  jak na tutejsze stare zasoby trafiło mu się jak mało komu, cóż jeśli chcesz wiedzieć co to za sztuka zajrzyj do archiwów forum społeczeństwo/ tam znajdziesz piwi, nawiedzonego koltera /od snajpera..z religii/ i cześć załogi od igora który ciagnie przez nich info z pap. /na barterowych warunkachuncertain
 • felusiak1 28.03.19, 03:11
  Samolot rozbił się tuż przed lotniskiem z winy pilota. Nie było zamachu, nie było wybuchów.
  Smoleńsk to wojskowe lotnisko zatem nie można się dziwić sladom substancji.
 • boavista4 28.03.19, 04:36
  nie stwierdzili sladow Trotylu przez tyle lat az dopiero teraz! Poczekajmy jeszcze 100 lat i wtedy znajda jeszcze ciekawsze chece.
 • kalllka 30.03.19, 11:50
  Jak najbardziej, czas na uporządkowanie,
  zwłaszcza tego co jest „bzdura”, a co tylko logicznym ciągiem.
  Nikt tu nie stawia jednoznacznych pytań.
  I chyba dobrze, ze rozpatruje się rozne hipotezy przyczyn katastrofy, próbuje dojść do wspólnych wniosków, pomimo, ze temat wciąż drażliwy i dla jednych-teoria spiskowa, a dla drugich, politycznym zamachem.
  Myśle, ze tylko tutaj, na aquie, taka dyskusja jest możliwa, wiec chwała Bogu i zdrowemu rozsądkowi, ze temat podjęty...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.